Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

idzie wiosna,a na mojej działce robi się juz ogrodzenie i przydałby się przy nim jakis żywopłot. nie chcę iglaków, a znowu szerokie liściaste też mi nie bardzo pasują. poszperałam trochę w internecie i zastanawiam sie nad pęcherznicą i w związku z tym małe pytanko odnośnie żywopłotu z pęcherznicy - w jakich odstępach ją sadzić, żeby miało to ręce i nogi???? jak szybko ona rośnie?? może ktoś ma zdjęcie takiego żywopłotu (ale nie takiego dopiero poszadzonego), bo w necie pusto???

a co sądzicie o żywopłocie z tawuły japońskiej lub wierzbolistnej, czy to ma sens???

a berberys????

ewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pęcherznica rosnie szybko, ale to bardzo szeroki, rozłożysty krzew. Zabiera dużo miejsca. Należałoby sadzić do ok. 3 m. Ja mam ale jako pojedyncze okazy.

Fajna zasłona z liści, ale w zimie łyso.

Tawuła japońska -chyba że na niski żywopłot - do ok. 1 m. Niewymagająca.

ława w uprwie

Berberys - mam kawałek swobodnie roznącego zywopłotu. Też niewymagający, ale cięcie ( najstarsze pędy u dołu ) to bół fizyczny , kolce straszne. Poza tym też nieźle sie prowadzi.

U mnie rośnie -letni żywopłot z buka . Sadzonki dostałam ze szkółki leśnej.

Długość ok. 35 m od frontu działki. Posadzony "na mijankę". Na wisne soczysta zieleń młodych listków. Stanowi skuteczną ochronę w zimę, bo zeschłe liście buczkków pozostają przez całą zime.

Polecam więc buka, może też graba.

 

Z krzewów, które mam u sibie dobrze i łatwo prowadzi się też tawułe wczesną

(kwitnie w kwietniu, potem po kwitnieniu nalezy pędy przyciąć) Wysoko,sc ok. 1,5 m. Sadzić co 1 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spokojnie robić żywopłot z obu odmian pęcherznicy - strzyc trzeba jak liguster, min. 2 x w sezonie i w trapez. :-)

Dobrze wygląda nawet jako murek o szerokości 60-80cm,i po wielu latach!

 

Tu, fotoprzykłady :

http://gardenforum.mojeforum.net/fotoprzyklady-temat-vt124.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spokojnie robić żywopłot z obu odmian pęcherznicy - strzyc trzeba jak liguster, min. 2 x w sezonie i w trapez. :-)

Dobrze wygląda nawet jako murek o szerokości 60-80cm,i po wielu latach!

 

Tu, fotoprzykłady :

http://gardenforum.mojeforum.net/fotoprzyklady-temat-vt124.html

 

 

a co ile ją sadzić??? nie chcę żeby było łyso albo żeby wzajemnie sie zagłuszały.

a co sądzisz o żywopłocie z berberysu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spokojnie robić żywopłot z obu odmian pęcherznicy l

To pęcherznicy jest tylko dwie odmiany :wink:

Czy może tylko dwie (które?) nadają się na żywopłot :-? ?

..

 

możesz podpowiedzieć jak skomponować żywopłot z pęcherznic??? wszyscy zachwycają się odmianami Luteus i Diabolo, a widziałam też normalną zielonolistną, która też wygląda ciekawie. taki naprzemienny z żółtolistnej i Diabolo to juz standard, może jakiś inny pomysł??

z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
http://img485.imageshack.us/img485/8256/p1000083wj9.jpg

 

tu rzeczywiście wygląda ciekawie. ciekawe ile trzeba na taki czekać?

 

http://img187.imageshack.us/img187/2673/p1030693wg7.jpg

 

a czy dobrze zgaduje że to z przodu to małe tawuły japońskie??

 

Musiałeś ukraść moje zdjęcia z mojego forum? http://gardenforum.mojeforum.net/fotoprzyklady-temat-vt124.html

Za karę odwiedź mnie koniecznie tutaj http://forumogrodnicze.info/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grab ładny ale traci liście na zimę :(

Cis ?

"Cis (Taxus) - rodzaj roślin z rodziny cisowatych (Taxaceae), których przedstawiciele występują w Europie, Azji, północnozachodniej Afryce oraz Ameryce Północnej. Niektóre gatunki rośliny są śmiertelnie trujące."

 

Niektóre gatunki rośliny są śmiertelnie trujące

 

mam nadzieję że nie te co mamy w polsce

 

Roślina ładna jak gęsto ją się sadzi aby powstał żywopłot i w jakim okresie roku najlepiej ją posadziś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cis posadzić można w odstępach co 0,5 m, a sadzić można już teraz. Z pnączy szybkorosnących, kwitnących i pięknie oplatających polecam Milin Amerykański - potrzebuje jednak podpór typu kratownica, czy jakiś inny stelaż, ale jest to roślina bardzo efektowna i gęsto rozrastająca się, więc wystarczy 1 sadzonka co 1m. Z innych pnączy mogę polecić Winoblusz pięcioklapkowy - prześlicznie wybarwia się jesienią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cis do 10 lat rosnie bardzo wolno, dopiero starsze szadzonki nabieraja tempa, no i tani nie jest, więc zależy ile się ma metrów do obsadzenia.

Salomonie, a masz ogrodzenie? Jeśli tak posadziłabym pnącze szybkorosnące, które musisz wybrać w zależności od nasłonecznienia, a obok coś na regularny, wysoki zywopłot np. cis, buk, czy choina kanadyjska. ze urośnie szybciej i będzie cię osłaniać zanim ten wysoki żywopłot dorośnie.

Zimozielone roślinki często przemarzają np. ogniki, ostrokrzewy i chyba tez nierosna jakoś oszałamiająco szybko. Chyba, że zdecydujesz się na iglaki.

Ja sadziłam zywoplot jesienią i tez miałam mnóstwo pomysłów i stanęło na bukach, z kilku względów. Przede wszytkim trzeba wziąc pod uwagę teren jaki chcesz obsadzić i ilość rośłin na metr bieżący, kwotę, jaką jesteś skłonny na ten cel przeznaczyć i dostępnośc roślin w twoim terenie. Wtedy pole poszukiwań od razu się zawęża i łatwiej jest podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...