Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wariant dla matematyków :D

Jeśli strugi są podobne to wyciągnąć średnią temperaturę wywiewu (około18 st).

Jeśli diametralnie różne to dochodzi zabawa z procentami dla średniej temp. wywiewu jak ma być bardzo dokładnie

Wariant dla leniwych :D

Najprościej zmierzyć temperaturę na wejściu do reku.

Reszta ze wzoru

n = (Tn-Tz)/(Tw-Tz) x100 [%]

 

Tw- temp. wewnętrzna

Tn - temp. powietrza nawiewanego do pomieszczenia

Tz - temp. zewnętrzna

 

Jak będziesz mierzył temperatury zaraz za rekuperatorem wyjdzie Ci sprawność samej rekuperacji,

jak na anemostatach, uzyskasz sprawność dla układu wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowano u mnie Renovent Brink HR 300 Medium. Mam GWC glikolowe 75m rury wodnej 32mm z nagrzewnicą Promont 40cmx40cm 4-rzędową. Do GWC podpięta pompka WILO 4W.

Wczoraj zaobserwowałem na folii paroizolacyjnej na suficie podciśnienie (dom parterowy - folia mocowana zszywkami i taśmami butylowymi do stężenia z płyt OSB). Ku memu przerażeniu okazało się, że podciśnienie spowodowało rozszczelnienie i oderwanie w wielu miejscach folii.

 

Dziś rano wczytałem się w instrukcję i poniżej wyniki z odczytu:

- nawiew 174 m3/h

- wywiew 260 m3/h

- ciśnienie wentylatora nawiewnego 47Pa

- ciśnienie went. wywiewnego 321Pa (!)

 

Instalator po wczytaniu się w instrukcję, stwierdził, że przyczyną różnicy w wydajnościach wentylatorów jest zadziałanie zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego, które zmniejszyło nawiew (do 174 m3/h) - stąd podciśnienie.

 

Po ustawieniu opcji, że zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe nie będzie wpływać na zmniejszenie nawiewu, podciśnienia brak, a odczyty jak poniżej (ustawiona dysproporcja +30 m3/h):

- nawiew 150 m3/h

- wywiew 120 m3/h

- ciśnienie wentylatora nawiewnego 35Pa

- ciśnienie went. wywiewnego 36Pa

 

albo

 

- nawiew 250 m3/h

- wywiew 220 m3/h

- ciśnienie wentylatora nawiewnego 62Pa

- ciśnienie went. wywiewnego 96Pa

 

1. Jak zinterpretować początkowe ciśnienie 321Pa?

2. Jakie Wy macie przykładowe wartości ciśnień i jak one są w ogole mierzone (jaka jest ich interpretacja - czy jako opór na instalacji?)

3. Skoro załączyło się zabezpieczenie p-zamrożeniowe, to GWC nie daje rady? Jak prosto ocenić jego wydajność? Czy ta pompka 4W może w ogole dawać radę? Czujniki temperatury za nagrzewnicą i na czerpni dają niestety zafalszowane wyniki (potrzeba kalibracji).

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo masz bardzo dobre warunki gruntowe dla swojego glkolowca, albo ta rura jest zdecydowanie za krótka, choć uważam że i tak jest za krótka, chyba że leży w praktycznie samej wodzie.

No i moc pompki. Ile takie "maleństwo" może przetłoczyć tego glikolu?

Nie ma odpowiedniego przepływu, nie będzie też odpowiedniego oddawania ciepła przez nagrzewnicę.

Dla III strefy klimatycznej przy obecnym poziomie wentylacji (150m3/h), obliczeniowo nagrzewnica powinna móc przekazać 1,1kW energii cieplnej.

Jak spadnie temperatura zmierz jakimś termometrem temperaturę zasilania i powrotu nagrzewnicy.

Tu różnice powinny być na poziomie 2-3K, a coś mi się wydaje że ten warunek u Ciebie nie jste spełniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charakterystyka pracy mojej pompki:

 

http://www.wilo.pl/cps/p/productsImages/00314657_0_rdax_300x192.jpg

 

GWC w gruncie gliniastym z domieszką piasku. Projektowana moc do wyciągnięcia: 15W/mb. 75m GWC x 15W/mb=1,12 kW (w teorii).

 

Jutro być może pomierzę temperatury.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim podasz wyniki pomiarów temperatury wejście/wyjście już można powiedzieć że trochę za bardzo przyoszczędziłeś. ;)

Pompa cyrkulacyjna, choć oszczędnością w poborze prądu może kusić, kompletnie się nie nadaje.

Zdecydowanie za mały przepływ.

Wstaw normalną, obiegową 25-40.

Moc Twojego GWC obliczeniowo teoretycznie pokrywa zapotrzebowanie na energię, ale przy pracy ciągłej (sezonowej) grunt nie wydoli.

Przepływ strumienia ciepła w gruncie nie jest aż tak szybki ;)

Dla ratowania tego układu, najmniej inwazyjne wydaje się dołożenie drugiej pętli o podobnej długości i spięcie tego jakimś "rozdzielaczem" z możliwością odcięcia poszczególnych pętli celem prawidłowego odpowietrzenia.

Na obecna chwilę jedynie dobrze dobranym elementem jest nagrzewnica, która jako czterorzędowa 40x40 jest wstanie przekazać odpowiednią ilość ciepła powietrzu, pod warunkiem że ma skąd je wziąć.

A za ten fragment gry odpowiada pospołu pompa obiegowa i wymiennik gruntowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jani_63, dobrze prawisz :-)

Spadek temperatury glikolu przed i za nagrzewnicą: 6-7 K :-( Temperatura powietrza za nagrzewnicą: -2 st. C przy -12 st. C na zewnątrz i przepływie ok. 120 m3/h :-(

Pompka była na próbę (zakupiona do cyrkulacji), ale jak widać powyzej - nie przeszla jej. Wepnę w uklad obiegową 25-40.

Ale kopać i dokladać kolejną pętlę - za bardzo nie uśmiecha mi się :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

To cos mi dom za duzo wigloci ciagnie. Chcialem go troche nawilzyc i wylewam litry wody na podloge (ogrzewanie), ona paruje a wilgotnosc ciagle 25 % :( nie mieszkam wiec sam wody nie generuje. BAlem sie wiec, ze moze mi duzo ucieka przez te kanaly z reku. Ale jak sa one faktycznie zbyt dlugi itp aby dzialaly jak grawitacja, wynika, ze sciany itp chlona mi ta wilgoc. Musza byc niezle wysuszone.

Dla pewnosci zrobie jeszcze "test gromnicowy" przy anemostatach

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cos mi dom za duzo wigloci ciagnie. Chcialem go troche nawilzyc i wylewam litry wody na podloge (ogrzewanie), ona paruje a wilgotnosc ciagle 25 % :( nie mieszkam wiec sam wody nie generuje. BAlem sie wiec, ze moze mi duzo ucieka przez te kanaly z reku. Ale jak sa one faktycznie zbyt dlugi itp aby dzialaly jak grawitacja, wynika, ze sciany itp chlona mi ta wilgoc. Musza byc niezle wysuszone.

Dla pewnosci zrobie jeszcze "test gromnicowy" przy anemostatach

 

Fantom

 

Czy masz kominek albo okap z wyrzutem na zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...