Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Może kogoś zainteresuje bezpośrednia odpowiedź producenta drzwi drewnianych:

Witam Pana,

Przedsionek o niewielkich gabarytach, który jest ogrzewany a grzejnik jest umiejscowiony bliżej jak 1,5 m w bezpośredniej bliskości drzwi, przy słabej wentylacji, stwarza idealne warunki do deformacji każdych drzwi drewnianych. My zalecamy przedsionek nieogrzewany, zresztą inni producenci drzwi, podobnie.

Taki zapis mamy w ,,Instrukcji montażu drzwi zewnętrznych'', która jest integralną częścia Karty Gwarancyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 627
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W każdej z naszych łazienek podstawowym ogrzewaniem będzie podłogówka.

Chcemy jednakże zamontować dodatkowo grzejniki drabinkowe, głównie w celu suszenia ręczników.

Zastanawiamy się jednak czy drabinki te wykonywać w wersji wodno/elektrycznej, czy tylko elektrycznej.

Grzejniki te będą miały stosunkowo małą powierzchnię grzewczą, dodatkowo będą obwodem niskotemperaturowym, więc obawiam się że zyski cieplne z części wodnej takiego grzejnika będą znikowe.

Szczególnie biorąc pod uwagę że musielibyśmy robić dodatkowy obieg na rozdzielaczu albo wręcz kotle.

Dodatkowo wydaje mi się że posiadanie rekuperatora i dobrej izolacji domu, dodatkowo osłabi potencjalne zyski z wodnego grzania takim grzejnikiem.

Skłaniam się więc ku montażowi takich drabinek wyłącznie w wersji elektrycznej (grzałkę i tak byśmy montowali na wodnym, więc odpada nam cały koszt instalacji wodnej).

Dobrze kombinuję czy nie bardzo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podłączę się z moim problemem. Mam podłogówkę wodną w całym domu zasilaną kotłem elektrycznym. Otóż zastanawiam się, czy w łazience instalować elektryczną drabinkę, czy ją sobie odpuścić... Byłaby ona uruchamiana głównie w okresie przejściowym (suszenie, ogrzewanie). Z drugiej strony w okresie przejściowym mogę grzać przecież tylko pętlę podłogówki w łazience, a zamknąć pozostałe obiegi.

Może na razie nie montować drabinki i sprawdzić w jednym sezonie, jak to wyjdzie..?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matilde1 - dzięki, aczkolwiek tam jest bardziej o tym pod który obieg podpiąć drabinkę i jak ją grzać :(

A u mnie dylemat - czy tylko prądem, czy wodą i prądem...

 

Z odpowiedzi tam wynika, że wystarcza sama woda, ja się na to wstępnie nastawiam. Ogrzewanie niskotemperaturowe, czyli podobno tańsze w użytkowaniu i do tego dogrzewanie się prądem - jakoś mi się to prostu kłóci ze sobą :-). Ale zobaczymy jak to będzie w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

W domu mam zrobioną łazienkę w której będzie zamontowany grzejnik łazienkowy (drabinka), będzie podłączony do rur idących od pieca. Chciałbym jednak podłączyć również ogrzewanie podłogowe z rurek pex 16, długość rurek 50 mb. W związku z tym mam parę pytań. Czy lepiej podłączyć podłogówkę do powrotu z grzejnika tak jak na rysunku (trójnik 3), czy zarówno zasilanie jak i powrót podłogówki podłączać bezpośrednio przy samym piecu? Gdybym podłączył podłogówkę pod grzejnik, to gdzie powinienem zamontować zawór RTL, czy wkręcić go w trójnik 3 i w niego rurkę pex? A gdybym rurki zasilania i powrotu zaczął przy piecu, to czy tam mógłbym założyć ten zawór?

 

Schemat:

http://img806.imageshack.us/img806/1311/schematogrzewanie.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu mam zrobioną łazienkę w której będzie zamontowany grzejnik łazienkowy (drabinka), będzie podłączony do rur idących od pieca. Chciałbym jednak podłączyć również ogrzewanie podłogowe z rurek pex 16, długość rurek 50 mb. W związku z tym mam parę pytań. Czy lepiej podłączyć podłogówkę do powrotu z grzejnika tak jak na rysunku (trójnik 3), czy zarówno zasilanie jak i powrót podłogówki podłączać bezpośrednio przy samym piecu? Gdybym podłączył podłogówkę pod grzejnik, to gdzie powinienem zamontować zawór RTL, czy wkręcić go w trójnik 3 i w niego rurkę pex? A gdybym rurki zasilania i powrotu zaczął przy piecu, to czy tam mógłbym założyć ten zawór?

 

Schemat:

http://img806.imageshack.us/img806/1311/schematogrzewanie.th.jpg

 

na pewno lepiej do powrotu ale i tak to partactwo w tematach o podłogówce wkleiłem jakiś czas temu linki do PN komfortu cieplnego podłogi system o którym myślisz na pewno tej normy nie spełni poczytaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witajcie, mam problem ze zrozumieniem zasady sterowania ogrzewaniem składającym się z podłogówki oraz tradycyjnych grzejników.

 

Kupiłem dom w stanie surowym, w którym wykonana już została instalacja ogrzewania.

1. W piwnicy mam klasyczne grzejniki (sprowadzone do jednego rozdzielacza)

2. Na parterze w salonie, kuchni i łazience mam podłogówkę (osobny rozdzielacz) oraz grzejniki w pokojach (osobny rozdzielacz)

3. Na piętrze mam grzejniki oraz jedną pętlę podłogówki (wszystko podłączone do jednego rozdzielacza, przy czym na zasileniu podłogówki jest głowica termostratyczna).

 

Razem 4 rozdzielacze.

 

W każdym z pomieszczeń znajduje się termostat Uponor T-35 (w salonie I-35), którego zadaniem ma być kontrolowanie temperatury w danym pomieszczeniu (niezależnie od tego czy jest tam podłogówka czy grzejniki) - poprzez sterowanie odpowiednimi siłownikami na wszystkich obiegach w rozdzielaczach.

 

Do tego instalator przewidział mi piec Vaillanta ecoTEC wraz z zasobnikiem i sterownikiem Colormatic 430 (wszystko w kotłowni).

 

Jestem jeszcze przed zakupem siłowników i pieca.

 

Moje pytanie brzmi - czy jest szansa, że ten system będzie działał i że termostat+siłowniki tam gdzie jest podłogówka dobrze wyregulują temperaturę w pomieszczeniu? Czy będzie potrzeba zakupu dodatkowych urządzeń?

 

PS. Mam także wątpliwość co do sterowania pętlą ogrzewania podłogowego w łazience na piętrze. Czy takie podłączenie jak jest w tej chwili (na belce rozdzielacza razem z innymi grzejnikami tyle, że z głowicą termostatyczną) jest dopuszczalne? Temperatura w grzejnikach i podłogówce jest przecież zupełnie inna...

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Jeśli powyższe wymaga uściślenia to proszę o pytania - postaram się odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Planowany dom - parter z użytkowym poddaszem, na dole podłoga na gruncie, na górze strop Terriva. Z różnych względów nie mam ochoty na podłogówkę na całości, natomiast myślę o następującym rozwiązaniu: rurki w salonie na dole, w małym korytarzyku przy wejściu, w kuchni, w łazience na dole i w jednym pomieszczeniu na górze - tylko łazienka. W związku z tym pytanie do tych co tak mają lub dysponują wiedzą:

-czy da się uniknąć różnic wysokości podłogi na styku pomieszczeń z podłogówką i bez - zwłaszcza chodzi o łazienkę na górze - czy w pozostałych pomieszczeniach trzeba nadmiarową wylewkę?

-czy na styku pomieszczeń grzanych i niegrzanych nie zbiera się wilgoć?

-czy taki system ma sens w połączeniu z piecem gazowym kondensacyjnym (licząc koszty instalacji mieszalnikowej i późniejszą potencjalnie większą awaryjność całości), czy dać sobie spokój i zrobić zwykłe kaloryferki, a tylko w łazienkach maty elektryczne (żeby w stópki było ciepło) - tylko co później z rachunkami za prąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy zamiar tak właśnie zrobić ogrzewania. Też nie chcemy wszędzie podłogówki. Jeszcze dokładnie się nie orientowałam jeżeli chodzi o wykonanie. Z wysokością podłogi myślę że nie będzie problemu, tam gdzie nie będzie podłogówki damy więcej styropianu, a tam gdzie będzie mniej.

W obecnym domu też mamy ogrzewanie podłogowe i nie ma problemu ze zbieraniem się wilgoci na styku pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tak zrobione i nie ma żadnej wilgoci, nie ma różnicy poziomów (bo niby jak ?) wylewki i mam kondensat. O jakiej awaryjności piszesz ?

Kondensaty najlepiej sprawdzają się w ogrzewaniu niskotempteraturowym, więc jeśli chcesz kaloryfery to nie przepłacaj.

P.s. następnym razem robiłaby podłogówkę na całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......... czy dać sobie spokój i zrobić zwykłe kaloryferki, a tylko w łazienkach maty elektryczne (żeby w stópki było ciepło) - tylko co później z rachunkami za prąd?

 

dać sobie spokój i zrobić jednak podłogówkę po całości (i też mieć później spokój)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...