Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przemysław - akurat wymienione gatunki wymagają regularnego cięcia i to dwa razy w roku.

 

lucano - tak, popularność żywotnika w Polsce, czyli Thuja occidentalis lub Thuja plicata, wynika z faktu, że jest zimozielony, mało przy nim pracy i stosunkowo szybko rośnie.

Odmiana "Smaragd" jest mieszańcem wymienionych gatunków. Po T.occidentalis odziedziczył zwarty pokrój, a po T.plicata żywozielony kolor zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 639
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Chcę osłonić działkę przed wiatrem i sąsiadami ;) Chcielibyśmy, żeby żywopłot składał się z kilku garunków/rodzajów "tui" i ewentualnie iglaków

Cięzko znaleźć jakąkolwiek inspiracje w tym temacie (albo ja źle szukam). Czy mogłabym prosić o podsunięcie rozwiązania?

Jedyne co znalazłam to zdjęcie na stronie http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/56,113408,10006285,rosliny-polecane-na-zywoplot-jalowiec-wirginijski-juniperus,,10.html przy czym chciałabym osiągnąć jak najbardziej naturalny efekt. Dodam też, że zależy mi, aby żywopłot nie był zbyt szeroki, bo działka nie jest duża. Dziękuję i pozdrawiam :)

Edytowane przez Gunia.a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem lezy w tym, ze iglaki mają różne tempo wzrostu.

Na przytoczonym zdjęciu żywopłot trzeba regularnie strzyc, by jedne rośliny nie zagłuszyły drugich.

Tam jest cis, cyprysik i jałowiec

 

Żywopłot nigdy nie da naturalnego efektu. To zielona ściana - najlepiej aby była mozliwie jednolita.

 

Robi się szpalery różnogatunkowe, ale one zabierają więcej miejsca, bowiem pozwala się w nich na naturalny wzrost roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Proszę o pomoc:

naczytałem się o cisie Hicksii - i nic nie wiem, bowiem:

gleba - powinna być zasadowa, normalna,lekko kwaśna, przepuszczalna,wilgotna,próchnicza, bogata w składniki odżywcze,niska zawartość składników odżywczych,potrzebuje dużo wody, rośnie nawet gdy jest sucho.

rozstaw w żywopłocie - 20cm,50cm, 60cm, 1m

Tyle mądrego wyczytałem na portalach ogrodniczych i tym podobnych.

A zatem mam chaos w głowie i nie wiem czy na moich glebach kl.V (typowych polodowcowych) będzie dobrze rosnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz rodzimy cis pospolity wymaga gleby lekko zasadowej, żyznej, przepuszczalnej, stale umiarkowanie wilgotnej, ale nie mokrej. Najlepiej przy dość wysokiej wilgotności powietrza. Ale Hicksii to mieszaniec z bardziej tolerancyjnym cisem japońskim dlatego jego wymagania względem odczynu są mniejsze i toleruje nawet lekko kwaśną (pH 6,5).

Na pewno nie poradzą sobie na suchej glebie - to nie jest gatunek suchych, nagrzanych skał i kontynentalnych stepów, tylko typowo leśny i oceaniczny. Owszem czasem może wegetować w gorszych warunkach, zwłaszcza jak jest to stary okaz, dobrze zakorzeniony, który dotarł korzeniami do warstwy wodonośnej.

 

Rozstaw w żywopłocie - 1 m na pewno nie. Chyba, że ktoś sadził kilkudziesięcioletnie egzemplarze :) Rozstawa 20 cm to chyba dla siewek na niskie obwódki.

 

Ja projektuję co ok. 40 cm. Nie daje to zwartego żywopłotu w pierwszych latach gdy sadzi się młode, nie zagęszczane egzemplarze, ale w sensownym czasie da odpowiednie zagęszczenie.

 

Jak dostaniesz duże cisy dobrze zagęszczone (cięte w szkółce), wys. ok. 2 m to możesz sadzić co 50-60 cm.

 

 

Jak masz nawadnianie, to nawet na piasku urośnie (o żyzność zadba nawóz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze jedno pynie:jak wygląda system korzeniowy? Idzie w dół czy rozrasta się tuż pod ziemią? Bo u mnie taki miszmasz 20-30 cm ziemia potem z 50cm piasek,a dalej mieszanka gliny i piasku.Nie przepadam za thujami i stąd wpadłem na pomysł cisów.

Czy są jakieś sensowniejsze rośliny nadające się na żywopłot na zanieczyszczonym Śląsku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisy dość dobrze się przesadza, więc jakiegoś bardzo głębokiego systemu korzeniowego nie ma.

 

Zobacz co rośnie u sąsiadów :) Nie tylko jako żywopłot, ale pojedyncze rośliny. Może są cisy albo świerki serbskie.

 

Na tereny zapylone są lepsze liściaste, nie da się ukryć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie mówię o żywopłotach. Nie mają innych gatunków niż tuje na tych trawnikach?

 

Przejrzałam sobie w google mapy Mikołów pod Katowicami - są świerki, sosny, cyprysiki, jodły koreańskie. W sumie najgorzej wyglądają jałowce skalne.

Mikołów Długa 34 - osłona ogrodu z sosen.

 

 

Nie widzę natomiast cisów. Być może dlatego, że na żywopłot są za drogie i za wolno rosną, a jako pojedyncza roślina młody egzemplarz nie jest zbyt efektowny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2012/11/10/article-2231144-15F614CD000005DC-600_634x533.jpg

images?q=tbn:ANd9GcSo0mAa4WfkGGFiPXYLbbQ4APR19fCCLEZW-2KlObTmLUA84t_6bA

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/06/23/article-2666330-1EF7D82A00000578-225_634x434.jpg

http://farm8.static.flickr.com/7213/7274092826_3944ca3065.jpg

http://www.catharinehoward.co.uk/wp-content/uploads/2010/06/P1020300.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...