Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Działka z pozwoleniem na budowę


Recommended Posts

Nie.

Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uzyskanie warunków zabudowy jest możliwe, gdy są spełnione następujące warunki:

co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu (tak zwany warunek dobrego sąsiedztwa);

teren ma dostęp do drogi publicznej – bezpośredni lub przez drogę wewnętrzną albo przez ustanowienie służebności drogowej istniejące albo projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla funkcjonowania planowanego obiektu;

teren, na którym planujemy budowę, objęto zgodą na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc, lub teren nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze i nieleśne (dotyczy to nieużytków oraz innych gruntów o najniższej przydatności produkcyjnej);

decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi (między innymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska i ochrony zabytków). Wniosek o wydanie warunków zabudowy należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy.

 

A więc działka spełniające powyższe będzie budowlana. Skoro raz uzyskała WZ nie jest to działka rolna.

Nawet jak WZ wygasną, to pozostaną warunki ustawowe. To WZ określają już czy działka jest budowlana. Po kiego grzyba mi pozwolenie na budowę wg. projektu, który nie będzie mi odpowiadał? Inwestor wystąpi i tak o nowe pozwolenie na budowę, więc po co mu stare?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem działkę rolną z ważnym pozwoleniem na budowę, w momencie gdy poprzedni plan zagospodarowania dla tego terenu już wygasł a w nowym działka nie była przeznaczona pod zabudowę. Bez tego pozwolenia nie wybudowałbym domu. Ważne, żeby pozwolenie zostało przeniesione na nowego właściciela budowy i nie wygasło (muszą być wpisy w dzienniku budowy). Później można wykonać projekt zamienny innego budynku i zmienić pozwolenie na budowę - byleby był zgodny z warunkami zabudowy na podstawie których zostało wydane pierwotne pozwolenie na budowę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zasadniczo zależy od tego czy w danym obszarze jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W takim przypadku dodaj do kosztu działki ok 6 miesięcy na formalności pozwolenia na budowę (n.p. koszt najmu mieszkania o 6m dłużej) + koszt projektu (to taki koszt alternatywny jaki trzeba ponieść jeśli pozwolenia nie ma). Długość trwania formalności zależy od powiatu, najlepiej dopytać się na miejscu.

Jeśli planu nie ma, a działka uzyskała wuzetkę (warunki zabudowy i zagospodarownia terenu) i dopiero potem pozwolenie na budowę, to zmienia sytuację diametralnie. Na przykład w nowym planie ten teren może być przeznaczony na „pastwiska” i nici z budowy. Ale jeśli rozpoczniesz budowę przed uchwaleniem nowego planu, to jest OK. Plus formalności z wuzetką potrafią przeciągnąć się do kilku lat (koszt alternatywny trochę trudny do policzenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Ale o co pytasz ? Ja nie widzę sensu płacenia wyższych podatków jeśli się nie zamierza budować tam domu czy sprzedać działki jako budowlanej.

Warunki dziś są , a jutro jest uchwalony pzp i można je sobie w butki wsadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...