Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Inaczej powiem: wanna ma pojemnosc 500 litrow. Jak do niej nalejesz wody i ja ubrudzisz (nasze brudne powietrze) i zastapisz ja kolejnymi 500 litrami nowej czystej wody (nasz wentyl wdmuchuje tyle czystego powietrza) to laczna wymiana medium w tym przypadku wody wynosi 500 czy 1000 litrow ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ile z domów które mają centrale z by passem jest w okolicy pasywnych ...?

wiem wiem wszystko dla idei...;)

Mam centralę z bypassem automatycznym bez GWC i bardzo sobie chwalę. W lecie w upały mamy ok. 24 stopnie. Dom nie jest pasywny, ale dobrze docieplony i okna 3-szybowe. Fakt, że centrala ma 550 m3/h przy kubaturze 600 m3- może w nocy dobrze przedmuchać chłodniejszym powietrzem i ma wysoki odzysk ciepła/zimna. Nie wiem jak można by to osiągnąć bez bypassu.

Tak więc kolego nie wiem skąd się wzięły twoje (silne) przekonania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam centralę z bypassem automatycznym bez GWC i bardzo sobie chwalę. W lecie w upały mamy ok. 24 stopnie. Dom nie jest pasywny, ale dobrze docieplony i okna 3-szybowe. Fakt, że centrala ma 550 m3/h przy kubaturze 600 m3- może w nocy dobrze przedmuchać chłodniejszym powietrzem i ma wysoki odzysk ciepła/zimna. Nie wiem jak można by to osiągnąć bez bypassu.

Tak więc kolego nie wiem skąd się wzięły twoje (silne) przekonania...

ciekawe czyja to zasługa...

konstrukcji budynku...

czy by passu...

 

jak to osiągnąć bez obejścia... ?

po prostu go wyłączyć ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla GWC nie są potrzebne jakieś gigantyczne moce "grzewcze"!

jak nie ma mocy "grzewczej" to także chłodniczej...;)

 

Nie zgadzam się z opinią, że automatyczny bypass nie ma sensu.

Otóż ma SZCZEGÓLNIE W NASZYCH WARUNKACH KLIMATYCZNYCH

gdzie temperatura jest bardzo zmienna zarówno ciągu doby [ po upalnym dniu przychodzi chłodna noc]

jak i w dłuższym czasie [ upały są przeplatane dniami z "gorszą" pogodą.

 

Nie wyobrażam sobie Klientów biegających na strych i co chwilę zmieniających wymiennik na kasetę letnią i odwrotnie

dla zachowania stabilnej i komfortowej temperatury.

dla stabilnej i komfortowej temperatury wystarczy aby centrala pracowała cały czas na wymienniku...

bezwładność budynku zrobi resztę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej powiem: wanna ma pojemnosc 500 litrow. Jak do niej nalejesz wody i ja ubrudzisz (nasze brudne powietrze) i zastapisz ja kolejnymi 500 litrami nowej czystej wody (nasz wentyl wdmuchuje tyle czystego powietrza) to laczna wymiana medium w tym przypadku wody wynosi 500 czy 1000 litrow ?

 

Pozdrawiam

 

no ale w wannie masz nadal 500 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ja mam to inaczej opisac ? Jesli reku usuwa z domu 300 m3 i zakladam, ze pracuje w rownowadzie nawiew/wywiew to nawieje tez 300. Reku 300 m3 to bylby wtedy, kiedy mialby 1 wentylator, np wywiewny i te 300 m3 usuwal. A tak typowy zrownowazony uklad przerzuci lacznie 600 m3 powietrza: zabierze 300 brudnego i wrzuci 300 czystego. Uwzialem sie na to bo jakos trzeba wytlumaczyc logicznie sytuacje w domach, gdzie tak jak np u mnie reku chodzi na 50 m3 w domu o kubaturze 350 m3 i jakos duszno nie jest...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja sie o roznice w nazewnictwie kloce a nie o zasade dzialania :) W wiekszosci przypadkow inwestor zamontuje za namowa instalatora reku, ktore ogarnia kubature domu zupelnie bez zwiazku z iloscia mieszkancow czy brudnych pomieszczen, a taki system jest z reguly przewymiarowany.

 

Pozdrawiam

no ...

żebyś mógł sobie przewietrzyć mocniej w razie "W" ...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ja mam to inaczej opisac ? Jesli reku usuwa z domu 300 m3 i zakladam, ze pracuje w rownowadzie nawiew/wywiew to nawieje tez 300. Reku 300 m3 to bylby wtedy, kiedy mialby 1 wentylator, np wywiewny i te 300 m3 usuwal. A tak typowy zrownowazony uklad przerzuci lacznie 600 m3 powietrza: zabierze 300 brudnego i wrzuci 300 czystego. Uwzialem sie na to bo jakos trzeba wytlumaczyc logicznie sytuacje w domach, gdzie tak jak np u mnie reku chodzi na 50 m3 w domu o kubaturze 350 m3 i jakos duszno nie jest...

 

Pozdrawiam

 

Jeśli wymiana to 300 m3 to wiadomo że przy nawiewno-wywiewnej pracują dwa wentyle (jeden wyciąga drugi nawiewa), przy tylko wyciągu jeden wentyl obskoczył by oba zadania (zassa przez szczeliny wypcha przez kanały). Jakbyś sobie przy naw-wyw podzielił oba strumienie na jeszcze np. 2 osobne umowne pododcinki albo wstawił 4 wentyle (po dwa na kierunek) to by Ci wyszedł przepływ 1200 (?) tylko co z tego skoro ważna jest wymiana czyli ile "starego" powietrze zastępowanego jest świeżym. Duszno nie masz bo taki efekt daje Ci wymiana 50 (bez względu na jej realizację). Po co komplikować? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba wytlumaczyc logicznie

 

Centrala nawiewa i wyciąga powietrze jednocześnie tworząc

tzw. strumień powietrza wentylacyjnego.

Strumień ten jest taki jak wydajność centrali w danym momencie [ minus ewentualne straty i opory]

Centrala o wydajności 380 m3/h @150 Pa generuje strumień max. 380 m3/h @ 150 Pa

Według założeń że uklad przerzuci lacznie 600 m3

by było:

jak naleję do szklanki wodę i ją wypiję to przerzuciłem teoretycznie dwie szklanki wody, ale wypiłem szklankę wody czy dwie szklanki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla stabilnej i komfortowej temperatury wystarczy aby centrala pracowała cały czas na wymienniku..

 

Nie jest to prawda!

Robiliśmy eksperyment, w którym centrala pracowała cały czas na wymienniku. Normalny dom, żaden pasywny.

Podczas upałów temperatura w budynku rosła i nie bardzo spadała w nocy, mimo, że było chłodniej.

owszem, temperatura przestała w końcu rosnąć - ale ustaliła się na mało komfortowym poziome ponad 26-27 stopni w nocy!

 

Po włączeniu bypass spadła do 23-24 w dzień, a w nocy 22 stopnie jak było ustawione na sterowniku.

 

Rozważamy sobie teoretycznie, i masz rację, że w zależności od ocieplenia budynku itd.

temperatura będzie stabilna zarówno z bypass jak i bez bypass.

Problem w tym, że bez bypass [odzysk energii cały czas włączony] temperatura szybko osiągnie poziom przy którym nie można mówić o komforcie i ten poziom będzie się utrzymywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

 

w urządzeniach COMAIR działa to tak:

zakładamy, że ustawimy temperaturę komfortową na +22,0 C i do tej temperatury będzie dążyła centrala wentylacyjna.

upalny dzień, godzina 12.00 w południe , temperatura na zewnątrz + 30,0 C

klapa bypass zamknieta, następuje odzysk chłodu,

godzina 20.00 temparatura na zewnątrz +23,0 C

klapa bypass otworzy się jeżeli w pomieszczeniach będzie temperatura wyższa niż +23,0 C

tak, aby ewentualnie obniżyć temperaturę.

godzina 22.00 temperatura na zewnątrz +21,0 C

klapa bypass otworzy się jeżeli w pomieszczeniach będzie temperatura wyższa niż +22,0 C

i pozostanie otwarta tak długo, aż temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej ustawionych +22,0 C

 

godzina 5.00 rano temperatura na zewnątrz + 15,0 C

klapa bypass zamknięta, tak aby nie wychładzac nadmiernie pomieszczeń.

 

No ale latem to chyba się najbardziej poluje na te 15st poranne... Można ustawić, żeby bypass się włączał zawsze, gdy na zewnątrz jest niższa temperatura niż wewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale latem to chyba się najbardziej poluje na te 15st poranne... Można ustawić, żeby bypass się włączał zawsze, gdy na zewnątrz jest niższa temperatura niż wewnątrz?

 

to działa cały czas!

jeżeli temperatura wewnątrz jest wyższa od ustawionej jako komfortowej, a na zewnątrz jest temperatura niższa niż wewnątrz

to bypass się otwiera nawet o 5 rano! w opisie jest jako przykład :-) = nie trzeba dalej chłodzić to się klapa zamyka.

 

W wypadku automatyki COMAIR wystarczy ustawić na lato np. 20 stopni jako temperaturę komfortową - wtedy klapa bypass będzie otwarta dłużej!

Edytowane przez michal_ludwin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej powiem: wanna ma pojemnosc 500 litrow. Jak do niej nalejesz wody i ja ubrudzisz (nasze brudne powietrze) i zastapisz ja kolejnymi 500 litrami nowej czystej wody (nasz wentyl wdmuchuje tyle czystego powietrza) to laczna wymiana medium w tym przypadku wody wynosi 500 czy 1000 litrow ?

 

Pozdrawiam

a ile masz dziur którymi spływa woda z tej wanny, jedną czy dwie?

dla znacznego uproszczenia sprawy panu prezydentowi, wentyle pracujące szeregowo (jak w centrali) uzyskują ten sam przepływ przy wyższym sprężu, wentyle pracujące równolegle mają większy przepływ przy tym samym sprężu, jak sie to ma do twojej teorii?

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ustaliła się na mało komfortowym poziome ponad 26-27 stopni w nocy!

po dłuższych upałach tyle samo osiąga dom z reku, by passem i GWC...

 

Po włączeniu bypass spadła do 23-24 w dzień, a w nocy 22 stopnie jak było ustawione na sterowniku.

a to są tylko pobożne życzenia ...

 

jak sobie policzysz ile energii przyjmuje na siebie budynek w ciągu jednego upalnego dnia to przekonasz się jak niewielką cześć usuwasz poprzez wentylację...

nie przyszło ci kiedyś na myśl dlaczego większość budynków stabilizuje się w okolicach tych 26* po dłuższych upałach ?

i dlaczego tak się dzieje niezależnie czy budynek ma WM z GWC czy zwykłą grawitacyjną / otwierane okna nocą

oczywiście rozmawiamy o "normalnym domu, żadnym pasywnym"...

 

to że podczas ostatnich ( majowych ) upałach gwc coś dawało to tylko dlatego że wcześniej było chłodno i budynki nie miały z akumulowanej większej ilości energii a grunt był wychłodzony po zimie...

przy takiej samej sytuacji w sierpniu już nie będzie tak kolorowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dywagowanie nad skutecznością prób zwentylowania danego domu bez oceny jego konstrukcji, jakości izolacji, zacienienia itp, nie ma sensu. Wystarczy mieć poddasze ze standardowo ocieplonym dachem i oknami dachowymi, aby takie porównanie przegrać wobec zwykłej parterówki. Czynników jest zbyt wiele.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to są tylko pobożne życzenia ...

zrobiliśmy ten eksperyment, żeby się przekonać.

I spadło! - Oczywiście można dywagować, że nic nie jest pewne, bo każdy budynek jest inny

[chociażby ze względu na usytuowanie].

 

Ja widzę swoje zadanie tak:

dostarczam Klientom rozwiązania możliwie najlepiej realizujące ich oczekiwania.

I uczciwie informuję o ograniczeniach.

Dlatego upieram się, że bypass jest dobrym rozwiązaniem - pomoże więcej lub mniej.

Podobnie GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...