Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy picie wody z instalacji miedzianej jest szkodliwe?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Oczywiście że picie wody z instalacji Cu będzie szkodliwe jesli zostanie przekroczona norma na zawartość miedzi w wodzie. Jeśli ktoś ma wątpliwości to niech odda wodę do badania do sanepidu lub przebada ją samodzielnie. Można kupić w sklepach akwarystycznych testy na zawartość Cu w wodzie. Generalnie czytałem gdzieś może nawet w "M" że jeśli woda jest miękka to jest to przeciwskazanie do stosowania Cu na instalacje bo wtedy dużo lepiej jony Cu przechodzą do wody oraz lepiej tworzą się jakieś związki chemiczne. Ma to szczególne znaczenie w rejonach górskich naszego kraju. Miedź ma również działanie bakteriostatyczne więc jesli szkodzi bakteriom to pytanie czy długotrwałe spożywanie takiej wody nie jest szkodliwe dla ludzi. W przemysle spożywczym nie stosuje się miedzi do instalacji wody pitnej. Biorąc to wszystko pod uwagę wcale nie jest takie oczywiste czy Cu jest dobra czy też nie do wody pitnej. Tak czy siak istnieją watpliwości i potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem Cu do wody pitnej. Dla mnie osobiście sa to już wystarczajace przesłanki aby zastosować inne materiały.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Znalazłem to w encyklopedii : "większość związków miedzi rozpuszczalnych w wodzie jest trująca"

oczywiście ilość ewentualnych związków które by mogły powstać podczas przepływu wody przez instalacje jest dość znikoma ale przecież tej instalacji będzie się używać przez kilkanaście lat a wtedy ilość szkodliwych

substancji wypitych w raz z woda może stać się całkiem pokaźna a zawartość w wodzie siarczanów i chociażby

chloru na pewno nie będzie utrudniać tych reakcji.

 

2. Próbowałem znaleźć jakieś bliższe informacje na temat instalacji miedzianych do wody pitnej w polskich normach ale w obydwu bazach norm jakie posiadam norma dotycząca instalacji miedzianych są puste... niby jest tytuł ale nic więcej a i na stronach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego jest pusto...

 

3. Natomiast w obowiązkowej normie

 

PN-92/B-01706 Instalacje wodociągowe - Wymagania w projektowaniu

 

Znalazłem coś takiego:

 

"Instytucje uprawnione do wydawania świadectw:

- o dopuszczeniu materiału lub wyrobu do kontaktu z wodą do picia i na potrzeby gospodarcze - Państwowy Zakład Higieny,

- o dopuszczeniu do stosowania w budownictwie materiału lub wyrobu w zakresie instalacji wodociągowej - Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Techniki Instalacyjnej "INSTAL" w Warszawie"

 

Więc jeśli ktoś już się zdecyduje na taką instalacje to niech sprawdzi czy dany wyrób posiada odpowiednie zaświadczenia...

 

Ps: Zapewne forumowicz Adamos48 ucieszy się bo tak szeroko reklamowane przez niego wyroby firmy Hutmen S.A posiadają odpowiednie certyfikaty - Państwowego Zakładu Higieny. Nie ma co Adamos48 promuje firmę jak może czyżby się starał o tytuł sprzedawcy roku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arogantisch

Zapomniałeś tylko dodać że PZH wydaje atesty do kontaktu z wodą pitną. Pytanie jest nastepujące czy to co płynie w wodociągach to jest woda pitna ?. Z różnych raportów wynika że różnie to bywa. Jeśli w wodzie wodociągowej zawarte są najrozmaitsze substancje chemiczne to miedź musi wchodzić w reakcje i powstają nowe związki chemiczne i niekoniecznie obojętne dla zdrowia. Miedź w końcu nie jest metalem szlachetnym odpornym chemicznie. Myslę że najlepiej na instalacje wody pitnej wybierać materiały odporne chemicznie. Sprawy bakteriologiczne można sobie śmiało odpuścić gdyż w wodociągach przeważnie przekraczane są dawki chloru.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja!!! woda która płynie w naszych kranach daje nam wiele do życzenia... a jeżeli już płynie taki syf to po co się dobiajć jeszcze instalacją miedzianą... no ale jak już ktoś tak stasznie chce mieć taką instalacje do wody "pitnej" to niech chociaż postara się o rurki z atestem... i niech się truje z atestem. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem chemikiem i jak czytam posty o szkodliwości wody z instalacji miedzianej to włosy stają mi dęba. Ludzie nie dajcie sobie wciskać kitu. Nie jestem przeciwnikiem rurek z tworzywa są też OK ale oczywiście ktoś może dobudować teorię o ich szkodliwości. Szkodliwe są na pewno rurki ołowiane ale epoka Rzymian już mineła. Pozdrawiam Tomek123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arogantisch jak CI nie wyjdzie w jednym temacie to zaraz zaczynasz sie czepiać tematu dyzurnego ,reklama sprzedaż firma. Piszę o miedzi ponieważ z doświadczenia wiem że miedz jest dobrym materiałem instalacyjnym tylko artykuły sponsorowane robią wiecej zła niż korzyści ,zaciemniając obraz prawdziwych wartości nie których produktów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to instalacji z miedzi nie nalezy robic przy wodzie miekkiej (okolice gor) bo wtedy miedz moze reagowac i zanieczyszczac wode. Ale we wszystkich innych regionach (90% kraju) miedz nie tylko ze nie szkodzi ale jest wrecz najlepszym materialem na instalacje wody pitnej ze wzgledu na najmniejszy ze wszystkich materialow pozim bakterii w instalacji. Proponuje przejrzec stary watek http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=4606 gdzie bylo to szczegolowo dyskutowane. O ile instalacje CO moga byc wlasciwie z kazdego materialu o tyle instalacje wodne powinno sie robic z miedzi.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy miedż jest szkodliwa czy nie

moze lekarz jakiś by coś powiedział?

ale zastanawiam sie nad faktem

wiadomo że miedż niszczy bakterie zawarte w wodzie, to fakt,

czy ten mechanizm działa wybiórczo tylko na bakterie a dla czlowieka jest obojętny? :-?

w koncu i jedno i drugie to organizm żywy,

sam nie wiem tak sie tyko zastanwiam, piję wodę i nic sie nie dzieje,

ale głowa czasami boli i czy ktokolwiek wie z czego ? :-?

czy ktokolwiek z nas moze łączyć te fakty :-?

 

a moze boli mnie głowa od tego zastanawiania się co lepsze

kto wie, kto wie :wink:

 

Nie mniej życzę owocnej dyskusji :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to instalacji z miedzi nie nalezy robic przy wodzie miekkiej (okolice gor) bo wtedy miedz moze reagowac i zanieczyszczac wodę.

 

Czy woda jest twarda czy miekka decydują związki wapnia i magnezu w górach jest dużo minerałów dlatego naprawdę trudno znaleźść w okolicach górskich miekką wodę. Z reaktywnaścią miedzi w wyniku przepływu wody to już lekka przesada z chemicznym pozdrowieniem Tomek123

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...