Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W którym miejscu zamontować rekuperator?

Projekt:

http://www.extradom.pl/StronaProjektu.aspx?projektID=4372&typ=&powierzchnia=&garaz=&nrStrony=4&lustro=true

Dałem do wyceny i już kilka firm dzwoniło i jedni przekonują że nad poddaszem użytkowym a inni że za garażem w kotłowni.

Ja chyba wolałbym za garażem bo może za jakiś czas doprowadzę do niego GWC.

A Wy co sądzicie?

 

Ja dałbym w kotłowni jeśli się zmieści.

 

Będzie łatwiej doprowadzić GWC (na początek wystarczy zostawić w rogu 1x1 m nie zalane chudziakiem), łatwy serwis (filtry), będzie cieplej niż na poddaszu, szum nie będzie słyszalny w sypialni na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Temat był wałkowany nawet w tym wontku ale nie było jasnej odpowiedzi.

Okap nad kuchenką elektryczną w kuchni wyprowadzać na zewmątrz czy wystarczy wiltr przeciwtłuszczowy w okapie i powierze wyżucać pod sufit.

czy anemostaty nie będą się zatłuszczały, jak daleko odsunąć je od kuchenki?

czy przy tych anemostatach montuje sie jakieś dodatkowe filtry?

Dostałem jedną wycenę i powiedzieli że okap z nadkuchenki tylko na zewnątrz.

A jakie są wasze doświadczenia?

zientas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zew -16

w domu 20,5

nawiew 15,3

 

Przy temp. zew. -7 nawiewało mi ok. 17,2- 18 stopni - skąd taka różnica?

Sprawności:

1. przy -7*C (17,6-(-7))/(20,5-(-7))*100 = 89,45%

2. przy -16*C (15,3-(-16))/(20,5-(-16))*100 = 85,75%

 

Sprawności podobne, ale to sprawność całego układu,

a nie reku, więc trudno tu wyciągać wnioski :roll:

To sprawność reku, gdyż termometry mam na wlocie i wylocie z reku. Na anemostatach nie patrzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...to sprawdz,wyniki samego reku ,swiadcza o nim samym,ale masz jeszcze uklad kjanalow,ich przebieg....u mnie....wartosci sa odzwierciedleniem niby wylotow i wlotow reku,osiagam gorsze wyniki,wczesniej,gdy nie zaizolowalem kanalow na niezaizolowanym poddaszu,tracilem kilka stopni,jak pomierzylem,wiedzialem,gdzie trace...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...to sprawdz,wyniki samego reku ,swiadcza o nim samym,ale masz jeszcze uklad kjanalow,ich przebieg....u mnie....wartosci sa odzwierciedleniem niby wylotow i wlotow reku,osiagam gorsze wyniki,wczesniej,gdy nie zaizolowalem kanalow na niezaizolowanym poddaszu,tracilem kilka stopni,jak pomierzylem,wiedzialem,gdzie trace...

Czy miałeś kanały izolowane i dodatkowo jeszcze je zaizolowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był wałkowany nawet w tym wontku ale nie było jasnej odpowiedzi.

Okap nad kuchenką elektryczną w kuchni wyprowadzać na zewmątrz czy wystarczy wiltr przeciwtłuszczowy w okapie i powierze wyżucać pod sufit.

czy anemostaty nie będą się zatłuszczały, jak daleko odsunąć je od kuchenki?

czy przy tych anemostatach montuje sie jakieś dodatkowe filtry?

Dostałem jedną wycenę i powiedzieli że okap z nadkuchenki tylko na zewnątrz.

A jakie są wasze doświadczenia?

zientas

 

Któryś z forumowiczów ciekawie rozwiązał ten problem - do wyciągu od pochłaniacza (z filtrem) podłączył rurę spiro, którą wypuścił ponad dach.

Na strychu w rurze zamontowany jest wentylator wyciągowy z klapką odcinającą przepływ powietrza gdy nie jest włączony.

Włącznik tego wentyla jest w wyciągu.

Tym sposobem ma ultra cichy pochłaniacz i wszystko wyrzuca na zewnątrz, a gdy nie jest włączony nie ma "lewego" powietrza w wentylacji.

 

Ciekawy jestem jak będzie to działać na dłuższą metę.

 

U mnie np. anemostat jest w przeciwległym rogu kuchni, a nad kuchenką mam zwykły pochłaniacz z filtrem węglowym (hałaśliwe cholerstwo, które niewiele daje, więc praktycznie nikt go nie używa) :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...to sprawdz,wyniki samego reku ,swiadcza o nim samym,ale masz jeszcze uklad kjanalow,ich przebieg....u mnie....wartosci sa odzwierciedleniem niby wylotow i wlotow reku,osiagam gorsze wyniki,wczesniej,gdy nie zaizolowalem kanalow na niezaizolowanym poddaszu,tracilem kilka stopni,jak pomierzylem,wiedzialem,gdzie trace...

 

Czy miałeś kanały izolowane i dodatkowo jeszcze je zaizolowałeś?

 

Ja ociepliłem skosy dachu i to sporo dało.

Ciągle mam jakieś nieodkryte straty w instalacji (tzn. domyślam się, ale nie mam tam możliwości dostępu) i ociepliłem dodatkowo 5 cm wełny kanały na strychu (orginalnie mają 2-3 cm) co niestety nic nie dało :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sprawie tego ''lewego'' powietrza z okapu kuchennego.A czym sie to ''lewe''kuchenne powietrze rozni od powietrza ''tylnego'' z kibelka?Tylne-w sensie wydalania z organizmow....

 

Zawartością tłuszczu itp. - zobacz co jest na szafkach pod sufitem po roku używania kuchenki - ja wolę tego w kanałach went. nie mieć.

 

Co do pojęcia "lewe" chodziło mi o nieszczelność jaka byłaby bez ograniczenia przepływu powietrza gdy wyciąg nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem schemat instalacji na stronie reku Ilto-mają niektóre modele możliwość podłączenia okapu ale tam był chyba dodatkowy wymiennik przez który powietrze znad kuchenki odprowadzane było wyciągiem na dach a w poprzek przez ten wymiennik przechodziła rura z powietrzem nawiewanym z rekuperatora i było dogrzewane a nie łączyło się jedno powietrze z drugim.

Też zastanawiam się jak rozwiązać problem ciepłego powietrza z okapu,myślałem,że wystarczy przepuścić je przez filtr taki jak w zwykłym pochłaniaczu i dalej do reku ale chyba to nie wystarczy.Może ktoś wymyśli coś lepszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem schemat instalacji na stronie reku Ilto-mają niektóre modele możliwość podłączenia okapu ale tam był chyba dodatkowy wymiennik przez który powietrze znad kuchenki odprowadzane było wyciągiem na dach a w poprzek przez ten wymiennik przechodziła rura z powietrzem nawiewanym z rekuperatora i było dogrzewane a nie łączyło się jedno powietrze z drugim.

 

To się wydaje jakieś takie przekombinowane (rekuperator w rekuperatorze ;-). A poza tym dalej jest problem z zakłóceniem bilansu ilości powietrza wewnątrz - tworzymy w domu duże podciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkrótce montuję rekuperator WOLF (RENOVENT) - czy ilość wywiewnych i nawiewnych anemostatów musi być taka sama czy nie? WG projektu wychodzi taka sama ilość ale chcę dołożyć jeszcze jeden wywiewny i nie wiem czy powinienem wtedy dodać też nawiewny?

 

Przecież to się samo zbilansuje (o ile nie będzie ustawiona dysproporcja na wentylatorach w rekuperatorze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zleciłem wycenę sytemu WM z rekuperatorem o wysokiej sprawności (pow.90%), ze wskazaniem na przeciwprądowy. Otrzymałem niepokojącą (finansowo) odpowiedź, że w moim domu niezbędne są dwa rekuperatory: 1 krzyżowy-do pomieszczenia nieustannie wilgotnego typu basen i sauna oraz 2 przeciwprądowy-na resztę domu. Pan doradca tłumaczył to złą pracą rekuperatora przeciwprądowego na wilgotnym powietrzu i możliwością jego uszkodzenia. Proszę starszyznę tegoż forum o odpowiedź czy pan doradca mówi szczerą prawdę czy mnie k...fon chce przekręcić na parę kilo pln.

Pozdrawiam wszyskich energooszczędnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zleciłem wycenę sytemu WM z rekuperatorem o wysokiej sprawności (pow.90%), ze wskazaniem na przeciwprądowy. Otrzymałem niepokojącą (finansowo) odpowiedź, że w moim domu niezbędne są dwa rekuperatory: 1 krzyżowy-do pomieszczenia nieustannie wilgotnego typu basen i sauna oraz 2 przeciwprądowy-na resztę domu. Pan doradca tłumaczył to złą pracą rekuperatora przeciwprądowego na wilgotnym powietrzu i możliwością jego uszkodzenia. Proszę starszyznę tegoż forum o odpowiedź czy pan doradca mówi szczerą prawdę czy mnie k...fon chce przekręcić na parę kilo pln.

Pozdrawiam wszyskich energooszczędnych.

 

Najlepiej zleć tą wycenę jeszcze kilku innym - polecam tego polskiego producenta:

 

http://www.elmech-nikol.pl/

 

Rozmawiałem na targach z ich projektantem i jako jeden z niewielu mówił z sensem i bez "bajerowania".

 

Zadaj to pytanie także w tym wątku:

http://forum.muratordom.pl/rekuperator-tymi-recami-robiony,t70942-2220.htm

 

Forumowicze budują tam sami centrale wentylacyjne, więc mają sporą wiedzę i praktyczne doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

witam

Będę montował WM w mieszkaniu na poddaszu (oddzielne mieszkanie) powierzchnia ok 100m2 i mam pytanko bo wymyśliłem, żeby podłączyć jeden wyciąg normalnie z kuchni a drugi podłączyć do okapu ale po wcześniejszym wybebeszeniu z niego standardowego wentylatora, wtedy centrala będzie zaciągała po prostu powietrze jak przez anemostat tylko by były jeszcze filtry.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

 

Mam jeszcze jedno pytanie

Mianowicie jak potrzebuje 160m3 świeżego powietrza a centrala ma ustawiane trzy pozycje 100,200 i 300m3 to co mi da stawianie na anemostatach tylko tyle że w jednym pokoju mam więcej to w drugim wieje mniej tak ? (instalacja na skrzynkach rozprężnych, 4 pokoje kuchnia, łazienka, spiżarnia 3m2, salon z jadalnią)

Więc albo mam za mało albo za dużo powietrza dobrze to rozumiem?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...