Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zagospodarować skarpę wokół Tarasu ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 157
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

czy mogę się podłączyc do wątku? Też mam do zagospodarowania skarpę, a że kompletnie nie mam zmysłu artystycznego ani wiedzy ogrodniczej, więc nie wiem od czego zacząć. Bardzo proszę o pomoc.

 

http://img198.imageshack.us/img198/7039/zdjcie0053px.jpg

 

 

 

 

Acha, po lewej stronie przy samym murku będą kamienne schody. Podpowiedzcie co mogę zasadzić w tych donicach, coś wiszącego?

 

Spinka masz bardzo ładna bryłę domu. Ten murek= donice wg. mnie bardzo go psują, zgrzytają esetycznie. I jak pisała Elfir za bardzo nic nie bedzie chciało tam rosnąć, może poza jałowcami. Wg. mnie o wiele lepiej by wygladał tam murek- betonowy lany, zatarty nawet cementem, z bloczków bet i obłozony drewnem, czy kamieniem, ceglany, kamienny...byleby nawiązywał do materiałów i stylistyki wykończeń na domu. Taki murek, nawet betonowy można potem obsadzić pnączem i będzie ładny, albo zostawić jak jest. Z gabionów tez byłby ładny, jeśli lubicie taki styl.

Ale dom bardzo, bardzo ładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spinka masz bardzo ładna bryłę domu.
Bardzo dziękuje za pochwałę. Tym ważniejsza dla mnie, że jest to rozbudowa małego domku i nie mieliśmy zbyt dużego pola do popisu i poza tym stawiany rękami męża, niejednokrotnie samego na placu boju.

Co do murku to faktycznie może za jakis czas usuniemy donice i zrobimy. Mój mąż jednak do czasu odbioru woli donice, gdyż murek mógłby byc uznany jako przedłużenie domu (a tego nie ma w projekcie). Niemniej bardzo dziękuję za każdą uwagę i sugestię!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie wygląda ta skarpa. Nie umiałam sobie wyobrazić drzewa na skarpie, ale ładnie jest zagospodarowane.

 

Tez mi sie podoba.

 

Tak sie juz zaczynam podlizywac bo tez bede mial niedlugo prosbe - moja skarpka bedzie raczej bardzo mala (ok 60-70cm wysokosci) i podzielona na dwie czesci, poki co taras "sie robi", aktualnie muruje murki klinkierowe, acz fundamenty i sciany betonowe o ktore bedzie sie opierala ziemia juz sa postawione wiec moze i ziemie niebawem tam uloze, zrobie zdjecia i bede Was tutaj zameczal :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra ja troche zmienilam koncepcje sztuki ... chyba nie dam jednak wlokniny - jest straszny problem z podlewaniem bo wszystko bez wyjatku splywa a do roslin trafia 1/5 wody ktora tam leje ... troche przemodelowalam skarpe z samego przodu i moze cos z tego bedzie ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir i inni majacy pojecie o roslinkach - wiecie jak rozkrzewic irge ?? czy z pedow nadziemnych bez korzenia udalo by mi sie ja rozkmnozyc ??

 

przysyp łodygi ziemią, puszczą w tym miejscu korzenie

ja się właśnie pozbyłam swojej .... nigdy więcej tego kolcowego coś nie posadzę

aczkolwiek ładnie trzyma skarpy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przysyp łodygi ziemią, puszczą w tym miejscu korzenie

ja się właśnie pozbyłam swojej .... nigdy więcej tego kolcowego coś nie posadzę

aczkolwiek ładnie trzyma skarpy ;)

 

no ja wlasnie musze utrzymac skarpe wiec to jedno z prostrzych i malo wymagajacych rozwiazan !!! a gdzieniegdzie wsadze kolorowe kwiatuszki i w miare uplywu casu bede wycinac irgi i dosadzac kwiatow czy rozchodnikow ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam skarpę koło tarasu o nachyleniu ok 40%. Czy na taką skarpę (nie jest wysoka) polecacie dać jakąś folię ogrodniczą (nie wiem jak się to fachowo nazywa) - jeśli tak to jaka najlepsza?

 

P.s. planuje na tej skarpie taki trochę skalniak- trochę kamieni ozdobnych, iglaków płożących i roślinek typowo skalniakowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano... Dzisiaj mielismy pokaz co potrafi deszcz - nie wiem jak u Ciebie ale u mnie lalo ostro przez kilka minut - kazda swiezo usypana czarna ziemia by splynela :)

 

zaraz pojde poogladam straty ...

 

edit ... obylo sie bez strat ... zalalo mi jedynie donice z pelargoniami - mam nadzieje ze kwiaty to dzielnie zniosa :)

Edytowane przez mea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam wszystkich!

Jestem pierwszy raz na tym forum, ale jednym tchem przeczytałam wszystkie posty w tym wątku. Postanowiłam dołączyć się z moją skarpą i błagać o pomoc:) Moja cała działka znajduje się na podwyższeniu, a skarpę mam praktycznie z trzech stron (1 bok rzeczka, 2 bok bagno, 3 bok inna działka). Wysokość skarpy dochodzi na oko do około 5m. Linia skarpy ok.90 m. Skarpa powstała z nawiezionej ziemi (działka początkowo była jednym wielkim dołem- w dodatku z torfami). Sypaliśmy co się dało czyli ziemię, trochę gliny, piach, a nawet ziemię z gruzem. Skarpa nasłoneczniona prawie cały dzień. W poniedziałek zaczynamy na skarpie układać kamienie i chcę co jakiś czas coś posadzić (nie będę tego pielić ani podlewać). Co radzicie?

Zdjęcia umieszczę jutro bo dziś już ciemno:)

 

z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...