Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam, mam u siebie sterownik który ogarnia to wszystko ( i nie tylko), odniesieniem jest temp. wewnętrzna.

Ale czy warto np. kiedy jest słoneczko korzystać tylko z kolektora, wtedy gwc nie działa, reku na bypasie z pominięciem wymiennika. Moim zdaniem wszystko powinno wspomagać ogrzewanie domu jednocześnie.

1. GWC podgrzewanie wstępne powietrza wentylacyjnego

2. Odzysk poprzez rekuperator

3. Uzupełnianie strat poprzez PKS za pomocą cyrkulacji powietrza z domu poprzez kolektor

Sterowanie kolektora słonecznego - wewnętrzny termostat np. załączanie kiedy temp. w kolektorze osiągnie 40 st.

Sterowanie GWC ma już większość dobrych central rekuperacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ooooo.... ożywiło się . dziękuję.

Nawiązując do postów Jasiek71 oraz Tomek B.. ; to od strony teoretycznej taki system ma być niezależny od potrzeby interwencji mojej żony. Tak będzie dla niej i dla całego domu bezpieczniej.

Jeżeli powietrzne baterie słoneczne nie wydolą (zima), to pompa cieplna powietrzna będzie chodzić z niższym współczynnikiem sprawności, ale będzie grzało.

Natomiast dla mnie podstawowa trudność - to znalezienie ekonomicznego z mojego punktu widzenia producenta powietrznych baterii. Znalazłem jednego w Cieszynie, ale cenowo przeskakuje nawet słoneczny panel prózniowy. Co powala na kolana. W Hevalexie robią płaskie za 999 zł, to myślałem - że powietrzne mogą zrobić za ok. 500 zł - przy produkcji seryjnej. Ale uzyskałem odpowiedź, że wszystkiego robić nie mogą i nie są zainteresowani.

W USA można znaleść ciekawe propozycje, ale ze względu na ilość do zakupu - transportowo zupełnie nieopłacalne.

Czy może coś w Unii Europejskiej jest bliżej?

Kaskadowe ustawienie systemu: powietrzne baterie słoneczne - powietrzna pompa ciepła - rekuperator zwiększa poczucie bezpieczeństwa (moim zdaniem), a jednocześnie oddala potrzebę interwencji osób drugich (np. mojej małżonki).

Garaż z dachem od strony południowej daje możliwość zamontowania szeregu paneli, natomiast jedynym miejscem na bufor ciepłego powietrza byłoby poddasze zaizolowane 20 cm. wełny mineralej, ale nieużytkowane. Ciepło pozdrawiam

 

witam, może lepiej wybudować na ścianie lub części dachu jakiś "projekt autorski",zamiast szukać gotowych paneli powietrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy warto np. kiedy jest słoneczko korzystać tylko z kolektora, wtedy gwc nie działa, reku na bypasie z pominięciem wymiennika. Moim zdaniem wszystko powinno wspomagać ogrzewanie domu jednocześnie.

1. GWC podgrzewanie wstępne powietrza wentylacyjnego

2. Odzysk poprzez rekuperator

3. Uzupełnianie strat poprzez PKS za pomocą cyrkulacji powietrza z domu poprzez kolektor

Sterowanie kolektora słonecznego - wewnętrzny termostat np. załączanie kiedy temp. w kolektorze osiągnie 40 st.

Sterowanie GWC ma już większość dobrych central rekuperacyjnych.

jak z powietrzem wentylacyjnym wlatuje ci do domu 30* to co chcesz odzyskiwać?

sterownik ogarnia całą centralę went. z GWC i kolektorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor powietrzny to najprostszy w budowie ze wszystkich kolektorów, można sobie samemu wykonać o wiele mniejszym kosztem a wyglądem także będzie ekstra.

Przygotowuję sobie w wolnych chwilach własny patent na kolektor powietrzny.

Co najważniejsze samemu zrobimy sobie taki kolektor na wymiar jaki potrzebujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor powietrzny to najprostszy w budowie ze wszystkich kolektorów, można sobie samemu wykonać o wiele mniejszym kosztem a wyglądem także będzie ekstra.

Przygotowuję sobie w wolnych chwilach własny patent na kolektor powietrzny.

Co najważniejsze samemu zrobimy sobie taki kolektor na wymiar jaki potrzebujemy.

kolektor taki można ( nawet należy) zabudować jako integralna część ściany lub dachu, a nie element doczepiony który ma znacznie gorsze parametry izolacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wizja powietrznego kolektora słonecznego, to na aluminiwej ramie włożony poliwęglan z profilem rurki prostopadłościanu (nie wiem czy dobrze opisuję) pomalowany na czarno .Na podkładzie 5 cm płyta steropianowa. Na górze i na dole zbiorczy przewód na powietrz z dwoma wentylatorkami. Obawa - jak to będzie się trzymać przy upałach? Czy trzeba będzie ganiać na dach i zasłaniać? Jeżeli położę na dachu garażu - wymiar panelu mniej więcej 2 m x 1 m; to wejdzie mi takich paneli pięć. Przed samym garażem jest zadaszenie 5-metrowe z płaskiego, przezroczystego poliwęglanu, to zmniejszy zawiewanie. No i oczywiście jak to wprowadzić bez strat (lub jak najmniejszych) na poddasze? Ciepło pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a powiedzcie mi ile kosztuje dobre GWC? Jeśli zdecyduje sie na reku Berluf Selen 500 jest tu możliwość współpracy z systemem berluf GWC-MAX 200. Tylko cena katalogowa takiego systemu to 8900 netto + 1zł za rury, które bedą za 1 zł jak wezmę komplet. czy warto wchodzić w ten system?

Trochę to kosztuje więc chciałbym mieć pewność, że dobrze zainwestuje pieniądze.

Kazjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony

 

itp itd

 

Wydajac 9000 zl netto na pewno nie "zainwestujesz dobrze".

Ale promocja na rury :) Niezla podpucha - i widac, ze ludzie sie nabieraja.

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na początek pytanie,co to znaczy "dobre" GWC i jakie jest "nie dobre" ? ;)

Jeśli dobre znaczy drogie to GWC-MAX 200 może być :)

 

Chodzi o to, że czytam godzinami różnego rodzaju fora i inne artykuły związane z GWC i widze, że można to zrobic samemu za przyzwoite pieniądze. Lecz rozmawiając z gościem, od którego chce zakupić reku i słyszę 9000 zł netto trochę się w tym gubię. Domyślam się, że jest to nabijanie kasy tak samo jak instalacja reku z rurami itp za 10 zł (bez reku) to akurat zrobię sam. Interesuje mnie tylko czy będzie jakaś różnica miedzy systemem proponowanym przez firme a takim zrobionym samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że czytam godzinami różnego rodzaju fora i inne artykuły związane z GWC i widze, że można to zrobic samemu za przyzwoite pieniądze. Lecz rozmawiając z gościem, od którego chce zakupić reku i słyszę 9000 zł netto trochę się w tym gubię. Domyślam się, że jest to nabijanie kasy tak samo jak instalacja reku z rurami itp za 10 zł (bez reku) to akurat zrobię sam. Interesuje mnie tylko czy będzie jakaś różnica miedzy systemem proponowanym przez firme a takim zrobionym samodzielnie.

 

Sam zrobisz porządny GWC za 900 zł netto, więc różnica będzie w cenie i ... satysfakcji ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli boisz się kanałów drenarskich bo nie mają odpowiednich papierów np na ilość uwalnianych aldehydów albo masz wątpliwości co do samodzielnego uszczelnienia kanałów w ziemi zrób sobie glikolowca, cena nie wiele większa za to montaż tak prosty że spaprać ciężko

 

Będę musiał się nad tym poważnie zastanowić. Widze, że te 9000zł to niezła kasa, którą można zainwestować w coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli boisz się kanałów drenarskich bo nie mają odpowiednich papierów np na ilość uwalnianych aldehydów albo masz wątpliwości co do samodzielnego uszczelnienia kanałów w ziemi zrób sobie glikolowca, cena nie wiele większa za to montaż tak prosty że spaprać ciężko

 

Dodam, że ma tą zaletę nad rurowcem, że nie zbierze cię w rurkach woda przy intensywnym chłodzeniu domu latem po deszczu [raz w ciągu 3 lat miałem u siebie taką sytuacje i musiałem ją wypompować pompą ogrodową], natomiast minusem jest pobór prądu do pompki i trochę bardziej skomplikowana budowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe - jakim cudem rekuperator obniży temperaturę powietrza skoro zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz jest wyższa niż ta nawiewana z anemostatów gdy mam GWC ?

Napisałeś, że wylatuje z twoich anemostatów 23 stopnie na parterze i 25 na poddaszu. U mnie brak GWC a nie zauważyłem tak wysokich temperatur.

Skoro jednak takie temperatury są niższe u ciebie niż wewnątrz. To mogę stwierdzić jedno - przegrzałeś dom i masz problem. W takiej sytuacji jakoś nie wiedzę zysku z zastosowania GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie brak GWC a nie zauważyłem tak wysokich temperatur..

 

U Ciebie to w ogóle jakoś tak dziwnie jest, twierdzisz że bez GWC w upały masz tyle że Ja bym musiał włączyć ogrzewanie.

Widzę w Twoich wypowiedziach absurd i brak obiektywizmy w temacie GWC .

Chyba nie tylko Ja !?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że wylatuje z twoich anemostatów 23 stopnie na parterze i 25 na poddaszu. U mnie brak GWC a nie zauważyłem tak wysokich temperatur.

Skoro jednak takie temperatury są niższe u ciebie niż wewnątrz. To mogę stwierdzić jedno - przegrzałeś dom i masz problem. W takiej sytuacji jakoś nie wiedzę zysku z zastosowania GWC.

 

Może wrzuć cytat całości wypowiedzi zamiast wymyślać dziwne teorie ok ?

 

Po pierwsze niedawno poprawiłem ustawienia centrali i zaślepiłem wlot od strony czerpni do wymiennika w centrali bo powietrze leciało nim równolegle z bypassem.

Po drugie praktycznie wyłączyłem went wywiewu, żeby powietrze z domu nie nagrzewało mi wymiennika.

Po trzecie okazało się, że na odcinku 4 m rury z centrali na poddasze i z powrotem patałach kładący wełnę na poddaszu zostawił ułożone bezpośrednio pod dachem zamiast pod wełną i tam są spore straty [poprawię to gdy będę miał urlop].

 

Nawet przy 32 st na zewnątrz temp. w domu nie przekracza u mnie 25 st więc jest całkiem w porządku, a gdy poprawię to "trzecie" będzie jeszcze lepiej.

 

Skoro nie widzisz zysku gdy przy 32 st na zewnątrz mam nawiew z GWC 18 st to Twój problem bo mi z tym całkiem dobrze :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...