Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Beton komórkowy i wełna


Recommended Posts

Witam,

z żoną wybraliśmy już projekt - Hektor, pracowni domena. Chcielibyśmy wybudować go z bloczków komórkowych 30 i ocieplić 10 centymetrową wełną. Teraz pytanie, jakie bloczki komórkowe polecacie, myśleliśmy nad Ytongiem 30, może są jakieś inne firmy godne polecenia ? Proszę również o opinie czy to dobry wybór beton komórkowy i wełna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez zeby zjadlem wybierajac material+ocieplenie

 

w projekcie byl ytong 36,5 bez ocieplenia

 

stanelo na ytong'u 24 (600) + 20cm styro

 

welna czy styro zadna roznica. gdzies czytalem, ze ludzie biora welne tylko po to, zeby im sie lepiej spalo i znajomi robili oczy z podziwu.

ja nie bylem nigdy finansowo ograniczony w budowaniu a postawilem na tanszym (wzgledem welny) styropianie.

styro nie chlonie wody i nie zalegaja sie w nim robale (ale to tylko moja 'forumowa wiedza' - i jak kazdy forumowicz chwale swoje :) )

 

gdybym budowal jeszcze raz budowalbym z sliki 18 lub 24 + 20cm styro ze wzgledu na akumulacyjnosc silki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znowu czytałem, że beton komórkowy oddycha i żeby mógł to robić trzeba ocieplić wełną, która również oddycha w przeciwieństwie do styropianu. Prawda to czy nie ? Ściana dzięki ytongu 30 i wełnie 10 będzie miała małe U, planuje dodatkowo Gruntowny Wymiennik Ciepła oraz Rekuperator. Mam nadzieje, że klimat panujący w domu będzie naprawdę przyjemny i zdrowy oraz że nie będzie żadnej wilgoci, pleśni i mokrych szyb nad ranem.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Arek_Iwonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś się bajek nasłuchała ;) A czemu nie zrobisz BK24+ 16cm styropianu lub wełny ? Co stoi na przeszkodzie ? Taka ściana będzie miała jeszcze lepsze U a będzie tańsza.A od oddychania to jest sprawna wentylacja a nie ściany :)
Nie do końca tylko wentylacji, ale to najmniej istotne. Jak można sprawdzić jakie U będzie miał np. bk + 15 cm wełny ? Jak to obliczyć ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj 24cm czegokolwiek (najlepiej BK lub silikat) i min. 20 cm styro i będziesz zadowolona.

U ściany możesz sprawdzić na tej stronie.

 

Witam,

wiem, że nick mam podzielony razem z żoną, ale pisałem w osobie męskiej, więc łatwo się domyśleć, że pisze ja czyli Arek :p Źle mi się czyta jak odpowiadacie mi w osobie żeńskiej :p

 

PS: co wy macie z tym styropianem, dlaczego nie dać wełny ?

Pozdrawiam

Edytowane przez Arek_Iwonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są zalety wełny ?Ja nie widzę żadnych ;)

- paro przepuszczalna - ściana oddycha, nie ma efektu tzw. termosu

- niepalna

- lepiej izoluje akustycznie

- styropian łatwiej uszkodzić

- styropian zatrzymuje parę wodną w przegrodzie w konsekwencji pojawiają się zacieki na stronie północenej

 

Czytałem kilka artykułów i wypowiedzi ludzi, można z nich wyciągnąć taki wniosek:

Jeśli masz więcej pieniędzy na ocieplenie lub wełnę możesz kupić w tej samej cenie co styropian to bierz wełnę. Co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne były to artykuły sponsorowane :) Nie napisali tam,że jeśli wełna nabierze wilgoci to traci swoje właściwości izolacyjne ? Nie napisali,że pod wpływem wilgoci wełna się "zbija" i zamiast 20cm bedzie jej za jakiś czas 10cm ?Ale jeśli uważasz,że ściana oddycha to nie mam pytań ;)Powtarzam,od "oddychania" i odprowadzania wilgoci z domu jest poprawna wentylacja a nie ściany ! Skąd w domu zbierze się nadmiar pary wodnej jesli ta para wodna zostanie wydalona z domu przez wentylację ? No chyba,że ktoś nie zamierza wentylować domu i robi sobie termos ale wtedy to z wełny zostanie g..o ;)Dom przede wszystkim powinien być termosem ale z poprawną wentylacją.A przy okazji wełna jest tańsza od styropianu :)

 

Ok, w sumie teraz zagłębiając się w temat jeszcze bardziej doczytałem, że jeśli zrobię wentylację mechaniczną nie powinienem mieć problemów z wilgocią. Cały czas przecież powietrze będzie wymieniane. Chyba się przekonałem do styropianu, pozostaje jeszcze jedna kwestia, często widać w słoneczny dzień całe płyty styropianu na elewacji, jak się domyślam jest to oszczędność na siatce itd. ?

 

A co do materiału budowlanego co polecacie, ytong, silikat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najlepszym materiałem do budowy jest silikat :)

 

Bardziej podobała mi się twoja pierwsza koncepcja w dzienniku budowy:

"Materiały do budowy starałem wybierać się jak najcieplejsze i takie,które pozwolą akumulować ciepło na potem,czyli ściany nośne zenętrzne będą z betonu komórkowego 24cm+warstwa 20cm grafitowego styropianu z lambda=0,31 W/mK,gdzie U ściany wyniesie ok.0,12 W/m2K.Ściany nośne wewnętrzne z silikatu 24cm a działowe z silikatu 12cm."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę właśnie o betonie komórkowym 600 ocieplonym 20 cm wełny, ale dość nietypowy sposób - na drewnianym ruszcie - krzyżowa rama 2x10cm.

U producentów wełny jest to podawane jako całkiem normalny sposób, metoda sucha lekka, ale chyba częściej się to stosuje do dociepleń niż budowy nowych domów. Wyjdzie taki murowany szkieletowiec :-) tylko z grubszą i nośną warstwą wewnętrzną.

 

Jako elewację planuję po części drewno, po mniejszej części płyty fermacell powepanel, albo coś tego typu, żeby drewno przełamać białą płaszczyzną. Nie lubię cienkiego tynku na styropianie i raczej się na niego nie zdecyduję.

 

Jest na forum silka wykończona gontem, na ruszcie, ale wydaje mi się, że wełna bardziej pasuje do drewnianej konstrukcji niż styropian, że bardziej się dopasuje ze względu na elastyczność.

Rodzaj elewacji i 3 cm szczelina powietrzna między nią, a zalecaną wiatroizolacją, nie powinny utrudniać odprowadzania wilgoci z całego układu.

Ocieplałem parę lat temu wełną na ruszcie dom z bali i myślę, że do BK też można zastosować taką opcję, z samodzielną stopniową pracą.

 

Jestem wciąż otwarty na argumenty bardziej doświadczonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silikaty z Kluczy,ściany zewnętrzne 18x22x25,wewnętrzne 24x22x25,działowe 12x22x25.Planuję ocieplić 22cm styropianem grafitowym z lambdą 0,032 :)

U wyjdzie coś ponad 0,13. Tylko czy ten styropian nie za gruby :>?

Edytowane przez Arek_Iwonka
Błąd się wkradł :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...