Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

np. ligustr. koło mnie w szkółce kosztuje 50gr za sadzonkę

podobnie buk

niestety iglaki to już inny przedział cenowy :cry:

od ludzi pracujących w lesie można również załatwić taniuśko sadzonki świerków (oczywiście na lewo), ale żywopłot ze świerków to moim zdaniem średnia sprawa

trzeba bardzo pilnować żeby od dołu nie było łyso, a poza tym zabierają dużo miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak w końcu jest z irgą. Jest zimozielona czy nie? Po lekturze kilku książek mam zamęt w głowie. W jeden wystepuje jako zimozielona, w innej jako częściowo zimozielona.. Też myślę nad zywopłotem i najbardziej podobają mi się cisy, ale u mnie zywopłot powienin mieć ze dwa metry, bo mam metrową skarpę do działki sąsiada i obawiaiam się, ze cisom dorośnięcie do takiej wysokości zajmie lata, a kupno duzych sadzonek to majątek chyba. Muszę obsadzić 75 m. Myślałam też o ogniku szkarłatnym. Ma byc zimozielony. Czy ktoś ma żywopłot z ognika? Albo o bluszczu pospolitym, ale wtedy musiałabym robić płot. Czy bluszcz potrzebuje solidnych podpór, murów, czy na przykład będzie się piął jeśli na palikach rozciągnę ze trzy poziomy drutu? Głupi pomysł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć. :D

Bluszcz potrzebuje kostropatej podpory.

A skąd się wzięło równie nieprawdziwe, jak powszechne przekonanie, że cis wolno rośnie, to ja nie wiem. No chyba, że 30 cm rocznie to jest wolno.

 

Posadziłem 2 cisy w 2000r. Gdyby rosły 30cm rocznie miałyby już przynajmniej 180cm wysokości. Mają może 60-70cm. Nie wiem czy rosły szybciej niż 5cm rocznie.

Przyrosty 30cm rocznie to można chyba osiągnąć w super-hiper-mega skrajnie sprzyjających warunkach, albo poprzez modyfikację genetyczną, ale w zwykłym ogrodzie niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Co to znaczy kostropatej?

O cisach tak piszą w książkach :wink: Z tego co wyczytałam to najwolniej cis rośnie podcas pierwszych 10 lat. Może stąd ta różnica zdań co do przyrostów. Okazuje się, żę wymyślić soboe to jedno, a zrealizować to zupełnie co innego. Szkółki leśne nie sprzedają już cisów, dopiero jesienią i w dodatku w promieniu 100 km przyznają się jedynie do 50 sztuk, czyli trzy razy za mało jak dla mnie. O cenach w centarch ogrodniczych szkoda mówić - 4 razy wyzsze :o Brat mnie namawia na żywopłot z graba, ewentualnie buka. Podobno mimo, że nie jest zimozielony bez siekiery nie do przebycia. No cóż, będę śledzić wątki zywopłotowe. Może znajdę coś co byłoby dla mnie do zrealizowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Posadziłem 2 cisy w 2000r. Gdyby rosły 30cm rocznie miałyby już przynajmniej 180cm wysokości. Mają może 60-70cm. Nie wiem czy rosły szybciej niż 5cm rocznie.

Przyrosty 30cm rocznie to można chyba osiągnąć w super-hiper-mega skrajnie sprzyjających warunkach, albo poprzez modyfikację genetyczną, ale w zwykłym ogrodzie niemożliwe.

 

Możliwe. A jaką odmianę posadziłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Posadziłem 2 cisy w 2000r. Gdyby rosły 30cm rocznie miałyby już przynajmniej 180cm wysokości. Mają może 60-70cm. Nie wiem czy rosły szybciej niż 5cm rocznie.

Przyrosty 30cm rocznie to można chyba osiągnąć w super-hiper-mega skrajnie sprzyjających warunkach, albo poprzez modyfikację genetyczną, ale w zwykłym ogrodzie niemożliwe.

 

Możliwe. A jaką odmianę posadziłeś?

 

Nie potrafie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż cisy te dostałem. Niestety nie było na nich żadnych etykiet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

chialabym sie dowiedziec jaka roslinke wybrac na zywoplot zeby szybko urosla? Mamy postawiony juz plot z siatki Betafenca koloru zielonego wszystko byloby ok gdyby nie pies sasiada jak tylko zobaczy u nas kogos na podworku to strasznie ujada :-? chialiebysmy zrobic jakos zapore optyczna dla tego zwierzaka i tak pomyslalam ze zywoplot ladnie by sie zlewal z siatka. Zdaje sobie sprawe ze to nie nastapi szybko za nim uksztaltuje sie zywoplot, jednak chyba sa jakies odmiany szybciej rosnace PROSZE O POMOC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bryta,

Pomóc Ci może tylko tem kto zma tę roślinę i wydaje mi się, że może to być liguster japoński "Silver Curls".

http://www.esveld.nl/plantdias/68/68277.jpg, albo coś podobnego.

Ten żywopłot pod Szczecinem może i urośnie, bo w centralnej Polsce nie ma żadnych szans. Trzeba pytać w szkółkach, ale najlepiej mieć to zdjęcie ze sobą.

 

Pozdro

 

 

Wyglada na to, ze na terenie mojej pracy rosnie taki sobie wlasnie krzacze i ostatnio nawet spogladalam na niego, bo badrzo podobaly mi sie te ubarwienie, zwlaszcza te jasne listki. Bede musiala podejsc blizej i coz chyba zaczne ukorzeniac galazki, jesli okaze sie to strzalem w dziesiatke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęsta cały rok i szybko roznąca będzie thuja - plicata . Ewentualnie inne odmiany- brabant,spiralis, smaragd, itp.

 

Ligustr, modrzew, buk, etc. zgubią liście więc przez pół roku będziesz miała podgląd na psa.

Rozważałaś postawienie za siatką paneli drewnianych?

Siatka ochroni panele przed skakaniem psa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Mam 70 mb ogrodzenia z siatki, przy którym muszę coś zasadzić. Nie musi to być typowy żywopłot, ale coś co jest w miarę gęste i szybko rośnie. Tuje, bukszpany i ligustry odpadają.

Myślałem, żeby posadzić sosny (np. odmiana Banksa albo Wejmutka) co metr, a jak dojdą do 2 metrów wysokości - zacząć je przycinać od góry. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałam kiedyś coś takiego z witek wierzbowych. Ktoś po prostu naciął ich całe mnóstwo i powtykał w ziemię wzdłuż ogrodzenia a one się wszystkie przyjęły. (Warunek - trzeba to robić wiosną). Zimą wierzbowe listki opadają ale i tak zostaje gęste przepierzenie z tych witek. No i za darmo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...