Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom 160m2 czym ogrzać??


budujący domek

Recommended Posts

moja WM kosztowała mniej niż tradycyjne kanały wentylacji grawitacyjnej, a co do kosztów miesięcznych to wpadnij do mnie w zimie, pokażę ci co i jak, usiądziesz sobie z termometrami i miernikiem elektrycznym, pomierzysz zbadasz, a potem opublikujesz na forum ile konkretnie mam tych kosztów miesięcznych

 

PS poniżej artykuł jak tlenek węgla zabija bo ktoś na twoją modłę usprawnił wentylację

 

Nie wiem ile Cię kosztowała i jak to policzyłeś ale ok ...

U mnie np. w domu mam jeden komin murowany. W kominie 2 kanały spalinowe i 2 kanały wentylacyjne. W moim przypadku mógłbym zrezygnować jedynie co najwyżej z jednego kanału wentylacyjnego , bo jeden kanał wentylacyjny jest wymagany przy piecu na paliwo stałe. Nie jestem pewien ale chyba także jeśli ma się piec na gaz to także jest wymagana wentylacja grawitacyjna ...

No dobra mam jeszcze jeden "kominek" grzybek w dachówce , ale koszt tego chyba z 200zł ...

 

Co do idiotów bo inaczej takich ludzi nie można nazwać którzy mają piec na gaz / węgiel i zamykają kratki w kotłowni lub w pomieszczeniu gdzie sie znajduje piec to nie ma co dyskutować.

te pomieszczenie MUSI mieć wentylację grawitacyjną. Tam nie może być wentylacji mechanicznej ...

 

Ale nie wszędzie jest piec na paliwo stałe i problemu zaczadzenia nie ma ...

Jedynie co ludzie stracą jak szczelnie wszystko pozamykają to świeże powietrze ...

 

Ja sam jestem w trakcie modernizacji wentylacji na wentylację mechaniczną , ale w domu będę miał obydwie wentylacje bo muszę. W kotłowni i garażu - wentylacja grawitacyjna z nawiewami i wywiewami a w reszcie domu wentylacja mechaniczna.

W moim przypadku nie ma możliowości rezygnacji w komina i kanałów wentylacyjnych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 441
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W każdym domu w wypadku zastosowania rekuperacji zgodnie z przepisami trzeba mieć kominy grawitacyjne w wypadku:

a) kominka w pomieszczenia salonu;

b) garażu w każdym przypadku raczej nie wyobrażam sobie podłączyć wyciągu z rekuperacji w żadnym wypadku;

c) tematy wentylacji kotłowni to indywidualnie według projektu branżowego - kotłowni ale także warto dowiedzieć się od lokalnego instalatora czy kominiarz nie ma jakiegoś widzimisię i jest nad gorliwy - miałem kilka razy problemy przy modernizacji ogrzewania z kominiarzem bo istniejąca wentylacja nie spełniała jego oczekiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym domu w wypadku zastosowania rekuperacji zgodnie z przepisami trzeba mieć kominy grawitacyjne w wypadku:

a) kominka w pomieszczenia salonu;

b) garażu w każdym przypadku raczej nie wyobrażam sobie podłączyć wyciągu z rekuperacji w żadnym wypadku;

c) tematy wentylacji kotłowni to indywidualnie według projektu branżowego - kotłowni ale także warto dowiedzieć się od lokalnego instalatora czy kominiarz nie ma jakiegoś widzimisię i jest nad gorliwy - miałem kilka razy problemy przy modernizacji ogrzewania z kominiarzem bo istniejąca wentylacja nie spełniała jego oczekiwań.

 

Czyli tak naprawdę nie ma możliwości całkowitej rezygnacji z komina i wentylacji grawitacyjnej ....

Nawet garaż musi mieć kanał wentylacyjny ...

 

Więc Ci co niby mają w domu tylko wentylację mechaniczną rozumiem że nie mają garażu w bryle domu , ani pieca na paliwo stałe ani na gaz ani kominka ...

Ciekawy jestem ile tych domów gdzie nie ma kominów tak naprawdę ma niezgodnie z przepisami wykonaną instalację wentylacyjną ...

 

Do do wentylacji kotłowni to w przepisach jest dokładnie napisane jakiej minimalnej wielkości ma być wlot powietrza w kotłowni jak i wylot powietrza. Są nawet podane wysokości , więc tutaj kominiarz nie "wymyśla" bo są normy i przepisy ...

 

Nie jest więc realne aby zrezygnować całkowicie z kominów i wentylacji grawitacyjnej , no chyba że ktoś całkowicie będzie grzał dom prądem , nie będzie miał kominka ani garażu w bryle domu ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz.U.2002.75.690

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

 

 

§ 150.

9.W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

 

10.Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

 

Tyle że co to jest ta wentylacja nawiewno-wywiewna zróżnoważona ? Co to za twór ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym domu w wypadku zastosowania rekuperacji zgodnie z przepisami trzeba mieć kominy grawitacyjne w wypadku:

a) kominka w pomieszczenia salonu;

b) garażu w każdym przypadku raczej nie wyobrażam sobie podłączyć wyciągu z rekuperacji w żadnym wypadku;

c) tematy wentylacji kotłowni to indywidualnie według projektu branżowego - kotłowni ale także warto dowiedzieć się od lokalnego instalatora czy kominiarz nie ma jakiegoś widzimisię i jest nad gorliwy - miałem kilka razy problemy przy modernizacji ogrzewania z kominiarzem bo istniejąca wentylacja nie spełniała jego oczekiwań.

 

niedozwolone jest łączenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. Resztę przepisów zacytowali koledzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedozwolone jest łączenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. Resztę przepisów zacytowali koledzy.

 

A widzieliście takie gadżety do łączenia wentylacji mechanicznej z grawitacyjną?

Domyślnie działa grawitacyjnie. Jak załączy się wentylator to się przestawia klapeczka na drugi otwór. Jak wyłącza to opada.

Wentylacja hybrydowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna jest oparta na urządzeniach zwanych rekuperatorami, czyli urządzeniach służących do odzysku ciepła.

 

Dozwolona jest za to mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna zrównoważona lub nadciśnieniowa, czyli dostarczająca co najmniej tyle powietrza do pomieszczenia, ile jest z niego usuwane.

 

Nie można stosować mechanicznej wentylacji wyciągowej w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, natomiast dozwolona jest mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna zrównoważona lub nadciśnieniowa.

W pomieszczeniach z mechaniczną wentylacją wyciągową nie mogą pracować kominki, chyba że mają całkowicie szczelną komorę spalania, a powietrze doprowadzane jest do nich z zewnątrz, bezpośrednio do paleniska, a takich kominków jest na rynku niewiele. Podciśnienie mogłoby wywołać odwrócenie ciągu kominowego i przedostanie się dymu do pomieszczenia.

 

No i ?

 

Szczerze mówiąc nie zdecydowałbym się w kotłowni zrobić nawiewnika i wywiewnika i podłaczyć to pod WM. W razie pojawienia się czadu w kotłowni cały czad został by wpuszczony do innych pomieszczeń a dodatkowo brudne , zanieczyszczone powietrze poszło by w obieg powietrza ...

Tym bardziej przepisy mówią jaka ma być dziura w ścianie w kotłowni (dopływ świeżego powietrza) i dokładnie taka sama dziura (wywiew podłączona do komina wentylacyjnego). U mnie ta dziura ma większy przekrój niż przekrój w czerpni WM ...

Już raz lekko zmniejszłem otwór w ścianie , bo zimno i okazało się że w kotłowni pojawi się czad. Dobrze że mam czujnik i rozległ się alarm i po odrożnieniu po chwili czad zniknął ...

Ale w życiu bym nie zaryzykował życia rodziny i nie zamontował tam nawiewu/wywiewu (w kotłowni).

 

A co do kominków , to nie znalazłem żadnego który jest całkowicie szczelny. Większość kominków także tych co mają doprowadznie powietrza do komory spalania potrafi także pobierać powietrze "obudową". Mój kominek który nie ma doprowadznie powietrza do komory potrafi brać powietrze przez popielnik jak i "wentylację" obudowy ...

Tyle że u mnie żadko palę kominkiem i na czas palenia kominka będę wyłączył WM ...

 

U mnie będzie:

 

W pomieszczeniach mieszkalnych - WM

W pomieszczeniach niemieszkalnych (garaż , kotlownia) - wentylacja grawitacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedozwolone jest łączenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. Resztę przepisów zacytowali koledzy.

 

A kto mówił o łączeniu ?

 

W pomieszczeniach mieszkalnych będzie TYLKO wentylacja mechaniczna (kratki wentylacyjne będą zamknięte) a w pomieszczeniach nie mieszkalnych będzie grawitacyjna.

W kotłowni jest zgodna z przepisami wentylacja , łącznie z indywidualnym dopływem powietrza i wywiewem.

Muszę jedynie uszczelnić drzwi ...

 

To jedyne słuszne i możliwe połącznie.

Po prostu 2 niezależne systemy wentylacji. Jeden system w pomieszczeniach niemieszkalnych , drugi w mieszkalnych ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumujmy, nie masz kotła CO, nie masz kominka, nie masz kuchenki do gotowania z otwartym płomieniem, i dlatego postanowiłeś w ogóle nie wietrzyć ??

 

To do mnie ?

 

Mam piec na paliwo stałe , mam kominek i wietrzę niezależnie od temperatury zewnętrznej a w okresie wiosna-lato w większości mam pootwierane okna nonstop,

Pisałem już że nawet w zimę wietrzyłem dom (wszystkie pokoje i okna otworzone na oścież) przez minimum 5-10 minut , 2-3 razy dziennie.

Tyle że u mnie czasami zapominałem zamknąć później okno a 1-2 godzinne wietrzenie w zimę to niezbyt dobry pomysł ...

Dlatego montuje WM aby wentylowało się samo i abym nie musiał codziennie pamiętać o wietrzeniu i zamykaniu potem okien :)

 

Co nie zmienia faktu że na wiosnę/lato rekuperator będzie zapewne u mnie wyłączony w dzień , bo wolę pootwierać okna i taras ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedozwolone jest łączenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. Resztę przepisów zacytowali koledzy.

 

Oczywiście ale jeżeli chcesz mieć rekuperację nie możesz jej zrobić w garażu

Ja nie piszę o łączeniu tylko o przypadkach które mogą wystąpić w domu i wtedy trzeba wiedzieć że nie można podłączyć wyciągu z rekuperacji np. do garażu ..

Niestety kotłownia na paliwa stałe lub kotły z otwartą komorą spalania lub garaż potrzebuje grawitacyjnej wentylacji.

Nieraz się zdarzy że przy kominku w salonie trzeba mieć grawitacyjną wentylację bo trafimy na upartego kominiarza albo co gorsze okaże się że Nasz kominek nie jest zrobiony tak idealnie i co wtedy??

Tak samo chyba kiedyś z Tobą prowadziłem dyskusję na temat wyciągu mechanicznego - okapu z wyrzutem na zewnątrz, radziłem wtedy zastosować zawór działający na podciśnienie wytworzone przez działający okap.

Każdy dom i rozwiązania w nim zastosowane powinny być indywidualnie rozpatrywane w trakcie wykonywania projektu instalacji mechanicznej domu.

Edytowane przez miki121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda. Przy krótkim wietrzeniu ograniczasz wyziębianie ścian.

Nie, nie ograniczasz. Czy wyciągniesz z domu 1 kWh energii zmagazynowanej w ciepłym powietrzu w ciągu 1 minuty, czy w ciągu 1 godziny, nie ma znaczenia.

 

Nieprawda. Krótkie wietrzenia ma na celu szybką wymianę samego powitrza, bez istotnego wpływu na temperaturę przegród.

Bzdura. Ale Ty masz taką tendencję do pisania różnych rzeczy niezgodnych z prawami fizyki, więc mnie to zupełnie nie dziwi.

Edytowane przez KrzysztofLis2
poprawki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam reku i płytę gazową w kuchni i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. Na upartego można zawsze powiedzieć, że kuchenka jest kotłem z otwartą komorą spalania, ale to bzdura trochę. No chyba, że ktoś gotuje średnio 12 godzin dziennie non stop, to faktycznie ma problem. W kuchni mam i nawiew i wywiew, do tego awaryjną, zaślepioną grawitację, a okap podłączony do wyrzutu na dach. Tak jest moim zdaniem prawidłowo i bez zbędnych kombinacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie ograniczasz. Czy wyciągniesz z domu 1 kWh energii zmagazynowanej w ciepłym powietrzu w ciągu 1 minuty, czy w ciągu 1 godziny, nie ma znaczenia.

 

 

Bzdura. Ale Ty masz taką tendencję do pisania różnych rzeczy niezgodnych z prawami fizyki, więc mnie to zupełnie nie dziwi.

 

Bzdura doradco..

Wietrzenie nie ma na celu wyciąganie z domu kilowatów energii..

Wietrzenie ma na celu wyłącznie wymianę powietrza.

By ten cel osiągnąć, wystarczy, by było krótkotrwałe lecz intensywne, całą dostępną szerokością otworów.

Podczas długotrwalego, skąpego wietrzenia może następować zbędna, wielokrotna wymiana powietrza, miejscowa, niekoniecznie skuteczna dla całej jego objętości..

Edytowane przez boguslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wietrzenie, jakie mam na myśli mpoplawie, jest możliwe zawsze i wszędzie i zależy wyłącznie od woli, zwyczajów i potrzeb użytkownika a nie od PN.

Wietrzenie, jaki mam na myśli mpolawie, dotyczy pomieszczeń, w których użytkownik chce mieć szybko i latwo tzw. "świeże powietrze".

Wiesz coś o tym?

Wietrzenie a wentylacja to całkowicie odmienne tematy mpoplawie i mają całkowicie odmienny cel..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że zimą jak jest na minusie to po co uchylać mega drogie trzyszybowe okna i wpuszczać ten mróz jak można włączyć rekuperator i cieszyć się świerzym powietrzem mającym grubo ponad 10st celsjusza
Jeśli ty wolisz automatykę to twoja sprawa. "Ręczne" sterowanie wyjdzie taniej.

, albo latem kombinować z siatkami w oknach przeciwko komarom nie mówiąc już o tym że rekuperator ma filtry które wyłapują kurz,,,, to jest komfort na który albo cię stać albo nie...
I tylko komfort automatyki. Nic więcej. Chcesz wygodnie to płać, nie chcesz to się "męcz".

i nie powinno się dyskutować czy to się opłaca...
To czemu ci, którzy posiadają WM twierdzą, że jest lepsza, tańsza itp.? Jest bardziej komfortowa i nic więcej. reszta zależy od sposobu użytkowania.

moja WM kosztowała mniej niż tradycyjne kanały wentylacji grawitacyjnej, a co do kosztów miesięcznych to wpadnij do mnie w zimie, pokażę ci co i jak, usiądziesz sobie z termometrami i miernikiem elektrycznym, pomierzysz zbadasz, a potem opublikujesz na forum ile konkretnie mam tych kosztów miesięcznych
To może wpierw się pochwal ile cię to kosztowało. Bo chyba nie zapomniałeś o tym, że nadal większość domów ma i tak komin spalinowy.

Nie, nie ograniczasz. Czy wyciągniesz z domu 1 kWh energii zmagazynowanej w ciepłym powietrzu w ciągu 1 minuty, czy w ciągu 1 godziny, nie ma znaczenia.
Otwórz okno na oścież na kilka minut oraz rozszczelnij okno na całą noc i zmierz temperaturę ościeży.

Wymiana powietrza polega na tym, że coś wypada i wpada coś nowego. W przypadku długotrwałego dostępu powietrza następuje zabieranie ciepła ze ścian (które są jego pochłaniaczem w zależności od materiału). Przy krótkim wietrzeniu nie zdążysz wyciągnąć z nich ciepła bo do tego potrzebny jest czas. Zgodnie z fizyką czyli pojemnościami i rezystancjami cieplnymi.

bardzo dobrze to rozumiesz, żeby mieć kuchenkę gazową trzeba jej dostarczać stale olbrzymie ilości tlenu, do tego potrzebujesz mieć stale uchylone w kuchni okno, albo wentylację mechaniczną z nawiewem i jednocześnie wywiewem (wentylacja zrównoważona) żeby potem twoja rodzina nie skarżyła się że po wejściu do kuchni senność ją ogarnia od czadu
Ja nie gotuję 24h....

zapomniałeś dodać że takie wietrzenie jest możliwe wyłącznie w domkach które nie posiadają nigdzie otwartego płomienia, czyli automatem odpada: kominek na drewno, kuchenka gazowa lub węglowa, podgrzewacz gazowy, kocioł CO + kaloryfery, ergo: takie wietrzenie jest możliwe jedynie w domkach które grzane są czystym prądem, gotuje się na prądzie, i nawet kominek jest elektryczny
Kominek ma dzwiczki, kuchnia gazowa nie pali się non stop. Co ty wymyślasz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...