Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zaraz wstawię poprawione dane.

 

Kanały wymagają docieplenia. Leżą bezpośrednio na betonowym stropie. Od góry przykryte wełną.

Najsłabiej ocieplone odcinki na poddaszu (odejścia do ścian K-G).

 

Dane:

 

W tej chwili praca na 20%. Wilgotność (na powrocie do reku) 60%.

 

Sprawność temperaturowa 0,7777777778

czerpnia 6,3

wyrzutnia 8,4

nawiew 13,3

wywiew 15,3

 

 

Przy małej wydajności większy spadek temperatury na kanałach.

Przy większej wydajności temperatury wyższe, ale ilość powietrza większa i nie wiem czy straty nie są większe.

 

Zwiększyłem obroty do 50%. Wilgotność 53%

 

Sprawność temperaturowa 0,8125

czerpnia 6,1

wyrzutnia 8,4

nawiew 15,2

wywiew 17,3

 

Tendencja wzrostowa - w miarę nagrzewania się kanałów.

 

5 minut po zmniejszeniu do 20%

 

Sprawność temperaturowa 0,8725490196

czerpnia 6,1

wyrzutnia 8,4

nawiew 15

wywiew 16,3

 

Efekt nagrzanych kanałów.

Edytowane przez MCB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie. W pokojach od 19 do 23 stopni, a na nieogrzewanym strychu od 6 do 10 przy tej łagodnej zimie (a co będzie gdy na dworze się zrobi -15?) i do reku dociera powietrze o temp około 15st. :( Kanały giętkie fabrycznie ocieplone 2,5cm warstwą wełny. Mało. Czym je docieplić (może być wełna samoprzylepna ze sreberkiem? Owijać to dodatkowo folią?) i czy dodatkowe ocieplenie nawinąć na to fabryczne czy fabryczne usunąć? Za rok ocieplę też cały strych ale to jak mniemam i tak niewiele pomoże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciagu najblizszych dni, postaram sie u siebie zrobic pomairy temperatury. Rury tez mam na strychu nieogrzewanym ocieplonym. Rury sam okladalem welna (kika miechow temu gdzies wrzucalem zdjecia). Tak 10 cm powinno byc. Nie za duzo, ale wiecej juz nie zmiescilem. Niekotre kawalki sa praktycznie bez izolacji - nie bylo juz mozliwosci technicznych/przestrzennych :( Jestem ciekaw jak mi to wyszlo w parktyce. Rekuperator nieocieplony, ale jak zoabcze, ze ucieka gdzies za duzo energii to obloze go welna chyba. Srednio z domu powinno leciec mi takie 20 st. Sa pomiesczenia po 21-22 st, ale sa takie po 18-19 st. Wiec dobrze by bylo, jakby do reku dolatywalo z 17-18 bez gadania.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobrze myslalem - kupe strat na kanalach. No bo stawiam, ze z te 20 st srednio w domu masz. To zanim doleci do rekuperatora to ucieka az 5 st. Duzo.

 

Fantom

dla tego w większości przypadków rekuperator jest trochę bez sensu...:yes:

 

mała ciekawostka...

na zewnątrz 3,7*

w domu 21,7 *

do domu z GWC 10,5 *

z domu wyrzutnia 12,3*

wymiana 100m3/h

wilgotność 35%

 

może ktoś to policzy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...