Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cały sęk w tym że powyżej 30oC jest kilka dni w roku a potęga akumulacji niewyobrażalna. GWC przy takiej inercji wystarcza.

Tyle,że wiara w południowe okna zwodnicza.Stąd problemy.

Przy nadmiarze ciepła nieopisane walory ma wentylacja wyporowa. Ciepłe się unosi z wyjątkiem kowadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki nydar ale chyba tylko dla Ciebie - mam propozycję jak jedziesz samochodem nad morze przy 38 na zewnątrz ustaw klimę w aucie na 34 C ( bo niżej niezdrowo - opisz wrażenia ). W ubiegłym roku przez ponad 2 tygodnie mieliśmy upały do 35-38 C ( w domu miałem 23-24 C ) i nikt z rodziny nie chorował - jak bym powiedział że dla ich zdrowia mamy mieć w domu 33C to by mnie powiesili na najbliższej latarni.:lol2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie w domku parterowym 140 m2 zaprojektowałem wodne chłodzenie całej płyty żelbetowej nad parterem. Wodę do chłodzenia będę brał bezpośrednio ze studni (8'C), do tego dwie pompy (jedna zasilająca, druga cyrkulacyjna). Koszt instalacji mniejszy niż klimatyzacji, pracuje zupełnie bezgłośnie, bez przeciągów, przyjemny chłód, pobór mocy pomijalnie mały w stosunku do klimatyzacji. Sterowanie temperaturą przy pomocy prostej automatyki (nie można przekroczyć punktu rosy).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie w domku parterowym 140 m2 zaprojektowałem wodne chłodzenie całej płyty żelbetowej nad parterem. Wodę do chłodzenia będę brał bezpośrednio ze studni (8'C), do tego dwie pompy (jedna zasilająca, druga cyrkulacyjna). Koszt instalacji mniejszy niż klimatyzacji, pracuje zupełnie bezgłośnie, bez przeciągów, przyjemny chłód, pobór mocy pomijalnie mały w stosunku do klimatyzacji. Sterowanie temperaturą przy pomocy prostej automatyki (nie można przekroczyć punktu rosy).

 

Gratuluję dobrego pomysłu.Skoro studzienna ma 8oC to obiegowa bezwzględnie konieczna. Rozumiem że jak osiągnie określoną temp. to następuje zrzut i nowa porcja zimnej ? Parter będzie chłodny,a co z piętrem ? Użytkujesz już ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Nydar

To nie mój pomysł, to sprawdzone rozwiązane powszechnie stosowane w publicznych budynkach pasywnych na Zachodzie. Domek będzie parterowy, więc nie ma poddasza. Dla płyt gk nie da się zastosować tego systemu (kosmiczne koszty jak na nasze warunki płyt gk z rurkami w środku, aczkolwiek na Zachodzie często takie się stosuje).

Sterowanie temperaturą za pomocą sterownika z PID do tego typu chłodzenia - w obiegu będzie około 100 l wody, a płyta żelbetowa waży około 40 ton - więc nie ma problemu z przechłodzeniem płyty, są to nieporównywalne pojemności cieplne. Bezwładność będzie znacznie wyższa niż przy ogrzewaniu podłogowym. Woda więc będzie krążyć cały czas, a dolot świeżej zimnej wody będzie regulowany tak, aby utrzymać temperaturę płyty na poziomie wynikającym z krzywej chłodniczej, mniej więcej to samo co krzywa grzewcza tylko w drugą stronę. Prościej - sterowanie polega tylko na załączaniu i wyłączaniu pompy tłoczącej zimną wodę ze studni za pomocą odpowiedniego sterownika :-)

Przy przepływie 40l/minutę, mocy pompy 750W (jak dam pompę klasy A to jeszcze połowę mniej), różnicy temperatury wody świeżej i zrzucanej 10'C, moc chłodnicza wynosi około 28kW. Oznacza to że EER wynosi 37, czyli do uzyskania 1kW chłodu potrzeba 27W mocy elektrycznej - 10x mniej i taniej niż przy klimatyzacji :-)

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję dobrego pomysłu.Skoro studzienna ma 8oC to obiegowa bezwzględnie konieczna. Rozumiem że jak osiągnie określoną temp. to następuje zrzut i nowa porcja zimnej ? Parter będzie chłodny,a co z piętrem ? Użytkujesz już ?

 

Technologia stropów grzewczo-chłodzących jest szeroko znana. Ten akurat tylko chłodzący, ale zgodnie z technologią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przepływie 40l/minutę, mocy pompy 750W (jak dam pompę klasy A to jeszcze połowę mniej), różnicy temperatury wody świeżej i zrzucanej 10'C, moc chłodnicza wynosi około 28kW. Oznacza to że EER wynosi 37, czyli do uzyskania 1kW chłodu potrzeba 27W mocy elektrycznej - 10x mniej i taniej niż przy klimatyzacji :-)

 

A ile stopni ma taka podloga? I czy da sie po niej chodzic na boso jesli sa polozone plytki? Bo ja najchetniej w ogole bym sie plytek z podlogi pozbyl, wiecznie dyskomfort w chodzeniu na boso czy w skarpetkach, a jakbym to mial jeszcze chlodzic to juz masakra...

 

Acha, ile trwa od czasu odpalenia tego clodzenia do czasu uzyskania temp w srodku o 3 stopni nizszej?

 

Bo takie chlodzenie to dobre ta, gdzie chlodzic trzeba caly czas, co jak w kwietniu na pol dnia wyjdzie slonce i chce pol godziny pochlodzic? Przeciez to nawet ne zdazy zareagowac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...