Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Co sądzicie o rekuperatorze "COMFOAIR 350 LUXE VV do domu parterowego o powierzchni około 130 metrów?

 

Mam taką centralę i mogę powiedzieć, że urządzenie ogólnie o.k. Natomiast usługa (kompleksowa) dostawy i montażu przez firmę r********** stanowczo poniżej krytyki. Na szczęście wyłączność na te centrale na terenie kraju już nie obowiązuje i firma ta już nie może dyktować swoich marnych standardów w połączeniu z wątpliwą jakością montażu. Widać nawet producent zrezygnował z wyłączności tego przedstawiciela na Polskę udostępniając swój produkt innym dystrybutorom. To chyba o czymś świadczy..... Jeżeli masz wątpliwości to zapytaj o możliwość włączenia sterowania w automatykę budynkową. Idę o zakład, że wszystko jest możliwe pod warunkiem, że nie zapytasz o pierwszy lepszy szczegół. Nawet protokół komunikacyjny automatyki centrali jest tajemnicą strzeżoną jak twierdza!!!! Dystrybutor r**************.pl nie potrafi uzyskać od producenta nawet tak podstawowych informacji, jak lista zmiennych sterownikowych czy protokołu komunikacyjnego, który (ponoć) pozwala na komunikację przez port szeregowy. Ogólnie centrala w miarę przyzwoita, oferta na Polskę - pod psem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściej twórcy i ich pomysły są ciekawe :)

Ale bardziej bałbym się dystrybutorów i ich handlowców...

Ostatnio miałem przyjemność rozmowy z jednym takim Panem i szczerze mówiąc ubawił mnie na maksa...

W jego teorii nie dość że odzyskam wszystko z powietrza to jeszcze dołoży mi 27% odzyskanego jak to powiedział ".... z pary wodnej ..... "

Wynikowa tego taka że nie dość że odzyskam to jeszcze dogrzeje powietrze do wyższej temperatury :)

I to się nazywa pomysłowość i kreatywność...

 

Z kotłami na gaz im wyszło i teraz niektóre mają po 109% - sic !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .:bye:

Chłopaki mam pytanko ( może już o tym było , ale od czytania już mam mroczki przed oczami) , a Wy tu będziecie wiedzieć takie rzeczy:yes:

Mianowicie budynek będzie projektowany lada moment przez architekta ( proj. indywidualny) a my chcemy wentylację mechaniczną z rekuperatorem i nie chcemy żadnych kominów ( nawet do kominka) a ogrzewanie ma być gazowe kocioł kondensat z rurą koncentryczną w ścianie . W związku z tym jak to się robi do PNB- czy musi być dołączony projekt wentylacji mechanicznej , czy jak . Rozmawialiśmy z architektem i on stwierdził że zaprojektuje kominy wentylacyjne ( a po jakiego grzyba:confused::sick:) a my w trakcie budowy mamy sobie zrobić WM i że to jest zmiana nie istotna. Czy to prawda ? Jakoś takie rozwiązanie nie budzi naszego zaufania.

Jak to powinno być poprawnie rozwiązane?

Pozdrawiam:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W związku z tym jak to się robi do PNB- czy musi być dołączony projekt wentylacji mechanicznej , czy jak . Rozmawialiśmy z architektem i on stwierdził że zaprojektuje kominy wentylacyjne ( a po jakiego grzyba:confused::sick:) a my w trakcie budowy mamy sobie zrobić WM i że to jest zmiana nie istotna. Czy to prawda ?...

 

O ile wiem projekt WM możecie sobie zamówić później i kiero może tę zmianę wpisać do DB. Nie mam pewności co gdy projekt robicie sami i nie macie ładnej pieczątki. Jak tak mam i sam jestem ciekaw jak co będzie :) Projektant może nie chcieć dokładać WM bez dopłaty, a i "zy" jak nie jest oblatany w temacie może się bać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieczątka pieczątką ale jak zaprojektuje grawitacyjną to będą kominy i kanały wentylacyjne. A wywalenie komina to niestety zmiana chyba istotna. U mnie projektant wszystkie kominy i kanały powywalał z projektu a w tabelce umieścił zapis że wentylacja będzie indywidualna mechaniczna. Jeśli masz garaż to niestety tam mały kominek wentylacyjny musisz zachować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieczątka pieczątką ale jak zaprojektuje grawitacyjną to będą kominy i kanały wentylacyjne. A wywalenie komina to niestety zmiana chyba istotna. U mnie projektant wszystkie kominy i kanały powywalał z projektu a w tabelce umieścił zapis że wentylacja będzie indywidualna mechaniczna. Jeśli masz garaż to niestety tam mały kominek wentylacyjny musisz zachować.

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi:yes: .Jeśli ktoś jeszcze coś wie ,to proszę podzielcie się swoją wiedzą:yes:

W garażu z pewnych względów będzie jeden komin wentylacyjny:yes:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany w instalacji WM z rekuperatorem ...

 

Witam !

 

Zaczynam przerabiać poddasze na poddasze użytkowe. W związku z tym muszę przerobić instalację :(

Trochę szkoda bo znów trzeba będzie kombinować z przeniesieniem centrali (obecnie jest na poddaszu) ale zapewne wróci o kotłowni bo nie ma obecnie na niej innego miejsca a aby ją przenieść go garażu trzeba by zbyt mocno kuć ściany aby przenieść całe orurowanie a kucie ścian chcę to ograniczyć do do minimum. Rekuperator w kotłowni będzie schowany w szafce i mam nadzieję że dzieki temu troche go wyciszy :)

 

Obecnie instalcja tak wygląda , choć są lekkie zmiany np. (anemostaty nawiewne są fi80).

Zmiany jakie zajdą to wstawienie w salonie schodów (w kształcie litery L) , naniesione już na rysunku.

Jeden anemostat będzie więc dokładnie nad schodami.

 

projekt2g.jpg

 

Po wejściu na poddasze będzie taki rozkład pomieszczeń.

Ze zdjęć wynika że będę miał 4 wywiewy (obecnie mam 3) i aż 7 nawiewów (obecnie mam 5).

 

Jednakże zastanawiam się nad sensownością zwiększenia nawiewów.

 

Moje pytania brzmią :)

 

Czy nawiew którzy znajduje się na parterze w salonie nad schodami można go tam zostawić czy można spokojnie go przenieść na poddasze do jednego z pokoi ?

Wtedy w salonie pozostał by tylko jeden nawiew. Czy nie było by to stanowczo za mało ?

Pytam bo w salonie nad schodami byłby nawiew a z metr wyżej (na poddaszu) wywiew więc chyba trochę bez sensu ?

 

Planujemy także w najbliższej przyszłości połączyć dwa pokoje na parterze. Obecnie oba mają po 1 anemostacie nawiewnym. Pomyślałem zatem aby także zabrać z tamtąd jeden anemostat. Na razie pokój jeden byłby bez wentylacji , ale jest to obecnie pokój nie zamieszkały i sporadycznie użytkowany więc chyba brak wentylacji nie byłby problemem , zawsze mogą być otwarte drzwi do tego pokoju i jakoś by się wentylował.

Połączone z najbliższej przyszłości mają być położone za salonem 2 pokoje w jeden duży. Ma być tam duża sypialnia a na końcu pokoju ma być zabudowa (szafy). Takie są pomysły ;)

 

Pytam bo nie wiem czy warto zmieniać centralę na 7 wyjściową , tym bardziej że tak centrala była by wykonana na specjalne zamówienie i nie jest ona tania , bo nie jest to standardowa centrala :)

Dlatego pomyślałem aby zmienić rozmieszczenie anemostatów nawiewnych i dzięki temu pozostawić obecną skrzynkę rozdzielczą nawiewną, ale jeśli nie jest to pożądane to trudno zamówię nową skrzynkę ...

Wywiewną i tak muszę wymienić , bo potrzebny jest jeszcze jeden wywiew ...

 

CO sądzicie o tym zmianach ?

 

rzut01_L.jpg

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...