Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opłacalność pompy ciepła


gaw

Recommended Posts

Opłacalność zastosowania pompy ciepła

Dla zaawansowanych energetycznie i technologiczne domów celowe jest stosowanie pomp ciepła, jednak obecnie oddawane do użytkowania domy mają tylko znamiona domów energooszczędnych. Pompa ciepła w obecnej konfiguracji domu to zbędny wydatek. Popieram to analizą opłacalności dla pompy ciepła i kotła gazowego kondensacyjnego. Zakładam wartość energii końcowej dla ogrzewania i wentylacji na poziomie 100 kWh/m2 rok, to przykre ale taką wartość mają domy obecnie oddawane do użytkowania. Dla domu o powierzchni 150 m2 całkowita roczne zapotrzebowanie na energię wynosi 15000 kWh. Koszty ogrzewania stosując jako źródło ciepła kocioł gazowy wynoszą rocznie 3000zł. Przyjęto wartość energetyczną gazu 36 MJ i cene 2 zł/m3. Dla pompy ciepła przyjmuje sezonowy współczynnki wydajności SPF=3,6 dla pompy ciepla woda/woda (bardzo optymistycznie, dane producentów najczęściej mają charakter reklamowy. ). Dla analizowanego domu pompa ciepła zużywa 4166 kWh energi elektrycznej w ciągu roku i zakładając koszt 1 kWh na poziomie 0,5 zł, roczny koszt ogrzewania wynosi 2083 zł. Tak to wygląda dla domu o parametrach domu energochłonnego różnica wynosi 917 zł rocznie. Należy pamiętać o kosztach źródła ciepła dobry system ogrzewania oparty na pompie ciepła to koszt rzędu 40000zł a kocioł kondensacyjny 7000 zł. Czyli inwestycja zwraca się po 35 latach i na pewno pompa ciepła nie ma tak dużej żywotności. Jeżeli analizę odniesiemy do domów energooszczędny zdefiniowanych jako domy o energii użytkowej mniejszej od 30 kWh/m2 rok to to zysk roczny z zastosowania pompy ciepła zamiast pieca kondensacyjnego będzie na poziomie 300zł rocznie i stosowanie PC jest jeszcze około 3 krotnie mniej opłacalne czyli spłata inwestycji za 100 lat. Wybór należy do inwestora zawsze może się pochwalić że masz modną i pozornie ekologiczną pompę ciepła. Pozornie ekologiczną dlatego że ekologiczny współczynnik kosztów uzyskania energii dla gazu wynosi 1,1 a dla energii elektrycznej 3. Jeżeli jednak jesteś bardzo bogaty to pamiętaj że np. dla analizowanego budynku zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na poprawę ocieplenia, rekuperacje i inne elementy. Zapewne w ten sposób zamiast domu energochłonnego będziesz miał dom energooszczędny a to jest w analizowanym wariancie roczny zysk około 2000zł. To na pewno się opłaca.

Inwestorze zanim coś zastosujesz zastanów się, nie ulegaj modzie i marketingowi firm zawsze można dokonać pełnej analizy energetycznej domu i zasadności zastosowanych instalacji.

Edytowane przez gaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zgadzam się z wyjątkiem jednego - dzisiejsze domy zużywają około 140 kWh/m2rok. Analizując natomiast dokładnie z uwzględnieniem kwestii finansowania (kredyt) oraz rat koniecznych do spłaty to tak jak piszesz najefektywniejszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem jest minimalizacja strat ciepła, czyli izolacja, okna, rekuperacja. Jak ktoś jest chętny mogę podesłać takie obliczenia - proszę o info na priva.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sposob sie zgodzic z tym co Pan tutaj pisze.

 

Prosze pozwolic, zeby przedstawie prosta kalkulacje:

 

1W = 1J/s

1kW = 1000J/s

1kWh = 1000J/s*3.600s

1kWh = 3.6MJ

1m3 gazu = 8.611kWh

uwzględniając 12% straty ciepła traconego wraz ze spalinami z 1m3 gazu otrzymujemy

7.57kWh

1m3 gazu z kosztami zmiennymi kosztuje w Warszawie (dla przykladu, wahania w zaleznosci od miast nie sa duze) 1.61zł netto w taryfie W3 (zuzycie

do 8.000m3 rocznie), czyli 1.98zł brutto, zatem:

1.98zł / 7.75kWh = 0.261zł

1kWh = 0.261zł

 

Do tego dochodzą opłaty stałe: 59.90zł netto / miesiąc = 73zł brutto/miesiąc = 876zł brutto/rok

Przy rocznym zapotrzebowaniu na energię wynoszącym: 25.736kWh (na nasze potrzeby zakladamy dom 200m2, dobrze ocieplony = 100kWh/m2/rok + 5.000kwh na CWU)

,wtedy na 1kWh przypada koszt 3.4gr pochodzący z opłat stałych.

 

Razem koszt wytworzenia 1kWh ciepła w kotle kondensacyjnym: 29.5gr brutto !!

 

Biorac pod uwage fakt, iz energia elektryczna w nocnej taryfie kosztuje ze wszystkimi oplatami stalymi 29gr brutto, instalacja kotla kondensacyjnego jest juz nieoplacalna. (Dom wyposazony w ogrzewanie podlogowe zapewniajace odpowiednia inercje cieplna, pozwalajaca na oddawanie pobranego w nocy ciepla w ciagu dnia).

 

W tym momencie, jesli dolozymy do tej konfiguracji na prad dolozomy urzadzenie, ktore pozwoli dodatkowo zredukowac koszty: pompe ciepla, to nawet zakladajac jej przykladowe niewygorowane COP wynoszace 4.0, z jednej kWh za 29.5gr otrzymujemy 4kWh ciepła. Dla wygody zalozmy jednak, ze bedziemy ja uzytkowac w taryfie mieszanej noc/dzień - wowczas należy sie spodziewać, ze koszt 1kWh bedzie nie większy niż 12gr. Warunkiem takiej ceny jest oczywiscie uzycie urzadzen odpowiedniej klasy (wydajnosc), jakosci (warunkiem amortyzacji wydatkow jest przeciez ich dlugoletnia niezawodnosc), a przede wszystkim odpowiedniej konfiguracji oraz odpowiedniego wykonastwa. Dla wspomnianego wczesniej domu zuzywajacego rocznie 25.000kWh za gaz (1kWh 29.5gr) zaplacimy 7.375 PLN, natomiast posiadajac pompe ciepla 3.000PLN (1kWh 12gr). Roczna oszczędność to 4.375PLN! Biorac pod uwage fakt, ze nie potrzebujemy podlaczenia do gazu, projektu podlaczenia gazu, komina oraz to, ze gaz cechuje sie najwieksza dynamika wzrostu cen, latwo dojsc do konkluzji, ze dobrze skonfigurowany wezel pompy ciepla, z odpowiednio dobranym wymiennikiem gruntowym zwroci sie do 6 lat. Preferencyjne kredyty przyznawane przez Bank Ochrony Środowiska na pompy ciepła spłacają się z samej jej energooszczenosci, a potem przynosza juz tylko zyski. Nie wspominam nawet o fakcie, ze węzeł pompy ciepla pozwala zaoszczedzic czasem nawet 10% powierzchni domu, ktora posiada oczywiscie wartosc!

 

To co jednak jest najbardziej szokujace w Pana wypowiedzi to fakt, ze kotly kondensacyjne sa mniej awaryjne od pomp ciepla. Oczywiscie, jesli wezmiemy pompe ciepla wyprodukowana w chinach, to nawet pod marka znanego producenta bedzie to produkt niskiej jakosci. Natomiast urzadzenia wyposazone w firmowe sprezarki (ktore sa sercem pompy) liczone na dziesiatki tysiecy godzin pracy sa urzadzeniami wysoce niezawodnymi, ktorych trwalosc jest nieporownywalnie wieksza od wspolczesnych kotlow kondensacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli wezmiemy pompe ciepla wyprodukowana w chinach, to nawet pod marka znanego producenta bedzie to produkt niskiej jakosci. Natomiast urzadzenia wyposazone w firmowe sprezarki (ktore sa sercem pompy) liczone na dziesiatki tysiecy godzin pracy sa urzadzeniami wysoce niezawodnymi, ktorych trwalosc jest nieporownywalnie wieksza od wspolczesnych kotlow kondensacyjnych.

Interesujące... Pompa wyprodukowana w Chinach jest be! A jak będzie "wyposażona w firmową sprężarkę" ale składana w Chinach to co? A swoją drogą to reklama do moderacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już na to nie reaguje...

Duże firmy, instalatorzy którzy twierdzą że za parę procent nie będą sobie robotą głowę zaprzątać :)

Ale płatnych profili nie mają tu kolega z IVT gdzieś tam kolega z profisystemu chwali się że montuje klimy itp. gdzieś tam wcześniej co najmniej 5 fachowców od pomp ciepłą i wszyscy lecą na prywatnych profilach zwykłych useru :)

Śmiech na sali ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie miki121, ktory z taka latwoscia bezinteresownie wysmiewa swoja konkurencje, dla Pana wiadomosci:

 

Nie lece na "prywatnym profilu" - zalozylem platny profil okolo pol roku temu, jednak z powodu ograniczonej ilosci czasu nie zagladalem na forum zbyt czesto. Dostalem prywatna wiadomosc, przy okazji odpowiedzialem dzisiaj w temacie. O tym, ze okres waznosci profilu wygasl, dowiedzialem sie tez dzieki temu i niejako przez przypadek - patrzac na informacje w swojej stopce. Jesli Pan nie reaguje, to prosze nie reagowac, albo chociaz pisac cos na temat.

 

Chciałbympompe:

" A jak będzie "wyposażona w firmową sprężarkę" ale składana w Chinach to co? " Pewnie to samo co z Ssang Yongiem wyposażonym w silnik mercedesa, czyli wielkie NIC. Chce Pan wspierac te szybkie interesy ze wchodu - prosze bardzo i nie mowie tego zlosliwie - mam nadzieje, ze z jak najlepszym skutkiem. Ja swoim klientom, ze wzgledu na troske o ich interes (oraz oczywiscie swoj, bo zadowolony klient to NAJLEPSZA reklama), proponuje jednak produkty sprawdzonej manufaktury Niemieckiej, za ktora stoi potezne zaplecze wiedzy inzynierskiej i lata doswiadczen. Jesli kiedykolwiek bede chcial poeksperymentowac z chinskimi sprzetami, to bede to robil ryzykujac swoje pieniadze, a nie ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem - decyzja - Pompa czy gaz ziemny jest zawsze dyskusyjna pod warunkiem, że........: MAMY GAZ!

Ja nie mam i wiele osób pewnie też nie.

Najbliższy gazociąg ok 450m od działki - koszt byłby masakryczny.

Nie chcę oleju ani LPG - są drogie.

Nie chcę bawić się w węgiel.

Koniec kropka.

 

ja mam gaz 1m od dzialki i...

nie zaluje wyboru PCi

w watku o ogrzewaniu koledzy uzywajacy gazu przeliczyli mi za ile w pln zuzylbym gazu przy moim zuzyciu i kalorycznosci ( zakladanej przez ZG dla GZ50 )

wyszlo tak:

zaplacilem za CO i CWU za caly sezon 2100pln ( o ile dobrze pamietam na koniec kwietnia )

za gaz przy tym zuzyciu pradu wraz z oplatami zaplacilbym ok 3800pln

 

kazdy sam decyduje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już na to nie reaguje...

Duże firmy, instalatorzy którzy twierdzą że za parę procent nie będą sobie robotą głowę zaprzątać :)

Ale płatnych profili nie mają tu kolega z IVT gdzieś tam kolega z profisystemu chwali się że montuje klimy itp. gdzieś tam wcześniej co najmniej 5 fachowców od pomp ciepłą i wszyscy lecą na prywatnych profilach zwykłych useru :)

Śmiech na sali ;)

 

Miki - WYLUZUJ PROSZĘ!!!!

Nie oceniaj wszystkich swoją miarką, to że ktoś nie zakłada płatnego profilu nie znaczy że go nie stać.

Ja na przykład mam już ten komfort że 9 na 10 klientów to klienci z polecenia, jak dojdziesz do takiego wyniku to też nie będziesz potrzebował reklamy.

Ja zaglądam tutaj z ciekawości, czasami coś odpowiem w tematach o których "coś wiem".

Dlaczego nie założyłeś płatnego profilu w styczniu?

Przez 4 miesiące wywoływałeś "śmiech na sali" - Twoje słowa ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miki - WYLUZUJ PROSZĘ!!!!

Nie oceniaj wszystkich swoją miarką, to że ktoś nie zakłada płatnego profilu nie znaczy że go nie stać.

Ja na przykład mam już ten komfort że 9 na 10 klientów to klienci z polecenia, jak dojdziesz do takiego wyniku to też nie będziesz potrzebował reklamy.

Ja zaglądam tutaj z ciekawości, czasami coś odpowiem w tematach o których "coś wiem".

Dlaczego nie założyłeś płatnego profilu w styczniu?

Przez 4 miesiące wywoływałeś "śmiech na sali" - Twoje słowa ;)

Pozdrawiam

 

ale ja jestem wyluzowany ;)

zawsze robie to na luźno....

a co do stycznia..

profil płatny mam od momentu jak poszedłem na swoje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

system ogrzewania oparty na pompie ciepła to koszt rzędu 40000zł a kocioł kondensacyjny 7000 zł. Czyli inwestycja zwraca się po 35 latach i na pewno pompa ciepła nie ma tak dużej żywotności. i.

 

Pompę można mieć za 25000 zl z robocizną a kocioł z robocizna za 7000 to jakieś dziadostwo(komin,kociol , zasobnik robocizna ,materiały montazowe)

 

??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miki - WYLUZUJ PROSZĘ!!!!

Nie oceniaj wszystkich swoją miarką, to że ktoś nie zakłada płatnego profilu nie znaczy że go nie stać.

A ja akurat miki121 rozumiem i ciebie też! Pisać każdy może - pewnie "trochę lepiej lub gorzej" ;) Ale jak ktoś podpisuje się "jestem z firmy 'X' i mam stronę http://www.'X'.com to jest to reklama bez dwóch zdań.

Udzielać się na forum może każdy. Wolność słowa chyba istnieje. Jednak doklejanie do każdego postu "ble, ble, ble, 0800 xxx xxx" to już działanie komercyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dajmy już temu spokój bo schodzimy z tematu :)

A chodzi nam o opłacalność montażu pomp ciepła ..

Ogólnie zawsze każdy inwestor ma z tym problem bo zawsze jest wiele alternatyw ;)

Każde źródło ciepła w Naszym domu jest dobre w zależności od budynku i sposobu jego budowy, dostępności paliw - energii, trybu życia użytkownika jak i wreszcie jego możliwości finansowych ;)

Osobiście jestem zwolennikiem "czystych źródeł ciepła" pompa ciepła, gaz, prąd i opcjonalnie pellets.

Jest to moja indywidualna opinia a doradzić komuś że coś będzie lepsze i wciskać że to jest jedyne rozwiązanie dla niego to trochę nie takt w stosunku do inwestora.

Każda bezobsługowa i czysta w eksploatacji metoda na ogrzanie Naszego domu to dobra decyzja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1m3 gazu daje na pewno 10 KWh a nie 8,6 co do ceny prądu to zbyt optymistyczne podejście mam zdanie że będzie on drożał szybciej od gazu jako energia bardziej przetworzona. COP na poziomie czterech może tak, ale ja uwzględniam sezonowy współczynnik sprawności SPF tylko on definiuje poprawnie sprawność i max 3,7 a dla pomp powietrze/woda tylko 2,7. Proszę tez nie dodawać strat ciepła przez komin bo uwzględnia to sprawność kotła ( od 98-100.01 %) Obecnie budowane domy mają najczęściej niska pojemność cieplną i na pewno nie zakłada się akumulacji ciepła w nocy czyli niższej temperatury w dzień jak nocą raczej odwrotnie Może rzeczywiści zakładam zbyt wysoką cenę prądu, jednak Pana jest zbyt niska , ujmuje tylko taryfę nocną. Nigdy nie twierdziłem że moje opracowanie jest idealne ale jest bliższe prawdy.

Domy pasywne które analizowałem miały najczęściej ogrzewanie gazowe. Np. dom pasywny Politechniki Poznańskiej. A jeżeli chodzi o możliwość awarii to osobiście wolę wymieniać kocioł kondensacyjny jak pompę ciepła.

Ja uważam że dom o energii końcowej 100kWh/m2 rok to tragedia a Pan że to jest dom dobrze ocieplony mamy różne zdania-pozdrawiam

Edytowane przez gaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...