Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja dodam swoje (podawane już w innym wątku):

Powietrze brudne (wylot z pomieszczeń): 20,8st

Wyrzutnia: 13,5st

Czerpnia: 3st

Powietrze czyste (nawiew pomieszczeń): 20,1st za reku (ale 18,5 na najdalszym anemostacie poddasza, którego rury lecą w ociepleniu poddasza, a 19,5st na anemostacie parteru (wszystkie rury wewnątrz domu w jego pokojowej temperaturze).

Wilgotność w domu średnio 51-58%.

Wydajność 90m3/h, pobór energii 22W. (dodam, że dla 150m3/h jest 50W, dla 225m3/h jest 82W).

 

Wyszło, iż na tak wysoką sprawność ma wpływ ciepło z wentylatorów.

Chociaż - nawet całe 22W ciepła - czy to tak dużo?

 

Reku mam w kotłowni, gdzie mam temp. 19,5-20,5st. Czerpnia i wyrzutnia są w przeciwległych ścianach kotłowni.

 

Jasiek - do domu z GWC masz 10,5st?

Jaki to GWC? Jeśli glikolowy to jaka jest temp czynnika??

U mnie czynnik ma stale 8,5st przy włączonym obiegu.

Wówczas do reku ZAWSZE dolatuje 7st (sprawdzone dla temp. od -2 do +6).

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wyszło, iż na tak wysoką sprawność ma wpływ ciepło z wentylatorów.

Chociaż - nawet całe 22W ciepła - czy to tak dużo?

 

 

te 22w podniosą ci temp. powietrza o ok. 1* przy tych 90m3/h

 

przy tych wydajnościach w powietrzu przemieszcza się bardzo mało energii...

dlatego tak dużo tracimy po drodze ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 22w podniosą ci temp. powietrza o ok. 1* przy tych 90m3/h

 

przy tych wydajnościach w powietrzu przemieszcza się bardzo mało energii...

dlatego tak dużo tracimy po drodze ....

O widzisz. 1st to jednak sporo. Ale z drugiej strony robiłem próby na 150m3/h i nie było znacznej różnicy (spadek z 96% na 94% bodajże).

Więc biorąc to pod uwagę sprawność i tak pozostanie powyżej 90%.

Jasiek, wyedytowałem powyżej, odpowiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jasiek - do domu z GWC masz 10,5st?

Jaki to GWC? Jeśli glikolowy to jaka jest temp czynnika??

U mnie czynnik ma stale 8,5st przy włączonym obiegu.

Wówczas do reku ZAWSZE dolatuje 7st (sprawdzone dla temp. od -2 do +6).

mam rurowy GWC

67mb rury 200" zakopane na głębokości 2-2,5 m

glikolowy nigdy nie uzyska tak dużej sprawności jak rurowy...

jakiej mocy masz pompkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz. 1st to jednak sporo. Ale z drugiej strony robiłem próby na 150m3/h i nie było znacznej różnicy (spadek z 96% na 94% bodajże).

Więc biorąc to pod uwagę sprawność i tak pozostanie powyżej 90%.

Jasiek, wyedytowałem powyżej, odpowiesz?

 

coś mi tu nie gra, na wyjściu dT masz 7,3 C (20,8 - 13,5 C), a na wejściu masz dT 17,1 C (20,1-3 C)

to skąd to ciepło pobierasz? a moze do tego źle podchodzę

 

co do tych 22W to dają one mniej wiecej zwyżke temp jakieś 0,6C (czyli ok 1C jest ok)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczukot - 10cm to sporo. Owinąłeś tę wełnę jeszcze jakąś folią? Ja planuje 5 cm. i może czymś nieprzegryzalnym dla myszy - siatka ale z czego?

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18051-Rekuperator-TAK-czy-NIE&p=4867638&viewfull=1#post4867638

 

Tu wklejalem jakies zdjecia pokazujace idee jak to zrobilem. Ja po prostu rury oblozylem a nie obwijalem. Umozliwily mi to rury o malej srednicy.

Zostalo jeszcze kilka slabych punktow, ale czesc moze jezszce zrobie. Czyli moge oblozyc rekuperator i te srebrne rury ktore widac na zdjeciach. Jest jeszcze kilka metrow rur ktore sa tak polozone, ze juz ich nie ocieple :(

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie. W pokojach od 19 do 23 stopni, a na nieogrzewanym strychu od 6 do 10 przy tej łagodnej zimie (a co będzie gdy na dworze się zrobi -15?) i do reku dociera powietrze o temp około 15st. :( Kanały giętkie fabrycznie ocieplone 2,5cm warstwą wełny. Mało. Czym je docieplić (może być wełna samoprzylepna ze sreberkiem? Owijać to dodatkowo folią?) i czy dodatkowe ocieplenie nawinąć na to fabryczne czy fabryczne usunąć? Za rok ocieplę też cały strych ale to jak mniemam i tak niewiele pomoże.

Pomoże, pomoże. U mnie na strychu jest wełna 15cm pomiędzy krokwiami, a na to piękna boazeryjka MDF. W zeszłym sezonie na strychu miałem w najchłodniejsze dni (ok -20st. C) 8...10st.C

Przez zaizolowanie strychu w domu też może stać się nieco cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś mi tu nie gra, na wyjściu dT masz 7,3 C (20,8 - 13,5 C), a na wejściu masz dT 17,1 C (20,1-3 C)

to skąd to ciepło pobierasz? a moze do tego źle podchodzę

 

co do tych 22W to dają one mniej wiecej zwyżke temp jakieś 0,6C (czyli ok 1C jest ok)

Wydaje mi się, że porównywanie dT nie jest poprawną czynnością.

Za to dodam, że rura od czerpni do reku (jakiś 1m nieocieplony) potrafi mi ogrzać powietrze o 1,5-2st.

Więc jak do reku wpada 3st, to na zewnątrz jest ok +1st.

 

Te 22W to tak nie do końca można brać w całości. W końcu wprawiamy powietrze w ruch co kosztuje jakąś porcję energii.

Ciepło jest przy okazji i nie może go być całe 22W, gdyż wówczas zgodnie z prawami fizyki brakłoby energii na ruszenie powietrza...

Do tego elektronika też pewnie ze 2W z tego zabiera...

 

Pompkę w glikolowcu mam 25-40. Czy na 1 czy na 3 biegu zawsze mam 8.5st.

Ja po prostu tyle mam w ziemi. dT glikolu po przejściu przez nagrzewnicę tylko jest rzędu 0,3st.

Ale niestety dT powietrza jest malutkie. Czekam na lepsze mrozy co da lepszą ocenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to...

do chałupy wlata ....

z chałupy wylata ...

a co się dzieje z tym powietrzem w obrębie izolacji domu nie ma znaczenia...

Dokładnie takie podejście jest poprawne. Co się będziemy zastanawiać. Pozostaje cieszyć się z dobrej sprawności :).

 

Jacekss - tak, dochodzi ciepło utajone, gdyż dochodzi do obfitego wykraplania się wody.

A to generuje duże ilości energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pompkę w glikolowcu mam 25-40. Czy na 1 czy na 3 biegu zawsze mam 8.5st.

Ja po prostu tyle mam w ziemi. dT glikolu po przejściu przez nagrzewnicę tylko jest rzędu 0,3st.

Ale niestety dT powietrza jest malutkie. Czekam na lepsze mrozy co da lepszą ocenę.

 

a po co w takich warunkach używasz GGWC ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostrze z możliwych możliwości do rozłożenia kanałów wentylacyjnych ;)

Za podłącznie reku do gniazdka,rozłożenie kanałów,podpięcie reku do kanalizy nie zapłaciłbym firmie więcej niż 2tys.zł.

Samemu przez weekend spokojnie to zrobisz.

 

Czytam twoją wypowiedź i wydaje mi się że chyba sam momentami nie wiesz co piszesz...

Jeżeli jesteś wstanie zrobić za 9tyś montaż rekuperatora zehndera 350 wraz z sztywnymi rurami izolowanymi wełną wraz z montażem w domku ok 120m2 to ja ci z chęcią zlecę takie dwa domki.

Widzę że jako aktywny użytkownik spędzasz mnóstwo czasu na forach i radzisz ludziom że to mają zrobić sami że za to mają zapłacić maks 2tyś, że domek 120m2 zrobisz w wekeend.

Stary jak nic załóż firmę będziesz trzepał kasę na montażu rekuperatorów dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie....

Od takiego doradztwa to rzygać mi się chce....

Ktoś ciebie posłucha weźmie jakąś pseudo firmę i narobi sobie syfu...

Syfu u siebie w domu a ty będziesz doradzał następnym...

Cóż zastanów się co piszesz i jak doradzasz ludziom bo dużo z nich szuka dobrego rozwiązania a nie robienia wody z mózgu...:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czytam twoją wypowiedź i wydaje mi się że chyba sam momentami nie wiesz co piszesz...

Jeżeli jesteś wstanie zrobić za 9tyś montaż rekuperatora zehndera 300 wraz z sztywnymi rurami izolowanymi wełną wraz z montażem w domku za ok 120m2 to ja ci z chęcią zlecę takie dwa domki.

Widzę że jako aktywny użytkownik spędzasz mnóstwo czasu na forach i radzisz ludziom że to mają zrobić sami że za to mają zapłacić maks 2tyś, że domek 120m2 zrobisz w wekend.

Stary jak nic załóż firmę będziesz trzepał kasę na montażu rekuperatorów dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie....

Od takiego doradztwa to rzygać mi się chce....

Ktoś ciebie posłucha weźmie jakąś pseudo firmę i narobi sobie syfu...

Syfu u siebie w domu a ty będziesz doradzał następnym...

Cóż zastanów się co piszesz i jak doradzasz ludziom bo dużo z nich szuka dobrego rozwiązania a nie robienia wody z mózgu...:(

A ja czytam i stwierdzam,że chyba brak Ci klientów skoro reklamujesz się na forum ;)

Czy ja pisałem o sztywnych rurach ? Często,gęsto jest to Wasze(sprzedawców i instalatorów) naciąganie klienta na drogą inwestycję.Że niby się łatwiej czyści ? Pokaż mi kogoś kto czyścił kanały,nawey te sztywne...

Czemu robi się tłumiki z giętkich rór na sztywnych kanałach ?

A temu,że sztywne kanały są głośne,a czemu głośne ? Wyjasnij ;)

Potrzymuję tezę,że rozłożenie kanałów wentylacji nie potrwa więcej niż dwa dni,ze stropem drewnianym nawet jeden :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywne przewody z izolacją 2 cm to wyższy koszt dla inwestora i nic poza tym .

Elastyczne różnią się od tych z blachy tylko tym ze są ,,, elastyczne !!!

 

Fakt, do 9 tyś nie da się zrobić WM nawet w parterówce, no chyba że na centrali za 3 tyś i samemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu kolego nie trafiłeś...

Nie mam firmy i nie sprzedaję instalacji.

Pracuje w firmie która to czasami robi ale jestem serwisantem który uruchamia, konserwuje i naprawia systemy HVAC...

Pracy na forum nie szukam bo mam jej aż za dużo. :)

Dla dokładności w Polsce się robi mało rzeczy według norm i standardów :)

Sztywna rura to przede wszystkim mniejsze opory na instalacji ( nie wiem czy kiedyś sprawdzałeś lub liczyłeś opory dla kanału np fi 125mm sztywnej a spiro ) ???

Dodatkowo wszystkie instalacje które widziałem wykonane według odpowiednich standardów to stosuje się tłumik sztywny a nie elastyczny..

Dopuszcza się także około 20-40cm rury elastycznej przy podłączeniu do anemostatu.

Jeżeli patrzysz ze strony ekonomi na flexa to spoko twoja decyzja ale jak będziesz na śląsku to daj znać podrzucę ci kanał z domku jednorodzinnego - flexa po 5 latach użytkowania.

Szkoda że nie radzisz w taki sposób.

Flex to ostateczność a czyszczenie kanałów w domku jednorodzinnym przy sztywnych rurach to pryszcz :)

Bardzo łatwo szybko i bezproblemowo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...