Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja uzytkuje od roku Brinka Renovent Large (max do 400m3/h) z by-pass'em.

Wiekszosc jego "zycia" to robota na 100 m3/h.

 

Stany podlicznika:

14/12/2010 - 241,8 kWh

15/12/2010 - 242,4 kWh

16/12/2010 - 243,0 kWh

17/12/2010 - 243,5 kWh

Sprawdzane mniej-wiecej o tej samej porze (roznica do godziny), wychodzi srednio 0,6 kWh (600 W/h) na dobe i pracuje non-stop z GWC zwirowym.

600 Wh / 24 h = 25 W - nie jest najgorzej :)

 

Pzdr.

Edytowane przez piwopijca
Poprawilem bledy -jak ponizej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam prośbę do "szczęśliwych" posiadaczy reku żeby napisali jakie są przybliżone koszty zakupu i instalacji reku oraz co bardzo ważne eksploatacji. Czyli zużycie prądu, serwis, odkażanie... Nikt tego nie podaje tylko wyliczenia ile jest w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu... a przecież wentylator chodzi na okrągło i pobiera prąd. Na pewno po jakims czasie się też zuzyje i będzie trzeba go wymienić. Nie jestem głęboko w temacie reku ale urządzenie chodzi przez caly rok?? Czy latem się wyłancza? Co z halasem nawiewanego/wywiewanego powietrza? Nie jest słyszalne?

 

Pozdrawiam,

Odpowiedź o koszty eksploatacji masz powyżej. Ja co prawda nie monitorowałem zużycia energii przez moją centralę wentylacyjną, ale z tego co wiem to zużywa ona podobne ilości energii. Do kosztów eksploatacji należą koszty filtrów. Nie widzę potrzeby odkażania kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za filtry (w rulonie 6mbx1,2mb) zaplacilem chyba 85 zl - do dwoch central identycznych wystarczy nam to na co najmniej 2 lata przy wymianie co 3 miesiace :) - nalezy co jakis czas sprawdzac stan filtrow i jesli sa juz brudne wymieniac je -zmniejsza to rowniez opory a co za tym idzie koszty uzytkowania, nie wspominam juz o aspekcie higienicznym.

Mam kasety i sam docinam i wymieniam wklady filtracyjne.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wątek jest obszerny, powoli sie z nim zaznajamiam. Jednak obecnie chciałbym uzyskać informacje w takiej sprawie.

 

Projektuje niewielki dom piętrowy(~130m2) na rzucie prostokąta, z dachem o małym spadku, ścianie Max"30" plus 15styro, podłoga 15styro, ogrzewanie gazowe (kocioł-zamknięta komora spalania), grzejnikowe. Zasilanie kuchenki - gaz. Chciałbym zastąpić wentylację grawitacyjną pomieszczeń mokrych, kuchni itd. wentylacją mechaniczną(?) właśnie.

Raz, grawitacyjna nie jest wydajna. Dwa chciałbym nie musieć budować kominów wentylacyjnych.

 

Może wystarczającym (możliwym do wykonania) będzie wentylacja grawitacyjna z wykorzystaniem przewodów z tworzywa i dachówek z "kominkami". Tylko czy ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprojektuj i zbuduj ten dom najlepiej jak można.

Nie kombinuj bo to się nie opłaca.

Albo grawitacja i jej wady i zalety albo mechaniczna.

Zmiana na mechaniczną daje Ci gwarancję dobrej wymiany powietrza o każdej porze roku przy jednoczesnym zaoszczędzeniu sporej ilości energii.

No bo jak już wstawisz 2 wentylatory to rekuperator aż się prosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chciałbym się poradzic szanownych forumowiczów. Mianowicie na nawiewie i wywiewie do pomieszczeń mam założone tłumiki przy rekuperatorze, natomiast to co mnie martwi to to, że odprowadzenie powietrza na zewnatrz jest wykonane z elastycznej nieocieplonej rury a doprowadzenie powietrza z zewnatrz do rekuperatora to nawet nie rura tylko ocieplenie rury (sreberko z welna) zwiniete w rulon. Czy jest to akceptowalne rozwiazanie czy mam scigac wykonawcow i wzywac do poprawy?

 

Czy sa jakies przypadki kiedy trzeba odlaczac rury od rekuperatora w celu czyszczenia czy nigdy sie raczej tego nie robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Troche wyciagne temat, bo ciagle nurtuje mnie pytanko : czy obslugiwac w jakis sposob dzialanie okapu kuchennego i odkurzcza centralnego. Sa to takie dwa typowe urzadzonka, ktore wyciagaja powietrze z domu nic nie dajac w zamina. Odkurzacz moze ciagnac z 200 m3/h, Okap nawet z 600 m3/h. I sa to dosc dlugie prace tych urzadzen - przynajmniej te kilkanascie minut. No i sa trzy rozwiazania :

1) olac to i nic z tym nie robic

2) zwiekszyc na maksa nawiew

3) wylaczyc wywiew

 

Pierwsze najprostsze :) Drugie chyba najskuteczniejsze ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sa trzy rozwiazania :

1) olac to i nic z tym nie robic

2) zwiekszyc na maksa nawiew

3) wylaczyc wywiew

 

Pierwsze najprostsze :) Drugie chyba najskuteczniejsze ?

 

Fantom

 

Wyłączyć rekuperator- powietrze i tak zostanie wessane przez kanały wentylacyjne - natomiast silniki i układ odpocznie i na pewno nikt sie nie podusi i nic się nie stanie.

Układ prosty do wykonania w formie przekaźnika sterowanego bądź z okapu bądź z odkurzacza centralnego który jest w obwodzie zasilania/sterowania rekuperatorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...