Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 3 weeks później...

Witam

 

Jako że działka u mnie długa i inwestycja w płot który by mnie zadowolil to kolosalne pieniądze to zaczynam zgłębiać kwestie żywopłotu i...

 

 

Urzekła mnie roślinka zwana śliwowiśnią, widziałem ją co prawda jako krzew/drzewko ale podobno można ją formować jako żywopłot (tj znosi dobrze przycinanie itp). Ma ktoś jakieś doświadczenia dotyczące akurat tej rośliny ?

 

Pytań pare ogólnych (archiwum przejrzałem ;) ):

 

- jeśli planuję żywopłot o wysokosci docelowej 1,60-2,00 metry to jaki pas poziomo powinienem przeznaczyć na sam żywopłot.

 

- Problem z jego utrzymaniem może być dwojaki - z jednej strony działki mam sąsiadów z płotem betonowym więc musze odsunąć mój żywopłot od płotu, z drugiej strony natomiast na 1/3 działki mam sąsiada który na swoją działkę wejść nie pozwoli Stąd pytanie - jaka przestrzeń powinna mi wystarczyć by docinać ten żywopłot ?

 

- czy prawidłowo utrzymany żywopłot utrzyma się wiele lat ? Inaczej pytając czy żywopłoty z czasem obumierają po ilus latach ? Moze to i glupie pytanie no ale.. ;)

 

- czy jest jakas dobra książka którą warto przeczytac lub rzeczowa strona-poradnik w internecie na ten temat ? Mozecie cos polecic ?

 

Z góry dziękuje Wam za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
z cisów zaplanowałam żywopłot i dzisiaj miałam jechać kupować 20 szt- pochwaliłam się w pracy, a koleżanka trochę mnie zmartwiła mówiąc że cisy w przeciwieństwie do brzozy maja w sobie "złą energię" czy cos takiego ogólnie nie sadzić wokół domu - ja na "tych rzeczach" to nic się nie znam - ale w końcu 1 szt. kosztuje 25 zł. to chyba warto wiedzieć co z tą ENERIĄ - co forumowicze na to ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 20 latach mam obsadzone już 130m płotu.

 

Ło jeju! 20 lat to kupa czasu!

Mnie zależało na tym czasie, więc po rozważeniu wielu za i przeciw mam jednak żywopłot z grabów. Po zaledwie 3 latach mam skuteczną zasłonę przed wiatrem i wzrokiem sąsiadów. Trochę pracy nie ukrywam było, bo przycinanie itp (ponad 100 m), ale jako, że wygwizdów, więc bałam się o szmaragdy, a jako że cisy za wolno rosną, to w końcu stanęło na grabach.

A liści nie grabię, tylko "przyhakuję" motyczką, bo ziemia gliniasta, więc ją w ten sposób trochę "rozluźniam".

No i nie żałuję, że zdecydowałam się na graby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cyprysiki nie wiem jakie - nie powiedzieli nam w nadleśnicwie - wystarczyło, że pokazali jak wygląda z nich żywopłot po kilku latach - zwarta, szeroka i wysoka ściana zieleni - i o to nam chodziło.

 

Trochę mnie Mirek zaskoczył i zmartwił stwierdzeniem,ze kiepsko nadają się na żywopłot...dlaczego?

 

No i nie wiem wciąż kiedy je pierwszy raz przyciąć - czy w tym roku latem czy dopiero w następnym (wsadzone tydzień temu ok 40-50 centymetrowe)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acca5 :o a to ^%$#@ :evil:

Ja też mam posadzone cyprysiki za płotem - ja ok 40 sztuk a teściowie po swojej stronie prawie 200 - i wszytko po zewnętrznej stronie płotu - mamy nadzieję, ze w naszej wiosce nie znajdzie się żaden taki ^$%$@^^%

Poza tym liczymy na nasze(teściów) psy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mady a możesz zrobić zdjecie tych grabów też myslę o takim teraz zywopłocie.Kiedy je ciełaś w pierwszym czy dopiero w drugim roku od posadzenia i jakie duże sadziłaś?I co ile?

 

 

i ja i ja prosze o fotkę

Mam glinę piaszczystą twarde to jak skała i dylemat co się da posadzić przy płocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka przy okazji, bo w tej chwili nie mam.

Cięłam i to ostro, z bólem serca, "bo takie ładne zielone", 2 razy w roku. Pierwszy cięcie zaraz po posadzeniu.

Odsyłam tutaj, to stary wątek, ale warto poczytać.

A w tym artykule jest zdjęcie trochę starszego żywopłotu z grabu. W opisie jest o tym, żeby nie strzyc go zaraz po posadzeniu, a dopiero, jak osiągną ok. metra wysokości. Ale ja moje sadzonki kupowałam właśnie metrowej wysokości, dlatego cięłam zaraz po posadzeniu. Sadziłam co 30 cm (około).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi skradli mały żywopłocik z tui szmaragdowych tak na 100m :cry: :cry: :evil: :cry: całą jesień sadziłam, przeplakałam cały dzień.

Współczuję, bo wiem co to jest sadzić żywopłot. Też bym chyba płakała, gdyby mi ktoś taki numer wyciął.

Sadzonki grabu nie są tak atrakcyjne i nikt mi ich nie ukradł mimo, że część z nich cały rok przeczekała zakopcowana w dole z piachem (mokrym oczywiście) na widocznym miejscu. Nie zdążyłam posadzić całego żywopłotu w jednym roku, ponieważ wiązało się to z przygotowaniem ugoru. No i zanim zdążyłam obsadzić przód działki (zaczęłam od boków), to sadzonki zdążyły już wypuścić liście. Bałam się, że mogą się nie przyjąć, więc je takie zakopcowane zostawiłam do następnej wiosny. No i przetrwały w całkiem dobrym stanie.

A potem przyjęły się wszystkie następnej wiosny. Tyle tylko, że są na razie "do tyłu" w porównaniu z tymi co były sadzone wcześniej. Ale myślę, że za kilka lat nie będzie różnicy :D

Dlatego tym razem acca5 posadź graby. Tańsze i mniej atrakcyjne dla złodzieja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Mam problem z doborem roslin na zywoplot. Działka porosnieta jest 50 letnimi sosnami czesc gdzie zywoplot mialby byc jest dosc zacieniona a ziemia kwasnai sucha i slaba w zasadzie to dobrej ziemi jest 40-60 cm a dalej to sam piach.W okolicy naturalnie rosna tylko sosny i brzozy. Myslalem o swierkach ale obawiam sie ze ze wzgledu na slaba ziemie zaczna gubic dolne galezie. Inne rosliny obawiam sie ze moga sie rowniez kiepsko rozwijac, wiec moje pytanie brzmi jakie rosliny nadawaly by sie na zywoplot w takim miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...