Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki! Sama nie zrobię, choćby nie wiem co :( muszę znaleźć fachowa i z gwarancją i serwisem najlepiej. Tylko za mniejszą kasę - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

 

Na urządzenia gwarancję i serwis będziesz mieć, same kanały rozprowadzić to nie problem.

Mnie to by się chciało za te 10 kafli poczytać i zlecić jakimś młodzikom wykonanie, taki weźmie 100 zł za dniówkę a tych dniówek raptem kilka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek jak to w pierwszym poście bywa witam wszystkich

A pytanie z troszeczkę innego wątku, spotkałem się z twierdzeniem, że do montażu instalacji wentylacyjnej i rekuperatora należy mieć wymagane przez prawo wykształcenie i kwalifikacje instalatorskie, lub inaczej ujęte że montaż musi być wykonany za pośrednictwem wykwalifikowanych instalatorów.

Czy gdzieś w prawie znajdziemy jakieś wytyczne co do uprawnień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie w prawie nie ma wymogu, by instalację w domu prywatnym robiła osoba z uprawnieniami. Co innego w budynkach użyteczności publicznej i większych budowach, ale tym się tutaj nie zajmujemy.

Natomiast wentylacja to nie woda i musi zostać starannie zaprojektowana i wykonana - jest masa błędów, w wyniku których instalacja po prostu głośno chodzi, albo zamiast nawiewać wyciąga itp. Są to zwykle błędy nienaprawialne, i praktycznie nikt nie chce się podjąć tego naprawić (bo zwykle cała instalacja kwalifikuje się tylko do wymiany). Sam również nie podejmuję się już tego typu zleceń, kilka razy próbowałem ale wniosek j.w. - instalacja w całości do demontażu, lub trzeba przyzwyczaić się że będzie wyło następne kilkadziesiąt lat, i już :-)

Dlatego zdecydowanie radzę, mimo braku takiego wymogu, postępować zdroworozsądkowo i wykonanie zlecić doświadczonej firmie. Dostaje się wtedy gwarancję, a instalacja jest zaprojektowana i wykonana przez ludzi mającymi pojęcie o wentylacji, a nie przez pana Józka, co wczoraj lał fundamenty, a dzisiaj kanały skręca za 100 zł za dniówkę :-)

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze to nie chodzi o to czy do jest pietrowy czy nie bo czerpnia powinna byc zainstalowana nisko a wyrzut wysoko.

Takie usytuowanie pomaga wzmocnic ciag co za tym idzie odciaza reku. No ale czasami jest trudno.

To taki trochę mit , podobnie jak usytuowanie względem stron świata, bo ustawodawca przewidział minimalna odległość czerpni od gruntu, więc w budynkach zabudowy indywidualnej tkz. "cug" praktycznie nie będzie występował, bo opory przepływy samych kanałów pewnie będą większe, o wkładzie rekuperatora nie wspominając.

3. Czerpnie powietrza sytuowane na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic i zgrupowania miejsc postojowych dla więcej niż 20 samochodów, miejsc gromadzenia odpadów stałych, wywiewek kanalizacyjnych oraz innych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majkunia, taka instalacja z gwc to statystycznie wyniesie max 15000,- z fakturą i gwarancją, kominek z jakimkolwiek płaszczem to odrębny system robiący zupełnie co innego tak wiec nie ma żadnych przeciwwskazań z wyjątkiem jednego, kominek nie może zakłócać pracy wentylacji pobierając powietrze potrzebne do spalania z pomieszczenia w którym stoi, montaż byle jakiego kominka zaowocuje właśnie zakłóceniami i problemami z kominiarzem,

musi to być kominek z zamknięta komorą spalania, czyli taki do którego powietrze do spalania dostarczane jest odrębnym kanałem bezpośrednio z zewnątrz i kanał ten powinien być dobrze zaizolowany gdyby biegł gdzieś wewnątrz domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiem że jeszcze nie analizowałem aż tak dokładnie miejsca montażu.

Trzeba by się pochylić nad tym dokładniej.

Dolna część obudowy nagrzewa się np. maksymalnie do 110oC przy paleniu nax (na czopuchu 800oC) ... dane znalezione w necie (pomiary pirometrem).

Może jakiś wyłącznik migowy ze ślizgaczem odsunięty od obudowy, albo ręcznie przy pomocy wyłącznika przerywającego obwód.

Musisz pokombinować przy Twojej konstrukcji. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :) Jestem rekuperacyjnym łosiem i dopiero zapoznaję się z tym tematem, ale może mi ktoś doradzi czy można zamontować rekuperator z gwc i do tego mieć kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie będzie gazem z sieci. Nie chciałabym zbankrutować, więc może ktoś zna firmę która mi takie coś zrobi? pierwsze wyceny na reku z gwc dostałam na 50 tys. - a to jest masssakra :( Z góry dziękuję za pomoc i sorry jeśli już o tym było a nie zauważyłam ;) !

 

Moja rada - skoro chcesz gotowca spytaj któregoś z polecanych instalatorów producenta rekuperatorów Jan-Gaz o cene instalacji oraz reku [ewentualnie GWC glikolowy lub rurowy opisywane tu na forum].

 

W jakiej części kraju budujesz dom ?

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazowieckie. powiat Mińsk Mazowiecki. Słuchajcie Państwo - jeśli znacie sprawdzonego instalatora rekup z gwc to chętnie przyjmę namiar :) jak czytam, że to powinno kosztować ok. 15 no max 20 tys. to mi się nóż w kieszenie otwiera na te firmy! ja rozumiem, że "marka" ma znaczenie, ale nie róbcie z nas ......... nie 50 tysi ;) Pozdrawiam serdecznie i łączę słowa podziwu dla samobudujcych. Swoją drogą czekam na wycenę od ww. Jan-Gaza. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wątku "wymiana doświadczeń" zobowiązuje, więc opisuję swoje ostatnie:

 

o ile zimą GWC dużo dawał i ciepłe powietrze leciało z anemostatów o tyle ostatnio sprawdziłem jak działa to latem i trochę się zawiodłem.

 

Zmierzyłem temperatury przy 31 st na zewnątrz i z GWC wlatywało 17 st, ale z centrali wylatywało już 20, a z anemostatów na poddaszu 23, a na parterze 25.

 

Pomyślałem, że o ile na traty chłodu w instalacji raczej nie wpłynę o tyle mogę zmniejszyć ja w samej centrali, gdzie są one spore pomimo to, że stoi w chłodnym garażu i by-pass jest otwarty.

Do tej pory miałem nastawione nawiew na 70%, a wywiew na 60% (celowo lekkie nadciśnienie, żeby ewentualnymi nieszczelnościami wywiewać trochę powietrza, a nie nawiewać zewnętrznego) - teraz zmniejszyłem wywiew na 30% (minimum to 25%, a potem wentyl staje).

 

Rano zmierzyłem co to dało i okazało się, że z GWC wlatuje 16, z centrali wylatuje 18, a na poddaszu z anemostatów wylatuje 21 st.

 

Nie mam pomysłu co jeszcze mógłbym zrobić, żeby faktycznie zmniejszyć straty chłodu i uzyskać jak najlepszy efekt chłodzenia domu - może macie jakieś pomysły ?

 

Strych, gdzie są rozdzielacze i rury jest obłożony na skosach wełną 15 cm, podłoga OSB i wełna 15+5 cm.

To bardzo zły wynik jak dla mnie.

Takie temperatury można osiągnąć nie stosując GWC a jedynie wykorzystując reku do odzysku chłodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie jest jeszcze większa korzyść z GWC - masz darmowe ciepło !

Jedyna korzyść zimą z GWC to filtrowanie powietrza oraz brak problemów z zamarzającym wymiennikiem gorszej jakości (te lepsze radzą sobie ze szronem)

Do reku co prawda nawiewa cieplejsze powietrze ale co z tego skoro reku ma wówczas gorszą sprawność - suma sumarum zysku energetycznego brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazowieckie. powiat Mińsk Mazowiecki. Słuchajcie Państwo - jeśli znacie sprawdzonego instalatora rekup z gwc to chętnie przyjmę namiar :) jak czytam, że to powinno kosztować ok. 15 no max 20 tys. to mi się nóż w kieszenie otwiera na te firmy! ja rozumiem, że "marka" ma znaczenie, ale nie róbcie z nas ......... nie 50 tysi ;) Pozdrawiam serdecznie i łączę słowa podziwu dla samobudujcych. Swoją drogą czekam na wycenę od ww. Jan-Gaza. :)

Większość firm stosuje kanały sztywne, więc wycena za całą instalację wraz z rekuperatorem na poziomie 10k, jest niemożliwa... skoro sam rekuperator np. Brink kosztuje ok. 7,3k. z 8% Vatem, koszt kanałów sztywnych, kalan itp to ok. 5,5k-6,5k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...