Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zagospodarować skarpę wokół Tarasu ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 157
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie da się zaprojektować ogrodu, który przez 15 lat będzie niezmienny .

Po 10 latach świerki Conica można podkrzesać (formując stożki na pniu), można je strzyc, by utrzymać niewielka wysokość ale mozna je po prostu wyciąc lub przesadzić i posadzić coś innego

Absolutnie nie chodzi o to żeby ogród był niezmienny ale żeby za 10-15 lat rozrośnięte rośliny mieściły się na swoich stanowiskach. Niezła perspektywa - wycinać i karczować karpy, bo przecież po samym wycięciu nic nie da się wsadzić w to miejsce:o nie lepiej zaprojektować inne gatunki np. w miejscu coniki tujkę can-can:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że wówczas na efekt czekasz 10-15 lat, zamiast cieszyć się ogrodem w możliwie najkrótszym czasie. Dlatego przy tarasie sa gatunki szybko rosnące - budleja, róże okrywowe, trawy - one "zrobią ogród" w 3-4 lata

Starczy świerki posadzić w takiej odległości od tarasu i stopni, by po 10 latach mieściły się nadal na rabacie. Albo po prostu przycinać.

W Polsce zauważam strach przed stosowaniem sekatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

chyba dopne sie tu z moim skarpowym dzielem ktorego jeszcze nie ma ...

na poczatek foty ...

http://foto2.m.onet.pl/_m/37b498b59fe854f12bd61b1ccdbba70a,10,19,0.jpg

 

http://foto1.m.onet.pl/_m/90fc11afe2ec5b70211e308200f0cfa5,10,19,0.jpg

 

http://foto0.m.onet.pl/_m/bb26e0512f998ef21e158054383a4dc0,10,19,0.jpg

 

skarpa jest usypana wlasciwie z samej gliny /co widac doskonale/ docelowo na niej ma sie znalezc jakis drewniano/kompozytowy taras - ale to jak znajda sie na niego pieniazki !! narazie sklecimy cos z desek i na sezon czy dwa powinno wystarczyc ...

orientacja tej skarpy jest poludniowo - zachodnia ... od zachodu mocno oslonieta wysokimi sosnami ... od poludnia - total lampa!!

po prawej przy scianie domu sa murki oporowe a w donicach bluszcz /rosnie od soboty/ docelowo beda tu dwie rabaty ... jedna na gorze w narozniku pomiedzy domem a zastrzalem murku a druga ponizej zastrzalu na gorze bedzie jeden plotek typu kratownica zeby okno tarasowe troszeczke oslonic od slonca i gapiow :) na niej beda powojniki /tak mi sie wymarzylo :)/ ... no i SKARPA ... moj dylemat nr 1 ... Elfir zwlaszcza do ciebie pytanie ... co dac na skarpe ?? jak ja oblozyc ziemia zeby nie splynela przy pierwszym deszczu ?? poradzono mi zrobic dwa stopnie ze to ulatwi obsadzenie - prosze pomoz mi cos tu wymyslic bo narazie koncepcji brak !!! jedyny pomysl jaki narazie mi sie rodzi to zeby zrobic poziomy uklad kolorow ... ale jak to wyjdzie ??

 

acha te holdy ziemi przed skarpa wyjada w najblizsza sobote :) a ze bedzie koparka to jest szansa zeby jeszcze w razie czego cos pozmieniac i przemodelowac wiec licze na was muratorowi ogrodnicy !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktem jest - skarpa bardzo stroma.

Przydałby się murek oporowy. Można też położyć kratki - takie jak na parkingi, co trochę utrudni spływ powierzchniowy.

 

Ja bym ją obsadziła niewielkimi drzewkami i krzewami płożącymi (cis "Repandens" i inne odmiany oraz irga szwedzka, Dammera).

Na glinie będzie rósł piękny klon okrągłolistny (Acer circinatum) i "rajskie" jabłonki. A pod nim można dać derenia "Ivory Halo" poprzerastanego irgą Dammera

 

Poza tym można posadzić świerki (małe odmiany, np. płożący "Formanek") i kosodrzewinę. Może też się płożyć między krzewami wiciokrzew japoński.

Na glinie udadzą się też róże i liliowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde jak zlagodze ta skarpe to juz nic mi na trawnik nie zostanie nie mowiac o tym ze poplyne na roslinkach !! tego po obwodzie mierzac w koronie jest kilkanascie metrow /ucieka do tylu mocno/

a swierki czy kosodrzewiny nie beda za wysokie ??

podoba mi sie berberys - rozne kolorki carpeta ... jak myslicie ??

irga - jak najbardziej ... cis tez

 

murki ??? niee to ja juz nawioze piaskowcow jakichbadz i umocnie to troszke ... na obu polkach jak by troche dac to powinno wode zatrzymac ...

 

myslalam wlasnie nad taka opcja zeby korone obsadzic berberysem /w jakims poukladanym ukladzie kolorystycznym ... na polke posrednia dac moze jakies krzewy

 

 

elfir a masz pomysl jak szczepic wiciokrzewy i czy sie da ?? mam taki sliczny chinski rozowy /chyba chinski/ ale przed starym domem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde jak zlagodze ta skarpe to juz nic mi na trawnik nie zostanie nie mowiac o tym ze poplyne na roslinkach !!

 

Mea - a jak ta skarpa TERAZ wyglada ?? :) Bo foty sa chyba tuz po robotach ziemnych ? Bo jezeli mialaby splynac, to juz by to zrobila po zimowych roztopach (chyba ze zabezpieczylas ja jakos na zime/wiosne?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mea - a jak ta skarpa TERAZ wyglada ?? :) Bo foty sa chyba tuz po robotach ziemnych ? Bo jezeli mialaby splynac, to juz by to zrobila po zimowych roztopach (chyba ze zabezpieczylas ja jakos na zime/wiosne?).

 

nic jej nie ruszylo przez zime - wlasnie bylam ciekawa czy splynie czy nie ... tylko trzeba bylo troche nadsypac w miejscu rury bo tam osiadlo i poza tym jeste dokladnie taka jaka ja zostawiles :) sypie jej teraz ziemie w miejsce gdzie chce dac krzewy /tam pod murki/ i przy samym domu zeby to troche wyrownac bo tylko w tych miejscach trzeba :) no i nadsypuje ta rabate przy schodach bo tam mocno osiadlo !! a na sam koniec zostawie ta najnizej ...

 

co jeszcze musze napewno zrobic to troche poszerzyc zejscie bo agata juz w sobote zaliczyla turlanie ze skarpy :)

a tak wogole to w skarpe wkomponujemy tez zjezdzalnie bo po co budowac jakies "domki" skoro mozna zrobic na skarpie :) docelowo bedzie zjezdzalnia kolo basenu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowsze foty zapodam po sobocie jak duza kopara posprzata troche i wyrownamy caly teren ... do tego czasu musze cos wymyslic gdzie dac 6 cisow pospolitych ktore dostalam /maz je zakopal przed zima na samiuskim srodku dzialki !!/ moze ulokuje je wlasnie na zejsciu ze skarpy - beda granica ...

 

no i czym jeszcze dysponuje: no wiec wspomniane 6 cisów, 2 cyprysy /malutkie jeszcze/ jalowce posrednie /jeden kolos do przesadzenia a drugi mniejszy w donicy/ ok 5-6 krzewów bukszpanu, sporo bluszcza i winobluszcza pieciolistnego /mam nadzieje ze sie poprzyjmuja bo bardzo mi zalezy/ 1 skyrocketa i mala conice ale te juz maja swoje miejsce przy schodach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mea,

my mamy od 3lat skarpę również z gliny pod spodem, na wierzchu ok. 10cm czarna ziemia,

jak ją usypywaliśmy to wydawało mi się że jest taaakkkaaa wieeeeeelka, prawie 1m. potem z czasem i moje oko się przyzwyczaiło, i skarpa osiadła pare cm.

i nic się nie obsypywało!! nie była niczym zabezpieczona, ostatnio w dolnej części wsadzałam canny i georginie.... rudbeekie same się rozsiewają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...