Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wiązary, czy tradycyjna więźba - co tańsze


fotohobby

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 292
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wiercenie w wieńcu to żaden problem, można wówczas idealnie ustawić wiązary. Stalowa kotwa rozporowa nie potrzebuje żadnego kleju. Zawsze zastanawiam nad tym co za rady mogą udzielać ludzie, którzy w życiu jeszcze wiązarów nie montowali. Budują swój pierwszy dom a uważają się za znawców. Miałoby sens tak jak wspomniał "winiu1" zatopienie marek ale trzeba by później spawać do nich kątowniki i spoiny malować. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, jeśli jest firma, która daje taką samą cenę, niezależnie od tego, czy inwestor sam rozmieści przysłane w paczce kotwy, podczas zalewania wieńca, czy firma będzie mu ten wieniec wiercić i montować je na kleju (czy nawet bez) to można sobie oszczędzić roboty i wybrać to drugie rozwiązanie.

Pytanie, czy cena faktycznie będzie taka sama...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego kotwa do murłaty a co innego kotwa mocująca jakiś element np. kątownik do mocowania wiązara. A tak dokładnie wiązar jest mocowany dwoma kątownikami i skręcony śrubą. Natomiast każdy kątownik jest mocowany osobną kotwą do wieńca. Jak zatem dokładnie takie dwie kotwy zatopić w betonie i kolejne dwie na przeciwległej ścianie? Profesjonalna firma projektuje i wykonuje wiązary, przywozi na miejsce, montuje i daje gwarancję. Pozdrawiam. Edytowane przez Andrzej Wilhelmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego kotwa do murłaty a co innego kotwa mocująca jakiś element np. kątownik do mocowania wiązara. A tak dokładnie wiązar jest mocowany dwoma kątownikami i skręcony śrubą. Natomiast każdy kątownik jest mocowany osobną kotwą do wieńca. Jak zatem dokładnie takie dwie kotwy zatopić w betonie i kolejne dwie na przeciwległej ścianie? Profesjonalna firma projektuje i wykonuje wiązary, przywozi na miejsce, montuje i daje gwarancję. Pozdrawiam.

 

U mnie kotwy wyglądają nieco iaczej i na pewno są mniej kłopotliwe w montażu. A czy gorsze od w/w sposobu ?

 

image.jpg

 

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich, dostałem wycenę konstrukcji prefabrykowanej.Mam dach 290m kw,dach kopertowy z wykuszami i krokwie będą wystawać za ściany będą zdobione przez firmę która mi stawia konstrukcję . Wycena to 27.000 zł brutto,będę miał na murłacie .i pomieszczenie też będzie na poddaszu 2,5 m na 7 m długię !Będe bacznie obserwował forum i te posty i jeśli bede mógł to coś doradzę !!!:))) pozdrawiam

:):)

 

A jaki masz kąt nachylenia dachu ? Mam właśnie dylemat więźba -wiązary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kotwy zamurowane we wieńcu, takie same jak fotohobby. Rozłożenie szczegółowo uzgadniali wykonawcy wieńca z firmą od wiązarów (np. omijali komin). Wykonawcy konstrukcji chwalili że udało się to wymierzyć bardzo dokładnie, tylko jedno chyba trochę naginali.

 

http://www.budowa-domu.info/images/zalewanie-wienca.jpg

 

http://www.budowa-domu.info/images/schemat-wiazary4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje wiązary to koszt 26tyś (wersja komputerowa była po negocjacjach 23tyś) ale zageściliśmy pogrubiliśmy przekroje niż zalecane i dodaliśmy sobie pomieszczenie 36m2 wiec cena urosła. powierzchnia dachu koło 300m2. jestem bardzo zadowolona, ekipa montująca nieprzeciętnie pracowita. wiązary na dachu gotowe ponad tydzień przed terminem w umowie, firmy z łodzi nie polecam nie chciało im sie nawet zrobić projektu pod mój dom tylko próbowali mi wmówić że róznica w ilości wiązarów wynika z faktu że konkurencyjne firmy oszukują i potrafią zmienić kąt nachylenia nawet, a finalnie okazało się że projekt był innego domu (dach o identycznym kształcie tylko wymiary budynku nieco inne) dało mi to do myślenia nie skorzystałam, mimo że budowa w łodzi wiązary jechały z wielunia :)

Dekarz ocenił że więźba zrobiona bardzo dobrze, montaż do wieńca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zauważyłem pytanie. U mnie rozstaw duży, chyba 110cm, a miejscami gęściej bo był komin.

Ja zaczęłam od rozstawu co 100cm , teraz biorę pod uwagę co 90 cm.

Ostatecznie z trzech wybranych firm już pojawia mi się zwycięzca. Dwie firmy wymagają zatopienia kotew w wieńcu a jedna nie .Chciałabym wybrać tą która nie wymaga wtopienia kotew i mieć mniej stresu :rolleyes:, ale ta która wymaga kotew dodaje stężenia wiatrowe ( taśmy stalowe i elementy drewniane)

Kuszą mnie te dodatkowe stężenia.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz kąt nachylenia dachu ? Mam właśnie dylemat więźba -wiązary.

 

ja też mam dylemat:)

 

dostałam wycenę na dach dwuspadowy 225 m2 (z daszkiem nad wejściem), dom 10x14 m na 21 600 netto + VAT z montażęm i transportem 400 km w jedną stronę. Opcja z murłatą, bez kotew w wieńcu. TO dużo czy dobra oferta?

Z moich kalkulacji wychodzi,żę więźba tradycyjna + strop drewnany kosztowałyby około 15-16 000.

 

CZy mozecie polecić firmy z okolic W-wy,które robią wiązary?

 

dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też mam dylemat:)

 

dostałam wycenę na dach dwuspadowy 225 m2 (z daszkiem nad wejściem), dom 10x14 m na 21 600 netto + VAT z montażęm i transportem 400 km w jedną stronę. Opcja z murłatą, bez kotew w wieńcu. TO dużo czy dobra oferta?

Z moich kalkulacji wychodzi,żę więźba tradycyjna + strop drewnany kosztowałyby około 15-16 000.

 

CZy mozecie polecić firmy z okolic W-wy,które robią wiązary?

 

dzięki.

 

acha, kąt anchylenia dachu to 30 st., w środku poddasze nieużytkowe,a właściwie stryszek (taki korytarz na całej długości budynku, czyli 14 m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje wiązary to koszt 26tyś (wersja komputerowa była po negocjacjach 23tyś) ale zageściliśmy pogrubiliśmy przekroje niż zalecane i dodaliśmy sobie pomieszczenie 36m2 wiec cena urosła. powierzchnia dachu koło 300m2. jestem bardzo zadowolona, ekipa montująca nieprzeciętnie pracowita. wiązary na dachu gotowe ponad tydzień przed terminem w umowie, firmy z łodzi nie polecam nie chciało im sie nawet zrobić projektu pod mój dom tylko próbowali mi wmówić że róznica w ilości wiązarów wynika z faktu że konkurencyjne firmy oszukują i potrafią zmienić kąt nachylenia nawet, a finalnie okazało się że projekt był innego domu (dach o identycznym kształcie tylko wymiary budynku nieco inne) dało mi to do myślenia nie skorzystałam, mimo że budowa w łodzi wiązary jechały z wielunia :)

Dekarz ocenił że więźba zrobiona bardzo dobrze, montaż do wieńca.

 

johana,czy mozęsz podać namiary na tę firmę z Wielunia?

dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam podobny dylemat, w projekcie strop żelbetowy.

Zastanawiam się teraz:

- czy robić żelbetowy lub teriva + tradycyjna więźba

- czy wiązary i automatycznie strop drewniany

- a może wiązary na terivie lub żelbecie ?

 

Takie projekt domu http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-slonecznej-2.html

dach 4 spadowy, kąt nachylenia 25 st, powierzchnia dachu ok 250 m2. Dodam, że zależałoby mi na niewielkim pomieszczeniu/strychu na górze.

Proszę o porady, co będzie tańsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...