Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jedyna korzyść zimą z GWC to filtrowanie powietrza oraz brak problemów z zamarzającym wymiennikiem gorszej jakości (te lepsze radzą sobie ze szronem)

Do reku co prawda nawiewa cieplejsze powietrze ale co z tego skoro reku ma wówczas gorszą sprawność - suma sumarum zysku energetycznego brak.

 

witam, jeżeli reku będzie miało dużą sprawność... to to co tu jest napisane jest samą prawdą:D

GWC wbrew wszystkim pozorom ma bardzo niewielką moc:( przy kiepskiej sprawności rekuperatora podbije nam kilka stopni i podniesie sprawność całego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Większość firm stosuje kanały sztywne, więc wycena za całą instalację wraz z rekuperatorem na poziomie 10k, jest niemożliwa... skoro sam rekuperator np. Brink kosztuje ok. 7,3k. z 8% Vatem, koszt kanałów sztywnych, kalan itp to ok. 5,5k-6,5k

 

Taa, Brink medium 5300 z 8% vat, kanały sztywne spiro, nieocieplane + kolana na uszczelkach, przepustnice i dwie skrzynki rozprężne/rozdzielcze, + czerpnia + wyrzutnia + anemostaty około 3500 zł, robocizna ( instalacja zrobiona przez człowieka który w tym robi, z moją pomocą) 350 zł dom 130 m2 powierzchni użytkowej Parter+poddasze. Zrobiliśmy instalację w kilka popołudni, więcej czasu zajęło kompletowanie materiałów i przymiarki. Firma to powinna zrobić w jeden dzień i nie powinno to kosztować więcej jak 2-3 tys zł (koszt bez wykonania otworów w stropie i ścianach) Ocieplenie kanałów wełną i styropianem co mi zostały po ociepleniu reszty domu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego w jaki to sposób te niby nowsze i doskonalsze rekuperatory radzą sobie z mrozem. Z chwilą, gdy temperatura na wymienniku spada do 0 i zaczyna pojawiać się szron, czujnik zwalnia obroty wentylatora nawiewnego utrzymując niezmienione obroty wentylatora wywiewnego, ciepło z powietrza wywiewanego zamiast odzysku jest tracone na wymienniku ( aby utrzymać go w temperaturze powyżej zera). Tak naprawdę tak rozwiązany problem zakłóca tylko wentylację zrównoważoną. Straty, których nie potrafimy określić zaniżają nam dodatkowo sprawność rekuperatora, z testowych 95% sprawność spada do 50%.

Do rekuperatora nie może wpadać powietrze poniżej 0 st.

Naszym zdaniem rekuperator pracuje świetnie ale nie wiemy nic o tym w jakich proporcjach dobiera sobie powietrze, robi to tak aby pracował jak najlepiej....kosztem powietrza ogrzanego przez źródło ciepła.

Zakłócenie wentylacji zrównoważonej skutkuje efektem niedociśnienia w budynku, które wiadomymi prawami musi się wyrównać, chociażby zwykłym otwarciem drzwi wejściowych.

W początkach ery wentylacji mechanicznej z rekuperacją w domach jednorodzinnych stosowano wstępne nagrzewnice elektryczne o mocach rzędu 2000W, stosowano wtedy tylko wymienniki krzyżowe o sprawnościach 60%; brak takiej nagrzewnicy skutkował brakiem sensu stosowania takiego rekuperatora. Okazało sie potem, że dogrzewanie grzałką elektryczną mija sie z celem ekonomicznym przede wszystkim i zaczęto kombinować z nagrzewnicami wodnymi wpiętymi w obieg c.o., aż w końcu pojawiły się rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi i obrotowymi i zaczęto majstrować przy prędkościach przepływu powietrza.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm - wymieklem

Czyl wg Ciebie , jak dasz na wlocie do reku - 20 st, lub 0 st, to do domu bedzie nawiane tyle samo ?

W praktyce tak o ile mówimy o wymiennikach przeciwprądowych jak u bartosza czy nikola.

A skoro lubisz liczyć i masz WM to sprawdź może jaką sprawność ma wymiennik przeciwprądowy przy 30oC na zewnątrz i 20-22 wewnątrz

 

Sprawnosc REKUPERATORA sie obnizy, ale sprawnosc CALEGO UKLADU (reku + gwc) wzrosnie.

Fantom

Możesz mieć rację ale tylko przy np. krzyżowych wymiennikach, przy przeciwprądowych jest dużo gorzej niż ci się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce tak o ile mówimy o wymiennikach przeciwprądowych jak u bartosza czy nikola.

A skoro lubisz liczyć i masz WM to sprawdź może jaką sprawność ma wymiennik przeciwprądowy przy 30oC na zewnątrz i 20-22 wewnątrz

 

 

Możesz mieć rację ale tylko przy np. krzyżowych wymiennikach, przy przeciwprądowych jest dużo gorzej niż ci się wydaje.

 

Posiadam krzyzowo-przeciwpradowy :)

Co do samych uzyskow, to dam znac w trakcie zimy - pracuje u mnie dopiero 2 miechy.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego w jaki to sposób te niby nowsze i doskonalsze rekuperatory radzą sobie z mrozem. (...)

Okazało sie potem, że dogrzewanie grzałką elektryczną mija sie z celem ekonomicznym przede wszystkim i zaczęto kombinować z nagrzewnicami wodnymi wpiętymi w obieg c.o., aż w końcu pojawiły się rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi i obrotowymi i zaczęto majstrować przy prędkościach przepływu powietrza.

Nic dodać.

Przy równoległych stałych przepływach nie ma mozliwości żeby nie przymarzał

Do kiepskiego np z wymiennikiem krzyżowym a i owszem. Tyle,że ja mówię o dobrych wymiennikach a więc przeciwprądowych takich jak u bartosza czy siwickiego.

Czy ten Siwickiego taki doskonały?

Sprawdzałeś kartę katalogową?

Dużo ludzi z niego zrezygnowało przy konstrukcjach "tymi recami" ze względu na opory wewnętrzne.

Co z tego że parametry odzysku ma wysokie, jak generuje duże zużycie prądu na wentylach żeby to powietrze przez niego przepchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najfajniejsze jest kiedy słyszę: ''u mnie dziś -20 ale reku świetnie sobie radzi, nawiew na anemostatach 18 stopni"

Czy to cuda jakieś?

Wpada tyle samo powietrza ile wylatuje.

Gradient wynosi 38 stopni

Od powietrza wywiewanego o temperaturze 21 st, powietrze zewnętrzne o temp. -20 st nagrzewa się do 18 st. Przy 100% odzysku rekuperatora, nie wychodzi mniej ani więcej jak 1 stopień, skąd aż 18 na nawiewie?

A łyżka na to niemożliwe?

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najfajniejsze jest kiedy słyszę: ''u mnie dziś -20 ale reku świetnie sobie radzi, nawiew na anemostatach 18 stopni"

Czy to cuda jakieś?

Wpada tyle samo powietrza ile wylatuje.

Gradient wynosi 38 stopni

Od powietrza wywiewanego o temperaturze 21 st, powietrze zewnętrzne o temp. -20 st nagrzewa się do 18 st. Przy 100% odzysku rekuperatora, nie wychodzi mniej ani więcej jak 1 stopień, skąd aż 18 na nawiewie?

A łyżka na to niemożliwe?

witam, czy ty wiesz co to są uzyski i co to są straty?

rura z ciepłym powietrzem idzie przez zimny strych, to są...

rura z zimnym powietrzem idzie przez ciepły strych, to są...

średnio mamy 18*, nic ci to nie mówi?

w dzień mamy 32*, w nocy mamy 20*, w domu mamy 26*, dalej nic ci to nie mówi ?

mniej teorii a więcej praktyki proszę:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, czy ty wiesz co to są uzyski i co to są straty?

rura z ciepłym powietrzem idzie przez zimny strych, to są...

rura z zimnym powietrzem idzie przez ciepły strych, to są...

średnio mamy 18*, nic ci to nie mówi?

w dzień mamy 32*, w nocy mamy 20*, w domu mamy 26*, dalej nic ci to nie mówi ?

mniej teorii a więcej praktyki proszę:yes:

 

Powietrze poniżej 0 st. wpada do rekuperatora, co dzieje się dalej ?....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak znacznie poniżej to sobie zamarza , no chyba że sobie zainstalujesz "tanią" odmrażarkę... GWC lub grzałkę kanałową:yes:

jest jeszcze grawitacja, ta nie zamarznie:D

Więc jedziemy dalej....co dzieje się kiedy nie ma tej odmrażarki. Zamarza i co dzieje się dalej?

Wymiennik zaszroniony. Patrzymy w karcie katalogowej naszego rekuperatora jaką powierzchnię ma nasz wymiennik, 15m2 (skromnie)? Ile potrzebujemy dostarczyć energii aby pozbyć się szronu z 15m2?

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jedziemy dalej....co dzieje się kiedy nie ma tej odmrażarki. Zamarza i co dzieje się dalej?

Wymiennik zaszroniony. Patrzymy w karcie katalogowej naszego rekuperatora jaką powierzchnię ma nasz wymiennik, 15m2 (skromnie)? Ile potrzebujemy dostarczyć energii aby pozbyć się szronu z 15m2?

trochę wcześniej w twoim "referacie" jest odpowiedź co zrobić aby nie zamarzał;)

jak chcesz wykład na temat zmiany skupienia to męcz adama:yes:

pewnie jak by dobrze policzyć to większość rekuperatorów robi więcej straty niż zysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę wcześniej w twoim "referacie" jest odpowiedź co zrobić aby nie zamarzał;)

jak chcesz wykład na temat zmiany skupienia to męcz adama:yes:

pewnie jak by dobrze policzyć to większość rekuperatorów robi więcej straty niż zysku.

Zdrowa wymiana powietrza przynosi przede wszystkim zysk dla mieszkańców. Nie możemy tylko patrzeć w aspektach ekonomicznych, które tak czy inaczej są wymierne.

P.S. Cały czas intryguje mnie powietrzny kolektor słoneczny:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten Siwickiego taki doskonały?

Sprawdzałeś kartę katalogową?

Dużo ludzi z niego zrezygnowało przy konstrukcjach "tymi recami" ze względu na opory wewnętrzne.

Co z tego że parametry odzysku ma wysokie, jak generuje duże zużycie prądu na wentylach żeby to powietrze przez niego przepchać.

Czy Siwicki dobry jeszcze nie wiem - pierwsza zima przede mną.

Mogę wypowiedzieć się w temacie zużycia energii.

Wówczas gdy przymierzałem się do zakupu wymiennika za Bartosza dla 300 m^3 chcieli 5000, podwójnego Siwickiego (w sumie na 600 m^3) mam za 3400. Gabarytowo podejrzewam, że podwójny Siwicki jest jednak większy.

A teraz o zużyciu energii.

Zainstalowałem dwa EBMy 175AF19. Na potencjometrach mam podziałki 1-10.

Wentylatory startują od 4

Zużycie energii obydwóch wentylatorów w funkcji ustawienia na potencjometrach:

4-8W

5-11W

6-16W

7-25W

8-55W

Obecnie wykorzystuję 7.

Wczesną wiosną korzystałem z 4. Było trochę za głośno na innych biegach. Teraz nawet przy 7 można spać :)

Jak widać z tymi oporami nie jest tak źle :)

Jakie wydajności odpowiadają ustawieniom 1-10 na potencjometrach.

Niestety nie wiem.

Coś jednakże już wiem:

Przy 4 i temperaturach z marca wilgoć w łazienkach znikała po paru godzinach.

Higrometry wskazywały 55% wilgotności przy 2 dorosłych osobach i dziecku.

Mam wrażenie,że powyższe dość skromne informacje mogą wystarczyć do oszacowania wydajności, ale z obliczeniami poczekam do zimy.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...