Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 627
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 months później...

Witam

 

Szukałem sporo na forum ale nie udało mi sie dokładnie znaleźć odpowiedzi na moje pytania

 

W moim domu z lat 70 zainstalowany jest kocioł węglowy i grzejniki w systemie trojnikowym o ile się nie mylę

 

i teraz postanowiłem zrobić sobie poddasze problem polega na tym ze chciałbym tam ogrzewanie podłogowe ale w systemie rozdzielaczowym, plus

 

grzejnik w łazience i czy jest to możliwe czy jeden system z drugim razem będą działać nie będą ze sobą kolidować

 

Następnie czy będzie potrzebna dodatkowa pompa na samo poddasze ( około 100m2 powierzchni )

 

Na ile obwodów podzielić , i ile pexy potrzeba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

 

chciałbym poprosić o poradę w kwestii doboru komponentów do zbudowania instalacji CO w domku jednorodzinnym.

Dom parter+poddasze. Przewidziane ogrzewanie z kotła gazowego (automatyka pogodowa), na parterze w przeważającej części ogrzewanie grzejnikami ale też są planowane 3 obiegi ogrzewania podłogowego (kuchnia, łazienka, wiatrołap). Na poddaszu tylko grzejniki.

Projekt przewiduje temp. zasilania 55/40 dla grzejników i 38 st. dla podłogówki, aczkolwiek najprawdopodobniej faktyczna temperatura zasilania grzejników będzie wyższa (projekt przewidywał kocioł kondensacyjny, a ja zamontuję kocioł "zwykły", SD F25 H-MOD; taki kocioł już posiadam i chcę go wykorzystać; kiedyś może zmienię na kondensacyjny, więc grzejniki planuję zostawić przewymiarowane, tj. pod temperaturę 55/40; ten piec SD nie obsługuje osobnego sterowania grzejnikami i podłogówką). Na grzejnikach będą termostaty.

 

Problemem jest oczywiście jak połączyć podłogówkę z grzejnikami aby dało się nią efektywnie sterować i żeby osiągnąć pożądane efekty.

Tak jak wspomniałem, chciałbym aby kocioł zasilał grzejniki w oparciu o krzywe grzewcze i czujnik pogodowy.

Obiegi podłogówki planuję wykonać w oparciu o mieszacz i pompę. I tu się zaczynają schody:

 

1. Widziałem, że niektóre firmy oferują rozdzielacze grzejników zintegrowane z pompą, mieszaczem i rozdzielaczami do podłogówki (np. Tece Floor "2w1").

Czy jest to dobre rozwiązanie? Z tego co doczytałem, wymagają one min. 20 stopni różnicy pomiędzy temp. zasilania grzejników i podłogówki.

Nie wiem z czego to wynika, ale wydaje mi sie, że te 20 stopni to mógłby być problem.

Osobne rozdzielacze do "samej" podłogówki (zintegrowane z mieszaczem i pompą), też TECE, mają ten wymagany stosunek już tylko 10 stopni.

 

2. Słyszałem, że pompa elektroniczna jest lepsza od tradycyjnej. Czy to prawda? Dlaczego?

 

3. Jak sterować podłogówką? Przez sterowanie mam na myśli takie jej ustawienie, żeby temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych podłogówką była taka jak potrzebuję - nie za duża i nie za mała (oczywiście w ramach rozsądku, nie chodzi o dokładność do 0,1 stopnia).

Czy będę musiał zastosować termometry/termostaty w tych pomieszczeniach?

(jeśli tak, to jakie - hydrauliczne w pokojach, czy tylko jakieś czujniki podłączone do zaworów w samym rozdzielaczu?)

A może wystarczy ustawić odpowiedni przepływ na rotametrach ? (chociaż tutaj może pojawić się problem gdy piec zmniejszy temperaturę - a może się mylę?)

 

Generalnie prosiłbym o porady jak taka instalacja powinna wyglądać (jakie komponenty zastosować) aby działała zgodnie z oczekiwaniami.

 

pozdrawiam

Bartek

 

 

PS. Nie jestem instalatorem i oczywiście sam nie będę tej instalacji wykonywał bo za mało o tym wiem. Zanim jednak porozmawiam z konkretnymi wykonawcami chciałbym wyrobić sobie zdanie nt. dostępnych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.tece.de/pl/ogrzewanie+pod%C5%82ogowe+%28old%29/tecefloor+-+wodne+ogrzewanie+pod%C5%82ogowe+/nowo%C5%9A%C4%86+%E2%80%93+dwufunkcyjny+rozdzielacz+do+ogrzewania+pod%C5%82ogowego+i+co/NOWO%C5%9A%C4%86+%E2%80%93+dwufunkcyjny+rozdzielacz+do+ogrzewania+pod%C5%82ogowego+i+CO_82_83.html

 

zainstalowałem już 2 sztuki takie i sprawują się idealnie i nie trzeba sie bawić z zaworami ograniczającymi temperaturę powrotu ale i tak lepjej jest zamontować oddzielne rozdzielacze na podłogówka i na grzejnik odzienie i moim zdaniem

Edytowane przez prorok09
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowym problemem w takim przypadku jest odpowiedź na pytanie dlaczego w ogóle chcesz się tak skrzywdzić.

 

Spróbuj znaleźć tu na forum jedną wypowiedź osoby, która ma grzejniki i podłogówkę razem, która by chciała wymienić podłogówkę na grzejniki. Życzę powodzenia, bo w takich przypadkach oceny są raczej typu "następnym razem zrobiłbym 100% podłogówki".

 

Gdy już poznasz odpowiedź na pytanie, o którym wspomniałem na wstępie, spróbuj usunąć tę przyczynę i zrób podłogówkę w całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytanie - podłogówki nie chcę robić na całości ze względu na to, że chcę położyć deski drewniane. Wiem, że są rożne opinie na ten temat (wystarczy poczytać inne wątki na tym forum) i nie chciałbym aby ten temat był kolejną dyskusją w tamtej kwestii. Moje zdanie jest takie, że podłogówka wyklucza deski i przy nim chciałbym pozostać.

 

Przy okazji odpowiem na pytanie dlaczego nie chcę robić wszędzie grzejników: ze względu na komfort ciepłej podłogi w pomieszczeniach typu wiatrołap i łazienka oraz na fakt, że w kuchni nie mam gdzie dać grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się takie coś zrobić bez większego problemu. Ogrzewanie podłogowe ma swoje wady i zalety, pod drewnem oczywiście da się to zrobić i bedzie to bardzo ładnie i sprawnie działać ale trzeba to zrobić dobrze. Z wad a może zalet ( zależy od okresu kiedy chcemy z tego korzystać) to np długi okres nagrzewania. Rozdzielacz 2w1 w twoim przypadku może się nie sprawdzić gdyż na potrzebuje on odpowiednio wyższą temperaturę zasilania, o 20 stopni Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się takie coś zrobić bez większego problemu. W pierwszym przypadku rozdzielacz 2w1 jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza że bardziej chodzi o efekt ciepłej podłogi a nie typowe ogrzewanie podłogowe.

 

No właśnie tylko pytanie jak w szczegółach to powinno wyglądać, w szczególności sterowanie. To znaczy chciałbym aby w pokojach ogrzewanych podłogówką była stabilna temperatura. Czy muszę w takim razie mieć tam termostaty, czy może wystarczy ustawienie przepływu na rozdzielaczu? A może jeszcze coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilna temperatura - np. 20 stopni (oczywiście z jakimś sensownym marginesem "błędu" np. +- 1 stopień). W łazience mam zaplanowany dodatkowy grzejnik drabinkowy. Powierzchnie: kuchnia 10m2 (otwarta na jadalnię, w jadalni duży grzejnik), łazienka 3,5m2 wiatrołap 6,25m2. Edytowane przez bimcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepływem nie wyregulujesz tak +/- 1st. Trzeba robić sterowanie - nijprostsze termostat + siłownik. W wiatrołapie raczej go nie przegrzejesz wiec podłogówka może pracowac praktycznie cały czas - bez sterowania. Łazienka - mała powierzchnia wiec tylko efekt ciepłej podłogi a do sterowania bedzie głowica przy grzejniku. Pozostaje tylko kuchnia. Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bazując na przepływie, jakiego "błędu" mogę się spodziewać? Tzn. czy w ogóle miałoby to sens, czy lepiej robić te termostaty i siłowniki?

 

Tak jak wspomniałem wcześniej, w zasadzie zastosowanie podgłówki sprowadza się u mnie do komfortu ciepłej podłogi, więc nie chciałbym też robić jakiś strasznie wyszukanych rozwiązań dla paru metrów kw. podłogi. Podsumowując:

- kuchnia: tak jak wspomniałem jest połączona z jadalnią, więc w sporej części będzie otrzymywać ciepło z grzejnika w jadalni

- łazienka: i tak planuję tam dać grzejnik drabinkowy, więc podłogówka miałaby jedynie dawać dodatkowy komfort

- wiatrołap: tutaj byłaby tylko podłogówka, no ale nie jest to pomieszczenie używane stale, więc nie nic się nie stanie jak będzie tam np. 18 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Podstawowym problemem w takim przypadku jest odpowiedź na pytanie dlaczego w ogóle chcesz się tak skrzywdzić.

 

Spróbuj znaleźć tu na forum jedną wypowiedź osoby, która ma grzejniki i podłogówkę razem, która by chciała wymienić podłogówkę na grzejniki. Życzę powodzenia, bo w takich przypadkach oceny są raczej typu "następnym razem zrobiłbym 100% podłogówki".

 

Gdy już poznasz odpowiedź na pytanie, o którym wspomniałem na wstępie, spróbuj usunąć tę przyczynę i zrób podłogówkę w całym domu.

 

A ja jestem bardzo zadowolony z tego że mam układ mieszany. Nie zrezygnowałbym ani z grzejników ani z podłogówki. Podłogówkę mam w wiatołapie, korytarzu, kuchni i łazienkach, natomiast grzejniki mam na poddaszu, w salonie i pokoju, + dodatkowy grzejnik w korytarzu(miał być tyko na mokre rękawiczki itp) + drabinki w łazienkach, kuchnia od salonu oddzielona jest tylko kominem i ladą . Przy kotle dolnego spalania na paliwa stałe uzyskuje się bardzo fajny efekt odczuwalny zwłaszcza w okresach przejściwych gdy nie pali się ciągle. Sama podłogówka nagrzewa by się zbyt wolno, trzeba by przepalać w południe aby poczuć ciepło wieczorem, natomiast same grzejniki szybko się nagrzeją ale i też szybko ostygną. Wymieszanie tych dwóch systemów pozwala na szybkie nagrzanie pomieszczeń przez grzejniki i długie utrzymanie ciepła przez podłogówkę i mi się to bardzo podoba.

Edytowane przez cysiokysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamyczek do ogródka....

 

Cyt: "Pomału mija szał na podłogowe płaszczyznowe. Jako dające „tło temperaturowe”, neutralną, nie zimną podłogę, jak najbardziej, lecz przy naszym dynamicznym, nieprzewidywalnym klimacie, pierwsze skrzypce będą zdecydowanie należeć do grzejników również szybkich w reakcji. dynamicznych, , precyzyjnych w dawkowaniu drogo wytworzonego ciepła.

Coraz częściej słychać głosy: „po co, przy minimalnych potrzebach grzewczych coraz to cieplejszych współczesnych domów, pchać do nich główny strumień ciepła poprzez gigantyczną masę wylewki betonowej, wolno reagującą i mało sterowalną?” Co racja to racja.

Bazę temperaturową można sobie zapewnić ciepłą podłogą, natomiast manewry temperaturą, szybkie startowanie grzania a co ważniejsze, szybkie zatrzymanie grzania, najsprawniej i najtaniej wykonają regulusy." koniec cyt.

 

Pzdr.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamyczek do ogródka....

 

Cyt: "Pomału mija szał na podłogowe płaszczyznowe. Jako dające „tło temperaturowe”, neutralną, nie zimną podłogę, jak najbardziej, lecz przy naszym dynamicznym, nieprzewidywalnym klimacie, pierwsze skrzypce będą zdecydowanie należeć do grzejników również szybkich w reakcji. dynamicznych, , precyzyjnych w dawkowaniu drogo wytworzonego ciepła.

Coraz częściej słychać głosy: „po co, przy minimalnych potrzebach grzewczych coraz to cieplejszych współczesnych domów, pchać do nich główny strumień ciepła poprzez gigantyczną masę wylewki betonowej, wolno reagującą i mało sterowalną?” Co racja to racja.

Bazę temperaturową można sobie zapewnić ciepłą podłogą, natomiast manewry temperaturą, szybkie startowanie grzania a co ważniejsze, szybkie zatrzymanie grzania, najsprawniej i najtaniej wykonają regulusy." koniec cyt.

 

Pzdr.

A.

 

Czyżby tekst sponsorowany, ja przynajmniej nie zauważyłem zeby ten szał mijał, a wręcz przeciwnie. Im wiecej pomp ciepła, ogrzewania kablami, czy wodną podłogówką tym jest wiecej ogrzewania podłogowego płaszczyznowego. Nie wszyscy budują pasywne ( a jak pasywne to po co regulusy?) i koszt ogrzewania wynikający z zastosowania II taryfy czyli akumulacji jest mniejszy. Toczyły sie tu wczesniej dyskusje z Bogusławem na ten temat, ale regulus nie dał na forum specjalisty który by wyjasniał bez zbytniej demagogii zalety regulusów. Jest za to kol. Adrenalin który w zawoalowany sposób dalej reklamuje swoje wyroby, pokazując negatywne cechy innych rodzajów ogrzewania. Widocznie zawodzą inne rodzaje reklamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie znowu jakieś kłamstwa -jakieś chore teksty o szale na podłogówkę itp.

Ja jakoś nie spotykam regulusów w hurtowniach.

Odwiedzam też wielu klientów bo robię serwisy kotłów .Ale regulusy widziałem w dwóch domach .W jednym klient był niezadowolony .Bo obiecano mu szybkie nagrzanie pokoju ,a czeka prawię godzinę (bo wyłącza na czas pobytu w pracy).

Oczywiście szuka przyczyny wszędzie tylko nie grzejniku .Uważa ,że kocioł źle grzeje nawet jak są parametry 80/70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...