Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja powiem jak mam u siebie: posadziłam liguster ( najtańszy, w szkółkach leśnych dostaniesz je za grosze) w dwóch rzędach naprzemiennie w rzedzie co około 30cm. Po posadzenie przycięłam o około 1/3 wysokości. W pierwszym sezonie ukorzeniały sie i wypuściły pierwsze pędy. Nie pozwalałam im specjalnie rosnąć, przycinałam 1 raz w m-cu tak, że roczny przyrost był około 20cm. Następne lata przycinałam regularnie nie pozwalając mu rosnąć więcej niż 50 cm rocznie. Obecnie (po 4 latach) mam zwarty (1,7m wys), gęsty żywopłot, trudny do sforsowania, zasłaniający mnie przed sąsiadami.W drugim ogrodzie (mam dwa-z przodu i z tyłu domu)posadziłam ścianę z ałyczy (popularna mirabelka). Po 5 latach jest nie do przejścia, a oprócz ochrony przed nieproszonymi gośćmi mam dodatkową korzyść-mirabelki są pyszne w kompotach, szczególnie na upały doskonałe bo kwaskawe i cierpkie. Polecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

> Ja powiem jak mam u siebie: posadziłam liguster ...

 

Co to jest LIGUSTER,

jak wyglada, jakiej ziemi wymaga, czy bedzie rosl na piaskach, jak szybko rosnie bez przycinania, ile kosztuja sadzonki,

 

_________________

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Ryszard1 dnia 2003-02-17 14:09 ]

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Ryszard1 dnia 2003-02-17 14:10 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LIGUSTR

Krzew liściasty.Nie ma wymagań glebowych,gorzej rośnie na glinach.Ceny: 20-30 gr za mały w nadleśnictwach, 1-2 PLN u ogrodnikow,drozszy jest złoty /o zoltych lisciach/.Lepiej kupowac zimozielony,ta odmiana nie zrzuca jesienią liści.

Poszukaj w Onecie,dowiesz się wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje RDEST AUBERTA,ma bardzo silne ,zdrewniale galazki,biale kwiaty i wielka zalete-pomyka z predkoscia swiatla.

Jesli chcesz zrobic z tej rosliny plot,to niestety musisz miec jakas konstrukcje jako podpory.U mnie w ciagu lata urosla 2m,a gdyby nie to ze zasadzilam w donicy,gdzie ma ograniczone warunki wegetacji,to moze nawet wiecej.

Jest dostepna we wszystkich punktach ogrodniczych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pytasz o pnacza czy o wszystkie roślinki ogólnie?

Jesli chodzi o pnącza to nie potrzeba im dodatkowych podpór, ewentualnie pomoc przez podwiazywanie. A jak dojdą do metra to można przycinać wtedy pójdą w bok.Można zacząć wcześniej przycinanie to wtedy od razu się zagęszczą. A jak nie będziesz przycinał to bedą się zwieszać po drugiej stronie siatki i też dobrze bo osłona przez to będzie bardziej szczelna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie gatunki wchodzilby w gre ? Zeby byly latwe w utrzymaniu, szybko rosly, nawet na piasku i bez podlewania, nawozenia, i byly do tego tanie, albo nawet mozliwe w wychodowaniu z nasion.

A moze posiac jakas fasolke, czy cos podobnego ?

A co zrobic w okresie zimowym ? Czy trzeba pracowicie wydlubywac zeschniete placza z oczek siatki ? Czy ja sie je zostawi na drugi rok to nie bedzie przeszkadzac, i z wiosna zostana zakryte przez nowe pnacza ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszard 1

Na siatkę nadaje się Winorośl i tu Agacka ma racjię, moi znajomi mają taką roślinę na swojej działce i przyznam ci się że niewidziałem nigdy żeby na Jesień grabili Liście spod płotu.Widziałem tylko że jeden krzew czy krzak rozłożony na dwie strony płotu obrósł już 3/4 tego ogrodzenia i wygląda fantastiko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-15 13:59, miła wrote:

Sopocianin,

Tobie proponuję jeszcze ładniejszy - spróbujcie popleść sosenki np. kosodrzewinę z wieloma gałązkami ze sobą lub przemiennie z innym gatunkiem drzewek lub krzaków.

Ewa

 

Ewuniu !

Bardzo ci dziękuje za ten typ napewno skożystam.Tymbardziej że potwierdziły się twoje słowa po wizycie u Ogrodnika

sopocianin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Odnośnie żywopłotu - na części działki posadziliśmy tuje (co 80 cm). Mam nadzieję, że ładnie urosną, bo na razie ledwo je widać. Ponieważ stwierdziłam że nie chcę mieszkać na placu budowy to jednocześsnie z domem będzie "rósł" ogród. Chcemy oddzielić część działki i ją już wiosną uprawiać dalej. Żywopłot był początkiem (posadziliśmy go w sierpniu). Co prawda mój znajomy architekt ogrodów zmartwił mnie, że wiosną muszę żywopłat porządnie przyciąć by rósł na boki i był szczelny (w przyszłości). Już nie mogę się doczekać by posadzić coś następnego. Pozdrawiam Ciechanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Odnośnie żywopłotu - na części działki posadziliśmy tuje (co 80 cm). Mam nadzieję, że ładnie urosną, bo na razie ledwo je widać. Ponieważ stwierdziłam że nie chcę mieszkać na placu budowy to jednocześsnie z domem będzie "rósł" ogród. Chcemy oddzielić część działki i ją już wiosną uprawiać dalej. Żywopłot był początkiem (posadziliśmy go w sierpniu). Co prawda mój znajomy architekt ogrodów zmartwił mnie, że wiosną muszę żywopłat porządnie przyciąć by rósł na boki i był szczelny (w przyszłości). Już nie mogę się doczekać by posadzić coś następnego. Pozdrawiam Ciechanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...