Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zdrowa wymiana powietrza przynosi przede wszystkim zysk dla mieszkańców. Nie możemy tylko patrzeć w aspektach ekonomicznych, które tak czy inaczej są wymierne.

P.S. Cały czas intryguje mnie powietrzny kolektor słoneczny:yes:

Niestety mojego wpisu z zapytaniem na ten temat z odpowiedzią nikt nie zauważył. Na elektrodzie ten wątek jest trochę szerzej rozwinięty, ale planuję szerszym frontem: powietrzna bateria słoneczna z przejściem na rekuperator i powietrzną pompę cieplną.

Powietrzna bateria słoneczna powinna wspomagać i rekuperator i pompę cieplną, nawet zastępując GWC. Ale jaka jest prawda? Ciepło pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to bym wolał nie kumulować systemów i połączeń bo to jest wszystko pięknie dopóki pomysłodawca jest na miejscu. A jak tylko wyjedziemy na jakiś czas ewentualnie wylądujemy w szpitalu czy takie tam to sie zaczyna w domu robić nieciekawie. Mała awaria i nie wiadomo co robić. Mam tak ze sprzętem audio który przekombinowałem :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to bym wolał nie kumulować systemów i połączeń bo to jest wszystko pięknie dopóki pomysłodawca jest na miejscu. A jak tylko wyjedziemy na jakiś czas ewentualnie wylądujemy w szpitalu czy takie tam to sie zaczyna w domu robić nieciekawie. Mała awaria i nie wiadomo co robić. Mam tak ze sprzętem audio który przekombinowałem :(

witam, ja mam cały system ogarnięty jednym sterownikiem i działa bez problemu.

dla chcącego nic trudnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mojego wpisu z zapytaniem na ten temat z odpowiedzią nikt nie zauważył. Na elektrodzie ten wątek jest trochę szerzej rozwinięty, ale planuję szerszym frontem: powietrzna bateria słoneczna z przejściem na rekuperator i powietrzną pompę cieplną.

Powietrzna bateria słoneczna powinna wspomagać i rekuperator i pompę cieplną, nawet zastępując GWC. Ale jaka jest prawda? Ciepło pozdrawiam

 

w tamtym zapytaniu trochę mocno namotałeś, ciężko to ogarnąć.

"ale jaka jest prawda" ??? jeżeli chodzi ci o to czy zadziała, to niestety raczej nie znajdziesz kogoś kto coś takiego ma(chyba że siedzą cichaczem)

ja jestem w trakcie dłubania przy takim solarze na znaczną część ściany, te parę paneli w twoim wydaniu w zimie niewiele zwojuje.

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast ja trzymam się cały czas tego, że najlepiej sprawdzą się powietrzne kolektory na południowej ścianie lub dachu w postaci wymiany powietrza między domem a kolektorem. Kiedy nie będzie słońca i temp. poniżej zera, wtedy musimy polegać tylko na gwc, lub innym elemencie podgrzewającym powietrze na wejściu do reku.

Pompa powietrzna także będzie dobrze działała, ale oczywiście tylko wtedy kiedy będzie słoneczko.

Kolektory możemy potraktować jako wspomaganie dzienne. Bezpośrednie nagrzewanie powietrza wewnątrz budynku + nagrzewanie zbiornika buforowego poprzez powietrzną pompę ciepła na potrzeby ogrzewania w godzinach wieczornych i nocnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie się zgadzam. A ze jest darmowe ciepło można włożyć między bajki. Nie ma czegoś takiego jak darmowe ciepło. Je trzeba przetransportować do domu, są dodatkowe opory. Dla tego ja początkowo miałem zamiar robić GWC a teraz zmieniłem zdanie.

 

Spróbuj wyjaśnić to użytkownikom pomp ciepła np. takiemu Liwko :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo zły wynik jak dla mnie.

Takie temperatury można osiągnąć nie stosując GWC a jedynie wykorzystując reku do odzysku chłodu.

 

To ciekawe - jakim cudem rekuperator obniży temperaturę powietrza skoro zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz jest wyższa niż ta nawiewana z anemostatów gdy mam GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooo.... ożywiło się . dziękuję.

Nawiązując do postów Jasiek71 oraz Tomek B.. ; to od strony teoretycznej taki system ma być niezależny od potrzeby interwencji mojej żony. Tak będzie dla niej i dla całego domu bezpieczniej.

Jeżeli powietrzne baterie słoneczne nie wydolą (zima), to pompa cieplna powietrzna będzie chodzić z niższym współczynnikiem sprawności, ale będzie grzało.

Natomiast dla mnie podstawowa trudność - to znalezienie ekonomicznego z mojego punktu widzenia producenta powietrznych baterii. Znalazłem jednego w Cieszynie, ale cenowo przeskakuje nawet słoneczny panel prózniowy. Co powala na kolana. W Hevalexie robią płaskie za 999 zł, to myślałem - że powietrzne mogą zrobić za ok. 500 zł - przy produkcji seryjnej. Ale uzyskałem odpowiedź, że wszystkiego robić nie mogą i nie są zainteresowani.

W USA można znaleść ciekawe propozycje, ale ze względu na ilość do zakupu - transportowo zupełnie nieopłacalne.

Czy może coś w Unii Europejskiej jest bliżej?

Kaskadowe ustawienie systemu: powietrzne baterie słoneczne - powietrzna pompa ciepła - rekuperator zwiększa poczucie bezpieczeństwa (moim zdaniem), a jednocześnie oddala potrzebę interwencji osób drugich (np. mojej małżonki).

Garaż z dachem od strony południowej daje możliwość zamontowania szeregu paneli, natomiast jedynym miejscem na bufor ciepłego powietrza byłoby poddasze zaizolowane 20 cm. wełny mineralej, ale nieużytkowane. Ciepło pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jednego w Cieszynie, ale cenowo przeskakuje nawet słoneczny panel prózniowy. Co powala na kolana. W Hevalexie robią płaskie za 999 zł, to myślałem - że powietrzne mogą zrobić za ok. 500 zł - przy produkcji seryjnej. Ale uzyskałem odpowiedź, że wszystkiego robić nie mogą i nie są zainteresowani.

Czemu Twoim zdaniem kolektory słoneczne miałyby być o połowę tańsze od cieczowych?

Pod względem ilości potrzebnych materiałów i ich jakości są to zbliżone konstrukcje.

Ceny kolektorów powietrznych są wysokie głównie ze względu na mały popyt na nie. Mały popyt zaś wynika z wysokich cen ... i kółko się zamyka.

Pozostaje "Zrób to sam", np. tak jak tutaj http://energia.odnawialna.info/kolektory-powietrzne/ :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mojego wpisu z zapytaniem na ten temat z odpowiedzią nikt nie zauważył. Na elektrodzie ten wątek jest trochę szerzej rozwinięty, ale planuję szerszym frontem: powietrzna bateria słoneczna z przejściem na rekuperator i powietrzną pompę cieplną.

Powietrzna bateria słoneczna powinna wspomagać i rekuperator i pompę cieplną, nawet zastępując GWC. Ale jaka jest prawda? Ciepło pozdrawiam

 

To jest bardzo dobre rozwiązanie, niektórzy fachmani z dużą ilości wpisów że tak pewni swojej wiedzy, że gubi ich zwykła rutyna! Pytałem już o to na wątku trochę niefortunnie nazwanym ustawienie GWC za rekuperatorem? Nie znam wątku z elektrody ale "z pewnym Marianem" wydaje że mamy to rozpracowane!

Nie znam jednak producentów i nie mam możliwości zakupu powietrznego kolektora słonecznego wiem jednak jakie zastosować rozwiązanie. I wbrew opinii Jaśka74 jest kilka podobnych rozwiązań w wykorzystaniem poddasza do umieszczenia PKS(powietrznego kolektora słonecznego).

Kazjan :yes: :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mojego wpisu z zapytaniem na ten temat z odpowiedzią nikt nie zauważył. Na elektrodzie ten wątek jest trochę szerzej rozwinięty, ale planuję szerszym frontem: powietrzna bateria słoneczna z przejściem na rekuperator i powietrzną pompę cieplną.

Powietrzna bateria słoneczna powinna wspomagać i rekuperator i pompę cieplną, nawet zastępując GWC. Ale jaka jest prawda? Ciepło pozdrawiam

 

To jest bardzo dobre rozwiązanie, niektórzy fachmani z dużą ilości wpisów są tak pewni swojej wiedzy, że gubi ich zwykła rutyna! Pytałem już o to na wątku trochę niefortunnie nazwanym ustawienie GWC za rekuperatorem? Nie znam wątku z elektrody ale "z pewnym Marianem" wydaje że mamy to rozpracowane!

Nie znam jednak producentów i nie mam możliwości zakupu powietrznego kolektora słonecznego wiem jednak jakie zastosować rozwiązanie. I wbrew opinii Jaśka74 jest kilka podobnych rozwiązań w wykorzystaniem poddasza do umieszczenia PKS(powietrznego kolektora słonecznego).

Kazjan :yes: :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem. Możesz rozszerzyć?

 

Chodzi o to, że na tyle dobrze rozpracowałeś temat PC, że "kitu" Ci nie wciśnie ;)

 

Napisał on, że:

 

"A ze jest darmowe ciepło można włożyć między bajki. Nie ma czegoś takiego jak darmowe ciepło. Je trzeba przetransportować do domu, są dodatkowe opory. Dla tego ja początkowo miałem zamiar robić GWC a teraz zmieniłem zdanie."

 

Używasz darmowego ciepła do ogrzania domu, w czym ani jego transport ani "dodatkowe opory" nie przeszkadzają.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale on ma poniekąd rację, a ja nigdy nie twierdziłem, że mam darmowe ciepło. Ciepło z PC kosztuje jak każde inne, tyle że w innych proporcjach;)

Ciepło czy chłód z GWC też nie jest za darmo. Raz, że trzeba to GWC zbudować, a dwa, że jak napisał to autorus, trzeba tą energię przetransportować. Opłacalność GWC jak i rekuperatora jest mocno dyskusyjna i tutaj skupił bym się raczej na komforcie z tym związanym. Po prostu, mając WM fajnie mieć do tego GWC;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak : mam GGWC (nieksonczone) za jakies 2,5 tys zl docelowo. Mam rekuperator i WM jest po prostu super ! Cale zycie mieszkalem z wentylacja "grawitacyjna". Teraz w koncu moge sie rano obudzic i miec normalne powietrze w pokoju. Jak ktos nie chce robic reku to niech nie robi. Ale WM jest super ! A GGWC to takie hooby i jak skoncze zobacze czy cos daje.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...