Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja mam co 70 cm tuje szmaragdowe, po skosie do przodu- krzaki pęcherznic, berberysów- zielonych, bordowych i żółtych, poj. ligustry żółte, do tego co jakiś czas mały świerk srebrny -bardziej z przodu -jak wyrośnie to go aut lub co innego.

Niektóre zwłaszcza świerczki podupadły ale to nie problem bo posadzę co innego.

najbardziej rosną -pęcherznice- efekt szybki i są naprawdę efektowne.

mam jeszcze 150 sadzonek buka- zielonego i pojedyncze sztuki bordowego- właśnie szukam dla nich miejsca. :D do tego ok. 20 sztuk jodeł koreańskich.

no trochę mam innych tez ale jak ma się 40 arów to to wszystko zginie.

Na razie to kosze kosą trawiaste badziewie -czyli nieobecny trawnik i usiłuję oddzielić to wszystko od siebie. :D

A te bruk -to pojedynczo czy razem- na podsypce czy na czym??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 154
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

 

Na ten wężyk dlugosci okolo 8 metrów poszlo mi jakieś 1,5 mkw kostki . Teraz trzeba poczekać aż brzeg zarosnie trawa .

http://img80.imageshack.us/img80/322/kost.jpg

 

Nie wiem jak duzo dawałeś betonu ale ma on tendencję do wchłaniania wilgoci i trawa wtedy nie przylega do murku. Czasami to wygląda niezbyt ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moze się nie znam ale wydaje mi sie ze na mokra zaprawę to moze ci w zimie wysadzić . Osobiscie rozmawialem z kilkoma brukarzami i wszyscy zalecali mi zeby wykopac rowek ze 20cm głębokosci nasypać piachu z cementem porządnie ubic ,podsypac piaskiem kilka cm i na to kostkę polożyc i ubić (ja uzywalem do tego drewnianego klocka 20x30cm . Potem zasypac boki ziemią i ubic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten wężyk dlugosci okolo 8 metrów poszlo mi jakieś 1,5 mkw kostki . Teraz trzeba poczekać aż brzeg zarosnie trawa .

 

Nie wiem jak duzo dawałeś betonu ale ma on tendencję do wchłaniania wilgoci i trawa wtedy nie przylega do murku. Czasami to wygląda niezbyt ładnie.

NOTO ma całkowitą rację. Trawa im bliżej betonu tym będzie bardziej rzadka i z dużą tendencja do wysychania.

Mam to wokół opaski z krawężnika i kostki, układanych na suchym betonie i tak właśnie jest.

 

Tego roku grupy roślin na trawniku odgradzałem pionowo układana kostką, osadzaną w ziemi, bez piasku.

 

Zobaczymy jak się to spawdzi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

No i bardzo dobrze ! Niech bedzie rzadka .Wcale sie z tego powodu nie bedę martwił . Będzie mniej problemów z podkaszaniem i zarastaniem w/w kostki . Chociaz sądzę ze duzo zalezy od gleby . U mnie gliniasta dlugo trzymająca wilgoć - trawa rośnie jak glupia wszedzie ,wiec nie sądze zeby przy takiej kostce mialo być inaczej .Zobaczymy .

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapewne bardziej będzie widać po różnicy w trawie w zalezności od odległości od kostki/betonu.

Trzeba się starać aby od strony trawy był mocny uskok (pionowa ściana) tej podbudowy.

 

Witam

 

Masz racje . Ja zrobiłem tak ze kostka po zewnętrzenej stronie dochodzi prawie do trawnika i tak kończy sie podbudowa ,natomiast od strony wewnetrznej (tam gdzie mam wysypaną korę( podbudowa wchodzi ze 20cm .

Dzięki temu trawa bedzie rosla na zewnątrz a od srodka bedzie miala to zadanie utrudnione .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Ja widziałam na targach "Dom i ogród" specjalną włókninę zapobiegającą przerastaniu korzeni do stosowania w rabatach, żeby się rośliny nie mieszały i na obrzeżach trawnika. Wkopuje się pas w ziemię i nie widać tego po zarośnięciu, a nie przerasta dalej niż trzeba. Nie sprawdziłam praktycznie, planuję zkładanie ogrodu dopiero w przyszłym roku. Teraz szadzę żywopłot i odchwaszczam (a dom buduję od wiosny). :D

 

odświeżam :)

 

co to za włóknina??

 

nie chce niczym oddzielać ... jak zrobić aby było dobrze do utrzymania ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odswiezam watek

 

na działce mam posadzone iglaki w koło działki przy ogrodzeniu. są posadzone tak aby nie tworzyc zwartego żywopłotu a jedynie pohedyncze okazy. pod krzaczkami chciałabym wysypac kore albo szary grysik. i tu pojawia się problem. czym oddzielic te drzewka od trawnika? rollbolderów nie chce mimo ze wyglądaja bardzo łatnie. sa jednak niewygodne przy koszeniu (moja mama je ma i wiem ile razy trzebabyło ręcznie wycinac te kępki które pozostały między "palikami" albo przy uzyciu podkaszarki. zastanawiam się nas kostką granitową. tylko jak to zrobic? 1 rządek kostek troche wyżej niż poziom trawy? 1 rządek na wysokosci poziomu trawy? 2 rządki z czego ten znajdujacy sie od ztrony trwnika byłby niski na poziomie murawy (na koła kosiarki jak kto któras forumowiczka napisała)? może dysponujecie zdjeciami?

 

jest bardzo duzo osób które zapewne maja juz ten problem za sobą i mogłyby się podzielic wiedzą i ewentualnie zdjeciami :))

 

z góry dziękuje za wszelką pomoc. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te plastikowe ogrodzenia moze i są praktyczne ale ja w swoim ogrodzie nie chce plastiku i mąż handluje kostka granitowa i grysami więc na 100% zdecydujemy się na granitową kostke. problem tylko w tym w jaki sposób wykonac takie oddzielenie trawnika (pisałam o tym 2 posty wyzej, który sposób wybrac, który praktyczniejszy itp).

 

nie jestem pewna czy to odpowiednie miejsce ale temat zwiazany z trawnikiem i obrzażami: a wiec tak jak pisałam chce obrzeża między tawnikiem a pasem iglaków posadzonych przy ogrodzeniu. ale w bliskiej odległosci od tego "pasa" mam 3 posadzone drzewka owocowe i 2 krzewy porzeczki. czy to obrzeże powinno sięgac tez tych drzewek?(czyli taki szeroki pas wysypany korą) czy moze pozostawic pierwotny plan(wąski pas tylko przy iglakach) i np w koło każdego drzewka zrobic taka małą obwódkę z pojedynczego paska kostki granitowej?

 

z góry dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...