Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trawnik - dosiewanie nowej trawy na stary trawnik


Recommended Posts

Przeczytałem, że nawozić trawę można już po pierwszym cięciu. Jednocześnie na place gdzie nie wzeszła trawa zalecono mi dosiać nasiona również po pierwszym koszeniu. Pytanie, czy nawóz nie zabije dosiewanej trawy? Jak to pogodzić? I jeszcze... dosiewane nasiona też się zagrabia jakoś? Bo ciężko trochę między źdźbłami trawy więc jak sobie z tym poradzić, nie grabić tylko posypać piaskiem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 years później...

Witam,

 

Na wiosnę chcielibyśmy zakończyć prace nad naszym ogrodem i w tym celu zleciliśmy projekt ogrodu, na podstawie którego ma zostać zrobiona wycena wykonania. Niestety, podczas wizji lokalnej potencjalny wykonawca mocno naciskał na wymianę trawnika (z dodaniem siatki na krety). Argumentował właśnie koniecznością zamontowania siatki ale przede wszystkim tym, że mój obecny trawnik został założony z kiepskiej mieszanki traw. Nie wiem dokładnie co to jest, ale fakt faktem że jest to jakaś podstawowa mieszanka w której trawa jest dość rzadka, grubołodygowa i ogólnie nie wygląda porywająco. Z różnych wzlgędów (koszty, konieczność użytkowania trawnika) nie chcemy robić trawnika ponownie i pytanie czy można coś poradzić na złą mieszankę. Czy np. dosianie na wiosnę nowej mieszanki równocześnie z solidnym nawożeniem coś pomoże? Dodam tylko, że trawnik ma zainstalowane nawodnienie.

 

Z góry dziękuję za pomoc

P.R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć moze po prostu ten wykonawca szuka Sobie dodatkowego dochodu bo wiadomo za położenie siatki i założenie trawnika od podstaw to Sobie krzyknie z 10zł/m2. Plus pewnie koszt ziemi bo wymyśli że jest nie odpowiednia a dla niego lepiej bo rozloży siatkę nawiezie ziemię i wygodniej niż ją wkopywać a klient zapłaci za ziemie.. Podstawowe pytanie czy masz problem z kretami?? i jak wygląda obecnie trawnik czy wam się podoba czy nie.Bo może was po prostu nastraszył tylko. A zakładając ogród to też będzie musiał uważać żeby nie zniszczyć obecnego trawnika więc może on tylko kombinuje zeby zgarnąć więcej kasy i nie narobić się bo tak żadna koparką nie wjedzie bo zniszczy trawnik.... A masz opakowanie po nasionach trawy?? tam jest napisana mieszanka trawy. Wiadomo mieszanki traw się rżnią co do użyteczności,(sportowa,dekoracyjna mieszana) czy też stopnia odporności na suszę wiec reasumują: podaj nazwę trawy wraz z mieszankami, czy są krety, jak wygląda trawnik z Twojego punktu widzenie,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duża szansa, że delikatna trawka nie wytrzyma konkurencji z tą grubo-łodygową (rajrgas?). Czy po założeniu trawnika doprowadziliście do sytuacji w której trawa zakwitła (brak koszenia)?

 

Spróbuj zrobić na wiosnę wertykulację, do tego nawóz i częste koszenie. A dopiero po kilku tygodniach podejmuj decyzję o zakładaniu nowego trawnika.

 

Czy macie problemy z kretowiskami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Więc tak - z kretowiskami mamy mały problem, ale w miejscach które nas na razie nie stresują (głównie obok podwyższonego tarasu, gdzie mają powstać klomby z roślinnością, więc teren potencjalnego kretowiska zginie. ). Większa część trawnika jest ok.

Trawę kosimy w miarę regularnie, chodź np. podczas urlopu dwa tygodnie rosła sobie bez koszenia.

Co do gatunku, to było kupione w takim wielkim płóciennym worku więc nie sprawdzę co to było ale sądząc po cenie (jakieś 200 zł za 20kg) nie było to nic specjalnego.

 

A i jeszcze co do wyglądu trawnika - z dalszej perspektywy wygląda ok ale chodzenie po nim gołymi stopami jest mało przyjemne no i z bliska czar pryska :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jednak troche powierzchni jest do zrobienia... sama powierzchnia daje ładną sumkę... no cóż trzeba być dobrej myśli może nie będzie źle... A to co będzie robione w ogrodzie?? jakiś projekt juz jest czy on będzie robił od projektu aż po wykonastwo?? Jeśłi jest mały problem z kretami to warto na niego zaczaić się i go złapać zeby później go gdzieś daleko wywieźć... ja też miałem problem z kretami ale u mnie pies się nimi zajął początkowo było uciązliwe te dołki w ogrodzie ale taki typ psa husky na miejscu nie wysiedzi ale pozbył się tego problemu.... Więc tą siatkę można tak na dobrą sprawę nie zakładać... zawsze to kilka złotych oszczędności... Edytowane przez mateusz21m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są trzy warianty zakładania siatki, pierwszy umieszczenie jej pod glebą istniejącą , drugi nawiezienie nowej i przysypanie siatki, trzeci trochę podbieramy a resztę uzupełniamy świeżą glebą. I wszystkie trzy się odpowiednio ceni bo, to ciężka praca. A na tych tanich, to bym uważał najczęściej gdzieś jest haczyk, bo już różne numery spotykałem w ogrodach. Dokładnie trzeba zapytać jaka siatka, głębokość, proces kładzenia i siania trawy.

 

Jak duży trawnik to jest kilka kretów więc można sobie je próbować łapać straszyć jak są, to ciężko wygonić :) Oszczędzanie na siatce na mój gust jest nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to 'może' będzie kosztować kilkanaście tysięcy ... więc zanim zaryzykuję, chce wybadać wszystkie tańsze opcje.

Na pewno chcesz tyle kasy wyrzucić w trawnik? Nie lepiej darować sobie tą siatkę, kreta raz, czy dwa razy w roku wypłoszyć świecą, to co masz spryskać herbicydem, pożyczyć glebogryzarkę, lub zamówić traktorek, zryć, wyrównać, zwalcować, zasiać i koszt nie przekroczy 2000 zł?

Przecież trawnik to nie parkiet.

Z drugiej strony nie wiem jaki masz potencjał finansowy :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie z parkietem mi się nie spodobało ... bo mój wędzony dąb po zimie i mocnym grzaniu wygląda jak ten trawnik ... ;-)

No właśnie nie wiem, czy tego w ten sposób nie zrobić ale problem jest taki, że potrzebuję używać trawnika non stop więc wyłączenie całości nie wchodzi w grę (a do tego się sprowadza czy delikatne odnowienie czy zakładanie od nowa razem z siatką). Kilka miejsc można tak, w kilku wystarczyłoby dosiać inną mieszankę stąd moje podstawowe pytanie, czy druga mieszanka się przyjmie i 'przebije' przez starą trawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie taką delikatną tę regenerację, raczej mocną. O koszenie wczesniej na bardzo krótko Do te.go trzeba wybrać mieszankę nasion bogatą czyli wielogatunkową. I najlepiej żeby był siewnik, żeby równo posiał nowe nasiona, wtedy uniknie się wielu placków o różnej zieleni. A później jak będą wyrastac takie mocne pojedyncze kępy, pochodziłabym z łopata i trochę je powykopywała a placki zasiała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz wysianą kiepską mieszankę - pastewną to dosiewanie nic nie da, tylko koszt. Najpierw trzeba określić skład na trawniku.

Są oczywiście takie mieszanki traw w których pewną część stanowią rajgras włoski i holenderski to grube twarde i szybko rosnące trawy jednoroczne i dwuletnie, w takim przypadku renowacja ma sens, ale jak są inne odmiany pastewne - rajgras angielski, kostrzewa trzcinowa - lepiej założyć trawnik od nowa.

Poszukaj składu mieszanki to Ci doradzimy.

 

ps.Elfir

nowe gazonowe odmiany rajgrasu angielskiego są b. atrakcyjne, dlaczego ich nie lubisz? w wielu przypadkach zresztą nie da się zrobić trawnika bez życicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...