Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dom mam pokryty blachodachówką w kolorze grafitowym matowym. Jeden ze spadów skierowany jest idealnie na południe. Zastanawia mnie jak można wykorzystać ciepło które gromadzi się pomiędzy blachodachówką, a ociepleniem?... Czy ten temat był już gdzieś przerabiany?

 

Tak, chyba w tym temacie Jasiek o tym pisał:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?203309-ja%C5%9Bkowe-quot-wynalazki-quot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przecież to wentylacja! Warto tak ryzykować?

 

Źle się chyba wyraziłem. W domu planuję tylko WM plus kominek (zatem niezbędny jest komin). Zauważyłem, że kominy spalinowe występują też z kanałem wentylacyjnym i właśnie o niego zapytuję czy warto dopłacić do komina i mieć ten kanał aby go użyć np w tym celu co powyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się chyba wyraziłem. W domu planuję tylko WM plus kominek (zatem niezbędny jest komin). Zauważyłem, że kominy spalinowe występują też z kanałem wentylacyjnym i właśnie o niego zapytuję czy warto dopłacić do komina i mieć ten kanał aby go użyć np w tym celu co powyżej?

Naprawdę? Stać Pana na najdroższe ogrzewanie i nie stać lepszą centralę? pomijam już, że robiąc kotłownię z salonu, zabierze Pan kominkowi główną zaletę - urok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę? Stać Pana na najdroższe ogrzewanie i nie stać lepszą centralę? pomijam już, że robiąc kotłownię z salonu, zabierze Pan kominkowi główną zaletę - urok.

 

Rozumiem, że każdy ma inne podejście do rzeczy ważnych i ważniejszych...o gustach nie dyskutujmy :)

Chcę zainwestować w dobre ocieplenie zatem "drogość" ogrzewania powinien spaść.

Coś jak spalanie w autach i cena paliw... Gdy auto żużywa 4l ON a 8 PB to jest większa różnica niż gdyby zużywało 1l ON a 2PB. Niby nadal 50% różnicy ale już do akceptacji kosztem wygody. I o tę wygodę a raczej mozliwośc wyboru mi chodzi...Chce mi się palić obsługuję kominek, nie mam czasu włączam konwektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użyję kanału wentylacji grawitacyjnej jako wyrzutni, na pionowym kanale założę coś takiego: http://www.wirplast.pl/files/produkty/kominki_i_nasady/nasada_okragla_alfawent/pustak_podkladka_kominek_f%20copy.png

kanał 150, światło nasady jest OK, ew można podciąć lamele dla zwiększenia światła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zagmatwałem ale pobieżnie bez zbędnych wyliczeń: Dom słabo ocieplony i powiedzmy koszt ogrzewania 4tys np gazem i 8tys prądem (dla mnie wtedy cena prądu nie do przyjęcia)...ale przy lepszym ociepleniu czyli zachowując % różnicę będziemy mieć 1tys gazem i 2tys prądem....co jest już dla mnie zaletą ogrzewania prądowego zdecentralizowanego. Czyli ktoś powie że nadal prąd jest najdroższy ale już akceptowalny zważywszy na koszt serwisowania i stworzenia tego typu ogrzewania..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użyję kanału wentylacji grawitacyjnej jako wyrzutni, na pionowym kanale założę coś takiego: http://www.wirplast.pl/files/produkty/kominki_i_nasady/nasada_okragla_alfawent/pustak_podkladka_kominek_f%20copy.png

kanał 150, światło nasady jest OK, ew można podciąć lamele dla zwiększenia światła

 

Czy taki komin też musi mieć wyczystkę? Jeśli tak to czy nie będzie zaciągał przez nią powietrza z pomieszczenia w którym stoi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wedle uznania, ale flexy lepsze

 

Przymierzam się do samodzielnego wykonania instalacji wentylacji i do tej pory przekonany byłem do wykonania odcinków czerpnia/wyrzutnia do centrali i dalej do skrzynek rozdzielczych ze spiro + klimafix. Po prostu flexy, które kiedyś widziałem, były słabej jakości (po rozciągnięciu było chyba więcej powietrza niż wełny w warstwie izolacji). Czy flexy DECa są lepsze pod tym względem? I jak często trzeba je mocować, aby się nie obwieszały (centralę będę miał w pomieszczeniu technicznym na parterze, czerpnię i wyrzutnię też, skrzynki rozdzielcze będą leżały na stropie parteru)? W necie widziałem DECe z izolacją 25 mm, czy są takie z 50mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wymienniki są entalpiczne w rekuperatorach. Może Pan jaśniej się o jaki typ Panu chodzi?

 

 

Pan Tomasz ma rację: wszystkie wymienniki służące do odzysku ciepła są wymiennikami odzyskującymi entalpię. U nas na rynku ktoś marketingowo po prostu nazwał rekuperatory odzyskujące wodę z powietrza wywiewanego entalpicznymi, a o sprawności odzysku entalpii mówimy także, gdy nie ma odzysku wilgoci.

 

http://centrale-rekuperacyjne.pl/sprawnosc-rekuperatora-kalkulator/

 

I dla uporządkowania pojęć:

rekuperator - wymiennik ciepła,

na forach potocznie rekuperatorami nazywa się centrala wentylacyjna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Przymierzam się do samodzielnego wykonania instalacji wentylacji i do tej pory przekonany byłem do wykonania odcinków czerpnia/wyrzutnia do centrali i dalej do skrzynek rozdzielczych ze spiro + klimafix. Po prostu flexy, które kiedyś widziałem, były słabej jakości (po rozciągnięciu było chyba więcej powietrza niż wełny w warstwie izolacji). Czy flexy DECa są lepsze pod tym względem? I jak często trzeba je mocować, aby się nie obwieszały (centralę będę miał w pomieszczeniu technicznym na parterze, czerpnię i wyrzutnię też, skrzynki rozdzielcze będą leżały na stropie parteru)? W necie widziałem DECe z izolacją 25 mm, czy są takie z 50mm?

 

izolatorem jest powietrze a nie jakieś nitki przędzy kamiennej, szklanej czy innej gównianej :)

 

decy sam używam bo są wg mnie najlepsze w swojej klasie, czyli w kategoriach do jakich się je stosuje

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Ponoc ceny wentylacji od Lutego poszybuja w gore- nie duzo ale zawsze dobrze cos zaoszczedzic, musze sie spieszyc z zakupem mojego. Stoje przed dylematem czy doplacic 1,5 K do wymiennika eltalpicznego czy moze przeznaczyc te pieniadze na cos innego.

kangaxx moglbys mi pomoc w podjeciu decyzji? W folderach jest napisane, ze owy wymiennik ma zdolnosc do przechwytywania 60% wilgoci z powietrza.

Moze ktos z forumowiczow uzytkuje WM z takim wymiennikiem i ma jakies na jego temat spostrzezenia.

Z gory dziekuje za odpowiedz.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...