Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Jako, że klamka zapadła że jednak budowa zamiast kupna gotowego domu, proszę Was bardzo o opinie na temat nowego projektu PARTY z pracowni MGprojekt. Czeka mnie jeszcze daleka droga do budowy, zakup działki itd. Niemniej już rozglądam się wstępnie za wymarzonym kątem :)

 

http://www.mgprojekt.com.pl/party

 

Zależy mi na prostej bryle domu (dach dwuspadowy, bez wykuszy, balkonów itd), aby zniwelować zbędne wydatki na budowę i późniejsze utrzymanie.

 

Ogólnie jestem bardzo zauroczony tym projektem, może aż do tego stopnia że przysłania mi pewne wady, których prawie nie widzę (pomijając małe pomieszczenie gospodarcze i 2 łazienki u góry) :no: Jednak są one one proste do zmiany na etapie adaptacji :)

 

Liczę bardzo na Waszą pomoc w wytknięciu ewentualnych błędów projektowych, które mogą być uciążliwe do codziennego życia. :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do przemyślenia:

- zlikwidowanie mostka cieplnego przy wejściu (zadaszenie powiązane z bryłą budynku i słup betonowy)

- zmniejszenie okna w kuchni, by dało się postawić słupki z wysoką zabudową

-- bardzo duże otwarcie kuchni na salon będzie wymagało utrzymywania w niej idealnego porządku, pracująca zmywarka i wyciąg będą zagłuszać TV

- kominek i TV - ciężko będzie to zaaranżować a nie ma innej wolnej ściany

 

 

Moje pomysły:

http://images47.fotosik.pl/1419/edf42a4e2b26f045.jpg

przeszklenie podcienia i tam zrobienie wiatrołapu jako śluzy powietrznej

dodanie ścianki osłaniającej spiżarkę

zmniejszenie okna w kuchni

http://images39.fotosik.pl/1365/458fdf073b78476fgen.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przemyślenia:

- zlikwidowanie mostka cieplnego przy wejściu (zadaszenie powiązane z bryłą budynku i słup betonowy)

- zmniejszenie okna w kuchni, by dało się postawić słupki z wysoką zabudową

-- bardzo duże otwarcie kuchni na salon będzie wymagało utrzymywania w niej idealnego porządku, pracująca zmywarka i wyciąg będą zagłuszać TV

- kominek i TV - ciężko będzie to zaaranżować a nie ma innej wolnej ściany

 

Elfir dzięki wielkie za odpowiedź i wizualizację! Jako, żeby nie było zbyt prosto kolejna seria pytań :)

 

Czy oszklenie podcienia, przyniesie aż tak znaczące zyski ze strat energii? Czy oby koszta zabudowy nie przewyższą korzyści?

 

Co do zmniejszenia okna w kuchni to bardzo trafna sugestia i zapewne wykorzystam jak tylko będzie sposobność :)

 

Zastanawiam się również nad celem oddzielenia spiżarni. Sam zabieg na pewno zmniejszy przestrzenność parteru, a czy zwiększy sterylność salonu? Hmm nie jestem do końca przekonany. Fakt za dużego doświadczenia nie mam, a i z widzeniem przestrzennym u mnie ciężko :)

 

A propos ostatniego punktu to myślę, że tu problemu nię będzie jako, że jestem coraz bliżej podjęcia decyzji o całkowitej rezygnacji z kominka, aby nie robić kotłowni z salonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

My też z mężem zastanawiamy się nad tym projektem, troszkę byśmy zmienili np

- 1 okno w kotłowni,

- zamiast drugiej małej łazienki na górze pralnia z wejściem od holu:) nad resztą jeszcze się nie zastanawialiśmy bo dopiero staramy sie o warunki przyłączy mediów do działki :)

Zastanawialiśmy się jeszcze nad projektem archonu dom w pięciornikach ale chyba wybierzemy party (jest dwustanowiskowy garaż ) http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-pieciornikach/m4f295752c685c,2650

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bardzo kluczowy jest garaż dwustanowiskowy. Ze zmian, ktore bym na pewno zrobił to:

 

- powiększenie kotłowni kosztem gabinetu, tak aby gabinet miał ok 9 m a kotłownia ok 7m

- likwidacja jednego okna w kotłowni,

- zmniejszenie okna w kuchni jak radziła Elfir,

- być może skusiłbym się na oddzielenie spiżarni od salonu

- likwidacja kominka (nie lubie kotłowni w salonie)

- zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną, a więc rezygnacja z kominów wentylacyjnych

- Na piętrze zmiana mniejszej łazienki na pralnię, bądź pomieszczenie gospodarcze (odkurzacz itd.)

 

Poza tym na obecną chwilę dom wydaje mi się idealny :) Jednak jestem na etapie sprzedaży mieszkania, więc znacznie z tyłu niż Wy :) Przy dobrych wiatrach na jesień ruszę z budową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne pomysły:) o wentylacji mechanicznej też myśleliśmy, kotłownia też mogła by być troszkę większa:) co do kominka obecnie mieszkamy w mieszkaniu opalanym kominkiem więc wiem coś o kurzu ale chyba nie chciałabym z niego zrezygnować:) okno w kuchni do przedyskutowania - przy mniejszym więcej było by miejsca na powieszenie jakiejś szafki na ścianie :) Gumol jak chciałbyś oddzielić spiżarkę od salonu? wejście od str. kuchni?

My budujemy dom własnymi siłami, wystarczy nam kredyt na działkę:/ więc budowa trochę potrwa :) Ale chyba w 99% jesteśmy na ten projekt zdecydowani :) W Następnym roku chcemy zacząć z budową, może fundamenty i parter, zobaczymy ile nam się uda kasy odłożyć:) Dobrze, że będzie ktoś, kto też będzie ten domek budował :) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przede wszystkim zastanowiłbym się nad ograniczeniem ilości okien połaciowych. Toż to 10 dziur w dachu. Poza tym:

- likwidacja okna w kotłowni na tylnej elewacji

- odizolowanie kuchni od salonu ścianką jak narysowała Elfir ale przesunął bym tą ściankę w prawo, tam gdzie ta wrysowana wyspa/barek. Z drugiej strony można wówczas postawić stół. Stawiając ścianę już od drzwi do spiżarni zbyt mocno zamykamy przestrzeń.

- likwidacja podcienia na tarasie z tyłu i zmniejszenie przeszklenia pod tym podcieniem. Zależy jakie usytuowanie budynku na działce ale przy takim oknie nie ma szans na oglądanie tv za dnia.

- do przemyślenia wysokość przesuwanych drzwi. Przy h=2,4m będzie chyba potrzebny profil pośredni. O ile dobrze widzę drzwi z tyłu zaznaczone są na rzutach jako rozwierne. Wątpie aby w takim gabarycie były wykonalne jako R. Przesuwane będą z kolei kosztowały majątek i to jeszcze x2 ;)

 

Czemu chcecie oddzielać spiżarkę od salonu? Przecież ona jest oddzielona - drzwiami :)

 

A tak poza tym to moim zdaniem bardzo udana modyfikacja Gali, której o mały włos nie budowałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podcień na tarasie oczywiście do usunięcia :) Jednak co do okien połaciowych to bym likwidował tylko 3 (1 z klatki schodowej, 1 z duzej lazienki, 1 z małej).

 

Pokoje są zbyt duże aby jedno okno połaciowe doświetliło wystarczająco pomieszczenia. Wiadomo co kto lubi ja jednak preferuję światło dzienne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie jeszcze uwagę na wysokość stropu w garażu, w części wysuniętej poza bryłe budynku - tylko 240cm! Według danych technicznych z katalogu Hormana dla bramy z prowadzeniem N, wysokości 2250mm wymagana minimalna wysokość stropu to 2460mm. Albo źle zrozumiałem dane katalogowe albo brama jaką podano w projekcie jest nie do zamontowania. Wogóle myśle, że może być problem z montażem bramy przy dostępnych 15cm na prowadnice i całe ustrojstwo. Edytowane przez iddt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Też myślę o kupnie tego projektu. Jeżeli ktoś zaczął budowę dajcie znać, gdyż bardzo chciałabym go obejrzeć. Jeżeli chodzi o sam projekt to myślę o wysunięciu garażu do przodu i lekko w bok, aby zwiększyć kotłownie bądź dodać pomieszczenie gospodarcze. Zastanawiam się też czy nad garażem nie zrobić tarasu... Napiszcie proszę co myślicie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę o kupnie tego projektu. Jeżeli ktoś zaczął budowę dajcie znać, gdyż bardzo chciałabym go obejrzeć. Jeżeli chodzi o sam projekt to myślę o wysunięciu garażu do przodu i lekko w bok, aby zwiększyć kotłownie bądź dodać pomieszczenie gospodarcze. Zastanawiam się też czy nad garażem nie zrobić tarasu... Napiszcie proszę co myślicie...

 

 

Dla mnie osobiście przedłużanie garażu i poszerzanie budynku aby zwiększyć powierzchnię kotłowni nie w chodzi w grę, jako że chcemy skorzystać z dopłat rodziny na swoim. Taki zabieg zwiększyłby również pow. użytkową na piętrze.

 

Do tarasu też mam obiekcje :) Raz to kwestia usytuowania budynku, w naszym przypadku front budynku skierowany będzie do ulicy co nie koniecznie stwarza go atrakcyjnym atutem. Dwa (podkreślam, że opinia laika) wyjście na taras podyktowałoby stworzenia lukarny, co w moim odczuciu nie zbyt pasuje do zaproponowanej stylistyki domu, dwa zmniejszyłoby ustawność sypialni.

 

Ale jak wiadomo, każdy musi modyfikować projekt pod siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety rodzina na swoim nie wchodzi w grę, więc poszerzenie garażu stworzy mi pomieszczenie gospodarcze, którego mi brakuje. Garaż ( tak mi się wydaje) nie ma żadnego wpływu na powierzchnię piętra, a wyjście z okna balkonowego sypialni nie zmieniłoby zbytnio bryły budynku. Może rzeczywiście taras od strony wjazdu trochę mija się z celem ( tym bardziej że będzie on u mnie usytuowany od północy). Cały czas myślę, gdzie zrobić pralnię, gdyż likwidacja jednej łazienki na piętrze nie wchodzi w grę. Może jakieś pomysły???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

KasiaG77 nie, braliśmy tylko wersję podstawową. Co prawda na parterze będzie podłogówka, jednak po co przepłacać za coś co i tak bez problemu powinien położyć sprawny majster. Może rozumuje błędnie jednak podejrzewam, że i tak instalacja byłaby podyktowana pod jeden konkretny sponsorowany system.

 

Zmiany podobne do naszych, zastanówcie się jednak nad posadowieniem lodówki w kuchni, a nie w spiżarni. Jako że likwidując zarezerwowaną wnękę, będziecie musieli ciągle latać do spiżarni. Dla mnie jest to mało ergonomiczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...