Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do miki121:

 

Dom mały , około 100m2 powierzchni mieszkalnej. Wysokość 2,6m. Zamieszkały przez 4 osoby (2 dorosłych + 2 dzieci). Według mojego "projektu" będzie 5 nawiewów (2 sztuki w salonie , po jednym w 3 sypialniach) + 3 wywiewy (wiatrołap - ogrzewany , więc raczej można nazwać to przed przedpokojem) , kuchnia i łazienka. Od rekuperatora będzie to szło do skrzynki rozdzielczej i następnie nawiewy do pomieszczeń. Rury będą miał fi80. Wywiewy będą miały fi100.

Chce uzyskać taką wymianę powietrza w pomieszczeniach jaką przewidują PL normy czyli kuchnia jeśli dobrze pamiętam 30m3/h , łazienka 50m3/h , pokoje po 30m3/h plus dodatkowo zależy mi na uzyskaniu prędkości w przewodach na poziomie 2-5m/s ...

 

Czy to dobre wyliczenia ?

Powinna starczyć mi centrala 150m3/h ...

 

czy zgadza się czy jednak masz inną opinię ? Czy te wyliczenia są prawidłowe według Ciebie ?

 

Centrala to Sentinel Kinetic 250 lub Onyx Sky 250.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to dobre wyliczenia ?

Powinna starczyć mi centrala 150m3/h .

 

Moim zdaniem centrala powinna być większa.

50 m3 do każdego pokoju + ok 75-100 m3 do salonu

to wynika z założeń higienicznych

 

a dodatkowo przy 150 m3/h trudno będzie spełnić założenia norm dotyczących

strumienia powietrza w kuchni,łazience, toalecie itd.

kuchnia 75 m3/h + łazienka 50 m3/h + toaleta 50 m3/h to już jest więcej niż 150 m3/h

 

celuj bliżej 250 m3/h :-) ONYX jest fajny - bardzo cichy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to dobre wyliczenia ?

Powinna starczyć mi centrala 150m3/h .

 

Moim zdaniem centrala powinna być większa.

50 m3 do każdego pokoju + ok 75-100 m3 do salonu

to wynika z założeń higienicznych

 

a dodatkowo przy 150 m3/h trudno będzie spełnić założenia norm dotyczących

strumienia powietrza w kuchni,łazience, toalecie itd.

kuchnia 75 m3/h + łazienka 50 m3/h + toaleta 50 m3/h to już jest więcej niż 150 m3/h

 

celuj bliżej 250 m3/h :-) ONYX jest fajny - bardzo cichy

 

ME 250 jest dużo cichszy i ma 5 lat gwarancji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to dobre wyliczenia ?

Powinna starczyć mi centrala 150m3/h .

 

Moim zdaniem centrala powinna być większa.

50 m3 do każdego pokoju + ok 75-100 m3 do salonu

to wynika z założeń higienicznych

 

a dodatkowo przy 150 m3/h trudno będzie spełnić założenia norm dotyczących

strumienia powietrza w kuchni,łazience, toalecie itd.

kuchnia 75 m3/h + łazienka 50 m3/h + toaleta 50 m3/h to już jest więcej niż 150 m3/h

 

celuj bliżej 250 m3/h :-) ONYX jest fajny - bardzo cichy

 

Mi bardziej odpowiada chyba jednak Sentinel Kinetic 250. Powodem jest sposób montażu. Rekuperator będzie w małej kotłowni a dodatkowo ma możliwość ustawienia wyjścia rur do góry co mocno pomoże mi przy montażu ...

No i jest mniejszy i lżejszy ...

Onyx fajny , ale podwieszany , większy i cięższy ...

 

Nie mogę się już doczekać :)

Za tydzień jadę po centralę i osprzęt i mam nadzieję że w miarę szybko to zamontuję i uruchomię ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystałem z tych norm zamieszczonych w tym dokumencie. Strona jeśli dobrze pamiętam 66 ...

http://www.atlantic-ventilation.fr/d...ndex_nobg.html

 

Tam są normy na osobę a nie na pokój ...

Bo trochę nie rozumię po co wentylować pokój.

Chyba trzeba usunąć dwutlenek węgla i inne "zanieczyszczenia" ;) które "produkuje" człowiek ...

 

Bo jeśli ktoś powiedzmy mieszka sam i ma pokój 100m2 to przecież nie potrzebuje większej wentylacji niż rodzinka 6 osobowa która mieszka w pokoju 20m2 .

Na chłopski rozum tamta rodzinka będzie potrzebowała większej wymiany powietrza niż ten jeden gościu w wielkim pomieszczeniu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to nie sa zadne normy. Po prostu firma jakas wymyslila sobie liczby. Kazdy producent moze sobie zrobic inne, a PN chyba nie istnieja dla budownictwa mieszkalnego (?).

 

Fantom

 

PN ?

 

Polska norma została stworzona dla wentylacji grawitacyjnej , tylko pytanie jak sterować wentylacja grawitacyjną ???

Oczywiście można nawiewnikami , ale przy zbyt duży ciśnieniu i tak "regulację" szlak trafi ...

 

Sądzę że zamiast sie kurczowo trzymać PN które nijak mają się do WM i do prawdziwego zapotrzebowania na wymianę może skorzystać z doświadczenia innych krajów w których WM jest znana od dłuższego czasu niż w Polsce ...

 

Tak chociaż mi się wydaje , że lepiej wykorzystać doświadczenie innych (krajów) niż samemu "odkrywać Amerykę" , mimo że już została odkryta ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment ...

Nie ma takiego czegoś jak "normy producentów" ...

 

Normy są jedne ...

 

Jesteśmy w UE więc normy mamy takie jak w UE takie jak we Francji , Włoszech i itd ...

 

PN chyba nie są więc aktualne , tym bardziej że w przypadku WM i tak nie mają zastosowania ...

Chciałbym dotrzeć na jakiej zasadzie i przy jakich zalożeniach PN na temat wentylacji zostaly stworzone ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg Ciebie, to co jest na tej podanej broszurce, to jest norma ktora obowiazuje we Francji lub w UE ?

 

A jak chcesz jakies PN to masz np http://synergiadladomu.pl/wp-content/uploads/PN-83-B-03430.pdf

 

I lepiej nie stosuj tych "francuskich". Bo co bedzie, jak do uzytkowania beda od ciebie wymagac odbioru tej instaalcji (a od wielu wymagaja) i nie bedzie zgodna z naszymi normami. ;)

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...