Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuję wszystkim za porady :-)

 

Zrobiłem dzisiaj ponownie dokładny "obrzęd gromniczny" i okazało się, że mam uszkodzony zamek wyłazu dachowego przez co nie dociska się on do uszczelek i ciepłe powietrze ucieka z nim na strych a potem na zewnątrz.

Wlot zimnego powietrza z zewnątrz jest w bramie garażowej (na jednej z krawędzi jest 2 cm szpara pomiędzy uszczelkami), potem przez garaż i jego drzwi (które są domykane siłowniczkiem olejowym, ale nie do końca - zostaje szpara na dole, żeby koty mogły je otwierać i kursować do kuwet).

 

Planuję kupić nowy zamek wyłazu oraz uszczelkę miotełkową do drzwi garażu, bramy nie uszczelniam, bo jest tam chociaż minimalna went grawitacyjna przez tą nieszczelność (innej nie ma wcale) - a może wg Was jednak trzebaby ją jakoś uszczelnić ?

 

Liwko - jak znalazłeś tą tanią termowizję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie za duzo CO w powietrzu tylko w glowie. Czlowiek w nocy "zuzywa" moze 3 litry na minute. Na godzine jest to wiec powiedzmy 0,2 m3. Dwie osoby to bedzie 0,4 m3. 8 godzin w nocy to bedzie 3,2 m3........ jaka masz kubature domu ? Starczy ci tego powietrza na 200 nocy.

 

Fantom

 

Też mi się tak wydaje, że jej się wydaje, ale weź tu babie wytłumacz ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie za duzo CO w powietrzu tylko w glowie. Czlowiek w nocy "zuzywa" moze 3 litry na minute. Na godzine jest to wiec powiedzmy 0,2 m3. Dwie osoby to bedzie 0,4 m3. 8 godzin w nocy to bedzie 3,2 m3........ jaka masz kubature domu ? Starczy ci tego powietrza na 200 nocy.

To ciekawe, dlaczego zalecana wydajność wentylacji jest 10 krotnie większa (20m3/h na osobę) ?

Metoda liczenia, którą podałeś doskonale się sprawdza np. podczas nurkowania.

Jeżeli założysz sobie podczas snu taką maskę jak do nurkowania, to zapewne podana przez ciebie ilość świeżego powietrza wystarczy ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, dlaczego zalecana wydajność wentylacji jest 10 krotnie większa (20m3/h na osobę) ?

Metoda liczenia, którą podałeś doskonale się sprawdza np. podczas nurkowania.

Jeżeli założysz sobie podczas snu taką maskę jak do nurkowania, to zapewne podana przez ciebie ilość świeżego powietrza wystarczy ;).

 

Oczywiscie, ze tego typu wyliczenie jest typowo teoretyczne. Ale chodzi o skale "problemu". Tak naprawde, to nigdy nie wentylujac by sie czlowiek w domu nie udusil. NAwet po wiecej niz tych 200 nocach. Bo po pierwsze dom nie jest w 100 % szczelny. A po drugie np wychodzac do pracy i wracajac (otwierajac drzwi) juz robimy kolejna mala wymiane.

Chodzilo mi o to, ze wylaczenie rekuperatora NIE MA PRAWA byc odczuwane jako brak powietrza. To nawet ciezko by chyba czujnikami wykryc roznice po kilku godzinach. NA 99% musi to byc odczucie psychiczne (wylaczony rekuperator jest przeciez ! panika ) a nie braku tlenu.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzilo mi o to, ze wylaczenie rekuperatora NIE MA PRAWA byc odczuwane jako brak powietrza. To nawet ciezko by chyba czujnikami wykryc roznice po kilku godzinach. NA 99% musi to byc odczucie psychiczne (wylaczony rekuperator jest przeciez ! panika ) a nie braku tlenu.

Nie chodzi o brak tlenu, tylko rosnące stężenie dwutlenku węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I twierdzisz, ze nawet w zamknietej i szczelnej sypialni, i nawet po 8 h, bedzie ci To stezenie przeszkadzalo ?? Przestan. A biorac po uwage, ze to normalny otwarty dom, a kobieta juz wieczorem otwiera to okno, to na 100 % jest to dzialanie psychologiczne a nie fizyczne wylaczonego reku. Ale jak twierdzisz inaczej ....

Kiedys pozycze sprzet do badania CO2 jak bee mial wene. Ale musi byc bardzo dokladny bo mam watpliwosc czy cos sie zmieni po godzinei po wylaczeniu reku.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I twierdzisz, ze nawet w zamknietej i szczelnej sypialni, i nawet po 8 h, bedzie ci To stezenie przeszkadzalo ?? Przestan.

Tu masz wiecej informacji na ten temat : http://www.label.pl/po/pomiar_co2.html

Na szybko przeliczyłem. W sypialni o kubaturze 30m3 po godzinie stężenie CO2 wzrośnie o 0,05%. Po 8h będzie to już 0,4%, czyli wielokrotnie przewyższy zalecaną wartość 0,15%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczukot, nie czułeś nigdy w życiu tzw. 'zaduchu'? Aktualnie mieszkam w domu, w ktorym jest wentylacja grawitacyjna i po nocy przy zamkniętych drzwiach i oknach czuć wyraźnie, że pokój wymaga wietrzenia. Pomaga rozszczelnienie okna na całą noc, co w zimie wiąże sie niestety z efektem 'zimnego nosa' :-) Jestem pewien, że 'zaduch' to wlasnie zbyt wysokie steżenie CO2. Naukowo - wplywa to niekorzystnie na sen - po calej nocy nie czujesz sie wypoczety.

 

Także wg mnie świeżego powietrza w zamkniętym pokoju nie starczy na 200 nocy - nie starczy go nawet na jedną noc, jak pisze HenoK :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 200 nocy to bylo o calym domu a nie pokoju :) I powietrza by starczylo - o komforcie nie wspomne bo "milo" by nie bylo.

Co do mieszkania "w pokoju" to raczej watpie aby dwie osoby zamykaly drzwi do sypialni na noc. Wiec raczej korzystaja z "calego" powietrza.

Moze ktos potwierdzic wyliczenie HenoKa dla tych 30m3 ? Mi jakos nie wychodzi :(

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy około 300zł. Czasami się w jedną zimę zwróci;)

 

w mojej też, standardowe badanie wewnątrz i zewnątrz, z fotkami na cd, 300-400zł, chyba, ze wypasiony raport z opisami itp to wtedy drożej, mi wystarczył ten tańszy wariant, na fotkach wystarczająco wszystko widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 200 nocy to bylo o calym domu a nie pokoju :) I powietrza by starczylo - o komforcie nie wspomne bo "milo" by nie bylo.

Co do mieszkania "w pokoju" to raczej watpie aby dwie osoby zamykaly drzwi do sypialni na noc. Wiec raczej korzystaja z "calego" powietrza.

Moze ktos potwierdzic wyliczenie HenoKa dla tych 30m3 ? Mi jakos nie wychodzi :(

 

Fantom

 

Zamykamy drzwi, bo inaczej kotki zaczynają robić pobudkę o 4 rano gdy zachce im się łazić po łóżku ...

 

Co do termowizji to poszukam, bo za takie pieniądze warto - tylko czy już nie za późno, bo mróz jest już niewielki i to tylko rano ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos potwierdzic wyliczenie HenoKa dla tych 30m3 ? Mi jakos nie wychodzi :(

Człowiek w procesie oddychania pobiera z powietrza tlen, a wydziela dwutlenek węgla. W spoczynku zdrowy człowiek oddycha około 16 razy na minutę. W czasie jednego oddechu, wdycha i wydycha ok. 500 cm3 powietrza, co nazywane jest objętością oddechową TV (ang. tidal volume). Wynika z tego, że wentylacja minutowa płuc równa jest 8 dm3/min. Zatem w ciągu minuty, 250 cm3 O2 przechodzi do organizmu, a wydalane jest 200 cm3 CO2.

Link do tego co cytuje podawałem wcześniej.

200cm3 CO2 na minutę, to 12 000cm3 na godzinę. 12 000 cm3 = 0,012m3.

0,012 m3 / 30m3 = 0,0004 = 0,04%.

O tyle wzrośnie stężenie CO2 w niewietrzonym pokoju po godzinie, w wyniku oddychania odpoczywającego zdrowego człowieka.

Tu masz poglądowy wpływ stężenia CO2 na samopoczucie i zdrowie człowieka.

http://www.auraton.pl/media/Image/ppm/wykresppm01.png

0,04% = 400ppm (ang. parts per million)

Po 8h poziom CO2 osiągnie 3200ppm.

Tu znajdziesz trochę więcej informacji na ten temat : http://www.auraton.pl/index.php/pl/page/311

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do termowizji to poszukam, bo za takie pieniądze warto - tylko czy już nie za późno, bo mróz jest już niewielki i to tylko rano ?

 

Dlatego najlepiej jest to zrobić wcześnie rano zanim słońce oświetli dom. Postaraj się wcześniej nieco bardziej nahajcować w domu to fotki wyjdą wyraźniejsze.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...