Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Jak robił mi się projekt ogrzewania, plan był taki: wszędzie grzejniki a tylko w kuchni i łazience ogrzewanie podłogowe elektryczne. :lol:

ale...

mąż chce w salonie kalelki :lol: a ja jestem zmarźlak i zapowiedziałam że skoro kafelki to tylko z ogrzewaniem podłogowym :lol:

stanęło że będzie zatem wodne ogrzewanie podłogowe w kuchni, dużym pokoju, łazienkach i holu 8)

ni i powstał problem, bo czy same ogrzewanie podłogowe da radę ogrzać mi salon o powierzchni 35m2 i wys. 2,7m skoro jak czytałam nie daje się go pod planowane meble :-? u mnie jak by tak poodejmować te "martwe miejsca" to powierzchnia kurczy się do ok 27-28m2.

a jeśli nie da rady ogrzać to czy jest sens robić tam jeszcze grzejniki? jak dobrać ich moc?

jest niby kominek...

 

2. W projekcie CO mam "wyliczoną" moc grzejników w pokojach np u dzieci. W pokoju ma być grzejnik "1050w" a obok mocy napisano "temp 20stC". Skoro z góry zakładam, że będzie tam przynajmniej21-22stC to czy muszę wybrać większej mocy grzejnik?

 

3. Czy przy podłogówce w łazienkach, grzejniki które ją "dogrzewają" i "suszą " ręczniki :lol: lepiej dać również jako część CO czy też dać grzejniki na prąd (możnaby np włączać je sporadycznie do dogrzania, kiedy jeszcze nie włącza się całego CO :-? )

 

4. a czy taki grzejnik na prąd jest na "siłę"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 627
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

"3. Czy przy podłogówce w łazienkach, grzejniki które ją "dogrzewają" i "suszą " ręczniki lepiej dać również jako część CO czy też dać grzejniki na prąd (możnaby np włączać je sporadycznie do dogrzania, kiedy jeszcze nie włącza się całego CO )

 

4. a czy taki grzejnik na prąd jest na "siłę"?"

 

suszarki lepiej co-można do nich kupić grzałkę dodatkowo,jak nie będzie grzać co włączasz do gniazdka 230 v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jeśli nie da rady ogrzać to czy jest sens robić tam jeszcze grzejniki? jak dobrać ich moc?

jest niby kominek ...

jesli będzie palone w kominku - nie ma sensu

jesli nie będzie - jest sens

... 2. W projekcie CO mam "wyliczoną" moc grzejników w pokojach np u dzieci. W pokoju ma być grzejnik "1050w" a obok mocy napisano "temp 20stC". Skoro z góry zakładam, że będzie tam przynajmniej21-22stC to czy muszę wybrać większej mocy grzejnik?

tak

... 3. Czy przy podłogówce w łazienkach, grzejniki które ją "dogrzewają" i "suszą " ręczniki :lol: lepiej dać również jako część CO czy też dać grzejniki na prąd (możnaby np włączać je sporadycznie do dogrzania, kiedy jeszcze nie włącza się całego CO :-? )

lepiej elektryczne

... 4. a czy taki grzejnik na prąd jest na "siłę"?

nie (jesli kupisz na ~ 230 V)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie budowy zamontowałem tradycyjny(drewno ,węgiel) piec na opał, grzejniki do metrażu budynku były idealnie dobrane, przychodziliśmy z pracy rozpalałem i było ok. a teraz mam drugi rok piec na ekogroszek i połowa z tych rzejników jest całkowicie zamknieta, a reszta spokojnie ogrzewa dom.

 

Jeżeli ma być grzanie całodobowe to nie trzeba mocnych grzejników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Zastanawiam się czy robić ogrzewanie podłogowe w kuchni, pomimo że będzie w niej grzejnik (już jest przygotowana pod niego instalacja z rurek miedzianych). Zaplanowałem instalacje podłogową na całym parterze oprócz salonu, pralni i kuchni, ale mam jescze miejsce w rozdzielaczu na jeden obieg podłogówki a hydraulik powiedział, że nie ma żadnego problemu z ułożeniem ogrzewania podłogowego do kuchni.

 

Mam więc pytanie, czy grzejnik i podłogówka w kuchni to nie "za dużo" ?.

 

Najbardziej interesuje mnie jednak, czy ogrzewanie podłogowe w kuchni nie pogorszy komfortu przebywania w niej ?.

Czyli, wiadomo w kuchni jak się dużo gotuje to i tak jest w niej gorąco.

W kuchni dużo czasu sie spędza stoją przy "garach" i czy ogrzewanie podłogowe nie wpłynie żle na samopoczucie, obrzęki nóg itp.

 

Bardzo proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem,chyba,ze masz wyspe,duzo mebli,wowczas srednio mozna ladowac nad petlami ciezary...my mamy kuchnie otwarta,podlogowka caly dol...cieplo wszedzie,ale nie chodze boso,utrzymuje 21-22 st. ale kafle mam zimne...to jest wazne,czego nie potrafi zrozumiec moj Tesc,wolalby miec cieplo pod nozkami,lazi boso,i miec wiecej ,niz moje 22,kolo 25 ,jak u Niego,ale dla mnie,to juz przesada i DYSKOMFORT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka w kuchni dobra rzecz i polecam. Trzeba ja jednak ułożyć pod przewidywane urządzenie kuchni, żeby nie wypadła od szafkami kuchennymi. Bez sensu instalować i posłogówkę i kaloryfer. Co najwyżej zostaw sobie podejście pod kaloryfer (tak na zapas), ale go nie kupuj i nie instaluj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podłogówkę i kaloryfer i to jest najlepsze rozwiązanie!

Normalnie grzeje podłogówka a kaloryfer na głowicy ustawiony jest na 22st. i w zasadzie nie grzeje. Opalam paliwem stałym i zdarza się, w okresie przejściowym, że przestaję grzać na krótki okres. Temperatura spada poniżej 22st i jako pierwszy zacznie grzać właśnie kaloryfer, zanim podłogówka się nagrzeje. To samo jest przy otwieraniu okna. Poza tym w każdej kuchni znajdzie się jakaś mokra ściereczka do wysuszenia albo sitko z maszynki do mięsa. Nie bez znaczenia jest też zaparowujące onko pod którym powinien znaleźć się kaloryfer. Reasumując: podłogówka? Tak. Kaloryfer? Tak. Jednopanelowy z radiatorem pod oknem z głowicą term.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J. Nie bez znaczenia jest też zaparowujące onko pod którym powinien znaleźć się kaloryfer. Reasumując: podłogówka? Tak. Kaloryfer? Tak. Jednopanelowy z radiatorem pod oknem z głowicą term.

 

w 99,9% przypadków w kuchni pod oknem to widziałem blat i szafki :wink:

 

zdecydowanie podłogówka , kaloryfer daruj sobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tą podłogówkę a grzejnika nie wieszaj. Zaślep podejście pod ten kaloryferek, zrób zdjęcie, zagipsuj i zapomnij.

Nie sądzę żebyś po roku mieszkania wracał do tematu grzejnika w kuchni :)

Nie znam nikogo kto by, mając podłogówkę, tęsknił za grzejnikami.

Ja żałuję że nie dałem podłogówki w salonie i sypialniach. Oj żałuję.

To rozwiązanie jest wprost rewelacyjne.

W salonie dałbym podłogówkę pod odpowiednio przygotowany parkiet z odpowiedniego drewna bo tutaj płytka jest dla mnie nie do przyjęcia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załóż na pewno!

w poście czego nie zrobilibyscie lub zrobilibyście podczas budowy domu napisałam ostatnio, że dzięki mojemu uporowi marzną mi nogi podczas gotowania w kuchni i musze pamiętać o nakładaniu kapci lecąc zrobić mleko dla małej w środku nocy ... :evil:

to był najgłupszy pomysl na świecie - a przekonywał mnie instalator i mój własny małż ... no cóż ...

tak więc ja na tak!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie czy podłogówka jest droższa?

Czy ciągnie za sobą droższe konsekwencje typu lepsze (droższe panele ,płytki )by lepeij przewodziły ciepło?

 

U nas piec na paliwo stałe bedzie .

Podłogówka jest droższa. Jak podłogówka to płytki (można oczywiście położyć drewno ale w ten sposób jeszcze bardziej zwiększamy bezwładność tego układu).

Jeżeli piec na paliwo stałe to chyba lepsze będą grzejniki ale niech się wypowiedzą ci co mają taki piec i podłogowe ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie czy podłogówka jest droższa?

Czy ciągnie za sobą droższe konsekwencje typu lepsze (droższe panele ,płytki )by lepeij przewodziły ciepło?

 

U nas piec na paliwo stałe bedzie .

Podłogówka jest droższa. Jak podłogówka to płytki (można oczywiście położyć drewno ale w ten sposób jeszcze bardziej zwiększamy bezwładność tego układu).

Jeżeli piec na paliwo stałe to chyba lepsze będą grzejniki ale niech się wypowiedzą ci co mają taki piec i podłogowe ogrzewanie.

 

precyzując (na ile się znam :)):

jest droższa w wykonaniu. w eksploatacji powinna być tansza (woda w podłogówce ma sporo niższą temperaturę niż w grzejnikach, choć chyba nie na tyle, żeby szybko się zamortyzowała.

 

dołączam się do poprzedników: fajna rzecz wkuchni, żałuję że nie zrobiliśmy podłogówki w salonie (są odpowiednie panele jeśli ktoś nie chce płytek). Natomiast wbrew temu co napisał wyżej grzgorz_si w sypialni bym w podłogówkę nie szedł. raz że do spania wolę niższą tmeperaturę, dwa że chyba rozkład temperatury wynikający z podłogówki nie jest zdrowy do spania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...