Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zbyt duży spadek rury kanalizacyjnej - co radzicie ?


ferrit

Recommended Posts

Mam do studzienki odległość 28m. Różnica wyjścia rury kanalizacyjnej z domu i wejścia do studzienki jest 3,6m. Prowadząc równo prostą rurę kanalizacyjną ze stałym spadkiem będę miał 16% !!! a powinno być 2%. Co radzicie ? Jak wykonać to przyłącze ? Czy mam zachować spadek 2% ale w pewnym miejscu wykonać rewizję i pion i potem dalej spadek 2% ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest coś takiego jak kaskada, podłączenie kaskadowe do studzienki, czyli rura prosto z prawidłowym spadkiem, przed studzienką trójnik 90st w dół, jeden koniec trójnika w studzienkę na poziomie rury, drugi w dół tak kolano 90st i wejście w studzinkę na poziomie kinety,

podajesz różnicę poziomu ale nie podajesz różnicy terenu bo to też istotne, tego co powyżej nie zrobisz przy spadku terenu na 3,6m, wtedy chyba przy domu jedna studnia z kaskadą i z niej wyście na odpowiednim poziomie do studni docelowej, tradycyjne studnie betonowe są do takich "aranżacji" dobre, nie wiem jak z PCV ale nie wiem też jakie masz/będziesz miał

a ogólnie to jeśli to podłaczenie do instalacji publicznej to chyba jakiś projekt być powinien?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...
gdybyś zastosował taki spadek zużycie/niszczenie rury postępowało by w zastraszajacym tempie -> drobiny, piasek itp. mocno by szorowały ścianki przewodu. Jeżeli nie planujesz wykonanie studni rewizyjnej pomiędzy przyłączem a studnią poprowadź przewód zgodnie z zalecanym spadkiem i na tej wysokości, która ci wyjdzie włącz się do studni, a w studni z trójnika i rury pionowej zakończonej kolankiem 45st wykonaj tzw. kaskadę. Trójnik zastosowany jest jako odpowietrzenie kaskady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj zakopaliśmy rurę do kanalizacji. W rzeczywistości okazało się, że potrzeba było wykonać 1 kaskadę-studnię obniżającą poziom przyłącza o 1m. Znajduje się ona na 17m licząć od domu (całość ma 27m). W górę jest oczywiście 130cm. Normalnie spadek utrzymuje się na poziomie 2..4%. Przy samym wejściu do studzienki kanalizacyjnej (uff ale ciężko było się przekuć) spadek jest 1%(w sumie 4m od studzienki). Czy jak dam jak dam odpowietrzenie na tej kaskadzie-studzience, to czy w samym domu muszę też wyprowadzić odpowietrzenie pionów kanalizacyjnych na górę ? Czy nie jest to już potrzebne ? Czym zakończyć tą studzienkę z rury fi-160 ? Daszek i dziurki ? Czy w samej studni głównej, do której się dołączyłem (przez nią przepływają ścieki sąsiadów w takim rowku) ja też muszę wykonać taki rowek od mojego końca rury do tego głównego rowka ? Zrobiliśmy test - korzeń z liśćmi babki wypłynął razem z wodą na końcu :wiggle:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystkich. W skrajnych przypadkach można próbować się ratować napowietrzakami, ale one są od skrajnych sytuacji, kiedy inaczej się nie da. W Twoim przypadku, kiedy chałupa dopiero się buduje, zrób jak należy wentylacje obu pionów, dużo problemów na przyszłość Ci to zaoszczędzi.

Pamiętaj, że jeśli jest taka potrzeba, pionem już w jego części wentylacyjnej (ponad poziomem przyborów) możesz skręcić, wyprowadzić go przez dach nie tak, jak idzie, a np. metr czy dwa metry obok.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...