Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na czas wyjazdu możesz zmniejszyć wydajność centrali, ruch powietrza w kanałach i w domu jest wskazany niezależne od sytuacji !!!

 

Problem z niską wilgotnością - ograniczyć wentylację

Problem ze zbyt wysoką wilgotnością - zwiększyć wentylację

 

To takie proste a wciąż wiele osób ma z tym problem !

 

O ile rozumiem problem w domu "dziurawym" z kominami wysokimi na 8 m to w przypadku WM już nie bardzo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

Gdzie masz czerpnie i wyrzutnię ? Gdzie stoi centrala ? Parterówka, poddasze użytkowe czy piętrowy ?

 

Wyłącz centralę i sprawdź czy Ci grawitacyjnie kanały nie pomagają .

Jeśli tak to centrala ma lżej i możesz mieć znacznie większe wydatki .

 

Przy 100 m3 wilgotność i 4 osobach teraz powinieneś mieć w okolicy 50 % a w mrozy 40 % .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a czasami spada ponizej 40 i juz nie jest fajnie.

Grawitayjne kanaly mam tylko w garazu i w kotlowni (gaz). Wiec nie ma na co liczyc.

 

Fantom

 

Ja bym nie przesadzal ze lekkko ponizej 40 to "zle". Mierze w ieszkaniu w bloku i tam 40 to sie pojawia od swieta, z reguly jest miedzy 26-35%, a przeciag jest totalny (okna pouchylane). Zawsz lepiej jak juz troche za sucho niz za wilgotno, ale niewielkich wachniec bym nie demonizowal.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz dom - kubatura ?

Ilu mieszkańców ?

Jaką centralę postawiłeś ?

 

Ja od dawna wyłączam okresowo [aktualnie pracuje na minimum w sumie z 10 godzin/dobę], ponieważ wilgotność spadała poniżej 40% pomimo codziennego używania nawilżacza.

 

Dom mam taki: http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-paprociach-2/m410794850837b Kubatura wentylowana ok. 600 m3, mieszkańców 2 + niemowlak, centrala Nikol 320 + gwc rurowy [6 rur fi 125 po 25 mb każda].

 

Co proponujesz zamiast okresowego wyłączania wentylacji - może nawilżacz przemysłowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeden sensowny powód wyłączania centrali !

Akurat parę dni temu wpadł mi w ręce artykuł opisujący badanie skuteczności wentylacji z porównaniem:

ciągła wentylacja przy małej mocy vs. okresowa wentylacja o większej mocy. W przypadku gdy w pomieszczeniu istnieją strefy martwe, w których przy działającej przy małej mocy wentylacji występuje mała lub żadna wymiana powietrza z badań wynikło iż korzystniej jest wentylować okresowo z większą mocą - w czasie przerwy w wentylacji powietrze ze stref martwych miesza się ze świeżym. Niestety po przeczytaniu skasowałem plik, ale był to artykuł z bazy Science Direct, jeśli ktoś ma ochotę poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy zbliżyć rękę lub twarz, na pewno wyczujesz...

u mnie GWC rurowe robi tak duży ciąg że czuć we wszystkich nawiewach, kombinuję jak zamykać ten kanał kiedy centrala nie pracuje

 

Może zastosuj to

 

http://www.insbud.org/pl/produkty-8808744672819012608-1/Przepustnice-z-silownikiem.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...