Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jeśli wolno mi się wtrącić to podzielę się i swoim doświadczeniem.

ocena odległości iglaka od oglaka to nie jest stała wartość.

Jeżeli patrzysz na jakąś konkretną roślinę to sam musisz wziąść pod uwagę jej zdolności do rocznego przyrostu na wysokość i szerekość. W zależności od tego jak ten wzrost przebiega (może być i 5 cm i 30 cm i ...)jesteś w stanie w przybliżeniu określić jak ta roślina będzie wyglądała np. za rok, dwa lub 5 lat i wtedy dopiero w zależności od efektów jakie chcesz uzyskać można podjąć decyzję o tym co i jak posadzić.

cięcie iglaków - należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

1.iglak w wyniku cięcia nie może stracić zbyt dużo (nie więcej niż 50 % ) przyrośniętej zielonej masy, bo zacznie "łysieć" - przestanie być dekoracyjny.

2.iglaki nie wypuszczają nowych pędów z gałęzi nie posiadających już igieł tzn. że jak wytniesz całą zieloną część gałęzi i zostawisz "goły patyk" to nic na nim nie wyrośnie.

 

iglaki można ciąć przez cały okres wegetacji.

osobiście wolę (jeżeli jest odpowiednio dużo miejsca ok. 1 m szer.) obsadzić teren różnorodnymi gatunkami iglaków i nie formować ich na żywopłot formowany - ale to rzecz gustu i potrzeb.

pozdrowienia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam na części ogrodzenia posadzić grab i buk. Co prawda gubia liście na zimę ale jak się dobrze prowadzi (widziałem takie) to uschnięte liście zostają w gęstwinie gałązek i nie sposób takiego ogrodzenia sforosować. Można przy szerokości 40-5cm mieć ponad 2 metrową barierę. No i wypuszczają nowe gałązki z pnia również przy samej ziemii (równiomierny "zarost").

Chciałem iglaki ale teraz zmieniłem zdanie. Po pierwsze jak rosną to gubią dolne gałęzie i liście więc po iluś (nastu) latach dołem będzie widok...

A po drugie znajomy genetyk od roślin powiedział, żę iglaki łatwo chorują i jak się wda jakaś zaraza to cały żywopłot do niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mojej dzialce rosna mlode Sosny pospolite,samosiejki

czy mozna je tak pielegnowac zeby nieurosly do ich wlasciwych wymiarow, gdyby tak z Sosen zrobic zywoplot. Bardzo lubie te dzewa ale w lesie a lasu na dzialce niechcialbym miec.Moze

ktos ma jakis pomysl?

przecierz Japonczycy zrobia nawet z Piniowca

"miniature" a my Polacy nieporadzimy sobie z nasza Sosna ?

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Sopocianin dnia 2003-02-13 10:24 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki nie załamujcie mnie. Moim marzeniem jest zrobienie włłaśnie takiego żywopłotu! Tj brzoza - sosna I postanowiłam sobie sosny systematycznie przycinać(nowe przyrosty) żeby się zagęściły i nie szły za wysoko? Czy to naprawdę niemożliwe ?

http://www.smilies.nl/angryfire.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-13 09:34, Agacka wrote:

I postanowiłam sobie sosny systematycznie przycinać(nowe przyrosty) żeby się zagęściły i nie szły za wysoko? Czy to naprawdę niemożliwe ?

Podobno lisciaste sa formowalne.

A do jakiej wysokosci chcialas je formowac ? - Ja myslalem ze tak do gora 2 metrow, nie wiecej, a zaczac juz od 1,5 m,

 

_________________

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Ryszard1 dnia 2003-02-13 09:59 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z liściastych robię 70 metrowy szpaler z buków - formowany do ok 2 metrów. A sosny zamierzam kontrolować nawet mniejsze niż 1,5 Posiało się kilka samosiejek i są jeszcze malutkie 50 cm, Może jak zacznę już je uszczykiwać to nie urosna wiecej niż 2 metry?http://www.smilies.nl/rough/zzwhip.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-13 10:08, Agacka wrote:

Tak z liściastych robię 70 metrowy szpaler z buków - formowany do ok 2 metrów. A sosny zamierzam kontrolować nawet mniejsze niż 1,5 Posiało się kilka samosiejek i są jeszcze malutkie 50 cm, Może jak zacznę już je uszczykiwać to nie urosna wiecej niż 2 metry?http://www.smilies.nl/rough/zzwhip.gif

Tez chyba przejde na lisciaste, tylko nie wiem jakie samosiejki posadzic na wiosne. Moze poprostu bede sadzil mieszajac wszystkie spotkane gatunki.

A iglaki (np sosny) jak sciac czubek to podobno robia sie zaraz 2 czubki i rosnie dalej ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jak wyrosna dwa czubki, to po roku jak je przytniemy to pojawia sie cztery ...

A tak na powazniej : czytalem ze jak sie obetnie czubek to sie robi inny (z najwyzszej galazki), zastepczy przejmujacy role czubka wzrostowego. I znow mamy czubek, ale tylko jeden.

Praktycznie to mam dopiero od kilku miesiecy posadzone samosiejki, z lasu. Maja max 60 cm, i jeszcze ich nie przecinalem,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-14 12:47, pitbull wrote:

Ryszard to prawda (z czubkami) - trzeba je tylko ukierunkowac (podeprzec, obciazyc).

Czyli : obcinamyczubek, i jak wypusci jakas galazke pionowo to do niej przywiazujemy kamyczek, jak babke i czekamy dalej,

Dobrze mysle ? - Nie bedzie rosla w wysokosc tylko na boki ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitbull - Ciekawe - ale czy sprawdzone ?

wiecie spotkalem w zeszlym roku pewnego Jegomoscia ktory kopowal w jenej ze szkolek moim zdaniem okaleczone drzewka iglaste to znaczy zdeformowane Pytam sie goscia dlaczego to robi,a on mi nato: takie drzewka niewyrosna jak normalne a i nikt takich drzewek nieukradnie bo nikt ich odnich niekupi a niech mi pan uwierzy gdy dorosna beda pjekniejsze jak ich normalni bracia.

Okazalo sie ze byl Ogrodnikiem naszych filmowych gwiazd i wlasnie dla jednej z nich robil zakupy dla jakiej tego niepowiem.

Ale przyznajcie ze pomysl godny polecenia.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Sopocianin dnia 2003-02-14 21:08 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...