Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szczerze mówiąc nie rozumiem czemu wyloty powietrza powinny być po skosie , to nie czujki alarmowe ...

Przecież chodzi o wymianę powietrza z całego pomieszczenia więc ważna jest kubatura i wymiana powietrza będzie z calego pomieszczenia a nie tylko części , więc co to za równica czy po jednej czy po drugiej stronie ?

Po skosie nie da się bo są tam łóżka , a montowanie nad głową nawiewu to mało rozsądne rozwiązanie ...

 

Gdzie w razie czego (dokładnie) warto by zainstalować jeszcze jeden wywiew ?

 

Chodzi o to, że nie zawsze będziesz miał zamknięte drzwi w pokojach. Wtedy ruch powietrza będzie przechodził strumieniem także przez otwory drzwiowe. Gdy umieścisz anemostaty na wprost drzwi powietrze będzie szło ciągiem w kierunku otwartych drzwi i ta jedna część pokoju będzie miała gorszą wymianę powietrza. Nie mówię, że tej wymiany nie będzie tylko na pewno korzystniej jest umiejscowić anemostat po przekątnej drzwi właśnie ze względu na ten ruch powietrza.

 

Nawiew umieściłbym jeszcze w wiatrołapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrołap to bardzo małe pomieszczenie , do tego chłodniejsze niż reszta pomieszczeń. Zamontowanie tam wyciągu spowoduje ochłodzenie powietrza w obiegu rekuperatora , więc chyba mało korzystne ...

 

Ale w wiatrołapie zostawiasz często mokre buty i kurtki, ta wilgoć powinna być usunięta właśnie przez wentylacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowmy sie czemu po skosie bedzie lepiej .... hmmm .. moze powietrze bedzie lepiej wymieniane ? bo bedzie mialo dluzsza droge do przebycia (wicej kubatury obejme bezposrednio) ?

 

Fantom

 

Ale kubatura to kubatura ...

 

 

Dla przykładu :)

 

Jak puści się bąką w rogu pokoju to osoba która siedzi w innym oddalonym rogu też go poczuje ;) Powietrze się miesza i nie zna "kierunkowości". Być może na przeciwko szybciej się trochę powietrze wymieni , ale przecież tu nie chodzi o jakies rekordy , tylko o wymianę całego powietrza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. dyskusja beZ sensu. Proponuje abys wszytskie wywiewy i nawiewy umiescil w punkcie centralnym domu na 1 m2 sufitu. Zero problemow z rozprowadzeniem rur i taniej i wogole super. Bedzie ok. Kubatura to kubatura.

 

Fantom

 

Proszę się nie obrażać ...

 

No dobra.

 

Czyli wywalamy jeden wywiew z kuchni (ten znajdujący się przy drzwiach do kotłowni) i ten wywiew dajemy do wiatrołapu ?

W wiatrołapie w którym rogu ? Czy tam bez znaczenia ?

 

Czy ktoś z Was jest w stanie przeliczyć czy zastosowanie 5 anemostatów fi100 , rur fi100 podłączonych do skrzyni rozdzielczej 1x150 / 5x100 i to do rekuperatora Luna 200 (tak jak na schemacie) jaki da przepływ powietrza w m/s ?

Czy jest szansa na osiągnięcie przepływu 2 do 5 m/s ? Bo niby tylko taki przepływ da bezgłośną pracę ...

 

Czy wogóle ktoś używa z Was Luny 200 ?

Luna była by w kotłowni.

Tam gdzie mieszkam jest bardzo cicho i w nocy słyszę nawet latającego komara :)

W sypialni słyszę jak działa piec w kotłowni i nawet słyszałem działające pompy CWU które działały na "3" . Dopiero jak ustawiłem je na "1" to ich nie słyszę ...

 

Zastanawiam się jak głośni działa Luna na najniższych obrotach , czy jest słyszalna w innym pomieszczeniu ...

 

Nie ukrywam że instalcja MUSI być nie słyszalna , bo inaczej u mnie traci sens :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luna to na pewno antyszumową centralą bynajmniej nie jest. Jest po prostu głośna, a z dospelowskim, fabrycznym sterownikem nawet bardzo głośna. Sam mam u siebie Lunę, ale z własnej konstrukcji transformatorowym (najcichszym) regulatorem. Na biegu bezpośrednim (230V) słychać pracę wentylacji, na biegu niższym (110V, z transformatora - to b. ważne), słychać tylko jak jest idealnie cicho w nocy.

Droższe centrale z silnikami prądu stałego, fachowo zamontowane, są niesłyszalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luna to na pewno antyszumową centralą bynajmniej nie jest. Jest po prostu głośna, a z dospelowskim, fabrycznym sterownikem nawet bardzo głośna. Sam mam u siebie Lunę, ale z własnej konstrukcji transformatorowym (najcichszym) regulatorem. Na biegu bezpośrednim (230V) słychać pracę wentylacji, na biegu niższym (110V, z transformatora - to b. ważne), słychać tylko jak jest idealnie cicho w nocy.

Droższe centrale z silnikami prądu stałego, fachowo zamontowane, są niesłyszalne.

 

To bardzo złe informacje :(

 

Nie ukrywam że nie chciałbym bawić się w modyfikacje jakie robiłeś bo zależy mi na gwarancji.

Chciałem właśnie kupić pilota , ale nie miałem pojęcia że oryginalny pilot Dospela powoduje że centrala działa jeszcze głośniej ...

 

Chyba muszę przemyśleć kupno centrali TYWENT B3B-WX 15.

Jest droższa , ale ma sterowanie już w komplecie (proste ale zawsze) , lepszą obudowę i mam nadzieję że będzie cichsza , taką mam nadzieję , ale czy lepsza od Luny ?

 

PS. A jak duży masz dom ? Na jakich obrotach działa u Ciebie Luna ? Na minimum czy max , czy coś pośredniego. Czy na minimum masz taką wydajnośc która wystarcza do wentylacji domu czy jest za niska ?

Jakiej średnicy masz anemostaty ?

Czy według Ciebie w moim przypadku rury fi100 i anemostaty fi100 to dobry pomysł ? Czy wywiewy powinny być także fi100 czy dać np. fi125 ?

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo złe informacje :(

 

Chyba muszę przemyśleć kupno centrali TYWENT B3B-WX 15.

Jest droższa , ale ma sterowanie już w komplecie (proste ale zawsze) , lepszą obudowę i mam nadzieję że będzie cichsza , taką mam nadzieję , ale czy lepsza od Luny ?

 

mam podobny dylemat: czy wybrać tanią Lunę i chwile się z nią pobawić (minusem jest duża ilość potrzebnego miejsca - sama luna+zewnętrzne filtry), czy wybrać Tywenta B3B-WX 30 ... czy pójść w coś o wiele mniej obsługowego ale dużo droższego: Brinka Renovent 300 Medium lub polecany przez znajomego Mistral duo 300.

 

Czy warto dopłacać do Tywenta w porównaniu do Luny? Jak tutaj z tą wilgotnością 70% i wentylacją łazienek ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobny dylemat: czy wybrać tanią Lunę i chwile się z nią pobawić (minusem jest duża ilość potrzebnego miejsca - sama luna+zewnętrzne filtry), czy wybrać Tywenta B3B-WX 30 ... czy pójść w coś o wiele mniej obsługowego ale dużo droższego: Brinka Renovent 300 Medium lub polecany przez znajomego Mistral duo 300.

 

Czy warto dopłacać do Tywenta w porównaniu do Luny? Jak tutaj z tą wilgotnością 70% i wentylacją łazienek ..

 

Z tego co mi powiedziano Tywent ma fatalny jeden parametr wartośc sprężania ...

 

Luna ma 350Pa a Tywent (WX15) tylko 80 i dlatego nikt tego nie montuje ...

 

Ja chyba jednak wezmę Lunę. Może nie jest najlepiej wykonana , może nie jest super energooszczedna , ale za to jest wydajna i ma bardzo wysoką sprawność ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luna to dobra alternatywa dla samej WM składającej się z kanałów i wentylatorów czyli całkowitego braku odzysku ciepła .

 

W porównaniu do innych central to nie warto !

 

Już lepiej wziąć Economica, sam mam i w porównaniu do Luny dużo lepszy , nieco droższy ale i tak te 2,5 klocka to żadne pieniądze przy takiej powierzchni wymiennika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Luna to dobra alternatywa dla samej WM składającej się z kanałów i wentylatorów czyli całkowitego braku odzysku ciepła .

 

W porównaniu do innych central to nie warto !

A czemu nie warto ? Luna nie ma wymiennika ? Moim zdaniem ma i to dosyć dobry.

Gdyby nie sterowanie i filtry Luna byłaby wg mnie dobrym reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luna ma fajną cenę i to na plus.

Ale na minus trzeba uwzględnić:

- obudowa składa się z dwóch połówek i szpary nawet 5mm którą trzeba użyć silikon - niestety przy próbie otwarcia obudowy możemy ją uszkodzić;

- filtry - a raczej gąbka do kąpieli imitująca filtry - trzeba ją wyciągnąć przed sklejenie reku i dokupić dwie skrzynki z wkładkami - koszt ok 300-500zł :(

- sterownik - pilot bezprzewodowy jest raczej uciążliwy więc warto zrobić sobie inne sterowani.

- pobór prądu rekuperatora 120W przy ręcznym BY-PASSie

Edytowane przez miki121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie warto ? Luna nie ma wymiennika ? Moim zdaniem ma i to dosyć dobry.

Gdyby nie sterowanie i filtry Luna byłaby wg mnie dobrym reku.

 

 

Nie chodzi o wymiennik.

Chodzi o rzeczy o których pisze Miki121 .

 

Założyłem tydzień temu to to i wcale mi się nie podoba :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luna ma fajną cenę i to na plus.

Ale na minus trzeba uwzględnić:

- obudowa składa się z dwóch połówek i szpary nawet 5mm którą trzeba użyć silikon - niestety przy próbie otwarcia obudowy możemy ją uszkodzić;

- filtry - a raczej gąbka do kąpieli imitująca filtry - trzeba ją wyciągnąć przed sklejenie reku i dokupić dwie skrzynki z wkładkami - koszt ok 300-500zł :(

- sterownik - pilot bezprzewodowy jest raczej uciążliwy więc warto zrobić sobie inne sterowani.

- pobór prądu rekuperatora 120W przy ręcznym BY-PASSie

 

Po uwzględnieniu minusów Luna wychodzi w cenie ok. 1,8k-2,0k ... a jaka alternatywa w tej półce cenowej?

Czy B3B WX-30 Tywenta za ok. 2,7k jest lepszym wyborem? Czy warto szukać czegoś w cenie do 3,5k? (np. mitsubishi, vent-axia, mistral 300).

Czy jeżeli nie taania Luna to od razu patrzeć na reku od 5k wzwyż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...