Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam !

 

Chciałbym w swoim domu założyć WM z rekuperatorem. Dom mały (około 100m2). Myślę raczej o rekuperatorze Luna. Do małego domu jak ulał , a nie ukrywam że na WM nie chciałbym przeznaczyć zbyt dużo kasy.

 

Rozrysowałem swój "projekt".

 

http://img208.imageshack.us/img208/4939/projektu.jpg

 

Proszę się nie śmiać ;)

 

Lekki opis ...

 

1. Prostokąty zielone - to łóżka , żarówiasty zielony prostokąt w kotłowni to rekuperator :)

2. W łazience w narożniku jest wanna (pod oknem). W przeciwnym narożniku prysznic. Dodatkowo jest sedes + 2 umywalki.

3. W pomieszczeniach chce dać anemostaty fi100.

4. Chciałbym zastosować trójniki/rozdzielacze i do wszystkich anemostatów prowadzić rury fi100 , czyli np. rura fi150 i potem trójnik/rozdzielacz na kilka fi100, tak aby nawiew był równomierny. Oczywiście anemostatem można będzie regulować

5. Centrala będzie w kotłowni. Wyrzutnia z jednej stronie domu , wrzutnia z drugiej strony.

6. Nie wiem co zrobić z pomieszczeniami "brudnymi" , czyli łazienką i kuchnią. Gdzie montować i jak nawiew i czy wogóle montować ?

7. Z tego co czytałem nawiewy w pomieszczeniach powinny być po przekątnej , ale nie chce aby były umieszczone nad łóżkiem ..

8. Czy w salonie starczy jeden nawiew ?

 

Rury będę prowadział na poddaszu. Poddasze nie jest użytkowe ale może kiedyś będzie , więc będę kładł na "skosach" dachu. Tam nie ma podłogi i można dość ładnie ułożyć . Sufit mam drewniany (legary). Pomiędzy legarami ocieplenie wełną. Rury chce prowadzić jedynie po obu stronach domu , gdyż nie chce pogorszyć sobie ocieplenia (u mnie strop jest moim głównym ociepleniem , bo dach nie jest ocieplony)

Tędy gdzie widać wełnę ...

 

http://img853.imageshack.us/img853/5610/dsc2468x.jpg

 

Proszę o rady i o pomoc.

Wszystko chce zrobić sam.

Instalacja ma być budżetowa. Rury będą flex z ociepleniem.

 

bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja jeszcze dodam, że w pomieszczeniach anemostaty powinny być umieszczone dokładnie po przekątnej drzwi, tak jak to narysowałeś w salonie i w pokoju o pow, 10,12 m2. Dodatkowo daj drugi anemostat nad stołem w salonie tak jak piszą przedmówcy. Dzięki temu ruch powietrza będzie znacznie korzystniejszy. Nie rób tez anemostatów w samych rogach pomieszczeń tylko oddalone od ścian min. 0,5-1 m. gdyż wylot powietrza będzie "brudził" ściany. Nie będzie może to bardzo widoczne ale jednak taki efekt po pewnym czasie będzie widoczny. Powodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekkie zmiany w projekcie ...

 

http://img854.imageshack.us/img854/1511/projekt2g.jpg

 

 

Jak widać zmiany:

 

1. Wszystkie nawiewy na jednej skrzynce rozdzielczej 150 / 5x100

2. Wszystkie wywiewy na jednej skrzyce rozdzielczej (lub trójniku) 150 / 3x100

3. Dodatkowy nawiew w salonie

4. Dodatkowy wywiew w kuchni

 

PS. W sypialni (te duże łóżko) głowy mamy przy ścianie, więc nawiew nie będzie wiał wprost na nasze twarze a co najwyżej na nogi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym przelozyl jeden wywiew z kuchni do wiatrolapu/przedpokoju.

A w obu lewych pokojach, przesunal nawiewey z prawej na lewa (aby szlo po skosie do drzwi)

 

Fantom

 

Szczukot dobrze Ci radzi. Pisałem już o tym wcześniej. Kaszpir, w dwóch pokojach po lewej stronie, zrób anemostaty w rogach ścian zewnętrznych. Wbrew pozorom to bardzo istotna kwestia, która polepszy cyrkulację powietrza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom już jest i w nim mieszkam ...

 

Teraz chce wykonać modyfikację wentylacji z grawitacyjnej na WM z rekuperatorem.

 

Szczerze mówiąc nie rozumiem czemu wyloty powietrza powinny być po skosie , to nie czujki alarmowe ...

Przecież chodzi o wymianę powietrza z całego pomieszczenia więc ważna jest kubatura i wymiana powietrza będzie z calego pomieszczenia a nie tylko części , więc co to za równica czy po jednej czy po drugiej stronie ?

Po skosie nie da się bo są tam łóżka , a montowanie nad głową nawiewu to mało rozsądne rozwiązanie ..

 

Jeden wywiew z kuchni wywalę , bo chyba za dużo jednak ...

 

W domu będzie wentylacja mieszana. W pomieszczeniach mieszkalnych chce WM a w kotłowni/garażu będzie grawitacyjna.

 

Z tego co czytałem wywiewy powinny być tylko z pomieszczeń "brudnych" czyli kuchnia i łazienka.

 

Gdzie w razie czego (dokładnie) warto by zainstalować jeszcze jeden wywiew ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...