Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zagospodarować skarpę wokół Tarasu ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 157
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Korę już kupiłem:) nie mogę uwierzyć, że nie można dostać lichej geokratki czy kratki trawnikowej, która ma wytrzymałość na nacisk 100kg - na korę czy drobne kamyczki - nie pod ruch pojazdów ani nawet ruch pieszy. Na allegro najlichsze geokratki wychodzą po 33 zł za 1 m2 i maja wytrzymałość 200 ton nacisku (bez wypełnienia). Przecież jak ktoś chce sobie zrobić skalniaczek na skarpie (po którym oczywiście się nie chodzi) 3x20m to musi wyłożyć 2000 zł na sam plastik? Masakra:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

właśnie googluję w tym samym celu co ty i też mam podobne spostrzeżenia :) jakbym miała autostradę to co innego a ja mam miko-skarpkę po której chodził będzie co najwyżej kot. Skarpka ma w porywach do 50 cm szerokości a plastiki na nią kosztują fortunę,

A może nie umacniać niczym, sadzić co mam i może roślinność nie zjedzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

trzemilinę lub płożącego jałowca (a także irgę Dammera) warto posadzić przy betonowym murku, aby się przewieszały.

 

Przy zakręcie schodów warto posadzić coś szczepionego na pniu, by podkreslić załamanie, np. Świerk Glauca Globosa.

 

Natomiast po prawej na stoku posadziłabym zagajnik brzóz, świdośliw lub jarzębin podsadzony zadrzewnią, mikrobiotą, irgami, pęcherznicą itp. w dużych skupiskach. Wówczas roślinność zasłoni widok na ogród od strony podjazdu i zapewni intymność.

Warto też rozluźnić nasadzenia trawami ozdobnymi - trzcinniki, śmiałki.

Przy samych schodkach można posadzić byliny skalne - goździki, płomyk szydlasty, żagwin, dzwonek Poszarskiego, smagliczki:

 

http://images67.fotosik.pl/66/50cb476ab7ec3aeagen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ścianie i murze oporowym będzie zamontowane betonowe korytko (szer. 20cm) żeby odprowadzić wodę.

ja mam rynnę wpuszczoną w "kopyto" do którego jest podłączona żółta rura puszczona pod tarasem i skarpą, a w ogrodzie pod ziemią aż do oczka wodnego

Obraz z płyty 1103.jpg

Edytowane przez Amelia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Cześć,

Potrzebuję pomocy tych, którzy mają więcej doświadczenia ogrodniczego niż ja (bo ja nie mam praktycznie żadnego;).

Mamy działkę ze sporym spadkiem, po wybudowaniu domu wyrównaliśmy część od strony tarasu i za domem i powstała skarpa. Jest bardzo długa łącznie pewnie ok. 45 m. W najwyższym punkcie skarpa ma niecałe 2 m, nachylenie dość strome, ok. 40 stopni. Dom jest na razie w trakcie budowy, ale skoro teren już wyprofilowany, to trzeba jakoś zabezpieczyć skarpę, by się nie osuwała (a płynie z deszczem, że hoho!) Mąż początkowo chciał wysiać trawę, ale moim zdaniem wypadałoby założyć tam już jakieś zaczątki ogrodu.

Poradźcie proszę jak i czym obsadzić skarpę, głównie w najwyższym punkcie (zbocze jest oddalone o ok. 7 m od tarasu, nachylone w stronę północną, ale budowa "w szczerym polu" i zero jakichkolwiek roślin zacieniających, za to niezbyt ładna budowa na wprost okna tarasowego, z chęcią bym ją zasłoniła czymś zielonym). Ziemia gliniasta, mam sporo czarnej ziemi do nasypania na skarpie, ale... jak to zrobić, żeby się utrzymało?

Myślałam, żeby na górze wykopać rowek odwadniający wzdłuż obu ramion skarpy, żeby wodę z działki sąsiada odprowadzić.

Dodatkowo wzdłuż jednego z ramion skarpy (tego stromego) biegnie wodociąg, boję się sadzić rośliny głęboko ukorzeniające się, żeby nie spowodować awarii w połowie wsi ;)

Tutaj kilka zdjęć:

 

początek skarpy - za domem

 

DSC_0396.jpg

 

ciąg dalszy - skarpa rośnie

 

DSC_0398.jpg

 

zakręt widziany z okna tarasowego:

 

DSC_0400.jpg

 

na wprost tarasu:

 

DSC_0401.jpg

 

i zakończenie w kierunku drogi dojazdowej:

 

DSC_0402.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na takiej stromiźnie będzie ciezko.

Rośliny będa miały problem z dostępem do wody (po deszczach wszytsko spływa) i utrzymaniem stabilności (bo skarpa spływa).

 

U szczytu mozna posadzić niewysokie drzewka, które przyjmują także krzaczasty pokrój i małe wymagania - świdosliwy, klon tatarski, klon polny (np. odmiana "Postelense"), sliwa wisniowa. Dla urozmaicenia sosna. Koniecznie będą wymagały odciągów, by się nie obaliły w dół podczas wichury.

Na skłonie mozna posadzić mało wymagające gatunki, ale nie wiem czy będą wam się podobać:

- irga "Ursynów" (początkowo może być trudna do pielenia)

- kosodrzewiny

- jałowce

- róża pomarszczona (ale na kwaśnej glebie)

- snieguliczki

 

Można też obsadzić bluszczem (jesli gleba zasadowa lub obojętna) liub trzmieliną Fortune'a "Coloratus".

 

Oczywiście przy odpowiednich środkach finansowych można na takiej skarpie zrobić cudo, ale wymaga to pielegnacji.

 

http://www.anthonypaullandscapedesign.com/images/gardens/hombury/6.jpg

 

http://www.anthonypaullandscapedesign.com/images/gardens/hombury/7.jpg

 

http://www.anthonypaullandscapedesign.com/images/gardens/small_gardens/1-00545_070812_005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzemilinę lub płożącego jałowca (a także irgę Dammera) warto posadzić przy betonowym murku, aby się przewieszały.

 

Przy zakręcie schodów warto posadzić coś szczepionego na pniu, by podkreslić załamanie, np. Świerk Glauca Globosa.

 

Natomiast po prawej na stoku posadziłabym zagajnik brzóz, świdośliw lub jarzębin podsadzony zadrzewnią, mikrobiotą, irgami, pęcherznicą itp. w dużych skupiskach. Wówczas roślinność zasłoni widok na ogród od strony podjazdu i zapewni intymność.

Warto też rozluźnić nasadzenia trawami ozdobnymi - trzcinniki, śmiałki.

Przy samych schodkach można posadzić byliny skalne - goździki, płomyk szydlasty, żagwin, dzwonek Poszarskiego, smagliczki:

 

http://images67.fotosik.pl/66/50cb476ab7ec3aeagen.jpg

 

Dzięki Elfir,

Skorzystałam z części rad, zmieniałam tez trochę ułożenie gazonów. Niebawem wstawię zdjęcia.

Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tak rozwiązałem problem z małą skarpą u siebie

[ATTACH=CONFIG]273838[/ATTACH]

pozdr.

r

 

Super! Bardzo mi się podoba pomysł.

Mógłbyś przy okazji zdradzić co to za betonowe cegiełki? oraz z czego zrobiony jest taras? to są betonowe płyty?(jeżeli tak to jakiej grubości) czy są ułożone jak standardowa kostka na podbudowie z kruszywa czy klejone jak płytki do betonowej wylewki?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płytki mają jak dobrze pamiętam 4cm grubości i 30x30cm. Najpierw zrobiłem murek oporowy z cegły, a później piach, ubijanie i płytki, czy jak kostka brukowa.

Płytki i cegły kupiłem w buszremie. Cegły super wyglądają jak są suche, mokre wyglądają prawie jak zwykły beton. Płytki super wyglądają w pełnym słońcu, przy czym pomimo zaimpregnowanie są dość ciężkie w utrzymaniu w czystości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na takiej stromiźnie będzie ciezko.

Rośliny będa miały problem z dostępem do wody (po deszczach wszytsko spływa) i utrzymaniem stabilności (bo skarpa spływa).

 

U szczytu mozna posadzić niewysokie drzewka, które przyjmują także krzaczasty pokrój i małe wymagania - świdosliwy, klon tatarski, klon polny (np. odmiana "Postelense"), sliwa wisniowa. Dla urozmaicenia sosna. Koniecznie będą wymagały odciągów, by się nie obaliły w dół podczas wichury.

Na skłonie mozna posadzić mało wymagające gatunki, ale nie wiem czy będą wam się podobać:

- irga "Ursynów" (początkowo może być trudna do pielenia)

- kosodrzewiny

- jałowce

- róża pomarszczona (ale na kwaśnej glebie)

- snieguliczki

 

Można też obsadzić bluszczem (jesli gleba zasadowa lub obojętna) liub trzmieliną Fortune'a "Coloratus".

 

Oczywiście przy odpowiednich środkach finansowych można na takiej skarpie zrobić cudo, ale wymaga to pielegnacji.

 

http://www.anthonypaullandscapedesign.com/images/gardens/hombury/6.jpg

 

http://www.anthonypaullandscapedesign.com/images/gardens/hombury/7.jpg

 

http://www.anthonypaullandscapedesign.com/images/gardens/small_gardens/1-00545_070812_005.jpg

 

Elfir, bardzo dziękuję za podpowiedzi. Nie za bardzo możemy złagodzić skarpę, ale zastanawiam się, czy obłożenie jej najbardziej stromego fragmentu geokratą nie byłoby rozwiązaniem? Czy w oczkach takiej geokraty można sadzić rośliny, np. te, które wymieniłaś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...