Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja też tak mam jak ta żona w jednym moim domu: zimą jest mi w nim zimno, patrzę na termometr i oczom nie wierzę, przecież jest ponad 22 stopnie. Za to latem 22 stopnie w środku to tortura prawie... A ściany są trójwarstwowe bardzo grube...

...

A dom piętrowy, czy parterowy ? Ja mam pietrowy i w miejscu, gdzie sa schody zimą napływało schłodzone powietrze z góry i sunęło po podłodze. Efekt był taki, że w pomieszczeniu jest 25 a i tak komfort cieplny nijaki. Problem rozwiązała podłogówka i wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Teraz jest lepszy (bardziej jednolity) rozkład temperatur powietrza w całym domu. W dobrze ocieplonym domu i przy grubych ścianach w ogrzewanie ścienne bym nie inwestował. A może promiennik elektryczny nad głową ? Niech za Słońce w zimie robi :-).

Edytowane przez pilarzpk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 627
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

tamten dom jest piętrowy i faktycznie ma zimno na schodach. Niestety mieszka w nim emerytka, która, chyba jak każdy emeryt "zarabia" nie włączajac wogóle prądu. Kupiony jej energooszczędny olejak nie został przez nią ani razu użyty, tylko ja go włączam jak przyjadę. Nawet ŻARÓWKI POWYKRĘCAŁA...

w tamtym domu już podłog nie pozrywam, zwłaszcza że są w miarę nowe, ale ścienne może dodam, bo są stare tarczowe żeliwne grzejniki... może te regulusy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak mam jak ta żona w jednym moim domu: zimą jest mi w nim zimno, patrzę na termometr i oczom nie wierzę, przecież jest ponad 22 stopnie.

 

Komfort cieplny a temperatura przegrody to zagadnienie ogólnie znane, nie trzeba nikomu tłumaczyć. W szczególności okna są problemem. Chodzi jednak o to, że przy dobrym ociepleniu, jeśli w środku jest powiedzmy 22*, ściana ma np. 20,6*. To w zupełności wystarczy, żebyś nie odczuwał dyskomfortu zimnej przegrody. Czy podniesiesz sobie komfort podgrzewając ścianę do 22-23*? Bo przecież nie da się więcej. Bardzo wątpię, niech się wypowiedzą praktycy. Tak więc można, bo bogatemu wszystko można, tylko czy jest sens? Mnie się wydaje, że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale o to chodzi, że gdy są rurki i w ścianach, to nie muszę zwiększać temperatury wody w rurkach i w podłodze, i w ścianach. Ścian wcale nie ustawiam na wiecej bo mi zimno, wystarczy minimalna temperatura taka sama jak w mniej zimne dni, to wcale nie kosztuje dużo. Dziwię się że tyle osób aprobuje podłogówkę prawie ze ślepo a tak strasznie ich dziwi puszczenie tego i w ścianach. Mówicie że tylko w podłodze wystarczy. Możliwe, ale jeśli są dni że trzeba podłogówkę podkręcić na mocniej, to warto. Oczywiście pomyślę o tym, czemu mam być wrogiem podłogówki mocniej grzejącej. Ale będę miała duze domiszcze i nie chcę go opuszczać z powodu wysokich rachunków. Powierzchnia podłogi do powierzchni ścian ma znaczenie. Piszecie że sciana północna jest ważna, może zacznijmy oswajanie "ścianówki" od tej ściany :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, że obecnie królują instalacje niskotemperaturowe z prostej przyczyny... kotły mają większą sprawność przy niższych temperaturach, następują mniejsze straty przy transporcie energii, która ma niższą temperaturę, nie występuje przy grzejnikach dodatnia jonizacja powietrza.

Każda ściana jest elementem konstrukcyjnym domu nie da się inaczej:)

Nie ma sensu wg mnie ogrzewać ściany nie ważne z czego by ona była. Jeżeli u mnie jedna ściana szczytowa ma 100m2 do tego grubość 26 cm z okładzinami bez styropianu to do ogrzania mam już 26m3 grzejnika. Jeżeli pokój ma 40m2 posadzka z płytkami ma 10 cm grubości to ogrzewam 4m3 grzejnika. Czas kiedy jeden i drugi zacznie pracować z pewnością znacznie się różni.

Chyba, że się mylę i mam niewłaściwe wnioski. Znacznie zwiększam bezwładność ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu wg mnie ogrzewać ściany nie ważne z czego by ona była. Jeżeli u mnie jedna ściana szczytowa ma 100m2 do tego grubość 26 cm z okładzinami bez styropianu to do ogrzania mam już 26m3 grzejnika. Jeżeli pokój ma 40m2 posadzka z płytkami ma 10 cm grubości to ogrzewam 4m3 grzejnika.

 

Jak chcesz mieć dynamiczne, szybko reagujące ogrzewanie, to zarówno ściany jak i podłogówka słabo się nadają. Ale właśnie tę ich bezwładność większość postrzega jako wielką zaletę i większości w pełni to odpowiada, bo temperatury mają być takie same przez cały rok. Co kto potrzebuje. Aha, i ściana może mieć drastycznie różną pojemność cieplną od betonu.

 

@semiramida

zdecyduj się na jakąś płeć. W doskonale ocieplonym domu podkręcanie podłogówki w trakcie tęgich mrozów oznacza 25*. Robienie dodatkowego ściennego, żeby zejść o 1,5 - 2* to zabawa dla bardzo bogatych, żeby nie powiedzieć bez sensu. Policz najpierw takie rzeczy (zacznij od zapotrzebowania W/m2), a nie gdybaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuszczam ogrzewanie podłogowe tylko w łazience. W mieszkaniu muszę mieć coś, co gromadzi zawiesinę z powierza i z czego okresowo ją usuwam odkurzaczem. Dywan do tego służy najlepiej. Powodem jest jakaś moja dziwna niechęć do chronicznych schorzeń narządów układu oddechowego. Zresztą ma sojusznika w swoich poglądach. Swego czasu minister zdrowia wydał zakaz stosowania ogrzewania podłogowego w obiektach leczniczych służby zdrowia. Zakaz ten obowiązuje mimo, że salowe i tak przecierają podłogi na mokro co najmniej 2 razy dziennie. Ochrona przed kurzem i roztoczami unoszącymi się nieustannie w powietrzu przy podłogówce jest dla pacjentów jak widać najważniejszą. Inaczej wygląda sprawa w bloku operacyjnym, gdzie powietrze jest całkowicie klimatyzowane, odkażone i pozbawione zawiesiny.

Gdyby zrobić to w domu, to można ogrzewać podłogi. Tylko, ile to będzie kosztowało w eksploatacji? Reasumując, odmawiam wykonania projektu domu mieszkalnego, jeżeli Inwestor upiera się przy ogrzewaniu podłogowym. Niech mu projektują inni. On mi ufa, mojej fachowości i zawierza temu, że projektuję dla niego niezbyt drogo ale na pewno bezpiecznie.

Andrzej Goerst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona przed kurzem i roztoczami unoszącymi się nieustannie w powietrzu przy podłogówce jest dla pacjentów jak widać najważniejszą
Przez setki lat wierzono że to słońce się kręci wokół ziemi (nawet palono na stosie takich co twierdzili inaczej). Minister był nieukiem albo słuchał opinii wyssanych z cukierków miętowych.

Było to już tłumaczone setki razy: Jak kurz może się unosić na całą podłogą która ma 25 stopni? - No nie ma prawa się unosić.

Za to może się unosić (co widać po smugach na ścianie nad grzejnikiem) nad grzejnikiem który może mieć i 60 stopni.

 

Jeśli minister stwierdzi że najlepsze są piece kaflowe, też trzeba je będzie budować w szpitalach??:sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuszczam ogrzewanie podłogowe tylko w łazience. W mieszkaniu muszę mieć coś, co gromadzi zawiesinę z powierza i z czego okresowo ją usuwam odkurzaczem. Dywan do tego służy najlepiej. Powodem jest jakaś moja dziwna niechęć do chronicznych schorzeń narządów układu oddechowego. Zresztą ma sojusznika w swoich poglądach. Swego czasu minister zdrowia wydał zakaz stosowania ogrzewania podłogowego w obiektach leczniczych służby zdrowia. Zakaz ten obowiązuje mimo, że salowe i tak przecierają podłogi na mokro co najmniej 2 razy dziennie. Ochrona przed kurzem i roztoczami unoszącymi się nieustannie w powietrzu przy podłogówce jest dla pacjentów jak widać najważniejszą. Inaczej wygląda sprawa w bloku operacyjnym, gdzie powietrze jest całkowicie klimatyzowane, odkażone i pozbawione zawiesiny.

Gdyby zrobić to w domu, to można ogrzewać podłogi. Tylko, ile to będzie kosztowało w eksploatacji? Reasumując, odmawiam wykonania projektu domu mieszkalnego, jeżeli Inwestor upiera się przy ogrzewaniu podłogowym. Niech mu projektują inni. On mi ufa, mojej fachowości i zawierza temu, że projektuję dla niego niezbyt drogo ale na pewno bezpiecznie.

Andrzej Goerst

Następny, a może ten sam "Doktór". Problem z roztoczami i kurzem w szpitalu... nie wiem czy mam się śmiać czy płakać. Problemem w szpitalu są wirusy i bakterie, które stanowią zupełnie inną historię, nie przystającą do warunków domowych. Ponadto zakazano dlatego, że sa kłopotliwe w naprawach i nie ma gwarancji, że firma, która wygra przetarg zrobi to dobrze oraz to, że wykonanie jest bardzo drogie. W szpitalu takie rozwiązanie jest ekonomicznie nieuzasadnione.

Dywan "zbierający" i usuwasz odkurzaczem rozpylając z powrotem to w powietrzu... kolejny "suchar".

Ja mam dywan na podłogówce i też zbiera różne śmieci niedługo go wyrzucę i kupię latający będzie latał po domu i zbierał roztocza.

Jedyna skuteczna walka z roztoczami to higiena, jesteśmy alergikami i wiem coś na ten temat, a ogrzewania podłogowe nie pogorszyło naszego samopoczucia.

Wykonujesz projekty i nie wiesz, że w wielu domach wentylacja nawiewno-wywiewna to standard ?

Wystarczy zmienić filtry i masz powietrze jak na bloku operacyjnym, a koszt eksploatacji droższy o ilość prądu które muszą zużyć silniki aby pokonać wyższe opory filtrów.

Jak się boisz zawiesiny to na noc proponuje inkubator, a w dzień maskę i wtedy żadne ogrzewanie nie straszne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez setki lat wierzono że to słońce się kręci wokół ziemi (nawet palono na stosie takich co twierdzili inaczej). Minister był nieukiem albo słuchał opinii wyssanych z cukierków miętowych.

Było to już tłumaczone setki razy: Jak kurz może się unosić na całą podłogą która ma 25 stopni? - No nie ma prawa się unosić.

Za to może się unosić (co widać po smugach na ścianie nad grzejnikiem) nad grzejnikiem który może mieć i 60 stopni.

 

Jeśli minister stwierdzi że najlepsze są piece kaflowe, też trzeba je będzie budować w szpitalach??:sick:

 

Kiedyś we Francji ministrem transportu był facet, który miał 50 lat i nigdy nie miał prawa jazdy... to dopiero był minister :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne.

Zero autorytetów.

Najlepiej obśmiać adwersarza. Każdy wie najlepiej...

Rozbić termometr a nie będzie gorączki - jak chętnie mawiał Wąłęsa.

 

Minister to stanowisko polityczne kolego pilarzpk.

To nie minister wymyśla normy, przepisy.

 

Abstrahując od przepisów, norm, wykresów....

Nic nie zastąpi myślenia, zdrowego rozsądku i wyobraźni przyszłości.

Nie myślcie stadnie lecz indywidualnie...

Poglądy innych, które Wam nie pasują, również należy uszanować.

Wyśmiewanie ich a priori, to zwykła głupota i nieodpowiedzialność.

Czas pokaże, kto miał rację.

Czas pokaże, któ był roztropniejszy.

Bezalternatywność to zamykanie sobie wszelkich dróg na przyszłość. Gdzie się nie da to ok, lecz gdzie się da, należy, moim zdaniem, zawsze zostawić sobie furtkę a rozwiązanie powinno być rozwojowe i wielowariantowe.

Kosztuje niewiele a daje pełne poczucie bezpieczeństwa. Umożliwia każdy manewr..

Edytowane przez boguslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od przepisów, norm, wykresów....

Nic nie zastąpi myślenia, zdrowego rozsądku i wyobraźni przyszłości.

Nie myślcie stadnie lecz indywidualnie...

Poglądy innych, które Wam nie pasują, również należy uszanować.

Wyśmiewanie ich a priori, to zwykła głupota i nieodpowiedzialność.

Czas pokaże, kto miał rację.

Czas pokaże, któ był roztropniejszy.

Bezalternatywność to zamykanie sobie wszelkich dróg na przyszłość. Gdzie się nie da to ok, lecz gdzie się da, należy, moim zdaniem, zawsze zostawić sobie furtkę a rozwiązanie powinno być rozwojowe i wielowariantowe.

Kosztuje niewiele a daje pełne poczucie bezpieczeństwa. Umożliwia każdy manewr..

 

Kropla drąży skałę. Pokazywanie rzekomego zagrożenia dla zdrowia tylko ze strony podłogówki w formie bardzo zawoalowanej, z drugiej strony nie mówiąc nic o zagrożeniach od strony ogrzewania grzejnikowego, oczywiscie powołując sie na swoją wiedze i wykształcenie medyczne (patrze wczesniejsze posty) powoduje ze co niektórzy rezygnują z tego typu ogrzewania. Niewiarygodne są również szacunki dotyczące odsetku montujacych ogrzewanie podłogowe, ja w swojej praktyce obliczeniowej szacuję ten odsetek na ok 90% montujących wyłacznie ogrzewanie podłogowe, ok 9 % ogrzewanie mieszane (tylko z powodu montazu podłóg lub parkietu) a tylko 1 % rezygnuje całkowicie z ogrzewania podłogowego (przyczyny nie potrafię okreslic).

Powyzsza statystyka dotyczy prawie wyłącznie budynków z bardzo dobrą lub ponadstandartowa izolacją termiczną gdyz głownie takimi się zajmuję.

Ogolnie jest tendencja do budowy takich budynków w czym gorliwie dopomaga panstwo nakładając coraz wyższe opłaty besposrednie i posrednie na nosniki energii, a tym samym bedzie wzrastała liczba budynków z ogrzewaniem podlogowym. Taki negatywny PR moze ten proces co najwyżej spowolnić ale nie moze go zatrzymac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałeś kiedyś kolego nad tym dlaczego lekarze zalecają alergikom jak najmniej dywanów? Może dlatego, że to idealne miejsce dla roztoczy? Czasem mam wrażenie, że takie wypowiedzi wygłaszają ludzie, którym nie chce się sprzątać i robią to raz w roku - no wtedy to się nie dziwię, że kurz im się unosi. Więcej - on nawet rośnie. Lekarze zawsze radzą alergikom jak najmniej dywanów i tu podłogówka sprawdza się świetnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne.

Zero autorytetów.

Najlepiej obśmiać adwersarza. Każdy wie najlepiej...

Rozbić termometr a nie będzie gorączki - jak chętnie mawiał Wąłęsa.

 

Minister to stanowisko polityczne kolego pilarzpk.

To nie minister wymyśla normy, przepisy.

 

Abstrahując od przepisów, norm, wykresów....

Nic nie zastąpi myślenia, zdrowego rozsądku i wyobraźni przyszłości.

Nie myślcie stadnie lecz indywidualnie...

Poglądy innych, które Wam nie pasują, również należy uszanować.

Wyśmiewanie ich a priori, to zwykła głupota i nieodpowiedzialność.

Czas pokaże, kto miał rację.

Czas pokaże, któ był roztropniejszy.

Bezalternatywność to zamykanie sobie wszelkich dróg na przyszłość. Gdzie się nie da to ok, lecz gdzie się da, należy, moim zdaniem, zawsze zostawić sobie furtkę a rozwiązanie powinno być rozwojowe i wielowariantowe.

Kosztuje niewiele a daje pełne poczucie bezpieczeństwa. Umożliwia każdy manewr..

 

Ale przecież to nie ja się powołuję na ministrów. Mój komentarz o ministrze to przykład tego o czym sam piszesz, więc o co chodzi ???

Szanuję ludzi, którzy mają wiedzę i z takimi można polemizować natomiast wyśmiewam nielogiczny bełkot o dywanach, zawiesinach i roztoczach...

Ludzie ktorzy nie mają pojęcia o technice, technologiach i nie potrafią wiedzy łączyć w logiczną całość nie powinni się wymądrzać tylko pytać....

Furtka.... podłogowe wyłączę, a kaloryfer postawię olejowy, na odwrót się raczej nie da...

 

P.S. Każdy lekarz mówi, że "przeziębienie" najszybciej zaczyna się od wyziębionych nóg...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując, odmawiam wykonania projektu domu mieszkalnego, jeżeli Inwestor upiera się przy ogrzewaniu podłogowym. Niech mu projektują inni. On mi ufa, mojej fachowości i zawierza temu, że projektuję dla niego niezbyt drogo ale na pewno bezpiecznie.

 

Ta Twoja fachowość jest jak rozumiem oparta wyłącznie o przekonania, bo nikt nie potrafi przytoczyć jakichkolwiek wiarygodnych badań na obronę lub obalenie tych tez. I czujesz się moralnie upoważniony do narzucenia mi swoich przekonań, odmawiając mi prawa do podjęcia ryzyka i ew. poniesienia konsekwencji w moim własnym domu? Gdyby taką postawę prezentował któryś z moich podwładnych, na dzień dobry zebrałby opierdziel. Bo to ja jestem od podejmowania decyzji, a oni głównie od dostarczania niezbędnych do tychże decyzji informacji. Przynajmniej w jednym jesteśmy w pełni zgodni: ja nigdy nie będę Twoim klientem, znajdę setkę mniej nabzdyczonych architektów, jak i Ty setkę bardziej spolegliwych i niezdecydowanych klientów. I super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiarygodne są również szacunki dotyczące odsetku montujacych ogrzewanie podłogowe, ja w swojej praktyce obliczeniowej szacuję ten odsetek na ok 90% montujących wyłacznie ogrzewanie podłogowe, ok 9 % ogrzewanie mieszane (tylko z powodu montazu podłóg lub parkietu) a tylko 1 % rezygnuje całkowicie z ogrzewania podłogowego (przyczyny nie potrafię okreslic).

Ale Ty masz niezbyt miarodajną próbkę, bo do Ciebie przychodzą świadomi inwestorzy, którzy już coś w sieci poczytali, a nie dali się zbyć przez instalatora tekstem "panie od zawsze tak robię i będziesz pan zadowolony"... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty masz niezbyt miarodajną próbkę, bo do Ciebie przychodzą świadomi inwestorzy, którzy już coś w sieci poczytali, a nie dali się zbyć przez instalatora tekstem "panie od zawsze tak robię i będziesz pan zadowolony"... ;)

 

Próbka moze nie jest zbyt miarodajna ale pokazuje tendencje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty masz niezbyt miarodajną próbkę, bo do Ciebie przychodzą świadomi inwestorzy, którzy już coś w sieci poczytali, a nie dali się zbyć przez instalatora tekstem "panie od zawsze tak robię i będziesz pan zadowolony"... ;)

Mam 100 podlogówki i na pewno minusem tego rozwiązania są ograniczenia w sposobie wykończenia podłogi. Praktycznie zostaje ceramika lub panele drewno dedykowane dla podłogówki ma niestety swoją cenę. Grzejniki ścienne pod tym względem są mniej wymagające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 100 podlogówki i na pewno minusem tego rozwiązania są ograniczenia w sposobie wykończenia podłogi. Praktycznie zostaje ceramika lub panele drewno dedykowane dla podłogówki ma niestety swoją cenę. Grzejniki ścienne pod tym względem są mniej wymagające.

Jakie ograniczenia? Masz spory wybór w parkietach dwuwarstwowych 11 mm i pełen wybór w parkietach i deskach 16 mm. Nic nie musi być dedykowane, wystarczy poczytać które się lepiej nadają, które gorzej.

Oczywiście, jak się uprzesz że chcesz dechy sosnowe 3 cm grubości, to na podłogówkę się za bardzo nie nadają:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...