Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kanały wentylacji grawitacyjnej - czy można wykorzystac do WM z rekuperatorem?


Recommended Posts

Witam

 

Budynek z użytkowym poddaszem w stanie surowym, są dwa kominy a przewodami wentylacyjnymi zbudowanymi z pustaków wentylacyjnych, zaczynające się w piwnicy.

Zastanawiam się nad zastosowaniem wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Czy można wykorzystać jako kanały wyciągowe przewody wentylacyjne istniejące w kominach, są po jednym w każdej łazience oraz dwa w kuchni? Oczywiście konieczne było by zaślepienie ich wylotów nad dachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Czyli co, chcesz się przekuć przez te kanały na poddaszu?

 

Temat stary, ale żeby nie zakładać nowego.

 

Też chcę wykorzystać kanały wentylacyjne jako kanały wywiewne WM, tylko w moim przypadku rekuperator będzie na strychu i myślałem żeby się przekuć przez te kanały(pustaki) na strychu.

Czy można tak zrobić?

I czy trzeba wkładać jakieś rury do kanałów? Lub izolację? A może nie trzeba tych kanałów izolować?

Edytowane przez misiek700
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ją tak mam.

Kanały zaslepione od góry, żadnych izolacji czy puszczania rur do środka. Działa:)

 

Zaślepione od góry, to znaczy na dachu czy przy tym otworze, który wykuję.

Czy bez izolacji i wpuszczania rur do środka powietrze nie ochładza się za bardzo o ścianki pustaka w kanale?

Edytowane przez misiek700
poprawiłaem literówkę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaslepilem jakieś 15cm nad dziurami, ktore wykulem.

Na pewno powietrze trochę traci temp. Bo komin to jeden wielki mostek, ale nie miałem możliwości wpuścić izolowanych rur - kanały miały wymiary ok15x15cm.

Co do grzyba, to jeśli wcześniej WG była sprawna, to nie powinno ich tam być. A nawet jeśli były, to na wywiewie nie ma to znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

OK. W takim razie wykorzystam te kanały, ale jeszcze jedno pytanie.

Czy w takim razie można wykorzystać górną część tych kanałów(nad zaślepieniem) jako kanały czerpni i wyrzytni? Byłoby fajnie, bo nie potrzebowałbym dodatkowych otworów w ścianie.

Kanały jakie są i moge wykorzystać, to po jednej stronie domu 2 kanały koło siebie o przekroju 12x17cm i po drugiej stronie domu 3 kanały koło siebie o takim samym przekroju 12x17cm.

Pomyślałem, żeby jednak wykorzystać te kanały, a jeżeli przekroje tych kanałów okazałyby sie za małe jako czerpnia i wyrzutnia, to wówczas połączyć te kanały czyli z 2 kanałów zrobić jedną czerpnię i z drugiej stronu tak samo, czyli z 2 kanałów zrobić wyrzutnię.

Czy to ma sens i będzie działało?

 

Poniżej schemat, który obrazuje moje pomysły:

wyrzutnia.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest w trakcie budowy, także kanały sa nowe i nie ma w nich syfu jeszcze, więc na czerpnię też chyba sie nadają - zwłaszcza, że sa oddalone od siebie o 6,5m i w pobliżu gdzie miałaby być czerpnia nie ma żadnego komina spalinowego. Kominy sa po tej stronie gdzie miałaby być wyrzutnia.

Po przeliczeniu, jeden kanał wystarczy.

 

Czy u Ciebie słychać jakieś dźwięki(szumy itp) związane z takim kombinowaniem(rury okrągłe + kanały prostokątne z pustaka)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat stary, ale żeby nie zakładać nowego.

 

Też chcę wykorzystać kanały wentylacyjne jako kanały wywiewne WM, tylko w moim przypadku rekuperator będzie na strychu i myślałem żeby się przekuć przez te kanały(pustaki) na strychu.

Czy można tak zrobić?

I czy trzeba wkładać jakieś rury do kanałów? Lub izolację? A może nie trzeba tych kanałów izolować?

 

Nasuwa się pytanie: Na ile te kanały wentylacyjne są szczelne?

Najlepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie szczelnego (elastycznego nieizolowanego) kanału flex w szacht kominowy.

Tak wykorzystany komin należy odpowiednio uszczelnić (wyizolować od góry wełną) aby w zimie nie lała się z niego woda na skutek różnicy temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...