Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 627
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

owszem jestem sarkastyczny,

 

jeżeli uważasz, że podłogówka zrobiona na RTL-ach a ściślej na ogranicznikach temperatury powrotu, jest podłogówką zrobioną dobrze,

to wybacz ale nie będziemy na ten temat rozmawiać, bo widzę, że dasz się za to zabić,

 

piszę, żeby ustrzec przed takimi fachowcami którzy mówią, tak jak Ty,

 

podstawowe ograniczenie to:

 

tak jak pisał kajman i Grzesiek, na zasilaniu masz tyle ile daje kocioł,

pal licho gdy to jest kocioł gazowy czy olejówka, ale co będzie jak to będzie kocioł na paliwa stałe,

 

drugim ograniczeniem jest powierzchnia, Heimeier maksymalnie 15 m2 inni producenci piszą o około 12 m2,

tak się zastanawiam, gdzie Ty na 12 m2 chcesz zmieścić 100 m rury:jawdrop:,

chociaż po tym co piszesz, to wcale bym się nie zdziwił gdybyś serwował teksty "Panie tu damy ... metrów rury na m2 i będzie dobrze, ja tak zawsze robię i nikt się nie skarży",

 

trzecim ograniczeniem jest nie utrzymanie odpowiedniej temperatury podłogi, to niestety jest niemożliwe,

 

żeby dobrze zrobić podłogówkę powinno się najpierw:

 

wyliczyć OZC,

 

przyjąć temperatury zasilania i powrotu,

 

wiedzieć jak będzie wykończona podłoga i jaką ma powierzchnię grzejnik podłogowy,

 

dopiero wtedy można albo to wrzucić w jakiś program do co lub zrobić to samemu na podstawie nomogramów,

liczenia na piechotę nie polecam,

uzyskamy wtedy:

długości i rozstawy rur,

przepływy, opory

i co najważniejsze temperaturę podłogi, która powinna się mieścić w normowych widełkach,

 

jeżeli okaże się, że grzejnik podłogowy nie ma takiej mocy jak powinien a zagęszczenie rur daje owszem odpowiednią moc grzejnika ale zbyt wysoką temperaturę podłogi, to należy niestety dołożyć grzejnik,

 

i tak w skrócie to powinno wyglądać,

 

tak się składa, że jedynym sposobem uzyskania tego typu rozwiązania jest układ mieszający z zaworem trójdrogowym i siłownikiem sterowanym automatyką kotła albo autonomiczną,

 

wszystkie inne sposoby to tylko namiastka wynikająca z:

albo, niewiedzy instalatora,

albo, winy producentów produkujących różnego rodzaju termostatyczne zestawy mieszające,

albo, źle pojętych oszczędności ze strony Inwestora,

 

dlatego nie staraj się tutaj lansować dennych rozwiązań, które być może nieświadomi użytkownicy podłogówki chwalą, bo nigdy nie korzystali z dobrze i zgodnie ze sztuką zrobionej podłogówki

ale zastanawiający jest fakt, że na podłogówkę narzekają ludzie którzy mają zrobioną ją przy pomocy różnego rodzaju erzatzów.

Edytowane przez 1950
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem jestem sarkastyczny,

 

jeżeli uważasz, że podłogówka......................................

ale zastanawiający jest fakt, że na podłogówkę narzekają ludzie którzy mają zrobioną ją przy pomocy różnego rodzaju erzatzów.

 

I nie mogłeś tak od razu napisać.

Nigdzie nie napisałem, że jest to dobre rozwiązanie, tylko tanie. Napisałem, że jest tanie, tak jak Audi a6 kombi( dla mnie audi bez quattro to jak kobieta bez cy**ów) i nie jest to własny pomysł na podłogówkę pana od podłogi. Pod drugiej stronie dałem wszystkomającego Q7. Różnica w cenie dwukrotna.

Może lepiej by było gdybym użył porównania trabant limousine vs audi s8.

Osobiście uważam że wszystko jest kwestią ceny. Jednego jest stać na dwa obwody podłogowe i kaloryfer w pomieszczeniu inny musi wybierać. Dobrze żeby wiedział z czego rezygnuje i czego mieć nigdy nie będzie.

 

Mogłeś teżn apisać, że za np. 500zł więcej otrzyma .....

 

Można zrobić podłogówkę na RTL, tylko sztuka cierpi. Prawda?

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sztuka cierpi tylko klient i jego zdrowie, podłoga o temperaturze powyżej 30 stopni jest niebezpieczna dla zdrowia to jest udowodnione, a są pogłoski że i inne przypadki są niebezpieczne (lecz tego narazie nie udowodniono) ja lubię swoje autko i nie mam zamiaru go sprzedawać bym miał na odszkodowanie za uszkodzenie zdrowia moim klientom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby dobrze zrobić podłogówkę powinno się najpierw:

 

wyliczyć OZC,

 

przyjąć temperatury zasilania i powrotu,

 

wiedzieć jak będzie wykończona podłoga i jaką ma powierzchnię grzejnik podłogowy,

 

dopiero wtedy można albo to wrzucić w jakiś program do co lub zrobić to samemu na podstawie nomogramów,

liczenia na piechotę nie polecam,

uzyskamy wtedy:

długości i rozstawy rur,

przepływy, opory

i co najważniejsze temperaturę podłogi, która powinna się mieścić w normowych widełkach,

 

jeżeli okaże się, że grzejnik podłogowy nie ma takiej mocy jak powinien a zagęszczenie rur daje owszem odpowiednią moc grzejnika ale zbyt wysoką temperaturę podłogi, to należy niestety dołożyć grzejnik,

 

 

doszedłem do tego miejsca, w łazience mocy wyszło na styk więc musi być kaloryfer ale zasilany wodą z podłogówki

 

możecie opisać jak i z czego powinna się składać moja instalacja

 

piec olejowy (CWU zimą) + kolektory słoneczne (CWU latem) + podłogówka

rozdzielacze są dwa – około 600m pexa 17x2, jedna pompa do CO i jedna do CWU

 

rozumiem że jakiś mieszacz też jest niezbędny bo woda do CWU powinna mieć ok. 60 C a podłogówka założoną 45 C

 

zależy mi na prostym sterowaniu – czy sam sterownik pogodowy i raz dobrze wyregulowane przepływy na obwodach wystarczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 Najlepszy Masz rację.

najlepiej jest policzyć i zrobić dokładnie.Ale wyobraź sobie taką sytuację .

Teraz budynki mają zapotrzebowanie na poziomie 50 W/m2 i to da sie łatwo wyliczyć .

Teraz ułóżmy podłogówkę petle po 70 -80 mb co 15 cm .Masz program podaj różnice mocy emitowanej z 1 m2 dla zasilania 35 powrotu 30.

Dla kafelków i drewna.oraz dla rozstawu 20 cm.Wyniki będą ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doszedłem do tego miejsca, w łazience mocy wyszło na styk więc musi być kaloryfer ale zasilany wodą z podłogówki

 

możecie opisać jak i z czego powinna się składać moja instalacja

 

piec olejowy (CWU zimą) + kolektory słoneczne (CWU latem) + podłogówka

rozdzielacze są dwa – około 600m pexa 17x2, jedna pompa do CO i jedna do CWU

 

rozumiem że jakiś mieszacz też jest niezbędny bo woda do CWU powinna mieć ok. 60 C a podłogówka założoną 45 C

 

zależy mi na prostym sterowaniu – czy sam sterownik pogodowy i raz dobrze wyregulowane przepływy na obwodach wystarczą

 

jeżeli chodzi o grzejnik łazienkowy to jak chcesz zasilać go z podłogówki to powinien być jak największy nie chodzi mi tylko o wymiary ale przede wszystkim o moc bo będzie on działał jako niskotemperaturowy z tego co wiem to trudno będzie znaleźć odpowiedni (ale nie jestem na bieżąco z polskim rynkiem więc mogę się mylić), ja na Twoim miejscu zrobił podłogówkę +grzejnik, reszta posta jest dla mnie niezrozumiała, żeby coś konkretnego radzić trzeba mieć konkretne dane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o grzejnik łazienkowy to jak chcesz zasilać go z podłogówki to powinien być jak największy nie chodzi mi tylko o wymiary ale przede wszystkim o moc bo będzie on działał jako niskotemperaturowy z tego co wiem to trudno będzie znaleźć odpowiedni (ale nie jestem na bieżąco z polskim rynkiem więc mogę się mylić), ja na Twoim miejscu zrobił podłogówkę +grzejnik, reszta posta jest dla mnie niezrozumiała, żeby coś konkretnego radzić trzeba mieć konkretne dane

 

grzejnik praktycznie tylko do ręczników bo jeżeli z wymiarów 140x60 75/65/20°C: 962 W uzyskam przy zasilaniu 45°C około 200W to i tak zapotrzebowanie będę miał przekroczone o 25%

napisz jakie konkretne dane są potrzebne żeby poradzić coś konkretnego

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzejnik praktycznie tylko do ręczników bo jeżeli z wymiarów 140x60 75/65/20°C: 962 W uzyskam przy zasilaniu 45°C około 200W to i tak zapotrzebowanie będę miał przekroczone o 25%

napisz jakie konkretne dane są potrzebne żeby poradzić coś konkretnego

pozdrawiam

 

konkretne dane to najlepiej projekt instalacji jakie jest zapotrzebowanie na ciepło jakie na cwu jaka moc pieca jaka powierzchnia podłogówki itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budynki czyli średnia z całości, poszczególne pomieszczenia już zupełnie inaczej, łazienka w takim budynku będzie mieć 150W/m2, sypialnia 40W/m2, a salon 55W/m2

 

i to jest ten problem na którym wykładają się wszyscy co robią na oko

 

dobrze Ci doradził "na oko to chłop w szpitalu umarł"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dendrytus -to najgorsze rozwiązanie

To jak porównanie malucha z Audi.

A RTL można montować jako zawór mieszający z pompą (jeden zawór i jedna pompa dla podłogówki).Co daje taką samą cenę co kilka rtl.A działa jak typowy mieszacz i daje możliwość regulacji termostatem pokojowym(steruje pompą)

Co może świadczyć o tym ,że autor zaworu przewidział też inne zastosowanie ,a nie tylko to wprowadzające zamęt w instalcji.

Oczywiście dla malutkich powierzchni można ale.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konkretne dane to najlepiej projekt instalacji jakie jest zapotrzebowanie na ciepło jakie na cwu jaka moc pieca jaka powierzchnia podłogówki itd

 

Powierzchnia ogrzewana budynku Ah: 140,0 m2

Kubatura ogrzewana budynku Vh: 400,0 m3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie T: 3609 W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła V: 1346 W

Całkowita projektowa strata ciepła : 4955 W

 

Straty pomieszczeń ........ ºC ........ W

GARDEROBA .......... 18,0 .......... 66

HOL PA .......... 20,0 ......... 107

ŁAZ PA ........... 24,0 ............ 809

SALON ........... 20,0 ............ 1596

WIATROŁAP .............. 17,0 ............264

HOL PODD .............. 20,0 .............. 304

KUCHNIA ............... 20,0 .............473

ŁAZ PODD ............. 24,0 .............732

POD SCHod. ............... 10,0 ............ 0

POK 1 ............... 20,0 ............... 542

POK 2 .........20,0 ......... 507

POK 3 .......... 20,0 ............ 251

 

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Qh: 25,09 GJ/rok

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Qh: 6968 kWh/rok

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA: 179,2 MJ/(m2•rok)

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA: 49,8 kWh/(m2•rok)

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV: 62,7 MJ/(m3•rok)

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV: 17,4 kWh/(m3•rok)

 

Wszędzie podłogówka plus dwa grzejniki w łazienkach zasilane z podłogówki

Długość rury pex 17x2 około 600m razem z dobiegami, dwa rozdzielacze po 6 obwodów – parter i poddasze

Zapotrzebowania na CWU (3-4 osoby) nie mam policzonego - podobno od 2-3kW trzeba dodać do mocy kotła

Rozstaw rurek mam policzony według tabel Roth dla średniej temp wody 40 ºC ale zagęszczony tak żeby przewymiarować każde pomieszczenie o 20-25%

Bardzo prawdopodobne że gmina załatwi dofinansowanie więc będą kolektory słoneczne

Piec olejowy z pogodówką – 10-12kW?- proszę o pomoc w doborze mocy

 

Czy teraz da się określić elementy z jakich powinna być zbudowana ta instalacja, prosto i skutecznie i na dobrym osprzęcie?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budynki czyli średnia z całości, poszczególne pomieszczenia już zupełnie inaczej, łazienka w takim budynku będzie mieć 150W/m2, sypialnia 40W/m2, a salon 55W/m2

 

i to jest ten problem na którym wykładają się wszyscy co robią na oko

Umiem liczyć ,nawet jestem inżynierem.Jaszcze nie wyszło mi 150 W/m2 w łazience.

Podaj mi jak zaprojektujesz ogrzewanie podłogowe dla 150 W/m2 i obok w sypialni 50 W/m2. jaki rozstawy i temperatury.Ciekawe co zrobisz ?

Zawsze można wymyślić jakiś absurd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kobi033 sprawa stała się w końcu jasna na pewno podłogówka 10 kw piecyk w zupełności wystarczy żeby było taniej to zbudował bym te dwa rozdzielacze do podłogówki na jednym obiegu montując cały zestaw zawór 3d pompę z termostatami, a z pompy piecowej obsłużył bym zasilanie tego obiegu, zbiornik na CWU i te grzejniki w łazienkach oraz w wiatrołapie (nie wiem jakie to musiały by być długie rury ale albo komfort albo oszczędzanie) zbiornik na Cwu dobierz taki by miał wężownicę dla solarów, co do sprzętu to ustępuję kolegom pola bo za kiepsko znam to co jest w polskich hurtowniach, ważne tylko przed zakupem sprawdź czy w twojej okolicy jest serwisant tego co chcesz kupić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba było wszędzie zrobić podłogówkę, wtedy po pierwsze jedna pompa by wystarczyła na wszystko

 

dlatego chcę dać grzejniki niskotemperaturowe (suszarki do ręczników) żeby nie komplikować instalacji i ułatwić sterowanie

 

ja myslałem że to właśnie pójdzie na jednej pompie z kotłowni a rozdzielacze bez pomp np. kan-therm z przepływomierzami

http://aukcje.gazeta.pl/kan-therm-rozdzielacz-7-ob-z-przeplyw-seria-75-i1610970341.html

 

rozumiem że wtedy ten zawór 3d byłby w kotłowni

Edytowane przez kobi033
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego chcę dać grzejniki niskotemperaturowe (suszarki do ręczników) żeby nie komplikować instalacji i ułatwić sterowanie

 

ja myslałem że to właśnie pójdzie na jednej pompie z kotłowni a rozdzielacze bez pomp np. kan-therm z przepływomierzami

http://aukcje.gazeta.pl/kan-therm-rozdzielacz-7-ob-z-przeplyw-seria-75-i1610970341.html

 

rozumiem że wtedy ten zawór 3d byłby w kotłowni

 

Odpowiem Ci pytaniem jeżeli chcesz tak to zrobić jak piszesz to czym będziesz podgrzewał CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem że piec olejowy będzie produkował wodę o temp np. 60 C i ta woda pójdzie

- do zasobnika cwu

- na podłogówkę przez zawór 3d sterowany siłownikiem zależnie od temperatury wew/zew

 

a może piec olejowy dwufunkcyjny byłby tutaj odpowiedni i pozwoliłby uprościć instalację?

 

trochę poczytałem ale i tak nie mam pojęcia o hydraulice więc proszę o wyrozumiałość jeżeli piszę bzdury :-)

Edytowane przez kobi033
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Przedwczoraj w salonie VOX w Poznaniu również usłyszałem że nie bedzie gwaracji na drzwi drewniane (akurat oglądałem drzwi CAL, ale sprzedawca mówił to tak jakby dotyczyło wszystkich) gdy grzejnik w wiatrołapie będzie bliżej niz 1,5m od drzwi. Napisałem w tej sprawie do producenta, jak dostanę odpowiedź to dam wam znać co i jak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...