Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Te dane masz skąd? Z panelu Brinka? Bo wydaje mi się, że ta druga temp. na panelu to jest temp. z pomieszczeń (dolot do reku), a nie temp. do pomieszczeń (z reku).

Jedną jedyną temp odczytywaną z Brinka jest +3st na jego wejściu świeżego powietrza.

Resztę mierzę swoimi termometrami (wszystkie identyczne=brak błędów spowodowanych różnicami samych termometrów).

Liwko

1. Nie robiłem GWC dla generowania oszczędności w zimie.

2. Jak by mi wpadło -20st do reku to na 100% wymiennik zamarznie. I co wtedy się dzieje? Wiesz?

3. GWC to głównie zabezpieczenie reku. Ale jego duże zalety wyjdą też w lecie...

4. Gdybym ocieplił wszystkie rury w kotłowni lub podgrzał kotłownię do temp. pokojowej (teraz mam tam 15st, ale miałem tam swego czasu +20* więc wiem co to zmienia) to ze wspomnianego anemostatu leciałoby mi blisko 19st (z 21,5*)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko: czy przy tych mrozach gdy reku musi sam rozmrażać swój wymiennik co jakiś czas odczuwasz jakąś zmianę na niekorzyść w powietrzu znajdującym się w domu? Chodzi mi czy pojawia się jakiś zaduch, niemiły zapach etc.?

 

Nie odczuwam żadnych niekorzystnych zmian. Zaduch odczuwam tylko w sytuacji chwilowego braku prądu. Centrala sama nie startuje, trzeba ją wtedy ręcznie na sterowniku załączyć. Wiem przynajmniej że wentylacja się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2. Jak by mi wpadło -20st do reku to na 100% wymiennik zamarznie. I co wtedy się dzieje? Wiesz?

 

Wiem. Poprzednie dwie bardzo mroźne zimy mnie tylko upewniły, że nic złego się wtedy nie dzieje. Żadnych negatywnych skutków.

3. GWC to głównie zabezpieczenie reku. Ale jego duże zalety wyjdą też w lecie...

 

Nie licz na to że zadziała jak klima. Jeżeli masz spore przeszklenia od południa i żadnych osłon, to GWC ci nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o 9-tej mamy -16 na Podlasiu. Polazłem do kotłowni(10stopni ciepła) zobaczyć temperaturę na wlocie z GWC. Wynik to 8 stopni i jest to chyba jakiś zajebisty rekord. Rura wystająca z podłogi to 0,5 odcinek pomarańczowej fi200. Jest po prostu chłodna, ale nie jakaś przerażliwie zimna, więc termometr raczej wskazuje dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Brink z tego co pamiętam zwiększa strugę wywiewanego powietrza i w ten sposób zapobiega zamarzaniu wymiennika
Tyle że, jak mówią, nie ma darmowych obiadów.

W jakiś sposób ten deficyt będzie musiał być uzupełniony. Zimnym powietrzem, prosto z dworu, sączącym się nieszczelnościami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że, jak mówią, nie ma darmowych obiadów.

W jakiś sposób ten deficyt będzie musiał być uzupełniony. Zimnym powietrzem, prosto z dworu, sączącym się nieszczelnościami?

 

W takim wypadku po co w ogóle rekuperator? Czy nie lepszym rozwiązaniem byłby sam GWC? Z tego co piszą osoby na forum, które tak mają, mają tylko o kilka stopni mniejsze temperatury niż z rekuperatorem. Rekuperator tani nie jest, a czas jego zwrotu nie nastąpi nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistral Duo300 bez GWC - w tych warunkach (-10...-18 ) sporadycznie następuje rozmrażanie (kilkanaście minut, co parę godzin). Inna sprawa, że budynek jest już suchy jak pieprz. Na pewno żadnych niemiłych efektów w rodzaju zaduchu nie stwierdziłem. Po wyłączeniu prądu i jego powrocie pracuje na ustawionej wcześniej wydajności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To ja wam powiem tak. Rekuperator jest do dupy.

Rekuperatora potrzebujemy zimą, a zimą mu się jakoś nie chce jak widać poprawnie pracować.

Skoro do jego poprawnego działania trzeba wykonać GWC, to lepiej jest wykonać samo GWC i mieć w tyłku te kilkadziesiąt zł rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wam powiem tak. Rekuperator jest do dupy.

Rekuperatora potrzebujemy zimą, a zimą mu się jakoś nie chce jak widać poprawnie pracować.

Skoro do jego poprawnego działania trzeba wykonać GWC, to lepiej jest wykonać samo GWC i mieć w tyłku te kilkadziesiąt zł rocznie.

 

 

co ty powiesz ;)

he he ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...