Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam , czy trzeba odprowadzac swieze powietrze do kazdego z pokoi na poddaszu, czy wystarczy do holu i wtedy jak ktos bedzie chcial przewietrzyc pokoj to otworzy drzwi a nie okno :):)

 

http://www.projektdlaciebie.pl/domy/274/Zgrabny-z-lukarnami/rzuty

 

aa i chce zrobic na patrerze,a aby wc i pralnia byla obok kuchni (po stronie kuchni) i reszta am byc salon, bez pokoiku, to czy wtedy tez wystarczy wyrzucac powietrze tylko do salonu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba odprowadzić świeże powietrze do wszystkich pokoi na poddaszu oraz zrobić mocny wyciąg w łazience.

To co proponujesz sprawi że w pokojach nie będzie żadnego ruchu powietrza czyli brak wentylacji, wentylował byś tylko korytarz i łazienkę !

 

Co do parteru to w sypialni nie chcesz wentylacji , powodzenia więc z wysypianiem się w dusznościach .

 

 

Posłuchaj, WM działa tak żeby zapachy i wilgoć usuwać z domu uzupełniając to "brudne" powietrze świeżym z zewnątrz .

 

I tej wersji się trzymajmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yy no na parterze napisalem ze bedzie tylko salon plus lazienka i kuchnia - bez tego pokoju co jest akurat w projekcie,

rekuperator moze byc w lazience na pietrze ?? i tam zrobic jakas czerpnie i wyrzutnie

A nie lepiej umieścić reku na strychu?

 

edit:

Mam na myśli tą przestrzeń nad główną częścią budynku, a nie nad garażem. Pewnie i tak podniesiesz ścianę kolankową o 20..30 cm, więc po ociepleniu i wykończeniu tej przestrzeni będziesz miał tam w najwyższym punkcie ok 150cm

Edytowane przez leszekf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm no wlasnie nie chcialbym robic jakichkolwiek włązów na "strych" :) - a podnosic tez nie planuje :) - wlasnie wydawalo mi sie zeby postawic reku w lazience na gorze zeby zrobic jak najkrotsze przewody - bez zbednej kombinacji i kosztów :)

 

Przewody to najmniejszy koszt. Dlaczego chcesz połączyć łazienkę z pralnią?

Reku dobrze mieć pod ręką. Garaż albo kotłownia w twoim wypadku będzie najlepszym miejscem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam działająca instalację z Aeris 550VV. Jako, że cały dom mam zdrowo oczujnikowany mam też czujki temperatury na wszystkich przyłączach rekuperatora i nie tylko. Doszedłęm do dosć miażdzących wniosków obserwując zachowanie się sprawności rekuperatora wynikającej z temperatur. Rekuperator po odpaleniu i pomiarach wykonanych przez serwis i wymianie filtrów miał prawidłowe parametry pracy mierzone anemometrem w pomieszczeniach i sprawność wahająca się od 78-85%. Jednakże po krókim czasie (1-2 tygodnie) sprawność zaczęła rosnąć w sposób dziwny. Przy 95% jeszcze jakoś znosiłem to ale jak doszedłem do 104%... czujki temperatury pewne, podłączenia (moduł temp. do sterownika Fatek, kompensacja rezystancji przewodów (pt1000) , wszystko przemierzyłem i sprawdziłem. Finalnie okazało się, że rutynowe czyszczenie filtrów sprowadziło sprawność do poziomu 90% (i tak za dużo). Niestety nie dorobiłem się lejka do anemometru nie umiem zmierzyć co jest na anemostatach. Ogólnie to szokuje mnie to że filtry wymagają czyszczenia niemal co tydzień (odkurzaczem) co znacząco poprawnia parametry. Zakładam, że wzrost sprawności jest wynikiem ograniczenie przepływu przez wymiennik, strumienie nawiewny i wywiewny nie są kompletnie równe a raczej różnią się nawet 5krotnie. Wyjęcie filtrów poprawia radykalnie przepływy i sprawność sprowadza na ziemię. Akuratnie przy serwisie miałem okazje to sprawdzać wymieniając filtry więc dane są dość pewne. Jak się to ma do proponowanych wymian filtrów. Dodam że mam seryjne EU3 a na nawiewie dałem EU7 testowo, dodatkowo mam filtr EU3 na kanale nawiewnym przed chłodnicą GWC glikolowego. GWC jeszcze nie pracuje, chłodnica wisi (swoją drogą samo przejście przez nią powietrza bez obiegu chłodnic to +3-4 stopnie. Wogóle to macie jakiegoś alternatywnego dostawcę filtrów do tych rekuperatorów bo cena ich jest absurdalna a znając ceny w fabryce to firmy mają tu gigantyczne marże liczone w setkach procent. Ogólnie to jestem w kropce bo to podważa niejako całą instalację, domyślam się, że mało kto ma to tak oczujnikowane i wątpie żeby ktoś czyścił filtry tak często. Mieszkam na śląsku (Rybnik) w domu nie sa prowadzone żadne prace, jest nowy, regularnie sprzątany. W reku padłą elektronika i została wymieniona ale pracuje już ok. Aeris sztywno trzyma obroty wentyli nie zwiększa ich aby utrzymać przepływ jak to bodaj robi Brink więc przy zapychaniu filtrów wymiana spada i to kilkukrotnie (dokładnie 4-5 razy tak wynika z pomiarów anemometrem). Co ja robię źle? To jakiś błąd mój, pomiarów, filtry są przesadzone czy jak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macie jakiegoś alternatywnego dostawcę filtrów do tych rekuperatorów bo cena ich jest absurdalna

szukaj na aledrogo, np: http://allegro.pl/wloknina-filtracyjna-filtr-filtry-mata-i2045549863.html

Tniesz nożyczkami jak chcesz, przykładowe ceny:

EU3/G3 – rozmiar: szerokość 1,60 x 1 metr bieżący – cena 7,90 zł/mb (poliester)

EU3/G3 – rozmiar: szerokość 0,72 x 1 metr bieżący – cena 3,57 zł/mb (poliester)

EU4/G4 – rozmiar: szerokość 0,72 x 1 metr bieżący – cena 3,84 zł/mb (poliester)

EU4/G4 – rozmiar: szerokość 1,60 x 1 metr bieżący – cena 8,52 zł/mb (poliester)

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukaj na aledrogo, np: http://allegro.pl/wloknina-filtracyjna-filtr-filtry-mata-i2045549863.html

Tniesz nożyczkami jak chcesz, przykładowe ceny:

EU3/G3 – rozmiar: szerokość 1,60 x 1 metr bieżący – cena 7,90 zł/mb (poliester)

EU3/G3 – rozmiar: szerokość 0,72 x 1 metr bieżący – cena 3,57 zł/mb (poliester)

EU4/G4 – rozmiar: szerokość 0,72 x 1 metr bieżący – cena 3,84 zł/mb (poliester)

EU4/G4 – rozmiar: szerokość 1,60 x 1 metr bieżący – cena 8,52 zł/mb (poliester)

 

Wow no i o to chodziło, dzięki wielkie, nie wiedziąłem kompletnie z czego to się skłąda. Wprawdzie te moje filtry są calkiem inne ale do mojeku reku są też i takie proste filtry oparte na takiej włókninie. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to że główny problem jaki opisałem to fakt iż filtry zapychają się niesłychanie szybko (1-2 tygodnie max). Wyjęcie filtrów sprawia że przepływy są prawidlowe, filtry oczyszczone ok ale po kilku dniach przepływ siada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...