Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sama prawda, ale...

Zauważ, jeśli mowa o samochodach, że jeśli jakiś egzemplarz danej marki sprawia kłopoty, po prostu wkurza właściciela, to często na przyszłość rezygnuje z posiadania tej właśnie marki.

A na logikę jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

Ale jak stracisz zaufanie do jakiś rozwiązań to zadra w umyśle pozostaje.

Niestety ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam zamontowaną wm. Jestem na etapie zamawiania drzwi wewnętrznych. W związku z tym mam pytanie czy te drzwi powinny mieć jakieś dodatkowe otwory wentylacyjne (większe szczeliny?) czy wystarczy jak będzie szczelina pod drzwiami ok. 7-8 mm (taka jaka jest przy każdych drzwiach bo żadne drzwi zdaniem sprzedawcy nie są idealnie szczelne).

 

Witam

Przy drzwiach do sypialni czy gabinetu wystarczy szczelina wielkości 80cm2 .Czyli jak drzwi mają szerokość 80 cm to podcinamy je tylko 1 cm. W drzwiach łazienkowych powinno być 200cm2 szczeliny, ale śmiało można ją zastąpić otworami przy podłodze. Przypominam jeszcze forumowiczom ,że drzwi do garażu mają byś szczelne.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam, w innym miejscu zadałem takie pytania:

 

"Witam, ja w tym temacie. Dwa pytanka.

1.Na większości projektów WM które widziałem , jest nawiew do pomieszczeń czystych i wywiew w brudnych. Czy błędem jest zainstalowanie np w pokoju wywiewu? Chodzi mi o to , że np goście którzy palą siedzą w salonie. Czemu smród papierosowy musi "zawędrować" do łazienki lub kuchni i dopiero stamtąd zostać wyciągnięty?

2. Jestem przekonany do rekuperatora , lecz nie do końca do GWC. Rozumiem sposób jego działania w zimę , ale co w lato? Czy najpierw płacimy bombę pieniędzy za ocieplenie budynku aby było w zimie ciepło , latem chłodno , a następnie czerpnią zaciągamy do wnętrza gorące powietrze ( oczywiście gdy nie ma GWC) ? "

 

I kilku miłych ludzi odp. mi na temat GWC ale nikt na temat usytuowania wywiewów . Co o tym sądzicie?

Edytowane przez Snajper7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Głupie pytanie !

Jak wpuścisz stado palaczy to ten jeden wywiew nic nie poprawi, zakłóci tylko ruch powietrza który w typowym przypadku jest zawsze "w jedną stronę"

I tak powinno być.

2. Tu masz trochę racji, jeśli będziesz wentylował to szybko zagrzejesz dom a pozbyć się tej niepotrzebnej energii jest bardzo trudno w takim "termosie".

Tu GWC sprawdzi się znakomicie, jak tylko przyjdą porządne upały opiszę wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman a w kuchni po co masz wywiew skoro i tak nie da rady :D

Można zastosować wywiew (dodatkowy poza nawiewem) w pokoju, mam tak zrobione w sypialni ok 20m2 powierzchni. Robi się tak np. w przypadkach oddalonych pomieszczeń lub gdy nie ma gdzie dołożyć wywiewów (np. 6 pokoi 1 łazienka)Natomiast fakt jest faktem, że na imprezie 20 osobwej z papierosami i tak wyciąg nie da rady w 100%.

Edytowane przez Mice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Jestem na tym wątku nowy

bardzo ciekawe spostrzeżenia. Przejrzałem cały wątek i mam kilka pytań związanych z połączeniem rekuperatora z kominkiem

Pomożecie? liczę na Was

 

 

a więc, planowany rekuperator Bartosz Vena 4 500m3/h - strych

(zastanawiam się czy przy mojej kubaturze ok 950m3 da sobie radę)

 

kominek w salonie - jeszcze nie wybrany

koza na poddaszu - pomieszczenie nad garażem - miejsce spotkań, rekreacja

stan w stanie surowym zamkniętym

piec gazowy kondensacyjny

głównie ogrzewanie podłogowe + kilka grzejników na poddaszu

 

chciałbym wykorzystać ciepło z kominka i kozy za pomocą rekuperatora

czy wskazane jest aby kominek był z płaszczem wodnym?

gdy dopytywałem o kominek z DGP i wspomniałem o rekuperatorze sprzedawca wspomniał że nie ma wtedy sensu wprowadzać DGP.

 

myślę o tym aby "ciepłe powietrze z kominka nie było tłoczone do rekuperatora a tylko za pomocą wentylatora przesyłane do innych pomieszczeń, jednym słowem było to coś w rodzaju DGP gdzie dołączono nawiew rekuperatora"

 

myślę także o klimakonwektorze który ma podgrzewać powietrze do reku zimą a chłodzić latem - czy to dobry pomysł?

 

 

Bardzo proszę o podpowiedzi i sugestie

pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc, planowany rekuperator Bartosz Vena 4 500m3/h - strych

(zastanawiam się czy przy mojej kubaturze ok 950m3 da sobie radę)

 

nie da, za mała wydajność, chyba że osób w domu mało

 

 

chciałbym wykorzystać ciepło z kominka i kozy za pomocą rekuperatora

myślę o tym aby "ciepłe powietrze z kominka nie było tłoczone do rekuperatora a tylko za pomocą wentylatora przesyłane do innych pomieszczeń

 

sprzeczność, po co ci w takim razie do tego rekuperator

 

 

myślę także o klimakonwektorze który ma podgrzewać powietrze do reku zimą a chłodzić latem - czy to dobry pomysł?

 

niezbyt, powietrze jest gazem mającym mizerne właściwości magazynowania ciepła a więc i jego transportu, uważam że wywalisz kasę w błoto albo klimakonwektor będzie odp mocy (czyt. kilkanaście kw)

 

 

czy wskazane jest aby kominek był z płaszczem wodnym?

 

tylko wtedy gdy chcesz z płaszcza zasilać nagrzewnicę do ogrzewania powietrza rozprowadzanego po domu przez wm (nie piszę nic o co bo nie o to pytałeś)

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom33 Gdynia

 

Taka wymiana wystarczy. Każda książka na temat wentylacji mówi o 0,2 do 0,5 wymiany na godzinę. Mowa o wymianie całego powietrza co godzinę, to moim zdaniem czysty marketing. Poczytaj na forum jak później ludzie kombinują aby zmniejszyć wentylację ( wyłączanie, właczanie co kilka minut ,dodatkowe regulatory aby zmniejszyć prędkość wentylatorów, itp)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wiem,że juz wiele pisano na temat went.mech. ale im więcej czytam tym wiekszy mam mentlik w głowie. Ostatnio rozmawialiśmy z Panem który zajmuje sie klimatyzacjami i wentylacjami i on twierdzi, że tak naprawde to nie ma żadnych oszczedności na WM nawet z reku, gdyż koszty eksploatacji przewyższaja uzyskane oszczędności. Nie zaprzeczał , że jest to robione głównie dla komfortu.... Twierdził również, że nie ma siły i zawsze prędzej czy później w kanałach zrobi sie tzw "syf"(o GWC nawet nie wspominając), którego w domach jednorodzinnych sie nie czyści bo nie ma za bardzo jak(za małe przekroje przewodów). To wszystko rozumiem i przyjmuje do wiadomości w końcu w grawitacyjnej też tak jest. Moje najwieksze obawy przed zainstalowaniem WM wzbudza co innego. Otóż mieszkamy na wsi , gdzie sąsiedzi palą czym popadnie i z reguły w zimie jest ciągły smog i smród, zwłaszcza pod wieczór. I co w takim przypadku z Wm , wyłączać czy nie? A jesli tak to czy to sie nie mija z celem. I jak wtedy ma wyglądać wentylacja np podczas korzystania z toalety czy kąpieli.

Bardzo prosze was- użytkowników WM o pomoc, bo już sami nie wiem czy sie decydować czy nie?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób gwc glikolowe to będziesz miał o jedną zagwozdkę mniej.

Jeśli chodzi o to zadymienie okolicy to tu nie ma znaczenia jaką będziesz miał wentylację, musisz z tym po prostu żyć.

Kwestia włączania i wyłączania jest Twoją sprawą nie mającą wiele wspólnego z tematem wątku.

Jeśli zastanawiasz się czy w domu będziesz miał dym to mało prawdopodobne, ale zależy to od stopnia zadymienia na zewnątrz.

Szybki kurs dla sąsiadów-palaczy i powinno być lepiej. :)

Zasady czystego palenia znajdziesz tu na FM ,,,

Ja takowych problemów nigdy nie miałem, sąsiedzi tak jak i Ja opalają drewnem i węglem.

 

Oszczędności są spore, koszt wentylatorów to kilkanaście / kilkadziesiąt złotych miesięcznie, energii odzyskanej jest całkiem sporo z tego co zaobserwowałem.

Tu zależy wszystko od tego czym Ty będziesz ogrzewał.

 

Zakładaj mechaniczną i się nawet nie zastanawiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zadymienia łatwiej przeżyć mając wentylację mechaniczną, którą można na te dwie godziny wyłączyć a potem włączyć z większą wydajnością gdy już dymy się rozpłyną. Grawitacyjnej tak regulować się nie da, no chyba, że ktoś ma całkiem szczelny dom i nawiewniki w oknach -- ale i tak w przypadku WM łatwiej włączyć/wyłączyć wentylatory, niż przy grawitacyjnej biegać po domu i regulować nawiewniki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zadymienia łatwiej przeżyć mając wentylację mechaniczną, którą można na te dwie godziny wyłączyć a potem włączyć z większą wydajnością gdy już dymy się rozpłyną. Grawitacyjnej tak regulować się nie da, no chyba, że ktoś ma całkiem szczelny dom i nawiewniki w oknach -- ale i tak w przypadku WM łatwiej włączyć/wyłączyć wentylatory, niż przy grawitacyjnej biegać po domu i regulować nawiewniki.

 

Rozumiem tylko z reguły od popołudnia do rana sąsiedzi palą w piecach bo wtedy są w domu. Do tej pory mieszkając w starym domku wietrzyłam sobie przed południem bo wtedy było najczystsze choć mroźne powietrze:) A co jak będe mieć WM i będe musiała ją wyłaczać wieczorkiem żeby nie czuć "smrodków" a wiadomo korzystać z wc trzeba i myć sie trzeba?:)

Dodam, że grawitacyja w zimie działa w łazience - schemat działania wiadomy.

Edytowane przez ETAG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...