Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rafał od kiedy to wszyscy ludzie kupują nawilżacze do wentylacji ??? Jaki procent osob które mają wentylację mechaniczna cos takiego ma lub wogóle o czymś takim wie. Twoje twierdzenie że jest to standardowe wyposażenie jest nieprawdziwe. Być może w rozwiazaniu które Ty sprzedajesz nawilżanie jest w standardzie a nie w opcji z tym owszem mogę sie zgodzić. Uważam że raczej twoje podejście jest wprowadzaniem ludzi w błąd jeśli nie wierzysz to zrób ankiete i zadaj pytanie kto ma wentylacje mechaniczną i ma centralny nawilżacz i wtedy zobaczymy jaki to powszechny standard :wink: . W twoim przypadku chodzi ci pewnie o to że jeszcze do funkcji wentylacji masz dołączone ogrzewanie przez wentylację ale to taka sama wentylacja jak każda inna bo pewnie ilość świeżgo jest identyczna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób można sterować wilgotnością przy wentylacji grawitacyjnej? Chyba tylko otwierając okna? A to mi się wcale nie uśmiecha, żeby ciągle zerkać na wilgotnościomierz i w miare potrzeby uchylać okienko. Albo można zainstalować wentylatorki z czujnikiem w każdym pomieszczeniu, czyli kuć dziury w ścianach, albo wstawiać okna z nawiewnikami. A ile osób ma takie rozwiązania? Większośc ma po prostu szczelne okna i ta grawitacja po prostu nie działa tak naprawdę zimą, bo te okna są najszczęściej zamknięte, żeby było ciepło, a latem nie działa mimo otwartych okien bo tak działa ją prawa fizyki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WojtekSz

To nie prawda że w parterówce grawitacja zawsze będzie źle działać. Owszem jak kominy krótkie to z ciągiem mogą być kłopoty. Jednak prostymi środkami mozna doskonale sobie z tym poradzić. Ja mam parterówkę i pomimo że nie było wcale tak źle to zrobiłem wspomaganie. Zamontowałem na dachu w kominach zwykłe wentylatorki. Jest to rozwiazanie raczej na lato kiedy cug jest słaby. Zimą natomiast nie ma wcale problemów z ciągiem kominowym. Dodatkowo umieszczenie wentylatorków na dachu spowodowało że nie ma problemów z hałasem. Z tego co sie orientuje to niemcy w większości budynków stosuja wentylacje wywiewną właśnie taka ala grawitację ze wspomaganiem.

To co napisałem to nie jest pełny katalog spraw zwiazanych z wentylacją to tylko sprawy postawowe. Sam problem hałasu jest bardzo szeroki. Nawet głupich pomiarach hałasu które powinny być obowiązkowo powykonawczo wykonywane wykonawcy oszukują bo ich nie robia albo robia tylko w zakresie wysokich częstotliwości z którymi nie ma problemów. Można by się spytac na forum np. w formie ankiety osoby którym firmy robiły wentylacje ile osób miało wykonywane pomiary hałasu ??? Wynik może być bardzo ciekawy

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestor

to brzmi zachęcająco, a czy w takiej wersji mozna to jakoś połaczyć z czasowym dogrzewaniem alternatywnym z kominka?

Kominy mam postawione tylko w 3 miejscach i do tego zdala od łazienek (jeden jest przy kuchni, drugi przy kominku a trzeci przy kotłowni).

Zasadniczo celuje w reku ale słucham wszelkich mądrych uwag :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestorze zaplątałeś się we własnych wypowiedziach albo niezbyt uważnie czytasz moje. Pisząc o standardowym wyposażeniu instalacji w nawilżacz mam na myśli oczywiście instalację ogrzewania nadmuchowego a nie samej wentylacji o czym wyraźnie pisałem w poprzednich wypowiedziech w tym wątku.

 

pozdro i więcej luzu chłopie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób można sterować wilgotnością przy wentylacji grawitacyjnej? Chyba tylko otwierając okna? A to mi się wcale nie uśmiecha, żeby ciągle zerkać na wilgotnościomierz i w miare potrzeby uchylać okienko. Albo można zainstalować wentylatorki z czujnikiem w każdym pomieszczeniu, czyli kuć dziury w ścianach, albo wstawiać okna z nawiewnikami. A ile osób ma takie rozwiązania? Większośc ma po prostu szczelne okna i ta grawitacja po prostu nie działa tak naprawdę zimą, bo te okna są najszczęściej zamknięte, żeby było ciepło, a latem nie działa mimo otwartych okien bo tak działa ją prawa fizyki.

Nie mogę generalnie odpowiadać za wszystkich powiem jak to jest u mnie. Okna w pomieszczeniach w których ktoś przebywa lub non stop sa przestawione na tzw. mikrowentylacje i to wystarcza. Nie muszę mieć utrzymywanej wilgotności na stałym poziomie 40% z tolerancja +- 5% bo jest to niepotrzebne. Wystarczy jak wilgotnośc będzie w granicach 35...65% a nawet 70% też jest dopuszczalne . Myślę że na wilgotność poza wydajnościa wentylacji ma wpływ również kubatura budynku. Nie bez zanczenia jest czy ktoś ma pomieszczenia 2,5m wysokie czy też 3m. Wynika to z tego że utrzymujac stały parametr powiedzmy 20m3/h/osobę przy mniejszej kubatrzyrze mamy wieksza liczbe wymian niż przy większej kubaturze. Powiem wiecej jesli mamy domek parterowy to cała kaubatura powietrza jest dostepna dla ludzi zarówno w dzień jak i w nocy. Zwykle przy pomku piętrowym wszystkie sypialnie sa na górze czyli korzystanie z powietrza z parteru jest mocno utrudnione i trzeba wtedy mocniej wentylaować sypialnie. W domu parterowym powietrze się swobodniej miesza i róznice wilgotmności dużo łatwiej się wyrównują niz pomiędzy pietrami i zmniejszenie wentylacji nie jest tak odczuwalne jak przy odzielonych pietrach. No oczywiście zależy to mocno od rozkładu pomieszczeń w budynku. To oczywiście tylko takie moje przypuszczenia, dywagacje a cześciowo i obserwacje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestor

to brzmi zachęcająco, a czy w takiej wersji mozna to jakoś połaczyć z czasowym dogrzewaniem alternatywnym z kominka?

Kominy mam postawione tylko w 3 miejscach i do tego zdala od łazienek (jeden jest przy kuchni, drugi przy kominku a trzeci przy kotłowni).

Zasadniczo celuje w reku ale słucham wszelkich mądrych uwag :)

pozdrawiam

 

Myślę że jak wyizolujesz ten kominek z pomieszczeń czyli dasz wkład z szybą do niego bezpośrednio podłączysz rurę z powietrzem zewnętrznym to będzie układ tak jak w kotłach TURBO. Wtedy cie nie obchodzi zadna wentylacja. No są jeszcze momenty rozpalania i dokładania drewna kiedy szyba jest otwarta ale to tylko chwile. Poza tym takie wentylatorki wspomagajace to sa naprawdę maleńkie to wydajności zaledwie kilkadziesia no może 100m3/h. . Bardziej bym sie obawiał wyciagu w kuchni gdzie wiatrak jest już całkiem "po byku".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestorze zaplątałeś się we własnych wypowiedziach albo niezbyt uważnie czytasz moje. Pisząc o standardowym wyposażeniu instalacji w nawilżacz mam na myśli oczywiście instalację ogrzewania nadmuchowego a nie samej wentylacji o czym wyraźnie pisałem w poprzednich wypowiedziech w tym wątku.

 

pozdro i więcej luzu chłopie :wink:

Dzięki za miłe pozdrowienia. Dla mnie wentylacja to wentylacja a ogrzewanie to tylko dodatkowa funkcja którą można mieć do wentylacji.

 

Pozdrawiam również i zycze dużo zadowolonych i mało wymagajacych klientów. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to może kol. Rafał jako specjalista/sprzedawca wypowie się na ten temat i w końcu napisze . Na co zwrócic uwagę przy wyborze systemu, jakich pomiarów rządać, jakie są wady a jakie zalety poszczególnych urządzeń jak reku., kanały nawiewniki/anemostaty, filtry. nawilżacze, sterylizatory itd. Jakie sa koszty zakupu a jakie później koszty przeglądów konserwacji i eksploatacji. Jakie czynności należy wykonać przy odbiorze i jakie pomiary i w jaki sposób wykonać. Czyli jak prawdziwy forumowy kumpel doradzi co zrobić aby jak najtaniej dostać dobry sytem wentylacyjny który się nie psuje, jest cichy skuteczny i tani w eksploatacji. Jak nie dać się oszukać na rózne "triki" które stosują sprzedawcy aby złapać klienta na "niską cenę" która później jest dużo wyższa. Mam nadzieje że nie będzie to wypowiedź typu "podaję kontakt do firmy przyjdźcie do mnie wtedy wam powiem" tylko bezinteresowna pomoc dla innych. Licze na to chyba nie tylko ja.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Inwestorze, dziękuję za uznanie mojej wiedzy, jadnak nie pokuszę się o taki wykład.

 

Po pierwsze dalatego że nie zajmuję się wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła w budynkach jednorodzinnych więc mógłbym wprowadzić kogoś w błąd nie mając aktualnej wiedzy na temat np. urządzeń dostępnych na rynku ( nigdy nie widziałem na oczy reku Bartosz, Koss, czy Mistral a urządzenia, które ma w ofercie moja firma są tak drogie że pewnie nikt by się nie skusił ).

 

Po drugie dlatego że nie chciałbym robić na forum nic co mogło by być uznane za reklamę czy kryptoreklamę, a takie treści niewątpliwie musiały by się znaleźć w moich wypowiedziach.

 

Udzielam się na tym forum bo tak jak inni wybudowałem dom i chcę podzielić się swoimi doświadczeniami, nie chcę natomiast być tutaj "w pracy". Czasami wtrącę coś na temat, którym zajmuję się zawodowo, ale staram się tego unikać i pisać tylko wtedy gdy może to ustrzec kogoś od błędu lub wyjaśnić niezrozumiałe kwestie.

 

Oczywiście nie oznacza to, że jako "forumowy kompel" będę trzymał całą wiedzę dla siebie, bo to było by nie "fair" ( sam często korzystam z wiedzy zgromadzonej na forum ). Zawsze odpowiedam na pytania forumowiczów jeżeli tylko są one w zakresie moich kompetencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie trochę przewrotne pytanie odnośnie czyszczenia przewodów wentylacyjnych:

Skoro przed reku jest filtr, to za filtrem czyli za reku w przewodach nawiewnych leci czyste powietrze, tak? Zatem z czego należy czyścić te przewody?

 

Z drugiej strony w przewodach wywiewnych leci brudne powietrze i na ściankach przewodów osadza się brud. No i co z tego, skoro ten brud nie wraca do pomieszczeń, bo powietrze płynie w jedną stronę? W kanałach wentylacji grawitacyjnej też jest pełno syfu, a nie słyszałem żeby ktoś je czyścił.

 

Jak to jest z tą wadą czy też "wadą" wentylacji mechanicznej, jakoby trzeba ją czyścić a najlepiej co jakiś czas wymieniać całe kanały.

 

Tylko proszę nie mieszać tu przypadkiem wentylacji z klimatyzacją w tym nawilżaniem, gdzie przez kanały płynie nawilżone powietrze i w tej wilgoci mnożą się jakieś paskudztwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Inwestorze, dziękuję za uznanie mojej wiedzy, jadnak nie pokuszę się o taki wykład.

 

....

Tak też dokładnie myślałem to postawa jak najbardziej typowa. Najpierw prostowanie cudzych wypowiedzi i przękrecanie ich sensu a potem jak przychodzi co do czego i trzeba coś sensownego samemu napisać to klops. Wymówki, wymijające stwierdzenia słowem nic użytecznego.

Pozdrawiam i życzę bardziej koleżeńskiego podejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upierdliwa z Ciebie istota drogi Inwestorze, napisałem wyraźnie że nie zajmuję się wentylacją mechaniczną, która jest tematem tego wątku więc nie będę wygłaszał wykładów nie będąc w 100% kompetentną osobą, choć jak zauważyłem Tobie nie przeszkadza fakt że nie masz o czymś pojęcia i potrafisz pleść takie głupoty że włos się jeży na głowie.

 

Również pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upierdliwa z Ciebie istota drogi Inwestorze, napisałem wyraźnie że nie zajmuję się wentylacją mechaniczną, która jest tematem tego wątku więc nie będę wygłaszał wykładów nie będąc w 100% kompetentną osobą, choć jak zauważyłem Tobie nie przeszkadza fakt że nie masz o czymś pojęcia i potrafisz pleść takie głupoty że włos się jeży na głowie.

 

Również pozdrawiam

 

Tak to już jest że jak kończą się argumenty to zaczynają się inwektywy.

Bardzo proszę właśnie napisz i wyjaśnij te wszystkie twoim zdaniem głupoty o których niby ja piszę że aż włos się jeży. Widze że do tego aby obrażac innych wiedzy z zakresu wentylacji ci nie brakuje. Myślę że wszyscy na to czekają ze mną włącznie jestem otwarty na krytykę ale tylko konstruktywną. I masz rację jestem upierdliwy ale tylko w stosunku do osób które skupiają się na złośliwych uwagach i obrażaniu innych. Wypowiedzi merytoryczne, praktyczne spostrzeżenia i własne przemyślenia są zawsze mile widziane.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...