Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hm jestem na etapie rozmowy z projektantką instalacji reku i hm to nie jest takie proste.

 

Wychodzi na to że takie parametry jak ilość powietrza i spręż dyskwalifikują jangaz Po prostu maja za słabe parametry.

 

I jeszcze pytanie o kanały elastyczne? czy to prawda że nie mogą mieć więcej niż 4m? Chodzi o przepisy przeciwpożarowe.

To może wytłumacz Pani projektant, że to jest wentylacja mechaniczna a nie dystrybucja ciepła z kominka.

Co do rekuperatora to ja mam tylko jednego faworyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No wiadomo, są różne normy, np. w ostatnim numerze Polskiego Instalatora jest artykuł, w którym pani doktor z Katedry Chłodnictwa udowodniła niezbicie, że WM z odzyskiem ciepła to zupełnie nieopłacalny i drogi szajs. Mianowicie wykonali przeliczenia domu mieszkalnego o powierzchni (nie pamiętam dokładnie, ale poniżej 200m2), gdzie dobrali "zgodnie z normami" (typu - łazienka 6 wymian/h, itp) instalację o wydajności powyżej 4000 m3/h :-)

Sam prąd do napędu potężnych wentylatorów wyniósł.... około 30 000 zł rocznie, więc wyszło, że jednak WM niezbyt się opłaca :-) Instalacja z montażem - ponad 40k - w końcu do przepchnięcia takiej ilości powietrza trzeba robić kanały prostokątne, okrągłymi nie da rady :-)

 

Tak więc trzeba bardzo ostrożnie dobierać projektantów, a jak któremuś Jan-Gaz "daje za mały spręż lub wydajność", to czerwone światło od razu :-) No chyba że użytkownik wymaga 1200 m3/h, to rzeczywiście Jan-Gaz nie wydoli, trzeba brać centralę przemysłową z nawilżaczem parowym 10kW :-) :-)

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od pomieszczenia. Załóżmy że masz siłownie. Ćwiczysz w niej 3 razy w tyg. po godzinie. Wtedy WM powinna działać dobrze na przykład 2 wymiany powietrza na godzinę w tym pomieszczeniu. Zakładasz, że na czas ćwiczeń włączasz wyższy bieg. Pozostałe 99% czasu reku chodzi na niższych obrotach. Pamiętaj, że jeśli coś stale działa nawet na niskich parametrach jest dużo sprawniejsze niż niedziałająca wentylacja grawitacyjna która nigdy nie spełniała żadnych norm. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylację dobiera się do ilości osób, nie do kubatury.

Poza tym krotność wymian dobiera się do pomieszczenia, nigdy do całej kubatury domu.

Np. załóżmy, że w domu o V=200 m3 są tylko dwa pomieszczenia, pokój 100 m3 i kibelek 100 m3. Wtłaczając do pokoju 100 m3/h i wyciągając z WC-ta 100 m3/h dla każdego pomieszczenia, masz 1 wym/h dla poszczególnych pomieszczeń. Tymczasem, dla całej kubatury domu, masz ledwo 0,5 wym/h.

Dobieranie reku po kubaturze to bzdura do kwadratu, liczy się osobno każde pomieszczenie, sumuje wymagane wydajności i stąd bierze się wydatek reku. Dla domów do 800 m3 aż za duży jest reku 350 m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylację dobiera się do ilości osób, nie do kubatury.

Poza tym krotność wymian dobiera się do pomieszczenia, nigdy do całej kubatury domu.

Np. załóżmy, że w domu o V=200 m3 są tylko dwa pomieszczenia, pokój 100 m3 i kibelek 100 m3. Wtłaczając do pokoju 100 m3/h i wyciągając z WC-ta 100 m3/h dla każdego pomieszczenia, masz 1 wym/h dla poszczególnych pomieszczeń. Tymczasem, dla całej kubatury domu, masz ledwo 0,5 wym/h.

Dobieranie reku po kubaturze to bzdura do kwadratu, liczy się osobno każde pomieszczenie, sumuje wymagane wydajności i stąd bierze się wydatek reku. Dla domów do 800 m3 aż za duży jest reku 350 m3/h.

 

No tak wydaje mi się jest. A mianowicie dla każdego pomieszczenia jest obliczona kubatura i inna krotność wymiany. Ale w większości wychodzi 1.

Z tym że ja rozumiem że 1 wymiana to jest szczytowa na najwyższym biegu. A realnie na 1 biegu to jakiś ułamek.

 

Dla uproszczenia mając centrale 500m3/h możemy obsłużyć max zsumowana kubaturę 500m3. CZy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie 350 wystarczy, i tak przy np. 5-ciu biegach przez 90% czasu chodzi na 1 albo 2, rzadko kiedy na 3, a już wcale na 4 i 5 :-)

 

A wracając do artykułu z październikowego Polskiego Instalatora, muszę sprostować, bo ciut się pomyliłem:

- dla domu 185 m2 dobrali centralę VTS o wydatku 3000 m3/h, roczne zużycie prądu do wentylatorów wyliczyli dokładnie na 11 395 zł, prąd do nagrzewnicy 2953 zł :-)

Wydajności wentylacji dobrali: dla salonu 800 m3/h, dla pokoju jednoosobowego 324 m3/h :-) Itp. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylację dobiera się do ilości osób, nie do kubatury.

Poza tym krotność wymian dobiera się do pomieszczenia, nigdy do całej kubatury domu.

Np. załóżmy, że w domu o V=200 m3 są tylko dwa pomieszczenia, pokój 100 m3 i kibelek 100 m3. Wtłaczając do pokoju 100 m3/h i wyciągając z WC-ta 100 m3/h dla każdego pomieszczenia, masz 1 wym/h dla poszczególnych pomieszczeń. Tymczasem, dla całej kubatury domu, masz ledwo 0,5 wym/h.

Dobieranie reku po kubaturze to bzdura do kwadratu, liczy się osobno każde pomieszczenie, sumuje wymagane wydajności i stąd bierze się wydatek reku. Dla domów do 800 m3 aż za duży jest reku 350 m3/h.

 

Wszystko się zgadza tylko ze w pokoju mamy wymienione powietrze na "swieze" w WC mamy wymienione powietrze na te które przepłyneło z pokoju, ale nie jest ono "świeże"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem argumenty...

No.... Są!

Jednak, jak spełnicie swe chciejstwa, to nagle okaże się, że buda się rozlatuje!

:lol:

Bo się rozeschła do niemożliwości!

 

PYTANIE:

Ile trzeba wymieniać m3 na godzinę w opuszczonym, niezamieszkałym obiekcie o 1000m2 po podłogach?

Załóżmy, że są tam trzy kibelki, dwie łazienki i spora kuchnia!

 

Czekam na dedukcje!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem argumenty...

No.... Są!

Jednak, jak spełnicie swe chciejstwa, to nagle okaże się, że buda się rozlatuje!

:lol:

Bo się rozeschła do niemożliwości!

 

PYTANIE:

Ile trzeba wymieniać m3 na godzinę w opuszczonym, niezamieszkałym obiekcie o 1000m2 po podłogach?

Załóżmy, że są tam trzy kibelki, dwie łazienki i spora kuchnia!

 

Czekam na dedukcje!

Adam M.

 

A śmieci mają być śmietniku czy nie? I czy wodę w kibelku spuszczono a skarpetki wyprano?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 1 cześć wyszło 400m3 z wymiana 1,5 czyli ok 680, bo jeszcze w niektórych miejscach wymiana 2x.

 

Kobitka na pewno chce dobrze ale jakoś nie kapuję o co jej chodzi dostałem tabelki i teraz ślęczę nad nimi i je rozszyfrowuję.

 

1,5-2 wymiany na godzinę :jawdrop:

 

Przy takim wietrzeniu szybko osiągniesz rekord w obniżaniu wilgotności w domu - może nawet z 10% dasz radę i wszyscy będą strzelać prądem po każdym ruchu :rotfl:

 

U mnie w nowym, szczelnym domu o kubaturze wentylowanej 650 m3 przy zastosowaniu reku o wydajności maks. 320 m3/godz, który pracuje na minimum i to tylko w określonych godzinach [praca przerywana] trudno utrzymać wilgotność powyżej 40% [pomaga w tym nawilżacz] i jest odpowiednio świeże powietrze.

 

Gdybym włączył na stałe pełną moc musiałbym faktycznie zainstalować nawilżacz przemysłowy, tylko po co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...