Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

...Ile energii należy dostarczyć do 100m3 powietrza o parametrach temp.2oC i wilg.względnej 85% aby je podgrzać do 20 oC.Odpowiedz ... 0,6 kw .

 

Czy to znaczy że w sezonie grzewczym przy średnio 200m3/h kosztuje np 2*0,6kW*24h*200dni*0,25zł=1440zł?

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak czytam o celowym wyłączaniu wentylacji i o tym że prawie wszyscy użytkownicy WM tak postępują to mi się flaki wywracają .

Jakoś u siebie nie widzę potrzeby/chęci takich zabiegów .

 

Po co wydawać 20 tyś na coś czego nie wykorzystamy ?

Uchylenie 3 okien da nam o wiele więcej korzyści niż te przefiltrowane 300 m3/h !

 

Kominy + wietrzenie + udawanie że wszystko jest ok = zadowolenie !

 

To tylko wentylacja, dom nie jest laboratorium, budujcie i cieszcie się przysłowiowym "dachem nad głową" zamiast cudować !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam o celowym wyłączaniu wentylacji i o tym że prawie wszyscy użytkownicy WM tak postępują to mi się flaki wywracają .

Jakoś u siebie nie widzę potrzeby/chęci takich zabiegów .

 

Po co wydawać 20 tyś na coś czego nie wykorzystamy ?

Uchylenie 3 okien da nam o wiele więcej korzyści niż te przefiltrowane 300 m3/h !

 

Kominy + wietrzenie + udawanie że wszystko jest ok = zadowolenie !

 

To tylko wentylacja, dom nie jest laboratorium, budujcie i cieszcie się przysłowiowym "dachem nad głową" zamiast cudować !!!

 

a co zrobić jak grawitacyjnie przez GWC idzie ponad 100m3/h a w domu jest 30% wilgotności...

też na siłę wietrzyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat powinien byc raczej prosty .Albo reku jest zdecydowanie lepsze niz zwykła grawitacja i bez problemu zalety usprawiedliwiaja wysoka cene systemu,albo jednak analizując za i przeciw nie jest to takie oczywiste.

 

Głównym problemem jest niesprawiedliwe podejście do sprawy sceptyków wentylacji mechanicznej .

Można zbudować bardzo dobrze działającą wentylację grawitacyjną !

Może ona działać cały rok z odpowiednią i sterowaną wydajnością niezależną od warunków zewnętrznych.

Pewnie można by też wymyślić sposób na odzyskanie tego ciepła które wyrzucamy na osiedle .

 

No to sobie teraz porównajcie, tabela, koszty, urządzenia ,,,

Jest na forum wielu magików z pomysłami, kreatywnością i zaparciem .

Postęp technologiczny pozwala na stworzenie urządzenia,sterownika pod wszystko i dla wszystkiego .

Są więc nasadki na kominy wentylacyjne, są nawiewniki na okna albo wiertarki żeby sobie nawiewy w ścianach porobić .

 

Ja umiem żyć z wentylacją grawitacyjną, umiem ją wysterować i nawet mógłbym ją polubić.

Ale zapłaciłbym za to, musiał bym to zrobić aby spełnić powyższe warunki .

 

Wymyślono proste w budowie urządzenie - centrala wentylacyjna !

Wsadzono do tego pudła wymiennik powietrze-powietrze - rekuperator !

Do tego potrzebujemy jeszcze rozprowadzić kanały, jakiekolwiek i z czegokolwiek zachowując zasadę podziału tych 300 m3 i niskiej prędkości powietrza w nich !

 

Proste, sprawdzone, wcale nie droższe i działa !

 

Jasiek, poprzednia wypowiedź była dla pewnej grupy osób które też tu zagląda, była celowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ jak to nie? Wentylacja działa 24h/dobę. Może i można robić jakieś krótkie przestoje gdy nikogo nie ma w domu ale czy jest w tym sens?

 

No jest, czym wiekszy dom tym wieksze to moze miec znaczenie. Po co wentylowac przez np 10 godzin w ciagu dnia, kiedy godzine, dwie po tym, jak juz nikogo nie ma jest w nim tylko "czyste" powietrze ?? Dla malych domkow moze byc ciezko jakies wieksze oszczednosci wygenerowac, ale jak ktos ma 250-300 m2 po podlodze to moze robic roznice.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylowanie 100m3/h ze sprawnością w okolicy 90 % to nie są straty, jedynie można tu liczyć na oszczędności prądu pobieranego przez wentylatory .

Ale jak ktoś buduje dom za 500 tyś to stać Go na te kilka zł miesięcznie .

Wcale nie musi się tu różnić dom 300 czy 100 m2 , wentyluje się je podobnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zbyt niskiej wilgotności myślę nad jakimś sposobem zdławienie przepływów tak aby było możliwe wentylowania od 50 m3/h przy większych centralach.

Muszę jednak pogadać z producentem i upewnić się czy nie zaszkodzi to wentylatorom .

 

a ja myślę raczej nad jakimś sposobem nawilżania..., a wentylować kiedy trzeba z większą wydajnością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do nawilżania zużyjesz sporo energii (o którą się teraz wszystkim rozchodzi) - nie tędy droga.

Albo puszczenie na mniejszej wydajności, albo okresowe wyłączanie (większość sterowników ma taką możliwość).

Ja osobiście robię przerwę od 23.30 do 6 rano. Na razie wystarcza, ale mam świeży domek (średnio wilgotny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście robię przerwę od 23.30 do 6 rano. Na razie wystarcza, ale mam świeży domek (średnio wilgotny).

 

Kiedyś miałem to szczęście że w porę zauważyłem jak sąsiad szambo mi 5 m od domu pompuje i wyłączyłem wentylacje, było to ok. 22:00 .

Miałem ją włączyć po godzinie bo proces wypompowywania trwa 30 minut a śmierdzieć przestaje nieco później .

Niestety zapomniałem .

Rano wstałem zmęczony i niewyspany, duszność była mocno odczuwalna .

 

Po 2 latach z ciągłą wymiana powietrza od razu zauważam różnicę czy to u siebie wtedy po wyłączenia czy u znajomych/rodziny na imprezie .

 

PS. Sylwestra spędziłem na "domówce", duszno zrobiło się dopiero po kilku godzinach i jeden z uczestników mnie mile zaskoczył, wstał i rozszczelnił okno stwierdzając że nie ma czym oddychać ! Normalnie to każdy się "dusi" i udaje że temat wentylacji nie istnieje ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzeniu666.Myślę,że poprawniej by było,gdybyś to co ci wyszło pomnożył prze sprawność temperaturową twojego rekuperatora(faktyczną a nie z folderu reklamowego).Od wyniku należy jeszcze odjąć zużyte kilowaty(w złotówkach) przez wentylatory i nagrzewnice wstępną.Wynik =efektywność twojego rekuperatora w złotówkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzeniu666.Myślę,że poprawniej by było,gdybyś to co ci wyszło pomnożył prze sprawność temperaturową twojego rekuperatora(faktyczną a nie z folderu reklamowego).Od wyniku należy jeszcze odjąć zużyte kilowaty(w złotówkach) przez wentylatory i nagrzewnice wstępną.Wynik =efektywność twojego rekuperatora w złotówkach.

 

Ja to sobie może już pomierzę jak odpalę sprzęt. Będzie Klingenburg GS35/450 i EBMy R3G220 (już mam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Generalnie nie powinno się wyłączać rekuperatora, a jak już to nie w porze nocnej, gdy wszyscy śpią i potrzebują tlenu by się wyspać :-) U mnie chodzi non stop, z okresowym przełączaniem na wyższe biegi. Teraz na zimę obniżyłem intensywność wentylacji wieczorem, ale po kilku dniach widzę że wilgotność mi wzrosła, więc z powrotem muszę zwiększyć wydajność w jakimś okresie.

 

Re Nydar

Nie mam zamiaru robić z Ciebie idioty, po prostu stratę cieplną pomieszczenia liczy się przy warunkach obliczeniowych określonych normą, a te wynoszą dla mojej strefy -20'C. Dlatego z automatu podałem Ci moc cieplną dla przepływu 100 m3/h i obliczeniowej delta T. Ilość energii z 2'C do 20'C u mnie wychodzi 0,62 kWh. A w ogóle to dobrze się z Tobą dyskutuje :-)

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indian a jak sądzisz prywatnie nie jako audytor energetyczny.Czy sprawność energetyczną rekuperatora powinno się liczyć dla ekstremalnych temperatur minusowych,czy też dla średnich temperatur sezonu grzewczego .Efekty różnego podejścia do tego tematu były zauważalne w naszej dyskusji.Powtarzam jeszcze raz.Nie jestem przeciwnikiem WM i rekuperacji pod każdą postacią. Nie chcę tylko być oszukiwany przez foldery reklamowe.Jeżeli jest napisane ,że rekuperator zaoszczędzi 30,czy 50% kosztów ogrzewania ,to tak ma być ,bo ja na to świadomie wydałem kupę kasy ,między innymi z pobudek ekologicznych.Swoją drogą jestem ciekaw,kiedy ktoś zawiedziony osiągami rekuperatora ,pozwie producenta do sądu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, w zależności od budynku TEN SAM rekuperator, działający na identycznych programach czasowych może zaoszczędzić od 10-60% kosztów ogrzewania. Bardzo prosto - zakładamy stałą wymianę 200 m3/h powietrza, temperaturę zewnętrzną 0'C (tak jak lubisz :-) ) i wewnętrzną 20'C, sprawność temperaturowa reku 80%. Czyli zakładam, że odzyskuje moc cieplną rzędu 1,38 kW x 0,8 = 1100 W.

Teraz bierzemy budynek pierwszy, tradycyjny, nieocieplony: przy tej temperaturze budynek traci przez przegrody 10000 W, przy WG budynek traciłby 1380 W, przy WM traci 276 W. W tym budynku rekuperator zmniejsza więc moc grzewczą o jakieś 1 - (276+10000)/(1380+10000) = ok. 10%. I mniej więcej o tyle zmniejszy rachunek w sezonie grzewczym (nie chce mi się szukać okrągłych liczb).

Natomiast w budynku pasywnym, który ma w w/w warunkach ma straty przez przegrody 300W, przy WG traciłby 1380W, a dzięki WM traci tylko 1380*0,2 = 276W, to zauważ, że oszczędność mocy grzewczej wynosi: 1 - (276+300) / (1380+300) = 65,7% mocy grzewczej. Czyli ten sam rekuperator, w tych samych warunkach zewnętrznych, w jednym budynku daje oszczędność 10% kosztów grzania, w drugim 65%.

 

Co do obliczeń sprawności, ważniejsza dla mnie jest porównywalność danych - nieważne w jakiej temperaturze, ważne żeby wszystkie rekuperatory były badane w tych samych warunkach. Bo jak się puści jakiś malutki przepływ, to nie problem pisać 95% sprawności, a potem zonk jak nawiewa przy 0 stopni na zewnątrz 10' do chaty :-) Ja z w/w względów montuję od dość długiego czasu wyłącznie Jan-Gazy i szczerze mówiąc jest mi to obojętne, co podają inni - moje reku mają sprawność rzeczywistą rzędu 80-85% i z góry patrzę na szajs reklamowany jako 95% sprawności- i tak tego nie montuję, więc mi to lata :-)

Zależność sprawności od przepływu, temperatur itp fajnie jest pokazana na : http://jan-gaz.com.pl/dla_dociekliwych

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za linka.Przeczytałem z zainteresowanie.Dwie uwagi .Z przykładu 1-go(-15,+20,+10,2,+1,0).Dla mnie sprawność energetyczna rekuperatora to energia odebrana z rekuperatora przez powietrze świeże /energię powietrza zużytego skierowanego do rekuperatora i wtedy ta sprawność wygląda trochę inaczej.1,92kw/3,97kw=48%.Co niestety oznacza,że 52% energii cieplnej zawartej w powietrzu zużytym idzie do nieba.Druga sprawa ,to zabezpieczenie przed szronieniem.Praca rekuperatora na podciśnieniu,z wyłączonym nawiewem.Czy takie rozwiązanie ,nie spowoduje wychłodzenia w nieszczelnościach konstrukcji,a w konsekwencji powstania w przegrodach ognisk z punktem rosy i wilgoci.A wilgoć w połączeniu z wełną mineralną to niebezpieczna zabawa.To zarzewie choćby grzyba,czy obniżenie parametrów cieplnych izolacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...