Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zmiana nieistotna w projekcie bez zgody projektanta


Recommended Posts

witam

 

chcę zlikwidować jedno okno w pomieszczeniu gospodarczym - zmiana ewidentenie nieistotna. Napotakłem jednak na opór projektanta. Czy zgoda projektanta na coś takiego jest potrzebna? Czy można zgodę pominąć?

 

Formalnie nie można. KB podpisuje na koniec budowy oświadczenie o wykonaniu zgodnie z projektem (czasami) na ośiwadczeniu wymagane jest potwierdzenie projektanta i/lub inspektora nadzoru inwestorskiego. Jak jest w praktyce kolega zapyta KB bo miast pytać na forum to on koledze powinien odpowiedzieć. Zastanawiam się po co inwestorom kierownicy jak 99% pytań na tym forum udzieliłby porządny KB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

chcę zlikwidować jedno okno w pomieszczeniu gospodarczym - zmiana ewidentenie nieistotna. Napotakłem jednak na opór projektanta. Czy zgoda projektanta na coś takiego jest potrzebna? Czy można zgodę pominąć?

 

 

Bez zgody autora projektu nie można zrobić żadnej zmiany!

 

Pojęcie "istotna" "nieistotna" są ważne raczej w świetle Prawa Budowlanego i odnoszą się do konieczności projektu zamiennego. Przy zmianach nieistotnych nie trzeba nowego pozwolenia na budowę.

Na wszystkie zmiany trzeba jednak mieć zgodę autora projektu. Na te nieistotne najczęściej biura projektowe zgody udzielają bezpłatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy komentarze, że trzeba takie rzeczy ustalać z kierbudem są tu na miejscu, bo apietra może go zwyczajnie jeszcze nie mieć, a problem rezygnacji z okna wystąpić na etapie przymiarki do zakupu projektu, a nie w toku budowy.

 

Istotność zmian dla PINB i dla autora projektu to dwie inne sprawy. PINB faktycznie - zmiana nieistotna, do zrobienia tylko stosowne wpisy w dzienniku i zwykle załącznik graficzny z zaznaczeniem zmiany, ogólnie ich niezbyt interesują zmiany elewacji. Z tym, że potrzebna jest zgoda autora, żeby tą nieistotną zmianę wprowadzić. No a dla autora to może być zmiana, która w jego odczuciu (może słusznym, może niesłusznym) totalnie paskudzi jego projekt i nie chce on czegoś takiego firmować swoim nazwiskiem. Dla przykładu - rozmieścił otwory symetrycznie, a zamurowanie jednego rozwala całą koncepcję. Proponuję zapoznać się ze szczegółami - skąd ten opór i jakie argumenty wysuwa projektant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do mojego projektu dołączona była zgoda projektanta na określone zmiany i na zmianę wielkości i ilości okien się zgadza. My sobie dorobiliśmy jedno, architekt adaptujący naniósł je na projekt i poszło do starostwa i git.

 

Może to okno w pom.gospod. ma strategiczne znaczenie na przykład w kwestii wentylacji jeśli to pomieszczenie zawiera piec? nie wiem, zgaduję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo budowlane

Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.

3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.

4. (uchylony).

5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:

1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,

2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,

3) (uchylony),

4) (uchylony),

5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,

6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,

7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.

 

Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:

1) oryginał dziennika budowy;

2) oświadczenie kierownika budowy:

a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,

b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;

3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;

4) protokoły badań i sprawdzeń;

5) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą;

6) potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy;

7) kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 7.

2. W razie zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót, do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis. W takim przypadku oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony.

 

I wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam

Mam pytanie, czy potwierdzenie próby kontaktu z projektantem tj. wysyłane maile, może mnie ochronić w przypadku gdy inny projektant naniesie zmiany w projekcie (dodam że są to zmiany nieistotne) a pierwszy projektant nagle sobie po 2 latach przypomni że to on przecież jest autorem projektu?

Dodam że niedługo mija 3 lata od uprawomocnienia się decyzji pozwolenia i na budowę i muszę w najbliższym czasie złożyć w nadzorze zawiadomienie o zakończeniu budowy.

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mija 3 lata od uprawomocnienia się decyzji pozwolenia i na budowę i muszę w najbliższym czasie złożyć w nadzorze zawiadomienie o zakończeniu budowy.
nie możesz tylko przerwać prac na dłużej niż 3 lata.. a nie że budowa ma trwać trzy..

trzy lata jest na wbicie łopaty .. do nieskończoności .. ważne aby coś "robić"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...